NIEUWE t, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR M L t, Woensdag 3 Augustus 1881 Ho. 62. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgen» S'/jiuirdesWoens- dags en Zaterdag». liene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebraeht. FEUILLETON. III. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, iffranco door het geheele Rijk1,10. ^Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdag!- en des Zaterdag!. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Voor het Buitenland Reclames per regel Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 0,40. 0,05. 0,07s. 0,20. OFFIC1ËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te wetendat de pro cessen-verbaal van. inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad in afschrilt aan het Raadhuis zijn aangeplakt en ge durende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 3. Aug. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 3 Augustus 1881. Gisteren werd de verjaardag der Ko ningin hier ter stede op de gebruikelijke wijze gevierd door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlag van verschillende zoowel stedelijke als bijzon dere gebouwen. Maandagavond ongeveer ten half tien (,Maar Quentin gij weet immers wel, dat gij mij gezegd hebt //Ach ja ik weet wat gij zeggen wilt. Maar op dien dag toen uw vaderzoo als gij mij zeidetin zijn gebedenboek schreefdat hij u nooit aan iemand an ders dan aan eenen schildtr zou willen uithuwelijken was ik zoo verdrietig, zoo boos zelts dat ik dwaas genoeg was uit te roepen dat als zulks waar waswij beter deden elkaar nooit weer te ontmoe ten omdat ik het denkbeeld niet kon verdragen u telkens terug te zien, zonder de hoop te mogen koesteren, u als miine vrouw te mogen bezitten. Sedert dien tijd echter heb ik geleerddat er iets is, dat nog moeilijker te dragen valtnamelijk u in het geheel niet meer te zien. Soms vrees ik dat ik uwen vader zal gaan hatenals ik aan dit dwaze denkbeeld van hem denk." \G Quentin dat zou ontzettend zijn! Ik vreesdat ik u niet meer zoude kun nen beminnen als ik dacht, dat gij mijn vader haat." 5J J uur werd, na aankomst der verschillende treinen, het rijtuigje van den heer de Rot, secretaris der gemeente Hoogland, dat dicht bij het station had post gevat, daar genoemde heer familie wilde afhalen, aan gereden door een rijtuig van de heeren S. welks koetsier niet volkomen nuchter was. Het rijtuigje werd van achteren geheel verbrijzeld terwijl de Heer de Rot, die, ongelukkig het gebruik van sommige ledematen missen moet eh dus niet in staat was, in tijds het wagentje te verla ten, het been beschadigde, zoodat hij per rijtuig eerst naar //de Arend" en vervolgens naar huis moest worden vervoerd. Bij de gisteren gehouden herstemming zijn 396 kiezers opgekomen, alzoo 8 meer als bij de vorige stemming. De H eer P. Pockens, leeraar in de Nederl. taal aan de H. B. S. en het pro- gymnasium alhier is benoemd tot leeraar u 't Nederlandsch en Duitsch aan het Gymnasium te Zutphen. Te Apeldoorn zullen van Rijkswege Normaallessen worden gegeven tot oplei ding van onderwijzers we hopen ook van onderwijzeressen. Door het gemeente bestuur wordt de noodige lokaliteitbe nevens vuur en licht beschikbaar gesteld. 't Is te begrijpen en toch verblijdend, dat èn Apeldoorn èn elke andere gemeente in ons goede vaderland zich dit geringe offer tegenover zooveel voordeelen getroost. z/Maar het is ook zeer verkeerd van hem zulke woorden in een boek en dan nog wel in een heilig boek te schrijven." z/Jahij schreef het in zijn fraai ge bedenboek door de monniken van Brugge geschilderd en hij heeft het lief als zijn oogappel, daarom vrees ik, zal hij nimmer tot andere gedachten te brengen zijn." z/Dat boek moest verbrand worden, met platen en alriep de jongeling op boozen toon uit. z/Ik zelve zou het gaarne in het vuur gooienmaar ik weethet zou groote zonde wezen, en dan toch zou hij niet van besluit veranderen." z/Nooit moesten er zulke besluiten door menschen genomen wordenhernam Quentin weder. »lk geef u groot gelijk en beken zelfs, dat het zeer hard is voor een meisje zoo als ik bendie namelijk nietsvolstrekt niets van schilderijen houdttoch eenen schilder te moeten trouwen. Maar Quen tin daarom moogt gij mijn vader toch nog niet haten z/Genevièvesedert het oogenblik dat ik het dwaze besluit uws vaders vernam, om u namelijk niet anders dan als schil dersvrouw getrouwd te willen zien, heb ik niet dan met de grootste moeite allerlei bittere en booze gedachtendie in mijn brein opkwamen, trachten te onderdruk' BINNENLAND. Op de dezer dagen te Londen gehou den tentoonstelling van vrouwelijke hand werken is de hoogste onderscheiding, die van //voortreffelijkheid," mede toegekend aan de voorwerpen ingezonden door de kweekelingen van de Normaalschool te Velzen. Gedurende de laatste dagen was ter markt van Zwolle de aanvoer van moes groenten zoo groot, dat de landlieden ge deelten van het door hen aangevoerde weder moesten medenemen als onverkoop baar. Voor puike aardappelen was slechts f 1.50 a f 1.60 per HL. te bedingen. Den 2en Augustus was het 50 jaar geleden, dat onze troepen de Belgische grenzen overtrokken en de tiendaagsche veldtocht een aanvang nam. Aan een ingezetene van Ferwerd (Fries land) is de eerste prijs in de Haailem- sche paardenloterij ten deel gevallen. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning den Minister van Waterstaat per telegram geluk gewenscht met de aanneming van het ontwerp betreffende de Keulsche Vaart door de Eerste Kamer. Zou het waar zijn? Op de Appelmarkt te Amsterdam is Zaterdagmiddag een meisje van ongeveer zes jaren door een komfoor met vuur dat zij over straat droeg in brand geraakt. Eenige voorbijgangers, die onmiddellijk ken. Maar God heeft juist daarom misschien mij zoo diep vernederd en mij mijne krachten ontnomenwaardoor, helaas mijne arme moeder en ik nu honger zul len moeten lijden. Ik sprak er vroeger dikwijls overwelk een zalig genot het voor mij zoude zijn, eenmaal mijne vrouw door mijnen handenarbeid te onderhouden, maar in plaats daarvan zal ik nu eenen last worden voor mijne oude moeder. Ach het is eene zware, eene bittere beproeving!" De jongeling bedekte zijn gelaat met beide handen-, terwijl heete tranen langs zijne wangen stroomden. z/Maar Quentin sprak Geneviève zacht, terwijl hare reine ziel uit hare zacht blauwe oogen hem tegenstraalden,-//als gij nu eens niet beter mocht worden, (zij had den wreeden moed niet hem in dui delijke woorden te zeggenhoe zij aan zijn herstel wanhoopte) en wij dus eens niet zouden kunnen trouwen, dan zoudtgij u toch niet tegen God verzetten Quentin boog eerbiedig het hoofd blikte naar boven en stamelde //Neen Geneviève z/God is zoo goed en Hij bemint ons zoo zeer," ging het meisje voort, terwijl zij haar hoofd liet rusten op de leuning des stoelswaarop de jongeling gezeten was. z/Dat weet ik," fluisterde hij op zach- toeschoten, doofden de vlammen spoedig uit, en rukten haar de brandende klee deren van het lichaam, maar de arme kleine werd met ernstige brandwonden naar haar ouderlijke woning gebracht. Ter gelegenheid der tentoonstelling van den boekhandel, ziet bij Sijthoff te Leiden een werkje het licht van Jo. de Vries, getiteld Wat zijn boekenIn zeer onderhondenden vorm wordt daarin het materieel ontstaan van het boek (zet ten, drukken, binden, enz.) verhaald en een beknopt overzicht gegeven der ge schiedenis van schrift en druk, opgeluis terd door een aantal keurige illustraties. Een deel dezer schetsen verscheen reeds vroeger in Eigen Haard. Van de com- pleete verzameling zullen zeker ook zij, die niet direct met het vak te maken hebben, met genoegen en vrucht kennis nemen. BUITENLAND. In strijd met de minder gunstige be richten omtrent President Garfield, door beursspeculanten in de wereld gezonden, is de zieke in de laatste dagen vooruit gegaan. Alle dokters en chirurgen, die hem behandelen, moeten stellig gelooven dat, wanneer er niets bijzonders in den weg komt, de zieke geheel zal herstellen. De Fransche Kamer heeft besloten al de kroondiamanten te verkoopen. Wat ze meer dan vijf millioen opbrengen, moet dienen voor de oprichting van een fonds voor verminkte werklieden. ten toon//dat weet ikliefste want heeft hij u niet gemaakt?" Na een poos ging hij voort//Maar laat mij nu eens, een plan mededeelen dat ik opgevat heb sedert gij hier zijt gekomen. Ik geloof, dat mijn goede en gel het mij heeft ingefluisterd. Morgen is hetzooals gij weethet Onze lieve Vrouwe feest van Antwerpen. Een groot aantal zieken komen dan steeds op het altaar bidden en velen van hen worden genezen. Ik heb plan er ook heen te gaan en den zegen van den Aartsbisschop af te smeeken. Gij ook gaat er zeker heen, niet waar en daar gij zoo heerlijk kunt bid den zal uw gebed zeker wel verhoord worden Geneviève; want de priester heeft ons immers onlangs nog geprediktdat waar er twee of drie in Zijnen naam ver gaderd zijn, God altijd tegenwoordig is en steeds toestaat wat zij Hem vragen. Nu zult gij en mijne moeder en ik daar bid den behalve alle andere menschen die er ook komen z/Maar, dierbare Quentin! als God het eens beter vond u niet weer uwe krachten terug te geven, dan zult gij immers toch niet ongeduldig ziin, niet waar?" Eene donkere schaduw vloog over het gelaat des jongelings. //Het is niet ter wille van mij zelf, dat ik zoo vurig om kracht bidzeide hij op min of meer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1