ADVERTENTIE N. nemenomna nog eerst, te Amsterdam het Blinden-instituut en te 's Gravenhage de Indiotenschool te hebben bezocht, naar zijn vaderland terug te koeren, ten einde daar zijn in Nederland opgedane kennis nuttig toe te passen. De opbrengst der Ned. Centraal spoor- j wegmaatschappij in de maand Juni jl., was: f73.043,10, of f 23,87 per dagkilo meter, tegen f 19,72 in Juni 1880. Sedert 1 Jan. j.l. bedroegen de ontvangsten f408,186,42, of f22,11 per dagkilometer, tegen f 21.78 in de eerste helft van 1880. De Hervormde kerkeraad te Wagenin- gen heeft zich tot het gemeentebestuur aldaar gewend, met het verzoek de aan de weerbaarheid verleende vergunning tot het houden van schietoefeningen op Zon dagmorgen in te trekken. Bij Veenendaal viel Zaterdagmorgen de machinist van de locomotief van een der zandtreinen voor den aanleg van de spoor- weglijn AmersfoortNijmegen. Zeer ern stig gewond, werd de ongelukkige voor dood weggedragen. X De heer H. Salomonson te Almeloo heeft, ter gelegenheid van zijn dertigjarig huwelijksfeest, aan de diverse diaconieën aanzienlijke giften geschonken. Te Terborgh is f 50 bijeengebracht vooi de vervolgde joden in Rusland. Een der ingezetenen aldaar weigerde iedere bij drage, op grond dat er z. i. ook te Ter borgh te veel joden waren. Zou dat soms een genaturaliseerde Rus zijn De tweede zoon van den Keizer van Rusland zal binnenkort een bezoek aan de residentie brengen. De bijenhouders op de Veluwe klagen dezen zomer niet; de nijvere diertjes zijn, begunstigd door best weder, ijverig in de weer, en menige korf heeft reeds een zwaarte bereikt, grooter dan ten vorigen jare op lateren datum. De miliciens der lichting van 1880 die aangewezen waren om als blijvend gedeel te, na afloop van het eerste oefenings jaar, onder de wapenen te blijven, zullen dit jaar niet, zooals gewoonlijk, op den laatsten September maar reeds op den 17n dier maand in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Heden Woensdag zal door de leden der Groote Club Amsterdam aan gen. v. d. HeijdeD, den roemrijken legeroverste, die de eer der vlag in Atjeh gehandhaafd heeft, een feestmaal worden aangeboden. Zondag is in de Jonkerstraat te Amster dam een man van uit de vierde verdieping eener woning gesprongen. In een treurigen toestand werd hij naar het gasthuis ver- voerd. draaglijk!" „Onzekerheid is nog onverdraaglijker!" //Daarin heb je gelijk. Ik zal het doen, 'k zal met haar spreken." z/Maar wanneer?" vroeg de vriend. z/Bij de eerste gelegenheid de beste." »Dat plan deugt niet," zei Dariu, /bindt je aan een bepaalden tijd, bij voorbeeld morgenmiddag precies om 4 uur. Hou je daaraan." //Waarom?" vroeg de ander verwonderd. z/Je weet, ikzelf ben een van die men- schen die gaarne uitstellen, die hun heele leven lang //de volgende week willen be ginnen, //kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen." Wat heb ik al niet ver zuimd daardoor! Reken minder op gele genheden dan op jezelf. Om 4 uur dus morgen, sla in en zeg top!" z/Fiat!" zei de schilder na eenig dralen en sloeg zijn vriend in de hand als een boer die een koop sluit. Beiden mengden zich weder onder de anderen, en Tarras nam van nu af aan vroolijk aan alles deel, tot ook die avond z/als een droom voorbijging, gelijk een schaduw die verdwijnt." Den volgenden morgen, toen Tarras, ondanks het nachtbraken, op gewonen tijd ontwaakte, waardeerde hij zeer Dariu's raad, want hij wist nu wat hem te doen stond en ging moedig het onvermijdelijke te ge- JiUITENLAND. De berichten omtrent den President der Vereenigde Staten van Noord-Auienl blijven gunstig en de geneesheeren b schouwen het gevaar als geweken. Men moet te Washington veel la;t hebben van krankzinnigen, die met moori- plannen tegen den Vice-President of i.e Ministers naar de stad komen. Dinsdag hielden de socialisten te Broo lijn eene vergadering, om het plan te be spreken tot het organiseeren van eoi monstermeeting over den jongsten moor aanslag. Er werd echter besloten de za: onbeslist te laten, nadat het als 't wa zeker is, of de President hersteld of niet. Toch bleek nu reeds Jat zelfs de socia listische schreeuwers, die den moord <jp den Russischen keizer hebben verheerlijkt, den aanslag op Garfield afkeuren. Alleen eenige heethoofden en krank zinnigen juichen dan ook den aanslag toe. Gladstone deelde in het Lagerhuis me de, dat de Transvaalsche-Amsterdamsche leening weder op Transvaal overgaat. De houders dier fondsen zullen dit minder aangenaam vinden, maar 't is volkomen billijk. Dr. H. Schliemann, de beroemde oud heidkundige, die zich zelf geheel en al gevormd heeft, is met groote plechtig heid het eere-burgerschap van Berlijn aangeboden. Volgens de laatste statistieke opgaven van België zijn er slechts 58 van de 100 inwoners, die lezen en schrijven kunnen. Van de 50.000 miliciens waren er nau welijks 10.000 die konden schrijven. Het Hof van cassatie van Turkije heeft het doodvonnis, dat uitgesproken is over hen die schuldig zijn verklaard aan den moord van Sultan Abdul Azis, bevestigd. Zooals wij reeds hebben gemeld, verwacht men, dat het door den Sultan zal worden gewijzigd. Naar de berichten te oordeelen die uit Bagdad komen, moet de pest zich aldaar uitbreiden. Arthur Lefroy-Mapleton, de moordenaar van den korenhandelaar Gold of Gould is den 8 dezer 's avonds te Londen ont dekt. Hij had in Smithstreet. O. E. een kamer gehuurd voor 6 st. (f 3,60) 's weeks en deze sedert niet verlaten, met uitzon dering van V/3 uur kort na haar betrok ken te hebben. Hij liet zich Clarke noemen, gaf voor graveur te Liverpool te zijn en op een koffer te wachten. Maar toch wekte het achterdocht dat hij nooit uitging, dat de gordijuen steeds neergelaten waren, dat hij voortdurend angstig op alles acht gaf en slechts brood met kaas at. Toen hij gearresteerd werd, zag hij er uitgehongerd uit en was zijn eerste vraag naar spijs. Zijn baard had moet. De9 namiddagskort voor den bepaalden tijd, toen hij van zijn restaura tie terugkeerde, ontmoette hij juffrouw Hafner voor de huisdeur, van plan uit te gaan iets dat anders voor geeu goed omen wordt gehouden, maar hem toch een gunstig voorteeken was, daar hij niet had kunnen verwachten, Clara alleen te zullen aantreffen. z/Zij die gelooven haasten niet," luidt een evangelisch gezang. Maar wie twijfelt en verwacht, die haast zich toch. Zóó Tarras. Hij stond in zijn atelier voor zijn groote, bruine klok die een erfstuk was uit Bilhères, en de dochter der min van Henri IV, de familie de Lassensaa had toebehoord, tot de kleine wijzer op IV en de groote op XII wees, en toen het oude mirakel had opgehouden, met veel bombarie van het binnenwerk vier te slaan marcheerde hij rechtuit zijn noodlot in. Op den corridor luisterde hij een wijl, voor hij aan den ingang van zijn fatum klopte. Hij hoorde niets dan het luide gezang van den kanarie, een echte Roller, die tusschenbeide onuitstaanbaar was. Toen hij binnentrad, werd hij nagenoeg verblind, want Clara was in die reeds genoemde hoekkamer en de ondergaande zon zond er tot afscheid een vollen stroom roodgoud licht in. Zij stond op en middenin den schijn. Wordt vervolgd.) hij afgeschoren en hij bezat geen penny meer. Het horloge van Gould werd niet bij hem gevonden. Tegenstand bood hij niet, maar was kalm doch later zeer neer slachtig. Hij loochende den moord. Zijn huisvrouw had hem aangegevenniet wijl zij den moordenaar in hem vermoedde, maar wijl zij hem voor een oplichter hield. De liga in Albanië roert zich weder en de opstand breidt zich uitzoodat de Porte derwaarts versterkingen zal zenden. In zake den moord op Abdul Aziz heeft het hof van cassatie en arrest gewezen waarbij het vonuis van het gerechtshof bevestigd wordt. Het arrest is aan de goed keuring van den Stilten onderworpen ge worden. Aan het werkelijk plegen van moord op den vorigen sultan gelooven zeer velen niet. Hoe het met Midhat-pacha zal af- loopen, weet men niet, maar velen vreezen dat men hem zal verdonkeremanen. GEMENGDE BERICHTEN. De Engelsche generaal Byers heeft op één dag zijn vrouw en drie kinderen ver loren. Zijn jongste dochtertje was van de pier eener badplaats in zee gevallen en zonk. Haar twee broertjes sprongen haar nadoch verdwenen eveneens in de diepte en de moederdie hare kinderen volgde, deelde hetzelfde lot. Op de Emmeriksche kermis hebben zich twee meisjes doodgedanst. Het buitenge woon warme weder in de laatste dagen heeft daar veel aan toegebracht. Er is meer ellende in de wereld dan de meesten zien; de grootste ellende echter wordt wel door hen geleden diete eer lijk om te bedelenverplicht zijn hun toevlucht te nemen tot die nietigen arbeid waarvan de waarde door niemand wordt geschat of opgemerkt. Hoe vele duizenden vingers en vingertjes zouden dagelijks wel in beweging zijn om de onnoozele lucifersdoosjes te maken die ieder na gebruik achteloos wegwerpt. Zelfs nieuw hebben die dingen nauwelijks eenige waardetoch leven van het maken dier doosjes honderden gezinnen. Vraag echter niet hoe In Engeland wordt voor het maken van die "doosjes betaald.twee stuivers voor het gros zegge 10 centen voor de 144 doosjes terwijl de maker dan nog zelf de lijm betalen moet. Onder Ameland is een arbeider en vader van vijf jeugdige kinderen dood in I het land gevonden. De luchtkoningin Wanda die wij ook dezen winter hebben kunnen zien en nu te Berlijn vertoeftheeft veel kans ge- loopen van te verdrinken. Zij was met nog eenige personen aan 't roeien toen het bootje door een onvoorzichtige beweging omsloeg en alle opvarenden in 't water tuimelden. Met veel moeite werden de drenkelingen gered en 't eerst wat Miss Wanda zeide toen zij weer grond onder hare voeten voelden was//Op mijn tra peze ben ik nog beter thuis dan in zulk een schuitje Het ongeval had geen ern stige gevolgenwant 's avonds verbaasde zij de toeschouwers weder door hare ge vaarlijke trapezetoeren. Dezer dagen is een strijder van 1830, ge naamd Treulet, oud 73 jaar, en die deel ge nomen heeft aan de gevechten ir. 't park te Brussel en in Leuven, naar Brussel gebracht en op de kosten van den staat gelogeerd in de gevangenis der kleine Karmelieten. Treulet is ter beschikking van den krijgsau diteur van Brabant gesteld voor desertie. Wij moeten echter opmerken dat die deser tie dagteekent van 1836. Treulet had toen met eenige andere Belgische soldaten het Belgische leger te Venloo verlaten. Het is in zijne geboortestad Diest, dat Treulet door de gendarmerie aangehouden werd op aan klacht van eene vrouw. Indien men de wet streng wil toepassen, zal die strijder van 1830 moeten veroordeeld worden tot ten minste 4 jaar correctie. Zondekling pkoces. Dezer dagen zijn te Rome een groot getal inwoners van het eiland Sardinië aangekomen. Allen zijn als getuigen gedagvaard in een zonderling proces, dat eindelijk na een onderzoek van zes lange jarenvoor het assisenhof van Rome wordt opgeroepen. Ziehier wat tot het proces aanleiding heeft gegeven Den 19 Mei 1875 ging een rijk eige naar Antonio Meloni, zijne eigendommen bezoeken in het dorp Mamojeda, toen hij door bandieten werd aangehoudendie hemmet koorden gebondengedurende den ganschen dag tusschen hem deden marcheeren. Toen de avond inviel hielden zij stil op een berg, toonden hem den grond voor bed en gaven hem een steen voor oor- kusseu. Nevens Meloni lagen twee afzich telijke bandieten van hoofd tot teen ge wapend. De overste der bende had aan Meloni gezegd, vooraleer hij zich ter ruste begaf: „Indien morgen op hetzelfde uur uwe familie geen rantsoen gebracht heeft van honderd duizend frank, zijt gij een man des doods." Men kan denken dat Meloni dien nacht niet sliep. Die omstandigheid was zijn geluk. De bewakers van Melonidie waar schijnlijk dachten met een onderworpen gevangene te doen te hebben vielen in slaap, en Meloni maakte hiervan gebruik om zijne boeien los te maken en de vlucht te nemen. Zes maanden later had hetzelfde feit eene tweede maal plaats; maar dimaal was het slachtoffer de gewezen afgevaar digde Corvis, wiens losgeld op 25,000 lires gesteld werd. Ook Corvis wist te ontvluchten, maar hij stierf later aan de gevolgen der vermoeienissen door hem gele den. Ziedaar het dubbel gerechtelijk drama over de bedrijvers waarvan het assisen hof van Rome moet uitspraak doen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun ons nog een plaatsje in uwe Courant ter bespreking van kandidaten voor den Gemeenteraad. Wij moeten eerst wijzen en onze veront waardiging te kennen geven over de met zeer groote letters geplaatste advertentie in de Amersfoortsche Courant, waarbij kan didaten worden gesteld waaronder zijn 1. die nog niet benoembaar zijn en 2. die onzes inziens niets weten wat gemeente belangen zijn, en anderen wel degelijke leden voor den Raad zouden kunnen wor den. Welke Combinatie? Verder gelooven wij ook te moeten op komen tegen eenige kandidaten voorko mende in uwe courant d.d. 9 dezer, niet zoo zeer dat die geen goede leden zou den kunnen zijn, maar alleen om dat daarbij kandidaten zijn die hier ter stede bij vele kiezers geheel onbekend zijn en anderen die door hunne werkzaamheden te druk zijn om zich met kracht op de hun optedragen belangen toe te leggen, en ware nu die aanbeveling onderteekend dan konden de kiezers op de onderteekening afgaan, maar waarom nu blindelings ge kozen personen die onbekend zijn of die nog maar zeer kort hier wonen en waar om gekozen allen Heeren en waarom niet Burgers. Wel is het goed, ja hoogst noodig, er eenige rechtsgeleerden in den Raad zijn welks bijstand onmisbaar ismaar toch niet noodig dat de meerderheid Mrs. zijn, even noodig is het dat in den Raad am bachtslieden handelaren en andere In- dustrieëlen zijnen daarom kiezers van Amersfoort, gaat op Dingsdag 19 Julia.s. getrouw ter stembus en brengt eenparig uwe stemmen op de volgende Heeren: Mr. J. VAN DER LEEUW Advocaat-procureur, Correspondent der Ned. bank Secretaris penningmeester van 't Eemcollegie enz. C. V. GERRITSEN, Groothandelaar, President Schuttevaer. S. KNOPPERS, Groothandelaar en bouw- en waterkundige. S. VAN GELDER, Manufacturier. D. P. HAMERSFabrikant. Door eenparig op deze kandidaten te stemmenzult gij ware en zaakkundige mannen uwe belangen opdragen. DE KIEZERS. 7*y r/ *V* Den 9<kn Juli overleed te7 Nij- megen onze Behuwdzuster Mevrouw AL-' BERS, Weduwe van den Heer Dr. J. H. CROOCKEWIT Hzn. W. A. CROOCKEWIT, Mr. H. CROOCKEWIT Jr. Amersfoort, 11 Juli 1881.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2