Iets over de Ammonia Liquida. op onze nationale zelfstandigheid, dan fluis tert heel zachtmaar toch verstaanbaar genoeg eene stem: Hoe lang nog? Of, kan ons het bewijs worden geleverd dat er voor vijandelijkheden geen het min ste gevaar bestaat, dat, al hadden we geen enkel kanon op de forten, men ons toch wel met vrede zou laten, ook goed! Maar dan ook bedanken we er voor, jaar in jaar uit een groot deel van onze staats inkomsten te zien verslinden door militair vertoon, dat niets om 't lijf heeft. Sinds meer dan tien jaren hebben op volgende regeeringen ons bitter teleurge steld. Terwijl telkens op nieuw het on voldoende onzer weermiddelen werd aan getoond, en daardoor ons zelfvertrouwen geschokt, werd geen enkele belofte tot verbetering vervuld. Het is niet te geloo- ven, hoe lang reeds een toezegging tot herziening der militiewet, tot een gron dige hervorming van de schutterijen, op zich wachten laat: het schijnt wel alsof elke Minister weet, dat wanneer hij met een nieuwe regeling komt aandragen, zijn dagen geteld zijn. Alles zou veel gemakkelijker gaan, in dien we slechts over één groot beginsel heen waren. Een der ernstigste hinderpa len op den weg van militaire hervormin gen is de plaatsvervanging. Ieder is er ten stelligste van overtuigd, dat deze onmogelijk langer te handhaven is: zij is ten ondergang gedoemd door het gezond verstand des volks, door de theorie en de practijk der krijgswetenschap. En toch zou men haar nog zoo gaarne een tijdlang vasthouden, want het zou voor den zoon eens Ministers of "Volks vertegenwoordigers toch zoo hard wezen, als hij daar in de gelederen moest staan, naast den eersten den besten fabriekarbei der of boerenknecht! Daarom, elk jaar dat de dingen noch zoo loopende en han gende en zwevende gehouden kunnen wor den, is er één: al wordt dan ook een toe nemende afkeer tegen het oorlogsbudget blijkbaar, och, als 't op stuk van zaken aankomt wordt het door de Kamers met groote meerderheid aangenomen. Hoe lang dit gevaarlijk spel nog duren zal, weten we niet. Maar dat de hooge belangen, die bij de zaak gemoeid zijn, een klimmenden drang tot hervorming noodig maken, daarvan zijn we ten innig ste overtuigd. BINNENLAND. Een tweede komeet is thans in dit jaar zichtbaar. Maandagavond te ongeveer 11 uur zagen wij haar zeer duidelijk met het bloote oog. Zij staat in het Noorden. Uit Deventer wordt geschreven, dat de opbrengst van snijboonen en prinsesseboo- nen zelden zoogroot was als dit jaar. Zij worden thans voor ongekend lage prijzen verkocht, f 2 a f 2.50 per mud. Veenendaal, Maandag jl. ten elf ure had alhier de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Hendrik Carel Bervoets, in leven predikant bij de Herv. gemeente, plaats. Indrukwekkend was de breede stoet, die het lijk van den alge meen beminden man volgde. Behalve vele vrienden en vereerders, merkte men daaronder op de leden van den kerkeraad, de kerkvoogden en notabelen der Herv. kerk, leden van het bestuur der afd. van het Ned. Bijbelgenootschap en van de kommissie van de evangelisatie, deputatiën uit jongelings- en knapenvereenigingen, en verder verscheidene kollega's van den over ledene. Een aantal belangstellenden, zoo als nimmer, waren om en op het kerk hof verzameld. Op de kist was een keu rige krans van witte bloemen gelegd. In menig oog blonk een traan, toen men het stoffelijk overschot van den zoo betreur den leeraar aan de aarde toevertrouwde. Bij de geopende groeve spraken ds. H. Hasselman, de heerP. Roodhuizen, ouder ling, wonende te Geld.-Veenendaal. ds. F. J. Montijn, pred. te Doorn, ds. P. N. Pikaar van Rhenen en ds. A. Couvee Azn. van Zeist hartelijke woorden. Diep geroerd bedankte de eenige broeder van den overledene, de heer Bervoets van Delft, allen voor de eer, zijnen broeder bewezen. Veenendaal had hem lief, zoo zeide hijmaar onuitsprekelijk groot was ook zijne verknochtheid aan die gemeen te. De menigte verliet den Godsakker, in diepen ernst, somber gestemd, over tuigd dat met Bervoets een man was heengegaan wiens godsvrucht, humaniteit en verdraagzaamheid te recht konden ge roemd worden. Zoo men weet zullen de nog in leven zijnde metalen Kruisridders in de volgen de maand te Amsterdam den dag herden ken, waarop door Willem I het besluit is genomen, tot instelling van het Meta len Kruis. Zie hier in kort 't programma: De bijeenkomst is bepaald op 12 Sep tember. Aantreden in het Park. Ontvangst van al de deelnemers door het hoofdbe stuur. Tegenwoordig het koninklijk vaan del, begeleid door eene eerewacht en een corps muziek. Peestrede. Groot concert. Maaltijd. Tooneelvoorstelling, bestaande uit een voor die gelegenheid expresselijk vervaardigd tooneelstuk door den heer Justus van Maurik, uit te voeren door het Nederlandsch tooneeel, in den schouwburg van den den heer van Lier in de Plan tage. Den 13 September: Aantreden, en be zoek aan Natura Artis Magistra. Tocht op 't IJ. Diner a f 10 in Natura Artis MagistraGroot concert in 't Paleis voor Volksvlijt. Schitterend vuurwerk door de stad geschonken. Harderwijk. Den lOen September a. s. zal van hier vertrekken om met het stoom schip Voorwaarts naar Ned. Indië te wor den overgebracht een detachement supple tietroepen sterk 55 man, waaronder 5 onderofficieren, onder leiding van den commandt. Ie luit. der inf. J. G. Hil- brink. medegeleider le luit. der genie J. Grootenhuis. Den 24e September a. s. zal van hier vertrekken, om met het stoomschip Ko ningin Emma naar Ned. Indië te worden overgebracht, een detachement suppletie- troepen, sterk 55 man, waaronder 5 on derofficieren onder leiding van den com mandt, Kapt. der inf. A. E. Albrecht, medegeleider 2e luit. der art. G. C. P. Poelman. Uit vertrouwbare bron verneemt men dat 't adres van hulde aan 't Trans- vaalsche volk bijna allerwege met inge nomenheid is begroet. Aangezien 't circuleeren der lijsten in vele der grootere plaatsen aanvankelijk eenige moeielijkheden ondervindt, worden door 't Bestuur van 't Groene Kruis" maatregelen beraamd, om ook daar voor ieder de gelegenheid gemakkelijk te ma ken door hun handteekening sympathie te betuigen aan onze dappere stamver wanten in de Transvaal. Behalve door onderteekening van 't adres heeft ,,'t Groene Kruis" nog op vele andere wijzen betuigingen van sym pathie ontvangen. Zelfs zijn eenige ver zen ingekomen met 't verzoek die aan 't adres toe te voegen. Ook is van zeer gewaardeerde zijde 't aanbod ontvangen 't adres naar de Transvaal over te bren gen. BUITENLAND. Er komen nieuwe berichten van onlus ten uit Zuid-Afrika en wel uit het land der Zoeloes. De hoofden der inboorlingen onder wie Engeland het rijk van Cetewayo heeft verdeeld, zijn volstrekt niet heersch- zuchtig en willen weer onder Cetawayo staan. Zij eischen dus, dat deze weer in zijne waardigheid worde hersteld en som migen van hen hebben dus een zoo ern stige houding aangenomen, dat Generaal Evelyn Wood, ternauwernood uit de Trans vaal teruggekeerd, weer naar Zoeloeland moest gaan, om de orde te handhaven. Heden zal hij een samenkomst met de Zoeloesche heeren hebben. De Ieren zijn van plan een nationaal geschenk aan te bieden aan James Stephens, den grondlegger van het Eenianisme. In de eerste helft van Augustus be droegen de indirecte belastingen en in komsten van Frankrijk ruim 15 millioen frcs. meer dan de raming. Zondag was het voor geheel Frankrijk een drukke dag, daar alstoen de verkiezingen voor afgevaardigden naar de Kamer werden gehouden. Wel is de geheele uitslag nog niet bekend, doch men mag met alle grond verwachten, dat de Republikeinen een schit terende overwinning zullen behalen. En die overwinning van de Republikei nen zal een geluk zijn voor Frankrijk, want het wordt daardoor voor 't oogenblik be waard voor nieuwe schokken. De Russische Regeering gaat voort met complotten tegen den Keizer te ontdek ken en arrestatiën te bewerkstelligen. Ni hilistische rnanifestatiën zijn voortdurend in omloop. Een daarvan behelsde het dood vonnis van den Czaar en werd aangeplakt gevonden te Peterhof, waar de Keizer ver blijf houdt op tuinstoelen. Te Madrid werd, kort voordat de ver kiezing begon, een schandelijk bedrog ont dekt. 250 personen waren omgekocht om achtereenvolgens, onder valsche namen, in elk district der stad te gaan stemmen, om aan de conservatieve candidaten een groote meerderheid te verschaffen12 der be schuldigden zijn in hechtenis genomen. Donderdag is een reusachtige werksta king begonnen onder de beambten van den Amerikaanschen Eriespoorwegmet het doel om loonsverhooging te verkrijgen. De werkstakers beletten dat goederen ver voerd worden maar zijn zoo beleefd het vervoer der reizigers niet te belemmeren. GEMENGDE BERICHTEN. 't Is een verblijdend verschijnsel, dat meer en meer ook de belangen van hen, die zich aan 't volksonderwijs wijden, door de gemeentebesturen worden behartigd. Borculoo vraagt een hoofdonderwijzer tegen eene belooning van f1500 benevens vrije woningDoesborgh eveneens voor f1500 en f 350 vergoeding voor gemis van woning. Als zulke kleine plaatsen (pl. m. 5000 zielen en zeer goedkoope levensmiddelen) zoo goed voorgaan, dan mag men hopen, dat grootere plaatsen in Nederland dit goede voorbeeld volgen. Te Barneveld zal men in October a.s. feestelijk den dag herdenken, waarop de heer Mr. C. A. Nairac vóór 40 jaren zijn betrekking als Burgemeester aldaar aanvaardde. Een man uit Wijhe, is, wegens het af leggen van een valschen eed, door het ge rechtshof te Arnhem veroordeeld tot 9 maanden celstraf. Op de jongste weekmarkt te Haarlem was aangevoerd een komkommer, wegende 10 kilo, gewassen te Zaandam, Te Milau wilde dezer dagen een vrouw haar lamp met petroleum vullen, maar had daarbij het ongeluk een gedeelte van den inhoud der kan op de gloeiende kachel te storten. Onmiddellijk stonden zij en haar beide kinderen in lichte laaie vlam. De vrouw dacht er niet aan zich zel ve te redden, maar had de tegenwoordig heid van geest haar beide kinderen in koud water te dompelen, waardoor de vlammen onmiddelijk uitgedoofd en de kleinen be houden bleven. De trouwe moeder is deer lijk gebrand en zal hare zelfopoffering waarschijnlijk met den dood bekoopen. Tusschen Rhens en Boppardnabij Keulen, speelde Zondag een drie-jarig kind in een aan den spoorweg grenzenden tuin en kroop door de heg op 't oogenblik dat een sneltrein in volle vaart aankwam. De moeder, op het laatste oogenblik op 't gevaar opmerkzaam gemaakt, wilde het kind grijpen, doch moeder en kind wer den op datzelfde oogenblik door den trein aangereden en gedood. Dezer dagen kwam iemand uit Duitsch- land terug en wachtte te Keulen op een treindie hem naar zijn vaderland zou voeren. Een netgekleed heer vroeg hem om wat vuur en maakte een praatje. Lang in Keulen geweest? was de eerste vraagdie de ander ontkennend moest beantwoorden, daar hij de grijze Rijnstad slechts op de doorreis aandeed. Dit gezien dat gezien de belangstel lende vrager noemde verschillende punten op die de ander niet bewonderd had. Jammer! maar dat was niets; de vriende lijke heer had juist een paar uur vrij, de ander kon wel met een volgenden trein vertrekken en//Doe maar geen moeite, goede vriend," viel de ander indie wel begreep met welk soort hij te doen had. z/Ge zijt in de war; ik ben zelf //Bauern- fanger." 't Heertje droop spoedig af. Een boerenmeisje, dat Zondagnamiddag van het melken terugkwam en een over weg bij Utrecht wilde passeeren, werd door den trein, die om 3 uur uit Amsterdam vertrok, gegrepen en onmiddellijk gedood. Men schrijft uit Utrecht van 25 dezer aan de »N. R. Crt": De Vleutensche weg, die anders zoo rustige buurt, was heden het toneel van een vreeselijke opschudding. Honderden menschen verdrongen zich voor een water en vuurwinkel, en de politie was noodig om de orde te handhaven. Drie volwassen, sterke mannen sloegen elkander weder- keerig een blauw oog; zachtzinnige vrouwen rukten elkaar de muts van en het haar uit het hoofdtwee door den heiligen echt vereenigde menschen, die altijd in vrede leven, stonden dreigend tegenover elkander; een zoon stond tegen zijn vader, een dochter tegen haar moeder op; buren, die anders gezellig voor hun deur te za- men een pijp rookten, verwenschten elkan der; vrienden waren vijanden, 't Was een onbeschrijfelijke //hurry!" En dat alles om éen cent water en éen cent vuur, totaal om 2 centen, die een vrouw beweer de niet meer schuldig tc zijn. De geheele buurt was verdeeld in twee groote partijen, waarvan de eene zich pro, de andere zich contra de vrouw, die over betaling was aangemaand, verklaarden. Op het oogenblik van de afzending van dit bericht duurt de samenscholing voort. De politie verdient een woord van lof voor haar kalme houding! Paus Leo moet een officieelen inven taris der schatten van het Vaticaan laten maken, waarvan aan alle Regeeringen een exemplaar gezonden zal worden. Volgens berichten uit Zuid-Rusland, waar men verleden jaar gebrek leed door den schralen oogst, zal de oogst dit jaar zoo overvloedig zijn, als hij ooit bij men- schenheugenis geweest is. In sommige plaatsen levert hij 50 pCt. meer dan in de beste jaren. Onder de artikelen, waaraan 't nut niet algemeen genoeg bekend is, behoort, m. i. de Ammonia Liquida. De heer C. van Bar neveld, die sinds jaren proeven met dit vocht heeft genomen en de kracht daarvan door 't inmengen van andere ingrediënten heeft versterkt, had de goedheid, me daar omtrent 't een en ander mede te deelen. Volgens zijne bewering is een glas vol A. L. voldoende om de wasch van een twaalf tal personen, zonder behulp van zeep schoon te krijgen, waardoor de kosten slechts 8 cents of iets meer bedragen. Op deze wijze behandeld, heeft 't linnengoed, ja zelfs fijne kant, niets te lijden, wat wel het geval is, wanneer men chloor of andere bijtende middelen gebruikt, en wordt er veel be werking gespaard. Met 't oog op rein heid en zindelijkheid, acht ik 't van belang zoo iets onder de aandacht van 't publiek in 't algemeen en van minvermogenden in 't bijzonder, te brengen. Ook voor de vernietiging van ongedierte van allerlei aard is de A. L. aan te beve len. Een eierlepel daarvan, met water ver mengd, is voldoende om 't geheele lichaam te wa9schen. Een felle brand kan met eenige flesschen van dat vocht in korten tijd gebluscht worden, inzonderheid wanneer 't stikstof gehalte op 28 pet. wordt gebracht. Door middel van een perspomp behoeft men 't slechts in de vlammen te spuiten, 't Zou derhalve voor fabrieken en nog meer voor gezagvoerders van stoombooten en zeilsche pen aan te raden zijn een zeker aantal flesschen met A. L. bij de hand te hebben, om in voorkomende gevallen te kunnen ge bruiken. Proeven tot bewijs worden op de eerste aanvraag gedaan, 't Is ten algemee- nen nutte, wanneer de brandweer, bewoners van afgelegen hoeven, dorpsbesturen, fabri kanten enz. zich van de waarheid overtui gen. Geen beter middel dan genoemd vocht is er om schapen van ongedierten te rei nigen. Bij hoofdpijn vindt men dikwijls baat door 't opsnuiven van A. L. en bij kiespijn werkt dat middel verdoovend. Vlekken uit zijden of andere stoffen kun nen door aanwending der A. L. oogenblik- kelijk verwijderd worden. Steken van insecten, als: bijen, wespen, muggen, enz. kan men door 't aanwenden van A. L. onschadelijk maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2