vrij hevig standje plaats gehad bij gele genheid van een concertdoor een Hon- gaarsche kapel gegeven. Toen men de ,zWacht am Rheiti" begon te spelen, deed zich een gefluit hooren. De tonen van het Osterreichmein Vaterland" maakten het niet beterwant terwijl de Duitschers toen applaudiseerden en //Hoch Osterreich" riepen werden de Czechen zóó woedend dat zij den muziekanten instrumenten en muziekpapier wegnamen en onder het geschreeuw,/Wij zijn geen Pruisen" op de Duitschers aanvlogen, die zich uit de voeten dienden te maken. BINNENLAND. De Koning keeft besloten, dat bij ge legenheid vau den eersten verjaardag van H. K. H Prinses Wilhelmina, het Konink lijke Park van het Loo den ganscheu dag voor een ieder toegankelijk zal zijn en daarin muziekuitvoeringen zullen plaats hebben. Tengevolge van het buitengewoon groei zame weder van dezen zomer is het win terkoren in den Prins Alexanderpoldei ongeveer 3 weken vroeger rijp dan ge woonlijk en is men thans druk bezig met den oogst. Sarah Bernhardt zal waarschijnlijk den 24en October e.k. te Rotterdam een voor stelling geven. De Haagsche schilders en tal van andere belangstellenden brachten Zaterdag avond den heer Mesdag een serenade, als hulde voor het prachtig schilderen van het panoramadoek te 's Hage. In de cavallerie-kazerne te Amsterdam heeft zich een wachtmeester door een re volverschot van het leven beroofd. Hoogstwaarschijnlijk zal te Amsterdam bij gelegenheid van de wedrennen te Bus- sum, geen beurs worden gehouden. Het prachtige Amerikaansche hotel, aan de Leidschepoort te Amsterdam gebouwd, zal waarschijnlijk met 1 September a. s. worden geopend. De vereeniging Het groene Kruis geeft thans uitvoering aan haar reeds vroeger besproken denkbeeld, om handteekeningen te verzamelen op een adres van hulde aan te Transvaalsche bevolking. Zij stelt zich voor een prachtig bewerkte plaat te zen den, waarop de portretten van Petrorius, Kruger en Joubert benevens die van prof. Harting, jhr. Beelaerls van Blokland en Lion Cachet. Bovenaan leest men:/Hulde van het Nederlandsche volk aan de stam- genooten in den Transvaal," in 't midden lauwert de Nederlandsche maagd haar jongere Transvaalsche zuster, terwijl men ter zijde in jaarlallen en namen der voor naamste bijzonderheden uit de geschiede nis van den worstelstrijd vermeld vindt. Het adres luidt: Aan het Transvaalsche Volk! Waardige telgen van hen die in den den maar begreep overigens weinig van des dokters redeneering. Geneviève verscheen den volgenden morgen vroeg aan het kostbare Vlaamsche ontbijtdat haar vader zijnen vriend en gastMeester van Daxis voorzetteen waaraan beiden zich niet onbetuigd lieten, want al waren zij beroemde kunsteuaars, die de wereld met hunne voortbrengselen verrijkten toch zorgden zij in de eerste plaats voor de instandhouding van hun lichaam. Hoewel Geneviève zeer gepast antwoordde telkens wanneer de Haar- lemsche schilder haar toesprak, zoo scheen zij toch dien morgen volstrekt niet ge neigd uit eigenvrijen wil een gesprek met hem aan te knoopen. Eenmaal echter beantwoordde zij een zijner vragen met opvallend beslisten toen. Toen namelijk haar vaders gast vroegof zij veel van schilderijen hield antwoordde zij zeer ge decideerd ,/Neeumijnheervolstrekt niet flik hoop, lief meisje, dat die weinige of wel dit gebrek aan sympathie voor schilderijen zich niet tot de schilders ook uitstrekt hernam van Daxis. //Mijn vader is een schilder," zeide het meisje met eenen diepen blosdie hare boosheid verried. I Zonder datzoudt gij het zeer zeker tachtigjarigen karnp voor recht en vrijheid hun goed en bloed hebben veil gehad, van over land en zee reiken wij u de hand De strijd voor uwe onafhankelijkheid heeft het nationaliteitsgevoel van 't Ne derlandsche volk in tie hoogste mate op gewekt; wij zijn trotsch op u! Als verschillende loten van een zelfden stam, is 't of iets van den door u ver worven roem en waardeering ook ons ten deel ware gevallen. Hooger waarde echter heeft 't, dat lang verbeten, in den loop der tijden gebroken banden van innige verwantschap weer zijn aangeknoopt. Laten wij trachten die steeds hechter te maken. Vertel uwen kinderen, dat er in 't moederland tal van harten warm kloppen voor hun welzijn, terwijl wij den onzen steeds zullen inprenten en uwe geschiede nis 't hun zal leeren, dat er in 't verre Afrika talrijke stamgenooten wonen, die hunne innigste belangstelling, hunne warm ste vereering verdienen. Tegen betaling van 25 cent kan men zijne handteekeniug onder dat adres stellen. Zaandam gaat pogingen aanwenden om zijn ouden roem te herwinnende heer J. F. Mt ursing aldaar heeft aan deu Raad aanvraag gedaan om een groote uitgestrekt heids gronds voor een scheepstimmerwerf en het Dagelijksch Bestuur heeft die aan vraag met groote ingenomenheid begroet. De organisatie onzer infanterie werkt, zeer bezwarend voor de luitenants. Bij verschillende regimenten zijn er compag- niën waar slechts één dienstdoende luite nant is, hoewel er volgens de formatie drie moeten zijn- De regimenten, die het minst bedeeld zijn van luitenants zijn de Nos. 2, 3, 5 en 6. Op 31 Aug. a. s.den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, zal Z. M. het Koninklijk park van het lust lot Het Loo voor een ieder vrijelijk toe gankelijk stellen, en des namiddags te 1 uur aldaar een concert geven door de Koninklijke Militaire Hofkapel, regiment Grenadiers en Jagers. Naar wij vernemen zullen de spoorweg maatsctiappijen samenwerken, in 's KonihL r geest, om dien dag tot een algemeenen volks-feestdag te makendoor uit alle oorden des lands goedkoope volkstreinen te doen loopen naar deze zoo schilderach tig gelegen gemeente. Zondagmiddag heeft men op een een zamen wtg te Verwolde (Gelderland) het lijk gevonden van eene bejaarde vrouw, die den 4en April te Laren aan het sta tion afstapte om te voet den weg naar Rijssen af te leggeu, en van wie sedert niets meer werd vernomen. Zij was af komstig uit Brommen. GEMENGDE BERICHTEN. De heer Houdratief, kassier van den spoorweg van Nicolaït is op een zonder linge wijze om het leven gekomen. Terwijl doen, moet ik zoo uw antwoord uitleggen?" vroeg haar vervolger weer. //Het is vreemd, hoe zelden talent en smaak erfelijk zijn!" >Hier was zulk een geval ten minste niet," zeide Geneviève, //wantik heb nooit kunnen schilderen." z/Wat een zegen voor uwen toekomsti- gen echtgenootmejufvrouw Claes, want nu zal er groote kans bestaan, dat zijne kleederen goed versteld worden en hij smakelijk toebereide spijzen krijgt." Het meisje beet zich op de lippen. Juist werd dokter Armen aangediend, dien Hans Claes en zijne dochter zeer gaarne mochten lijden van wege zijne buitenge wone goedaardigheid. Nadat hij binnen was gekomen en zich aan de ontbijttafel had neergezetbegon hij een stukje van de Wesphaalsche ham tt proeven, waarna hij eindelijkzeer langzaam eene dikke rol papier uit zijnen zak te voorschijn haalde. z/Ziet eens hier heeren zeide hij zich tot de twee schilders keerende, //gij bei den weet zeer goed wat talent is, zou ik zeggen nergens kan ik betere beoordee laars van eene teekening vinden dan Meester Claes en Meesier van Daxis. De schetsen, die ik u hier voorleg, zijn afkomstig van een jongmenschdie nog nooit voor gis-, teren een potlood in zijne hand gehad of hij geheel in zijn werk verdiept was, sprong een kat onvoorziens op zijne schouders, j waarvan hij zoo schrok, dat hij dood bleef. Zondag namiddag is een personenwagen van den trein die te 4 u. 13 m. uit Zand- voort vertrok, bij Bloemendaal gederail leerd. De wagen stond dwars op den weg doch ongelukken had men daarbij niet te betreuren. Bij den Oostenrijkschen gezant te Berlijn, graaf Czechenvi, heeft op een nacht in de vorige week, terwijl hij met zijne familie af wezig was, inbraak inet diefstal plaats ge had. De dieven zijn in de receptie-salon, een paar groote apartementen, het schrijf vertrek van den gezant, de salons zijner ge malin, de kinderkamers enz. geweest, maar niet in de zilverkamer, misschien omdat de ze te dicht bij de slaapkamers van het dienstpersoneel ligt. Overal hebben zij de kasten, laden en andere afsluitingen open gebroken. Bij de brandkast is dit slechts ge deeltelijk gelukt, namelijk bij den bodem, alwaar zij uit het benedenvak verscheidene kostbaarheden van den gezant, onder ande ren zijne ridderorden, hebben weggehaald. Van de kleederen, met uitzondering eener pels van de gravin, hebben zij niets medege nomen. Ook hebben zij in het schrijfbureau alle papieren en zelfs drie gouden horolo- giën laten liggen, terwijl zij anders overal het kostbaarste hebben weggekaapt en blijkbaar alles goed hebben doorgesnuffeld. Vandaar dat zij eene niet geringe ver nieling hebben aangericht. Een der gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden moet zich wederom aan poging tot moord hebben schuldig ge maakt. Ditmaal trof het den schoolon derwijzer gedurende den schooltijd. De medegevangenen hebben den toeleg doen mislukken, waarna spoedig genoegzame hulp kwam opdagen. Naar men zegt was de gevangene gewapend met een groote schaar en een scherp mes. Te Arnhem zocht een beschonken per soon hevige ruzie met zijn zuster, die hij te lijf wilde. Op haar hulpgeroep kwam een voorbijganger binnen, die van den dronkaard zulk een slag ontving, dat zijn onderkakebeen geheel werd verbrijzeld. Wellicht zal de man maanden noodig hebben om te herstellen. Het ongeval te Zandvoort heeft niet aan de nieuwe, maar aan de oude badplaats plaats gehad en moet overigens geheel geweten worden aan onvoorzigheid der be dienden, die reeds herhaaldelijk gewaar schuwd waren dat zij zich te ver in zee waagden. Thans boette een ander met zijn leven hunne roekelooze aardigheid. Eene belangrijke ontdekking is gedaan in een catacombe van Opper-Egypte. Daar zijn niet minder dan zesendertig welbe- waarde doodkisten gevonden van bijna al de koningen en koninginnen van het huis van Thebe. De kisten bevatten de mum miën, voorts perkamenten rollen, beeldjes, versierselen enz. De namenRaskenen, eene enkele lijn op het papier geteekend had. Wat zegt gij er van beloven zij niet iets voor de toekomst toonen zij geen verborgen genie aan Hans Claes zette zijn bril op, terwijl zijn vriend achter hem ging staanom zoo over zijnen schouder heen naar de teekeningen te kijken. Een blik van ver bazing kwam op beider gelaat, toen keken zij elkaar aan en glimlachten. z/Kunt gij mij uw eerewoord er op geven Dokter dat de persoon die deze kopieën gemaakt heefteen eerstbegin nende is vroeg Hans Claes met blijk bare opgewondenheid. z/lk kan er eenen eed op doen," hernam de andere. z/Maar zie," riep de Haarlemsche schil der op eens uit, //het zijn toch niet ge heel en al kopieën vermoed ikkijk maar eens naar dat gezicht, op wie vindt gij dat het gelijkt?" z/Welik zou zeggendat het een sprekend afbeeldsel is van mijne dochter. Deze oogen gelijken op de hare als twee droppels water. LuisterDokter Armen," riep Hans Claes uitterwijl hij met zijne krachtige vuist op de tafel sloeg, als //gij er mij voor instaat, dat de jongeling, die deze schetsen gemaakt heeft, een eerlijk mensch is, dan wil ik hem dadelijk toegang tot Amenophis I, Alunes, Nofretarie, Aaho nist tep, Thotmes II en III, Ramses XII ca i0tti' die van andere Pharao's, bewijzen genoeg ll0cr wat gewichtige vond hier is gedaan. j-e treir Te Leimuiden heeft zich een jongentjel geei van negen jaar, spelende met een geladen alles pistool, doodgeschoten. pen te s z/Welke is de oudste orde toch?" vroe» I een dame, die haar echtvriend nu juist uit niet tot den gelukkigsten sterveling maak wra te. //De orde van het huiskruis," ant woordde de man zeer laconisch. Eenige vreemde vlastrekkers hebben te Leens de aardigheid gehad een meisje vat: 11 h 12 jaren dronken te maken, tenge volge waarvan het beklagenswaardige kindl langs de straat waggelde. Welke gevolgen; deze hoogst verachtelijke handelwijze had kunnen hebben, behoeft niet gezegd te worden. Een zeilenmaker te Nieuwediep, die pas geld ontvangen had, verscheurde, in den waan een oude rekening te vernietigen, een banknoot van f25 en een muntbiljet van f 10. Hij wierp de stukjes met de snippers dei verscheurde rekening in de haven. Toen de papiertjes lustig op de golfjes dobberden, be speurde hij zijne vergissing. Spoedig waren eenige vletterlieden bezig 't kostbare papier in te zamelen en slaagden er in alles weer te rug te vinden. vee van zijn trei te b vraï ten wra Oos bes ren van per het toe de De gin liet Oo zet Dezer dagen is de hoofdkommissaris van politie te Charkow in hechtenis ge nomen, omdat hij aan het hoofd stond van een dievenbende, die jaren lang de Zuid-Russische spoorweg onveilig maakte. Koning Thebau van Birmah kreeg eenige weken geleden van zijn eerste vrouw een schotel met gebak, dat zij zelf had gemaakt. De koning vertrouwde dat maar half en zond het gebak aan zijn schoon moeder, die eenige uren na het gebruik der lekkernijen stierf. Het gebak bleek vergif te bevatten. Thebau liet zijn vrouw dadelijk onthoofden. Jaloezie schijnt de oorzaak van dit huiselijk drama te zijn geweest. In een buitenlandsch blad leest men: Een meisje uit Bloomington, in Maryland, die door haar minnaar, een machinist van een goederentrein van Baltimore naar Ohio, die haar geruimen tijd het hof had ge maakt, was verlaten, wilde den ontrouwe straffen, zonder de heldin van een drama te worden en zonder aanleiding te geven tot schandaal-pleidooien, waarmede een vervolging om schadevergoeding wegens breken van trouwbeloften steeds vergezeld gaan. De woning van den schoone is niet ver van den spoorweg gelegen, op de plek waar de weg vrij aanzienlijk rijst. Dit terrein koos de vertoornde Marylaudsche voor het tooneel harer wraak. Zij wachtte haar tijd af en op 't oogen- blik dat zij in de verte den trein van den ontrouwe zag naderen, begoot zij over een vrij groote lengte de rails met olie. Toen de trein aankwam, poogde de machi na ijne school verschaffen, al is hij ook nog zoo arm, ja, al heeft hij tot hiertoe ook zijn brood moeten bedelen. Ik zelf zal hem onderwijzen, ik zelf zal in zijne behoeften voorzienen als hij dan werkelijk vol- voertwat hij nu belooftdan zou ik hem alles willen toestaan, wat hij mij vroeg, ja al verlangde hij zelfs dat meisje daar tot zijne vrouw! Vergeef me, Meester; van Daxismaar gij weeter was nog niets tusschen ons bepaald," zooging hij voorttoen hij bemerktedat de Haar lemsche schilder eenen treurigen blik op Geneviève wierp. Toen zich weder tot den dokter keerende, zeide hij//Deze jongeling, wiens eerste proeven ik hier in mijne hand houd, zal zoo het God moge behagen, hem in het leven te sparennog eenmaal de stad Antwerpen en zijnen meester Hans Claes tot eer verstrekken Geneviève liet hare blikken vol verwijt op den dokter rustenterwijl hij daar zoo vroolijk stond te kijken en zijn lachen nauwelijks kon bedwingen. Het was zeer onvriendelijk van hem zoo dacht zij, dat hij niet meer medelijden met een arm meisje gevoelde, die zoo het slachtoffer was geworden van haar vaders fanatieke hartstocht voor de kunst. Wordt vervolgd.) wa tel wa rei ah aa Bi ar Bi de g« ve le ei a t< v h ir a n t 0 k 1 V t 2 e

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2