bijvoegsel i i Vruchten inmaak. DAVIDIS HUISVROUW Nieuwe Amersfoortscbe Courant De macht der Volgzaamheid. Vier kiezers Gevonden op de straat te Amersfoort. Bunschoten. Hoogland. Woudenberg. ADVERTENTIE N. De Deurwaarder N. S. Blom, PERKAMENT PAPIER A. M. SLOTHOUWER. Tevens VOORHANDEN: ƒ1.1o, behoorende bij de van Zaterdag 30 Juli 1881, No. 61. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij naar aanleiding van de 'i levendige discussie, die Dinsdag 11. iu de Raadsvergadering bij wijze van uitzonde ring plaats hadeen weinig ruimte voor enkele opmerkingen. Uit die discussie toch is maar al te zeer gebleken, hoe volgzaam de meeste leden zijn en hoe zeer zij steu nen op de ingenomenheid met eigen oordeel, zelfs in zaken waar de mannen van het vak zelve nog verschil over hebben. De vakmannen zijn het tamelijk oneens over de vraag of de gemeente het recht heeft, om het Vuur-, Haven- en Tongeld te heffen. De Voorzitter meende van wel, en legde in de vergadering van 2 Mei een rechts kundig advies over van den Heer J. v. d. Leeuw, waarbij de gronden worden aange voerd, waarop dat recht van de gemeente berust. Inmiddels heeft de Kantonrechter ver klaard die gronden niet aan te nemen, en de onbevoegdheid uitgesproken om kennis te nemen van den eisch der gemeente. Burgemeester en Wethouders //verkla ren van oordeel te zijn dat de Kantonrech ter onbevoegdelijk zich onbevoegd heeft verklaard(zoo leest men in het Raads- verslag) en stellen den Raad voor in hoo- ger beroep te gaan. Waar nu de uitspraak van den Kan tonrechter zoo in strijd is met de opvat ting van den Voorzitter over deze kwestie, daar is niets eenvoudiger dan aantehouden tot de volgende zitting, en inmiddels een advies in te winnen bij een voornaam rechtsgeleerde. De twijfel toch die over het recht der heffing bestaat, gevoegd bij de uitspraak van den Kantonrechter, maakte de motie van orde zeer aanbevelenswaardig, met 't oog op de groote kosten die dat hooger beroep na zich slepen zal, en de finantieele ramp waarin de gemeente gesleurd wordt, ingeval een nadeelig eindvonnis de schip perij in staat stelt eene vordering tegen het gemeentebestuur in te stellen wegens wederrechtelijk betaalde gelden. Alvorens een besluit van zoo groot ge wicht te nemen, meende de Heer van Beek zeer terecht, meer zekerheid te moeten hebben, om zijn stem daaraan te geven. De Voorzitter adviseerde echter den Raad om tot dat uitstel niet te besluiten, en deelde verder mee: „dat het voornemen bestaat een nader rechtskundig advies te voegen bij de aanvraag der goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit om verder te procedeeren Gedeputeerde Staten krijgen dus een nader rechtskundig advieswaarop zij besluiten moeten tot de goedkeuring om verder te procedeeren, maar de leden van den Raad moeten het maar met het vorige of zonder eenig advies doen! Art. 199 der Gemeentewet schrijft uit drukkelijk de overlegging van dat advies voor, en stond de handige mededeeling van den Voorzitter, waardoor het gewicht dier motie moest worden ondermijnd, dus vol strekt niet in verband met de motievan Beek om ook de leden van den Raad op nieuw een rechtskundig advies te laten nemen. Het blijft echter nog de vraag of het besluit van den Raad wel uitgevoerd kan worden. Art. 199 luidt: „Het voeren van een rechtsgeding door de gemeente zoo in hoo ger beroep en in cassatie, als in eersten i aanlegwordt door Gedeputeerde Slaten niet toegestaan of geweigerd dan nadat hun het rechtskundig onderzoek te dien aanzien door het gemeente-bestuur in te stellen, is medegedeeld. Hier is het rechtskundig onderzoek dat door B. en W. aan Gedep. Staten over gelegd zal worden niet door het gemeen tebestuur ingesteld, tenzij men onder ge meentebestuur in dezen B. en W. wil ver- j staan, wat toch waarlijk voor de raadsleden niet vleiend is. Volgens een arrest van den Hoogen Raad (alinea 2 van noot h op art. 194 der ge meentewet) is geenc afzonderlijke machti ging voor iedere instantie noodig, na her haald rechtskundig onderzoek. Het komt mij voor dat in deze zaak een paar grove tekortkomingen begaan zijr,, maar reserveer als leek daarop een nader onderzoek, om er dan zoo noodig op terug te komen. De motievan Beek kwam in stemming, en werd verworpen met 7 tegen 4 stem men. Indien uu die zeven leden, die den raad van den Voorzitter opvolgden, allen rechts geleerden waren, dan zou men kunnen begrijpen dat zij geen nadere rechtskundige voorlichtingen noodig haddennu wij onder die tegenstemmers aantreffen de Heeren Croockewit, Groeneboom, v. d. Santbeuvel, Drijfhout van Hooff en P. Methorst (de beide laatsten komen in herstemming voor het lidmaatschap van den Raad), nu mogen de ingezetenen zich toch waarlijk wel afvragen vanwaar die wetskennis, dat men het advies van een voornaam rechts geleerde onnoodig oordeelt, alvorens een besluit genomen wordt van zoo omvattende strekking? „De Heer van Zijst, (mede in herstem ming voor het lidmaatschap van den Raad) geeft als zijn gevoelen te kennen dat de ge meente niet evenals een particulier berus ten mag in de uitspraak van een eersten rechter. Gedep. Staten hebben sedert 50 jaren de begrooting goedgekeurd, men kan als gemeentebestuur, meende Spr. niet berus ten in de uitspraak van een lagere rech ter, maar deze kwestie moest tot in het hoogste ressort worden uitgemaakt. De heer van Zijst is dus van meening dat een particulier die uit eigen fondsen een proces voeri, in een eerste of tweede uit spraak kan berusten, maar een gemeente bestuur, dat over de gelden der ingeze tenen beschikt, moet voortgaan tot in 't hoogste ressort, 't Is inderdaad een eigen aardige zienswijze. Het is gedurende deze zitting geen enkel lid in de gedachte gekomen om eens te vragen welke de voor- en welke de nadeelen zijn, ingeval de gemeente wint of verliest. Dat scheen van zeer ondergeschikt be lang, ja, drie der leden die vóór de mo tievan Beek gestemd hadden, waren in middels reeds weer het advies van den Voorzitter toegedaan, toen zij ook zonder de nadere rechtskundige voorlichtingen die zij eerst verklaarden te wenschen, eindig den met te stemmen voor het gaan in hooger beroepWaarlijk een bizonder proeve van consequentie De teerling i3 geworpen, en ieder, mits geen raadslid, is verlangend te weten wat de gemeente er toch eigenlijk bij wint indien het proces door haar gewonnen wordt. De Handel en de Scheepvaart zullen het ondervinden, dat zij in verzet durf den te komen Terwijl ik deze beschouwing over Raads- zaken neerschreef ontving ik de Amers- foortsche Courant van 29 Juli, waarin een leading-artikel voorkomt, ter aanbe veling, bij de herstemming, van de 4 af tredende raadsleden. Hoewel daar volstrekt niet op zijn plaats zijnde, oordeelde de redactie dier courant het toch noodig de kiezers het verwijt toe te voegen; „Jammer dat die gloeiende belangstel ling voor de iüaacfeplaatsen zich niet heeft uitgestrekt voor de Raadszaken, want toen eergisteren ter Raadszitting een behoorlijk gepubliceerd onderwerp werd behandeld, waarover in de laatste maanden de gemoederen aan het koken waren ge bracht toen waren eergisteren, terwijl zeer leerrijke en interessante dis- cussien daarover werden gevoerd, in het nieuw ingerigte ruim parket, voor het publiek bestemd, slechts aanwezig. Of deze jammerkreet der redactie, dienst moet doen als aanbeveling van hare can- didaten of als bestrijding der tegenpartij, is mij niet recht duidelijk, toch wil ik deze gelegenheid te baat nemen, om haar te herinneren, dat een „interessante dis cussie" zelden te voren in den Raad viel op te merkendat de kiezers gewoon aan het traditioneele raadsverslag, dat immer luidde „met algemeene stemmen" en „zon der discussie aangenomen of verworpen," op die „leerrijke" discussie niet waren voorbereid. Indien de Redactie het werkelijk „jam mer" vindt, en dat bezoek wil helpen bevorderen, dan geef ik haar in overwe ging om voor de f150,toelage, die ik onder Uitgaven vermeld zie, op de volgen de zijde derzelfde courant op de rekening der Gemeente Amersfoort over 1880, post 3 van onderen, voor deze toelage een omstandig verslag te leveren der discussies die in den Raad gevoerd worden. Dan, maar dan ook alleen, zou een toelage gerechtvaardigd kunnen zijnwordt daarentegen de courant gebezigd om pro paganda te maken voor bepaalde candi- daten als lid van den Gemeenterasd, dan maakt op de kiezers een toelage, door leden van dienzelfden Raad toegestaan, een pijnlijken indruk; zulks verhoogt inderdaad niet de waarde der aanbeveling! Mijnheer de redacteur, U dankende voor de mij toegestane ruimte, eindig ik, in de hoop spoedig te mogen vernemen, dat uwe onpartijdigheid bij gemeenteraads verkiezingen, het gevolg heeft gehad, dat de Raad uw blad niet langer wil achter stellen bij de zuster-courant. Velen zijn gewis overtuigd dat de U eventueel te verleenen toelage niet weggeworpen zou zijn, maar dat er iets degelijks en flinks voor zou geleverd worden. Achtend, C. V. GERRITSEN. Amersfoort, 29 Juli 1881. 1 jongensjasje, 1 rieten stok, en een lede ren beursje waarin eenig geld en een rol blauw karkas. Rechthebbenden vervoegen zich ten bu- reele van politie alhier. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Geboren: 24 Juli. Matthijs, z. van Jan Hellevoort en Anna Maria van Keulen. 25. Catrina, d. van Willem Riksen en Alijda Maria de Wilde. Janna Gerarda, d. van Wouter Hendriksen en Gerritje Ked- de. 26. Johannes Theodoras, z. van Hendrik Hoefsloot en Antonia Johanna van Groenestein. Willemina Johanna, d. van Steven Hartogsveld en Geertruida Willemina Lambrechts. 27. Martinus, z. van Nicolaas Krabbe en Johanna van Ekelen. Ondertrouwd: 28 Juli. Herbert Holt- man en Drika Koenen. Gehuwd: 27 Juli. Cornelis van Ascli en Johanna Alberdina Jacoba Louisa Bon nier. Jacobus van der Linden en Ri ka Reijerse. Johannes Franciscus Meeuwsen en Lutgertje Leusink. Hen drik Heilijgers en Anna Emilie Grosse. Overleden 22 Juli. Anna Maria Wil lemina Horrix, 26 j. ongeh. Hendrika Lablans, 24 j. echtg. van Willem Meijer. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Mau- rits van Raalte en Mina van Gelder. Ilendricus Franciscus Jacobus ten Hoor, 2 j. 23. Jan Berend Rouwhorst, 56 j. echtg. van Petronella de Bruin. Fre- derika Lamberta Volmer, 14 m. 24. Henri Wilhelm Antoon Stork, 3 m. Willemina Elbertse Grifhorst, 67 j. wed. van Johannes van Bekkum. 25. Man nes Hoekman, 70 j. wedr. van Janna Starink. 26. Wilhelmina Gerardina Maria Kamp, 18 j. ongeh. Jacobus Veenendaal, 34 j. echtg. van Alijda van Dijk. Soest. Geboren: 22 Juli. Matthijs, z. van Jo hannes de Bree, en van Antje Natter. 24. Anthonie, z. van Peter Dorresteijn, en van Rijkje Roest. 26. Maria Mar- garetha Anthoniad. van Elbert van Doorn en van Theodora Hendrika Kokx- hoorn. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Geene. Overleden: 14 Juli. te Hasselt, Hen drika Bruggeman, oud 35 j. 24. Dirk van den Broek, oud 15 md. 26. En- gelina Rigter, echtgenoote van Hermanus van Schadewijk, oud 35 j. Overleden: Jannetje van de Groep, oud 3 m. Bevallen 24 Juli. Metje Westerhuis, huisvrouw van Hendrik van Brakel, z. Bevallen 26 Juli. Maria Wittenberg, geb. Veldhuizen, z. ERRATUM. In het adres der Amersf. nfd. van het metalen Kruis (zie ons vorig no.) staat abusievelijk: tot heil van de natiemoet zijntot heil van de Dynastie. GEMENGDE BERICHTEN. Ferdinand Kellerde ontdekker der oude paalwoningen in Zwitserland is 21 dezer in den ouderdom van 81 jaren te Zurich overleden. Zondagmorgen werd in de Choorstraat te Delft door een vertegenwoordiger eener Rotterdamsche firma een pretentie, groot 10 gulden, ten laste van een winkelier te Delft voor de helft der waarde openlijk te koop aangeboden. De politie, die den pu- blieken weg blijkbaar niet verheven wensch- te te zien tot beurs voor incourante fond ten maakte echter nog voor de koop was toegeslagen een einde aan deze geïnprovi- seerde fondsenveiling. Te Arnhem is een horlogemaker door een onbekende, die voor eene in de nabij- heid wonende familie uurwerken op zicht vroeg, voor zes gouden dameshorloges, ees waarde van pl. m. f 300 vertegenwoordi gende, opgelicht. De oplichter is te Utrecht in hechtenis genomen. De heer M. te Wageningen, die aan houdend veroordeeld werd wegens het schieten op ooievaars, tamme eenden en andere vogels, is om gevangenisstraf te) ontgaan, vandaar vertrokken, denkelijk naar Amerika. De omtrek van Leiden schijnt vrucht baar in bevallingen, liefst in den spoor trein. Dezer dagen vermelden wij een der gelijk geval, en zie, Maandag-avond jl. beviel weder een hoogstzwangere vrouw van een wichtje in een 3e klasse-rijtuig van trein 30 (Holl. IJzeren Spoorweg), die ten 10.7 ure te Leiden arriveert, nog voor de aankomst van den trein. Moeder en kind werden spoedig naar 't ziekenhuis overgebracht. Een pas te Rotterdam gevestigd win kelier, die bijzonder van reclame werk maakt, zond onlangs op een Zondagoch tend een man de straat op. gekleed in een lang wit hemd. dat tot op den grond sleepte, met een enorme slaapmuts op het hoofd, op welke kleedingstukken de art. met groote letters werden aanbovolen. De kerkganger vonden zich door deze ver schijning ontsticht en de politie verbood haar. MARKTBERICHT. Amersfoort, 29 Juli 1881. Tarwe f 9,50 a f 11,— Rogge f 8 h f8.50; Boekweit f7,50 a f8,25; Ap pelen f 0,- b f 0,Aardappelen f 2 a f2,25 per HL.; Hoendereieren f4 b f 4,50 de 100 stuks; Boter f 1,25 a 1,40 per Kilo. Kaas f45 a, f 55 p. 100 kilo. zal publiek verkoopen: Op DINGSDAG 2 AUGUSTUS a.s. n/m. 2 uur, ten huize van den Heer C. J. Terschuur, op de Langestraat te Amers foort, Eene partij net onderhouden MEUBE LEN, enz. en na afloop daarvan ten hui ze van A. BROUWER aan de Breede- straat, TWEE KASTEN, BED, STOE LEN, SPIEGELS, GLASWERK, WIN KELOPSTAND, enz. 's morgens voorden verkoop te zien. tot sluiting van flesschen en inmaak- potten, verkrijgbaar bij waarin onder anderen zeer vele recepten voor het inleggen van vruchten ei groenten voorkomen. Druk van G. W. Boonstra te Barneveld

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 5