Te Agram is Vrijdag een schok van aardbeving waargenomen, gepaard gaande met onderzeesch gerommel. Men zegt, dat de Czaar op zijn schrijf lessenaar een stuk van het oneetbare brood bewaart, waarmede de boeren van het dis trict Petrosavodsk zich moesten voeden. "Wel is waar werd het blad, dat op den nood aldaar wees, geschorst, maar in elk geval weet de Czaar nu hoe het in som mige deelen van het Rijk met zijn onder danen gesteld is. Het brood moet nog ellendiger zijn dan dat, waarmede de Parijzenaars zich in het laatste stadium van het beleg moesten tevreden stellen. Men verneemt, zegt een Engelsch blad, dat terstond na de volkomen overgave van de aan Griekenland afgestane land streken, de Koning van Griekenland een reis naar Constantinopel zal doen, om den Sultan van zijn vriendschap en goede bedoelingen te verzekeren. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. GEMENGDE BERICHTEN. Donderdag kwam zekere juffrouw D uit de kerk van den H. Sculpius, te Parijs en wilde een aalmoes aan een armen man geven. Hoe verwonderd echter stond zij te kijken, toen zij nevens haren geldbeu gel een tweeden vond, waarin een zekere som stak. Aanstonds bracht zij het voor werp naar het politie bureau en daar zeide men haar, dat het waarschijnlijk door een dief, die vreesde ontdekt te worden, in haren zak gestoken was. 't Is toch zon derling: diefegge te zijn zonder het te wil len. Twee soheikundigen hebben te Weenen een vocht uitgevonden, dat, wanneer iemand daarmede besprenkeld wordt, een geheele verlamming van het lichaam teweegbrengt. De Oostenrijksche regeering wil het ge heim koopen, eerstens uit een militair oogpunt, en ten tweede om verspreiding te voorkomen, waardoor de misdaden ver- veelvuldigd zouden worden. De grootste overzetpont der wereld be vindt zich in Californië, waar zij den groo- ten centraal-pacific-spoorweg over de baai van Corquinez moet brengen om een di recte verbinding te verkrijgen tusschen Sa cramento en San-Eransisco. De boot draagt den naam van Solano en kan vier treinen in een tocht overzet ten; 48 goederenwagens en een locomotief of 24 personenwagens, volgens Ameri- kaansch systeem, vinden op haar dek een geschikte plaats. De lengte der boot be draagt 125F/2 meter, de breedte 35 J/a me ter, terwijl zij zes en dertig honderd ton nen inhoudsmaat heeft. Te Barmen is in den gemeenteraad be kend gemaakt, dat een burger, die onbe kend wil blijven en die vroeger reeds 3000 mark ten voordeele der armen schonk, thans een kapitaal van 30.000 mark aan de stad afstond, uit welks interest huiszit- bitteren toon. //Het is al zeer gemakkelijk voor anderen, om van geduld te praten /,Maar Quentin riep het meisje, ter wijl hare oogen zich met tranen vulden, //gelooft gij dandat ik geen medelijden met u heb z/Ja, daarvan ben ik overtuigd, lieve, ver geef mij mijne harde woorden. Maar ach! als gij wistwat er soms in mij omgaat," zeide hijeen blik werpende op zijne moederdie met wankelende schreden de kamer op en neer liep//achdan zoudt gij mij zeer beklagen en mij vergeven." Geneviève droogde hare tranen, kuste Madame Matzijsstopte de kleine groene beurs die het meisje zoo lang in hare hand had gehoudenin die van de moe der legde haar het stilzwijgen opdoor eenen tweeden kus op hare lippen te drukken toen de oude vrouw het geschenk wilde weigerenen verliet daarop het huis, gevolgd door den liefdeblik des zoons en een stillen zegenwensch der moeder. Den volgenden dag scheen de zon hel der en verguldde met hare stralen de schilderachtige gebouwen van de oude Vlaamsche stad. De bewoners waren reeds vroeg in de weer, en eene menigi,e lieden van de naburige dorpen kwamen onop houdelijk de poorten binnenstroomen en waren allen in hunne beste kleederen ge- tende armen moeten ondersteund worden. Hij heeft zich voorbehouden later zijn naam aan de stichting te verbinden. Tot de groote zeldzaamheden op het gebied der rozen behoort een zoogenaam de drieling, die thans in Keulen is geteeld. In het midden van een reeds half uitge bloeide roos verheft zich een tweede, frisch en bloeiend en uit het hart van deze komt een jeugdige knop te voorschijn. Twee lingen onder de roozen komen wel eens meer voor; een drieling is echter een hooge zeldzaamheid. Donderdagmorgen kreeg een milicien bij het exerceeren in de Maliebaan te 's Ha- ge van een sergeant een tik met de sabel op den arm, welke ongelukkigerwijze met het scherp gedeelte aankwam en den mi licien een wond toebracht. De man werd eerst in de kazerne en van daar naar 't hospitaal gebracht. De sergeant kreeg on- middelijk provoost en naar wij hopen zal men hem ook straffen wegens mishandeling. Friedrich Holler, een van de drie te Venlo gearresteerde valsche munters, zal voor zijne uitlevering aan Pruisen nog eerst met de justitie te Yenlo af te re kenen hebben wegens diefstal van ver scheidene voorwerpen bij den ijzerfabri kant Gilles te Blerik. De gestolen voor werpen werden bij hem gevonden. Bij een Vrijdag op het bureau van den burgerlijken stand te Leiden gedane ge boorteaangifte, onderteekende een der ge tuigen, bij gemis zijner beide armen, de acte door middel van zijn voet, iets wat zeker wel zelden zal voorkomen. Het was namelijk de voetkunstenaar //professor Pierre," die op de Leidsche kermis te zien was. werd ook een prijs behaald. Door de politie te Delft is aangehouden zekeren C. L. M. Stookerzonder vaste woonplaatswegens diefstal van een zil veren cylinder horlogeten nadeele van een zijner medekostgangers. De aangehoudene heeft een zeer bewo gen leven achter zich. Na hier eenige jaren als militair te hebben gediend, ging hij naar Noord-Amerikavandaar vertrok hij naar Frankrijk, waar hij dienst nam bij 't vreemdenlegioendoch daar kort daarop de oorlog met Pruisen uitbrak werd hij ingedeeld bij 't armeekorps van den maarschalk Mac-Mabon. Hij nam deel aan verschillende veldslagentotdat hij krijgsgevangen gemaakt en naar Berlijn werd overgebracht. In Frankrijk teruggekeerdwerd hij naar Algerië gezondenwaar hij inmid dels tot onderofficier bevorderd zijn ver deren diensttijd doorbracht. Dezer dagen werd te Parijs in de Rue du Louvre een stuk bouwgrond verkocht voor den enormen prijs van 2470 francs den vierkanten meter. Duurder als in Amersfoort. Als een bijzonderheid verdient vermel ding dat de 82-jarige oud-hoofdonder wijzer Mulders te Rottevalle, nog nooit eenige ongesteldheid heeft gehad, zoodat dokter noch apotheker ooit iets aan hem hebben verdiend. Vrijdag deed de grijsaard nog een voetreisheen en terug 4 uur langom een begrafenis bij te wonen. Zonder eenig teeken van vermoeidheid kwam hij 's avonds welgemoed thuis. Hij is nog in het volle genot van zijn zin tuigen en leest de courant zonder bril. Des Zondags bezoekt hij getrouw tweemaal de kerk. baar. r Ook uit Noordholland, bepaaldelijk uit j Anna-Paulowna, wordt ongeveer hetzelf- f de bericht. De hagelsteenen hadden de j verbazende grootte van 3 tot 5 centi- meters in doorsnede en waren van ver- schillende vormen, hoewel zij alle eene dofwitte kern hadden ter grootte van een gewonen knikker. Belangrijke schade werd aan de ruiten aangericht. Alleen in den voorgevel der gemeenteschool No. 1. sloegen er 47 stuk. Voor het maken van de aardenbaan j voor den stoomtram WageningenEde ,'jj is de laagste inschrijver de heer J. Posthu- ma te Breukelen voor f 10.400 en voor het bouwen van het station te Wageningen de heer P. Leenderts te Utrecht voor j f25.887. De Gemeenteraad van Wage- ningen heeft aan de heeren Vas Visser en W. J. Visser vergunning verleend den door hen geconcedeerden stoomtramweg i Driebergen-Arnhem door de Hoogstraat te Wageningen te laten loopen. Een vrouw te Leeuwarden, die nog al dikwijls veel sterken drank gebruikt sprong eergisterenavond in den regenbak. 1 Haar man, aan dergelijke kunsten ge- j woon, meende, dat deze liefhebberij haar eer goed dan kwaad zou doen, en haastte zich niet haar te helpen. Denkende dat zij vergeten was, riep zij al spoedig om hulp, die haar toen ook werd verleend, doch niet, vóór dat zij beloofd had zich in 't vervolg van te veel nat, zoowel in- als uitwendig te onthouden. In een straatgevecht te Utrecht is eer- 1 gisterenavond zekere D. door een mes steek zoodanig gewond dat hij weldra overleed. De dader is gevat. Men schrijft uit Dedemsvaart aan de N. R. Crt. In 't gesticht Ommerschans kwam een der verpleegden heel leuk den adjunct-di recteur een ledig lucifersdoosje presentee ren met de woorden: »de lucifers zijn gebruiktde schuur die 'k er mee aan gestoken heb, brandt al; 't verveelt mij hier, 'k wil liever eens naar 't spinhuis." 't Was inderdaad zoo; de persoon had een schuur in brand gestoken, wat, near men zegt, een paarduizend gulden schade heeft veroorzaakt. Generaal Grant, de ex-president der Vereenigde Staten, is een sterk rooker. Onlangs verklaarde hij, dat het publiek en de dagbladen daarvan de schuld wa ren. Als kadet op de millitaire school had hij wel eens in het geheim gerookt, welke proeven echter steeds op onpas selijkheid uitliepen, en zelfs in 'tbegin van den oorlog tusschen Noord en Zuid kon hij naauwelijks één sigaar rooken. Echter had hij toen al spoedig onder vonden, dat de prikkel van het rooken hem goed deed, zoodat hij gewoonlijk in den 6lag een sigaar aanstak; overigens maakte hij Jer zoo goed als geen gebruik van. Intusschen werd het feit, dat de beroemde generaal op ieder slagveld steeds Voor rekening van het provinciaal mu seum te Trier zijn in de laatste maanden met zeer goed gevolg oudheidkundige on derzoekingen gedaan. Bij Palgemaan de boven Moesel heeft men Frankische gravenbij Beckin- genaan de Saareen Romeinsche villa opgegraven terwijl bij Speicher een groot aantal Romeinsche pottenbakkerijen ont dekt werden. Zeven daarvan heeft men geheel te voorschijn gebrachttwee zijn nog in uitmuntenden staat. Bij de jongste aardbeving te Lyon moet zich het merkwaardig geval voorgedaan hebbendat een jonge damedie langen tijd geleden door een schrik de spraak en het gebruik harer ledematen verloren had, plotseling een zenuwschok kreeg en vol komen hersteld was. Bij Apeldoorn is een wedstrijd gehouden in het snel- en schoonzwemmen. De win naar bij het snelzwemmen legde 50 M. af in 61 secondenen kreeg tot prijs een mooien inktkokeren de premie, een portefeuillewerd behaald door iemand die er twee seconden langer over bezig was. 't Gaf dus een heeten strijd zonder zweetdroppels. Voor het sierlijk zwemmen dost. De kerk en kloosterklokken lieten hare zilveren tonen vrolijk door de lucht weergalmen, terwijl de processie zich in de voornaamste straten langzaam in be weging begon te zetten. Van alle vensters hingen zeldzaam rijk geborduurde banieren die de sombere oude stad een vroolijk en bijzonder levendig aanzien gaven. De Notie Dame van Antwerpen was spoedig meer dan vol. De plaatsen voor het altaar waren voor de geestelijkheid bestemd alsmede voor de zieken, die den godsdienst kwamen bijwonen met de innige hoop weldra hersteld te worden. Quentin bevond zich onder hen en zag er zeer opgewonden uit. Zijne moeder en Genevièvedie in een ander gedeelte der kerk zaten, sloegen hem met zekere angst gade. Nog nooit hadden zij hem zoo gezienzooals hij daar met koortsachtig verlangen zat te wachten op den predikerdie weldra be ginnen zoude. Toen de priester eindelijk zijn toehoor ders in eene vurige rede vertelde, hoe menigmaal innig gebedenop dagen als deze tot God opgezonden, verhoord waren geworden, toen schitterden des jongelings oogen van groote vreugde en zijn gansche gelaat werd weldra verhelderd. Doch toen de eerwaardige man sprak van zware be proevingen die ons dikwijls als zegenin- Vrijdagmorgen verscheen een bruids paar dat niet aeer jong meer wasop het raadhuis van St. Joost ten Noode en verzocht den dienstdoenden wethouder de formaliteiten van het huwelijkte vervullen. Het paar had echter vergeten getuigen meê te brengen. Daarenboven was de bruidegom erg dronken en zeer slecht gekleed. Men verzocht het paar een weinig lucht te gaan scheppen en 's middags met de getuigen terug te komen. Op het vastgestelde uur was het paar weder op het gemeentehuisdoch slechts met één getuigemen had geen tweede kunnen vinden. De bruidegom was daarenboven nog beschonkener nan 's morgens. Hij had namelijk dienzelfden morgen zijn trouw pak naar den lommerd gebracht, en het ontvangen bedrag door zijn keelgat ge jaagd. Zaterdagavond ontlastte zich boven het westen en noorden van Friesland een hevig onweer. Van 8 tot 1 uur na mid dernacht zag men het aanhoudend lich ten. Op drie plaatsen werd brand ont waard. Hagelsteenen, zoo groot als dui veneieren, verbrijzelden op vele plaatsen de vensterruiten. De regen viel bij stroo men neer en maakte de wegen onbegaan- gen worden toegezondenen van geduld onder lijdenzie, toen trilden zijn lippen en teekende zijn gelaat groote droefheid aan. Eindelijd kon Geneviève die hem gedurende al dien tijd bespied had de dan eens bezieldedan weder treurige uitdrukking op het gezicht des beminden niet langer zien en haar hoofd voorover buigendestortte zij in stilte de vurigste gebeden voor hem uitreininnig en onzelfzuchtig als die welke uit den mond van een beschermengel voor een onge lukkig menschenkind opstijgen tot Gods troon. Voor zich zelve koesterde zij geen hoop of geluk. Van alle kanten staarde het verdriet haar aan en haars vaders bevel waartegen zij zich nimmer durfde verzet ten, zoover strekte zich in dien tijd de plicht van kinderlijke gehoorzaamheid uit, ontroofde haar al haar geluk. Eene zin van de preek vooral had grooten indruk op haar gemaakt en onophoudelijk dacht zij er aan. z/Ieder gebed wordt verhoordhoewel het ons soms geheel anders toeschijnt." En nog eenmaal boog zij het hoofd in diepen ootmoed en bad vurig. Toen zij hare oogen weder opsloeg, zag zij, hoe de Aarts bisschop, kleine teekeningen, onderwer pen uit den bijbel, uitreikte aan hen, die in lange rijen voor het altaar geknield lagen. Een oogenblik daarna verliet Quentin de kerk. Het meisje volgde. De avond begon te vallen, en de zon die den geheelen dag helder geschenen had, ging statig onder te midden van de purpere wolken. De landlieden die ter ker ke geweest waren, wandelden langzaam te midden der groene weiden naar hunne haardsteden terug; kinderen zag men langs de oevers der Schelde heen en weer loo pen, zich vermakende met het plukken van madeliefjes of vroolijke liedjes zingende van hunne koeien en boterbloempjes. De straten schenen als verlaten; de kerken waren gesloten en nergens hoorde men een enkel geluid of een enkelen voetstap. Over de stad, een paar uur te voren nog zoo druk en woelig, scheen een namelooze vrede te zijn neergedaald. Geneviève Claes zat voor het venster naar Gretchen te kijken, die zij zooeven had uitgestuurd om eene boodschap te verrichten, welke zij zoo heel gaarne zelf had willen doen. Sedert zij dien morgen uit de kerk was terug gekomen, hal zij maar voortdurend aan Quentin zitten denken en zijn toestand verontrustte haar zeer. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2