Hoogland, 20 Juli. De heer A. Smit, sedert 56 jaar burgemeester alhierheeft tegen 1 Sept. a.s. ontslag uit zijn ambt aangevraagd. Moge de algemeen geachte man nog lang eene welverdiende rust ge nieten. Batig saldo Bij dit No. behoort een bijvoegsel. AD VEBTENÏIËN. 25-jarige Echtvereeniging J. KROES H. VAN DER FLIER. zijns werkkrings. In plaats dus van op haastige afdoening aan te dringen, zouden we liever we hebben nu al zoo lang gewacht, een andere voorbereiding tot een volledige regeling wenschen, waarbij alle belaugen in het oog worden gehou den. Een onderwerp van zoo wijde strek king zouden we liever niet geheel en al in de ministerieëele bureaux willen zien behandeld: de mannen van de practijk en van de ervaring moeten gelegenheid hebben, zich te doen hooren. Wij meenen dat het doel veel zekerder zou worden I bereikt, als de grondslagen der wet werden vastgesteld dooreen rijkscommissie, waarin zoowel ingenieurs als hoofden en secreta rissen van bijzondere waterschapsbesturen zitting hadden werd dan het ontwerp ter bestemde plaatse in den vereischten vorm gebracht, en kon de Tweede Kamer lat r besluiten, er dezelfde wijze van behande ling op toe te passen die bij het Straf wetboek zooveel heeft bijgedragen om den arbeid te doen slagen, dan zouden we stellig een wet krijgen overeenkomstig de behoeften van onzen tijd en van ons land. Tot dusver hebben de waterschapsbe sturen nog weinig van zich doen hooren. Zou een woord van opwekking aan hun adres geheel overbodig zijn? Amersfoort, 29 Juli 1881. Naar wij vernemengaat dezer dagen een algemeen geacht stadgenoot voor goed Amersfoort metterwoon verlaten. De heer Cost Budde, onze vroegere Commissaris van politievestigt zich dan met zijne familie te Deventer. Zijn vertrek doet ze ker allen leed. De heer Budde bezat im mer de eigenaardige gave omten spijt der gestrengheid waarmee hij krachtens zijne betrekking moest te werk gaan, elks sympathie te winnen. De vele en degelijke hervormingen, die hij in het politiewezen hier ter stede heeft weten te brengen, en welke een toestand in 't- leven riepen, zoo veel gunstiger, zoo hemelsbreed verschil lend van dienwelke vroeger binnen Amersfoort werd geduld; de beleefde hou ding, die sedert zijn optreden door de die naren der wet tegenover het publiek wordt aangenomen; de vrede en netheid, die se dert op straten en pleinen, overal, wordt gehandhaafd: dit en nog zoo veel meer, dat den blik van een eerlijken onpartij- digen opmerker, niet kan ontgaan't is alles het werk geweest van den heer Cost Budde. Geen wonder dan ook, dat we hein met veel leedwezen van hier zien gaan. Ook de mindere man zag in hem niet en kel den gevreesden wreker van begaan onrecht, den handhaver der wet, maar tevens den man, die tijd noch moeite ont zag om in dagen van nood de helpende hand toe te steken. Waar werkelijk ge brek heerschte, en met eigen oogen trachtte hij zich hiervan te overtuigen, daar wist de heer Budde altijd iets tot leniging aan te brengen, en zij, die hem in den barren winter wat ter hand stelden om daarmee nuttig te zijn, konden zich overtuigd hou den, dat hunne gaven goed werden besteed. De opvolger van den heer Cost Budde zal een gemakkelijke taak vindenwaar het de voortzetting en handhaving van den bestaanden gunstigen loop van zaken geldt; moeilijker zal het hem vallen om in andere opzichten zijn voorganger te evenaren of nabij te komen. Uit naam van alle Amers- foortersrijken en armen, hoog- en laag geplaatsten, durven we hem hier openlijk den dank te bieden voor het goede dat hij hielp tot stand brengenen voor de voorbeeldige wijzewaarop zijne vaak moeilijke betrekking door hem «erd waar genomen. Wij twijfelen nietof ook te Deventer zal hij velen aan zich weten te verplichten. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, Dinsdag 2 Aug., zal de Ned. Centraal- en Rhijnspoorwegen eene goedkoope extra trein laten loopen van hier naar den Haag en terug des Woensdags daaropvolgend voor f 2,— de persoon in 3e klasse rijtuigen. „Ach moedergij weet niethoeveel smart gij mij doet, door er over te praten. Ik bid u open liever het venster en laat mij de frissche lucht inademen. Zie zoo, nu voel ik mij beter. Ik dachtdat gij nooit weder zoudt komen, Geneviève, om te zieu hoe wij het maakten. Mijne moeder heeft veel verdriet over uw lang wegblijven gehad." De rekening over 1880door Bulge- meester en Wet.li. van Amersfoort, over gelegd aan den Gemeenteraad, bevat de navolgende ONTVANGSTEN. Batig sl. der rek. over 1878 f 9951.96!/2 4/5 opbr. person, belasting 27324.52 70 opc. n u 19924.12 Grondbel. (40 opc. geb. en 10 opc. ongeb. eigend.) 4695.07 Hoofdelijke omslag. 38200.59 7j Hondenbelasting 620.50 Rijks-subs. in kosten pro- gymn5259. Rijks-subs. in kosten h. bur gerschool 8000.-— 30°/o id. id. lager onderw. li 1122.80 1200.— 8410.76 51.— 2022.93 1546.92 19.— 248.40 106.931/» Nov. en Dec. Schoolg. progyranasium ld. h. burgerschool ld. burgeravondsch. ld. jongensschool. Id. tusschenschool ld. herhalingsschool Leges ter Secretarie Vuur-, haven- en tongeld, sluis-en jnarmarktgeld, weeg- en keurl., en bel. op gebruik van werven 9541.65 Begrafeuisrechten 1322. Aand. maatschappij gem.- crediet142.50 Huur van huizen en lander. 10199.00'/2 Baten en opkomsten uit ge meente-eigendommen u 920.02 Opbr. v. tertiën d. vicariën u 866.03 Geldleeuing40710. Verk. van gem.-eigendom, 9150. Rijks-bijdr. in de kosten van kantonn. huis van bew. Prov.-subs. voor krankzin nigen in gestichten 608.2472 Afk. van dienst bij brandw. 139. Boeten in pol.-zaken 74.57'/a Achterst, van gem.-bel 170.55 7S Bijdrage van het Seminarie der klerezie 2000. Buitengewone ontvangsten. 1386.52 f200 994.6172 UITGAVEN. Tract, burg., wetli., secr., ambt. ter secr., concierge en boden f 9480, Bureaubeh., drukw., vuur en licht2136.66 Ameublement en onderh. r raadhuis1887.27 Tract, gem.-ontv., bureau beh. vervolgings- en schattingskosten2003.74 Uitkeeringaan het rijk voor grond- en person, bel. 3666.301/3 Tract, ontv, vuur-, haven en tong. aan Eembrug, ontv. van sluisg., waag- en marktmeester534.36 Gezondheids-politie. 817.777a Gemeentepolitie 8501.31 Gasverlichting 4931.46'/2 Brandweer1519,38 Tract, bouw- en havenmees ter, opzichters, torenw. en klokkenist. 2650. Onderhoudsk. str. en wegeu 7008.14'/j ld. openb. w. en inricht. 12178.23 Bouw van progymn. en bij bouw meisjesschool u 17107.37 Onderhoudsk. van geb. en gronden3254.54 Grond b., brand waarb., uit gangen contrib.dijk en waterschapslasten 1168.19 Tuel. aan kamer van kooph. 149.11 Hooger onderwijs 13338.47 Middelbaar ouderwijs 19891.691/2 Lager onderwijs. 21472.5472 Gem, archief en boekerij 251.25 Tract, geneesk., geneesm., subs.,aan weesh. en burg. arrab., verpl. v. krankz. en verdere kosten van het armwezenu 14146.2672 Aflossing en intr. geldl. 14074.80 Pensioenen en gratificatiën 527.22 Dienstdoende schutterij 1892.85 Renten convent van Mariëu- huff aan het weeshuis 800. Afk. van grondr. en uitg. 2J75. Aank. van tuin in de Hee renstraat en huis op het Singel14812.77 Toel. aan Centr.-Sp.w.-mij. 2500. n uitg. Amersf. Ct. u 150. Inkwartiering en vlaggen 34.95 Onvoorziene uitgaven 694.44 f 185756.1072 f 200994.611/,. lS5756.10'/3. Ds. H. U. Meijboom, predikant te As- zal Zondag in de Remonstrantsche kerk preeken. sen Ontvangsten Uitgaven i 15238.51. BUITENLAND. Al de veroordeelden in de zaak van den moord op sultan Abdul-Aziz hebben gratie van de doodstraf gekregen. Hunne straf is veranderd in opsluiting in eene vesting. Of dit levenslang zal zijn blijkt uit het te legram dat uit Konstantinopel is ont vangen, niet. In Afghanistan is de burge-oorlog in vollen gang. Ayoub-Khan betwist aan Ab- dur-Rhaman het gezagen de troepen die hij op de been brachtovertreffen zelfs in aantal die van den Emir. Zijn aanvankelijk doel is zich van Kandahar meester te maken wat hijzooals men weetreeds beproefde toen die stad nog in het bezit was van de Engelschen. Uit Cyprus gaan thans stemmen op om de inlijving bij Griekenland te vragen. Een der Engelsche bladen heeft uit Wee- nen het bericht ontvangen dat Engeland met de mogendheden onderhandelingen heeft aangeknoopt om een eigen bestuur te geven onder waarborg van de mogend heden. Oostenrijk en Spanje, zegt men, hebben den Paus hunne bemiddeling aangeboden om tusschen Italië en het Vatikaan eene modus vivendi tot stand te brengen. Het aanbod zou waarschijnlijk door den Paus worden aangenomen. "Van welken aard deze regeling zou moeten zijnis ons niet zeer duidelijk. De Italiaansche regeering heeft den Paus alle waarborgen geschonken, die hij ver langen konmaar de Paus heeft de wet, waarbij dit geschiedtvan de hand ge wezen. Het Fransche gepantserde eskader is den 24 dezer des morgens voor Gabes aangekomenen begon onverwijld de ope raties. De Arabierenhierdoor verrast trokken hun verzet samen in twee nabu rige dorpen die stormenderhand genomen werden. Gabes is met een sterke macht door ons bezet. Onze verliezen bedragen zeven gekwetsten twee ernstig. De moeielijkheden bij de onderhande lingen te Pretoria zijn nog niet wegge ruimd. Sedert den 20 dezer zijn de ver tegenwoordigers der Boeren niet met de Commissie bijeengeweest. Men gelooft dat de Volksraad tegen September zal worden bijeengeroepen, Generaal Wood heeft volstrekt geen inlichting ontvangen ter bevestiging van het gerucht omtrent de dreigende houding der Zoeloes. In het Engelsche Lagerhuis deeld Dil- ke mede, dat Nederland en Frankrijk bewilligd hadden in het houden eener con ferentie betreffende de jegens Engelsche visschers gepleegde geweldadigheden. Bel- gië's antwoord was nog Diet ontvangen doch de onderhandelingen met dien Staat duren voort en men hoopt op een be vredigende uitslag. Volgens een telegram uit Weenen zal Czaar Alexander III zich Moscou doen kroonen. eerstdaags te In Petersburg zijn weder 10 Nihilisten gearresteerd, naar aanleiding eener beken tenis, op zijn sterfbed, afgelegd door een jeugdig Nihilist, die zelfmoord pleegde, om dat hij den moed niet had een bloedige daad uit te voeren, waartoe het uitvoerend consité der omwentelingspartij hem had aangewezen. De vooruitzichten van den oogst in Italië zijn uitmuntend; vooral wijn zal er in overvloed zijn. BINNENLAND. De Minister van Waterstaat enz. brengt ter algemeene kennis dat gedurende de maand Juni 1881 bij de Rijkspost-Spaar bank zijn ingebracht en terugbetaald de volgende bedragen: inlagen f 93.019.887Si terugbetalingen f 11.563.54 alzoo meer ingelegd dan terugbetaald gedurende de maand Juni f 81.455.797,. Aan het einde van Mei was ten name der verschillende inleggers iDgeschr. f 224.574.10 zoodat de som der inlagen tot einde Juni bedraagt f 306.029.897,. Men deelt uit Apeldoorn mede dat Dr. Vinkhuizen lijfarts des Konings, zeer te vreden is over de uitwerking der badkuur, welke Z. M. ondergaan heeft. De gezond heidstoestand van den Koning is in alle opzichten zeer bevredigend. Ruurd Agema de gewezen koetsier van den heer Bieruma Oosting te Oranjewoud, is door het gerechtshof te Leeuwarden vrijgesproken. Een luid hoerahwerd bij 't vernemen van 't vonnis door het publiek in de zaal aangeheven. In de gisteren gehouden zitting van de Algemeene Synode der Nederlandsche Her vormde Kerk, werd met algemeene stem men en onder toejuiching het voorstel van een der leden aangenomenom aan den Koning het navolgende telegram te zenden De Algemeene Synode van de Neder landsche Hervormde Kerkthans te 's Gravenhage vergaderd wenscbt hulde te brengen aan de nagedachtenis van Uwer Majesteits grooten voorzaatdie heden voor driehonderd jaren met onze kloeke vaderen de heiligste rechten des volks heeft gered. De Synode verblijdt zich dat zij dit doen mag te zamen met Uwe Majesteit, in wier handen die rechten veilig zijn en wier roem het is dat zij den band tusschen Oranje en Nederland onverbre kelijk wil handhaven. God zegene Nederland ook in Uwer Majesteits huis GEMENGDE BERICHTEN. Yan Garfield vertelt men, dat hij nooit met iemand in vijandschap kan leven. Eens zag hij op straat iemand aankomen, die hem zoo grof had behandeld, dat hij zich voorgenomen bad hem nooit meer toe te spreken. Juist toen hij den man pas seerde echterkon hij niet nalaten uit te roepen„Zoooude schobbejakhoe vaar je Te Weenen is overleden een 73 jarige millionnairhij bewoonde in de voorstad een prachtig huiszeer weelderig inge richt o. a. had hij een zeldzame ver zameling antieke beelden. De man hield geen meid en maakte alles zelf schoon 's middags ging hijschamel gekleed, in in een volksgaarkeuken in een pot wat eten halen. Hij stierf aan een beroerte. Een spekslager te Halberstadt, die tri chine in niet gekeurd spek heeft verkocht, tengevolge waarvan meer dan honderd personen ongesteld werden en vier overle den is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld en onmiddelijk naar de ge vangenis overgebracht. VAN EN Hunne dankbare Kinderen. Amersfoort, 31 Juli 1881.j Heden nam de Heer ons geliefd jongst kind tot zich in den jeugdigen leef tijd van vijf maanden. J. VERMAAT. G. VERMAAT— Hübers. Zetten, 25 Jcii 1881.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2