NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, BaiscMn, Ernes, lanwli, tartten, indut, Lensdei, tast, ine Amersfoortsclie Count mus ra die urn Woensdag 7 September 1881 ZONDER MASKER. No. 72. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden! worden tot uiterlijk 's morgens 872uurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. PREMIE dertig Cents, M. DE VRIES, Suit-Affrikaaosche Republiek van die laaste tienjaare, KLAAS WAARZEGGER, Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 6 Sept. 1881. iMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f X, Franco door bet geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bij de Aan H.H. abonnenten en begun stigers en zij die zich abonneeren op de Nieuwe Amersfoortsclie Courant wordt door den Uitgever als PEEMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud-Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal getiteld of die gevertel door aan zijn Neeft MARTIN UST in Hollant, in die eige boere syn taol. FEUILLETON. Een bladzijde uit het verleden. IV. Zoo was zij er volkomen in geslaagd de liefde van haren man te behouden, de achting van zijnen zoon te gewinnen, en met meer genegenheid dan deze zijne eige ne, die hij zoo jong verloren had toedroeg, behandelde hij zijne tweede moeder, die zoo volkomen zijn jongens hart begreep, en hem zoo noode afstond aan het leven voor hem door zijn vader gekozen, het leven aan de universiteit te D. Had mogelijk deze moederlijke leiding langer geduurd zoo ware aan Rudolph veel onmogelijk geweest, wat hij thans met studentenpartijdigheid verschoonend leerde be schouwen, doch toen hij na een zesjarigen omvang met jongelui van gelijken raDg doch van ongelijken aanleg en minder gevormden smaak, in de ouderlijke w oning wederkeerde, zag het bezorgde oog zijner stiefmoeder spoedig, dat hij niet meer de onschuldige knaap was, dien zij voorheen lief had, dat hij kennis had gemaakt met het leven in de wereid. Toch ontviDg zij hem in haar hnis en hart met hetzelfde gevoel van voorheen, en trachtte door zachtheid den invloed te herwinnen, dien zij nog niet geheel verloren waande. Zij was zulks immers aan haren man verplicht. Nimmer gaf zij Rudolph recht tot het vermoeden dat zij eenig onderscheid maakte tusschen hem en de toen vijfjarige Vanessa, zij voorkwam ook zijn kleinste be geerten en hoopte hem hierdoor steeds meer aan deD gezelligen kring van het ouderlijk huis te verbinden. Toch, welke vrouw kan een mannenhart geheel pijlen het was immers niet meer de knaap, het was de jonge baron van Rhenen. dien zij onder hare vleugelen wenschte te houden, en die jonge baron kreeg plotseling zin tot reizen vroeg en verkreeg zijns vaders toestem ming, en keerde eerst naar zijn geboortegrond terug, tceu de dreigende onweerswolk boven het landhuis Amersfoort, 6 September 1881. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den Heer Mr. F. II. van Persijn, als Kantonrechtcr-plaatsver- vanger te Amersfoort. Maandag 5 September hadden aan het Progymnasium de her-examens en toela tingsexamens plaats. Aan het her-examen tot de eerste klasse namen deel C. Boudewijns, A. E. de Yries, J. Bikker, die werden toegelaten, evenals zij, die aan het toelatings examen deelna men, nl. D. Pool, A. Ouwens, G. Hoefer, A. Coomans de Ruiter en H. D. Smits. Aan het her-examen tot de tweede klasse namen deel J. Wartena en M. Hartog, die zijn toegelaten, evenals J. R. Callenbach, die het toelatings-examen aflegde. Voor het her-examen tot de derde klasse namen deel E. Vonk en W. Diefenbachdie werden toegelaten. Twee adspiranten voor de derde klasse werden afgewezendoch kregen vergunning in de tweede klasse de lessen bij te wonen. De nieuwe cursus begint met pl. m. 40 leerlingen. Bij de op Vrijdag en Zaterdag 1.1. ge houden examens aan de Hoogere Burger school te Amersfoort werden nog als leer lingen toegelaten tot de lste klasse J. C. H. Bloys van Treslong, A. W. Hubers G. J. van Eijbergen en C. J. C. Manuel; tot de 2de klasse M. G. Hoolboom, G. A. Rebel en P. H. Lamberts (beide laatsten voorwaardelijk) en tot de 3d« klasse C. O. losbarstte, toen een ijlbode hem meldde, dat de vrouw zijns vaders stervende was. Op den dag dat de timmerman Eijken afreisde en afscheid nam van zijne geliefden, had alhier een ander afscheid plaats. Weinige uren later was de strijd vol- streden, het lijden voorhij, maar de afgestorvene liet een treurenden, diep verslagen echtgenoot achter, en kinde ren voor wie haar heeDgaan een ontzettend gemis zou blijken te zijn. Toen Eijken het landhuis voorbij giDg, en hoopte daar nog een vriendelijken groet van den ba ron te ontvangen, werden er juist de luiken gesloten, en de wandelaar vervolgde zijn weg bij zich zelf zuch tende „Helaas, arme kinderen, arme vaderHun rijkdom heeft toch het verdriet van dieu drempel niet kunnen weren." Weken verliepen, weken van rouw voor de familie van Rhenen, weken vol vreugde voor de eenvoudige burger lieden, want het werk van Eijken ging voorspoedig; zijn chefs waren zeer over bem tevreden, en stonden hem steeds de zondagen af, om die in zijne familie door te brengen. De jonge vrouw repte vlijtig de haDden, zorg de voor de kleiue Emma, hield haar huisje net en rein, en verbeidde vol verlangen den Zaterdagavond, wanneer haar man weer huiswaarts keerde. Op zekeren dag echter kwam Eijken later dan ge woonlijk en eenigszins verhit te huis. Hij maakte er geen geheim van dat zijne kameraden hem op een glas jenever hadden onthaald, en lette niet op den ietwat droevigen blik zijner vrouw, waarmede zij zeide„Gij placht daarvan vroeger niet te houden, Jacob." „Ei wat," lachte hij, „wij menschen zijn immers ver anderlijk neeD, vroeger dronk ik het nooit, doch thans wil ik bij mijne kameraden Diet achterstaan; daarbij zijn de avonden koud, cn gevoel ik alsdan behoefte aan eeD kleine hartsterking." De joDge vrouw zuchtte, doch weerhield zich van verdere opmerkingen, zich vleiend ui et de hoop, dat het degelijk karakter van haar man hem voor verdere uit spattingen vrijwaren zou. De volgende week kon hij geen verlof bekomen, het werk dat op het laatst liep, eischte voortgang; Else wachte dus te vergeefs, en schreide zich dien avond in slaap. Weder verliepen er een paar Zondagen waarop Eijken geregeld huiswaarts keerde; hij bracht haar dan Heuvelink. Bevorderd werden alsnog de leerlingen van de ls*e tot de 2<k klasse: C. van As- peren; van de 2<k tot de 3d« klasse J. W. Bothof, A. H. van de Klashorst en H. II. E. Morren; van de 3de tot de 4de klasse W. J. Methorst en van de 4de tot de 5de klasse H. K. Frans en A. J. de Mandt. Aan het her-examen namen geen deel de leerlingen F. W. J. GroeneboomA. F. Naudin ten Cate en J. P. C. Leinwe- berdaar zij verzocht hadden het onder wijs in hun klasse nogeens te volgen welk verzoek was toegestaan. De nieuwe cursus wordt Dingsdag ge opend met 67 leerlingen, waarvan er 14 in de eerste, 19 in de tweede, 18 in de derde, 8 in de vierde, en 8 in de vijfde klasse geplaatst zijn. Door den Heer J. Kuyper zal een in teressant boekwerk worden uitgegeven bij den Heer J. G. Broese te Utrecht; wij hebben voor ons liggen het prospectus, de titel van het boek is: //Onze Oost," het zal opgeluisterd worden met 72 houtsnee gravures en eene kaart van Nederl. O.- Indië, de plaatjes zijn keurig net uitge voerd, zij geven eene duidelijke voorstelling van een dorpstraat, straat in nieuw-Batavia, eene hangbrug in het binnenland, rivier woningen enz. De prijs is voor eene nette uitgaaf als het prospectus (e zien geeft, laag gesteld, de uitgever zal het in den handel brengen voor f2,75. De schrijver zal een boek voor onze jongens geven immer zijn weekgeld mede, 'en prees haar over haar ijver en goede zorg vcor de huishouding. De kleine Emma groeide voorspoedig; het was een schoon kind, de trots der moeder, en wanneer het van verre haar vader hoorde, dan kroop het over den grond naar de buiten deur, en trachtte zich aan een stoel op te richten, met guitige oogen omziende naar de moeder, die dan toe snelde om haar in de armen te nemen, en tot haar man te ijlen. Het was weder Maandag, en baas Eijken was reeds vroeg in den morgen vertrokken, om bij tijds aan de werkplaats tegenwoordig te zijn, waar nieuwe arbeid hem wachtte. Tegen den avond kwam de landjonker nog even bij Else aan, en bracht Vanessa mede om naar het kind te zien. Zulks was na den dood van mevrouw Van Rhenen niet zelden reeds geschied, want daar Ru dolph zeer op mijn kleine zusje gesteld was, deed hij zijn best om haar eenige afleiding te geven, en achtte dat zij die het best vond bij dc kleine Emma, welke zij eenigszins als een levende pop beschouwde. Vrouw Eijken lette gaarne op het spel der heide kinderen, en het was haar steeds een genot te zien, hoe Vannes- sa's vlugge voetjes voor haar kindje dansten, en hoe het mondje niet stilstond, terwijl zij liefjes voor Emma zong, die dan luisterde tot de slaap haar oogjes look. Op deze wijze werd de omgang tusschen de bewoners van het hecrenhnis en de werkplaats steeds gemakkelijker, en Rudolph bracht menigen avond in de kleine zinde lijke w oonkamer door, in stilte het fijn besneden gelaat bewonderend en de donkere oogen, die wanneer ze op geslagen werden zóó zacht en glinsterend waren, dat hij immer verlangde weder en weder dien blik te ontmoe ten. Want Else was nog schoon, en haar bekoorlijk ge laat kwam in de eenvoudige kleederdracht der getrouw de vrouw nog meer uit dan voorheen. Wel was zij een weinig meer gezet geworden, doch dit misstond haar allerminst, integendeel verrieden nog steeds al hare bewegingen, dat zij wist hoe te behagen, en zulks wenschte. Op dien bewusten avond was dc jonker reeds vroeg tijdig gekomen, en had een onderwerp van gesprek aan geroerd, dat ten volle Elses sympathie wekte, zoodat haar gelaat telkens als zij hem antwoordde, met een schitterenden glans werd overtogen. Je jonge mau onze Oost aanschouwelijk voorgesteld, dat geen studiënwerk, noch schoolboekje, even min een natuurkundig of een reisbeschrij ving door een paar eilanden het zal een boek zijn dat de geheele Oost omvat. Spoedig hopen wij met //het Oost" zelf, kennis te maken. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 10, later 13 leden. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Da heeren W. A. Croockewit, H. W. A. van den Wall Bake en P. A. Huët, tot wier toelating in de jongste vergade ring besloten is, worden door den Secre taris binnengeleidleggen de gevorderde eeden af in handen van den Voorzitter en nemen op de door dezen aangewezen plaats en zitting als leden van den Gemeente raad. De geloofsbrieven van de nieuwbenoem de raadsleden, de heeren C. V. Gerritsen en Mr. J. G. A. van Zijst, worden door den Voorzitter in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Celosse, v. Beek en v. d. Santheuvel. Gedurende het onderzoek wordt de zitting geschorst. Na den afloop wordt de zitting hervat en rapporteert de commissie, bij monde van den heer Celosse, dat de stukken in orde sloeg haar vol bewondering gade, en in zijn hart her leefde de gloed van voorheen, die hem onwillekeurig aan haar boeide. Bij het afscheid rustte haar hand langer dan gewoonlijk in de zijne, en sprakeloos stond zij ne vens hem, terwijl een rilling haBr beving. „Goeden avond," sprak zij toen, en rukte zich los, om Vanessa te helpen. De jonker wierp nog een blik op haar, toen hij de w oning verliet, een blik zoo diep en vreemd, dat Else dien avond lang mijmerend zat, en te vergeefs, ge bogen over haar schuldeloos sluimerend kind, den vrede haars harten zocht te herwinnen. Sedert wist de jonker dagelijks eenige boodschap uit te vinden, die hem naar de eenvoudige woning bracht. Nu eens drong Vanessa hem derwaarts, dan weder had hij een kleine bestelling, die Else wel bij gelegenheid aan haren man zou willen zeggen. Hij wachtte zich echter wel des Zaterdags of Zondags te komen, doch die dagen schenen hem de langste en vervelendste van de gausche week. langzamerhand begon ook de jonge vrouw verlan gend naar dit bezoek uit te zien eerst streelde het hare ijdelheid, later vond zij het eene aangename ofleiding in hare eenzaamheid. Nl et minder vreugde verbeidde zij den Zaterdagavond. Wel had zij haren man nog lief, en behandelde hem met de oude voorkomendheid, doch er rustte thans en geheim tusschen hem en haar. Dc liefdevolle oogen van den echtgenoot bespeurden ook de kleinste verandering in haar wezen, doch vast vertrouwend op zijne Else schreef hij deze aan de smart toe, die zijne afwezigheid, langer dan zij zich eerst had den voorgesteld, haar veroorzaakte. Doch toen zij hem allengs metgrooter koelheid bejegende, toen hij bij zijn thuiskomst doorgaans bemerkte, dat zij hem niet als vroeger, het kind in hare armen tegemoet kwam, maar hem rustig tehuis afwachtte, toen klommen er soins- tijds vragen in zijne ziel op, die hij zich zelf nog trachtte te ontveinzen, maar die hem licht overrced- baar maakten voor de invloeden zijner vrienden, zoodat hij niet zelden in plaats van rechtstreeks huis waarts te gaan uren in hun gezelschap sleet. Er wachtte hem immerB tehuis geen verlangende vrouw! Wordt vertolgd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1