bevonden zijn, weshalve zij adviseert de benoemden toe te laten. Dienovereenkom stig wordt achtereenvolgens z. h. o. be sloten. De Voorzitter bedankt de commis sie voor hare werkzaamheden en den heer Celosse als rapporteur. Aan de orde is de benoeming van wet houders. De heeren Herschel en v. Beek worden tot stemopnemers benoemd. Eer- stelijk overgaande tot de benoeming van een wethouder in de plaats van den heer Celosse, wiens gewone tijd van aftreding is aangebroken, wordt de heer M. L. Ce losse, terwijl deze voor eenige oogenblikken zich verwijderde, met algemeene stemmen herbenoemd. In de vergaderzaal terugge komen, verklaart de heer Celosse, door den Voorzitter bekend gemaakt met de ver nieuwde opdracht der vereerende betrek king van wethouder, dat hij die, hem zeer aangename benoeming gaarne weder aan neemt. De heer Croockewit verlaat de verga derzaal. Vervolgens wordt de benoeming van een wethouder, in de plaats van den heer Croockewitherkozen als raadslid aangehouden met het oog op art. 84, al. 2 der gemeentewet, volgens welk art. de verkiezing moet plaats hebben binnen 14 dagen na den dag waarop het ter vervul ling benoemd raadslid is toegelaten. De heer Croockewit wordt met alge meene stemmen herbenoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. De benoeming van twee leden voor de commissie van wetgeving wordt op voor stel van den heer v. Burgsteeden, door onderscheidene leden ondersteund, z. h. o. aangehouden tot de volgende vergadering. Tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs wordt bij eerste stemming benoemd Jhr. A. D. J. Cal- koen met 6 stemmen, verder erlangden de heeren Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg 2, Celosse, Dr. P. Groeneboom en J. P. G. Kok ieder 1 stem. Ingekomen zijngemeente-begrooting voor 1882. Te onderzoeken in de afdeelingen. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit om in hooger beroep te gen de firma Houtzaager van Veen te procedeeren tot invordering van vuur-, haven- en tongeld. Voor informatie. Verzoek van de vijf apothekers om verdubbeling hunner bezoldiging van f 50, voor ieder, over elk kwartaal waar in zij geneesmiddelen ten behoeve van de armen gereedmaken (beurtelings leveren drie apothekers gedurende een halfjaar en wel ieder voor drie wijken). Op voor stel van den voorzitter wordt z. h. o. besloten het rekest te verzenden aan Burg. en Weth.om bericht en advies, na daar omtrent het burgerlijk armbestuur te hebben gehoord. Verzoek van den heer H, Dumolin, onderwijzer in gymnastiek en wapenoefe ningen, om het in de Heerenstraat gelegen gebouw, van ouds genaamd /gymna sium", naar zijne schatting f2500 waar dig, aan hem in eigendom af te staan voor f2700. Op voorstel des voorzitters wordt deze aanvraag in handen van B. en W. gesteld, ten fine van rapport. Ingevolge de bepalingen van het re glement van orde vermeent de voorzitter te moeten voorstellen in deze vergadering over te gaan tot de trekking van raads- afdeelingen, alhoewel er z. i. geen bezwaar bestaat tegen eene verdaging met het oog op de twee raadsleden tot wier toelating heden is besloten. Overeenkomstig een door den heer van Burgsteeden deswege gedaan voorstel, ondersteund door den heer Herschel wordt z. h. o. besloten de zamen- stelling dier afdeeling aan te houden tot de volgende vergadering. Ten slotte geeft de voorzitter op een door den heer v. Burgsteeden geuit ver langen om opgemeld gebouw (het gym nasium) te bezichtigen, aan de raadsleden te kennen dat de gem.-architekt, in wiens handen de sleutel zich bevindt, voorzeker bereid zal bevonden worden tot het geven van gewenschte inlichtingen. BINNENLAND. De langverbeide benoeming van een de finitieven Minister van Financiën heeft thans haar beslag gekregen. De Heer Mr. C. Th. Baron van Lynden van Sandenburg die deze functie reed3 geruimen tijd ad in terim heeft waargenomen, isnu tot Minis ter van Financiën benoemd, en wordt als Minister van Buitenlaudsche Zaken ver vangen door den Heer Jhr. Mr. W. F. Ro- chussen, tot dusver gezant te Berlijn. Ons jong Princesje heeft, bij gelegenheid van haar eersten verjaardag, een zwaar zilveren eetservies voor 24 personen cadeau gekregen. De gasfabriek van wijlen den heer Hout- tuijn te Wormerveer, die nieuw zijnde f 82000 gekost heeft, is thans door de ge meente overgenomen voor f 3000. Donderdagmorgen werd op de Konink lijke Nederlandsche grofsmederij te Leiden aan 24 werklieden, die 25 jaar en langer aan die inrichting werkzaam zijn geweest, door den directeur, met een gepaste toe spraak, aan elk hunner een zilveren hor loge, met inscriptie, ter gedachtenis aan dit feit, uitgereikt. Zaterdag herdacht de generaal Smits, commandant van Bronbeek, zijn 50-jarige loopbaan als officier. De heer Smits is tot luitenant-generaal benoemd. Men zegt, dat het door Z. M. den Ko ning aangekochte landgoed „Grunsfoort" niet herdoopt zal worden in ,/Wilhelmina's Oord", maar in //Oranje Nassau." Op den 12n September zal de Helder- sche kerk en pastorie, van de Evangelisch Lnthersche gemeente, publiek verkocht worden. De reden van dien verkoop, is de ontbinding van genoemde gemeente. In Drenthe, waar de groote jacht den 17en September wordt geopend, is het jachtveld goed voorzien. Hierin stemmen alle berichten overeen, dat er veel patrij zen en de koppels bijzonder talrijk zijn. De Raad der gemeente Nijeveen, heeft den heer v. Rossum als gemeenteontvan ger ontslagen omdathij verhooging van jaarwedde heeft aangevraagd. Echt Midden-eeuwsch. BUITENLAND. Garfield's toestand is betrekkelijk gun stig; temperatuur geheel normaal, wat na de verwonding nog niet plaats had; de ko gel begint te zakken, 't geen de genees- heeren met vrees gadeslaan. In Engeland komen voortdurend hoogst ernstige berichten uit Zoeloeland. De der tien hoofden, onder welke het land ver deeld werd en die hun Koning terug wil len hebben, loopen het land af, werven troepen aan en bedreigen Sir Garnet Wol- seley's kamp. 't Zal vermoedelijk er nog toe moeten komen, dat de Engelschen ook in Zoeloe- land het bestuur maar weer geheel over laten aan de inboorlingen. Frankrijk moet op 't oogenblik niet minder dan 220,000 Italianen herbergen en alleen te Marseille wonen er 100,000. Zondag is in Saksen, door Konings huis en Natie, het 50-jarig bestaan der grondwet plechtig en feestelijk gevierd. De heer Lothar von Faber, de uitvin der der welbekende potlooden, is door den Koning van Beièren in den erfelijken vrij heersstand verheven. Met het Panamakanaal gaat het slecht. Er word bijna niet gewerkt daar de arbei ders ziek zijn en te New-York begint men reeds te gelooven, dat het kanaal er nooit komen zal. Volgens de Danziger Zeitung zullen Kei zer Wilhelm en Keizer Alexander van Rus land eerlang te Dantzig een samenkomst hebben. Naar de Nette Freie Presse verneemt werd de reisroute van Keizer Wilhelm naar Hannover op het laatste oogenblik veran derd wegens vermoeden van een socinlisti- schen aanslag. GEMENGDE BERICHTEN. Te Schiedam werd Zaterdagmiddag in hechtenis genomen zekere S.wiens vrouw in den voormiddag overleden was, waarschijnlijk tengevolge van mishandeling, Dinsdag 11. haar door haren man aange daan. De jenever schijnt ook in deze treurige zaak weder haar rol gespeeld te hebben. Een Rotterdamsch jongmensch, zeven tien jaar oud, is door een ,/roover" onder Delfshaven van zijn horloge en portemonnaie beroofd. Volgens de verklaring van de be stolene, voor de commissaris van politie te Schiedam afgelegd, zag de „roover" er als een echte bandiet uit, lange baard, woeste oogen, flambarhoed enz., enz.; ook was hij gewapend met pistolen en dolken. Geen wonder, dat de Delfshavensche politie moeite deed zulk een man in han den te krijgen; alle maatregelen waren reeds genomen, toen de bestolene door de mand viel en bekende, dat de aan gifte valsch was en dat hij nog nooit een levende roover had gezien. Als een zeldzaamheid kunnen wij me- dedeelen, dat A. G. v. d. Wijk en echt- genoote te Surhuisterveensche Heide, die te zamen 180 jaren tellen, beiden op 't veld werkzaam zijn om rogge te maaien en te binden; zij behoeven in dit opzicht voor jongeren niet onder te doen. Dinsdag, ten vier ure des namiddags, werd de heer Gilles, commissaris van politie in het kwartier St. Thomas van Aquinen te Parijs, door den portier van het huis No. 210, gelegen op den Bou levard St.-Germain, verwittigd, dat eene verpestende lijklucht kwam uit eene- ka mer op de derde verdieping, bewoond door Jules Nocus, ongeveer 60 jaren oud, dien men sedert drie weken niet meer gezien had. De commissaris begaf zich naar de kamer en deed de deur openbreken. Het lijk van Nocus lag achter de deur en in een volkomen staat van ontbinding. Het lijk droeg eene diepe snede aan de voor zijde van den hals, de hersenpan was met een hamer, die er in was blijven steken, verbrijzeld, drie diepe wonden waren in de richting van het hart toegebracht met een vork. De man had een vest, halsdoek, kraag en laarzen aan, maar hij droeg geene broek deze lag op eene stoel. Voor de opsporing van den misdadiger staat men hier tegenover twee vermoedens1. Nocus heeft een zoonwiens adres onbekend is en tegen wien, door verscheidene brieven bij den overledene gevonden, achterdocht bestaat; 2. de vreemde wijze waarop Nocus gekleed was, kan doen veronder stellen dat het slachtoffer, aan min of meer gekke gewoonten onderhevig, een of meer vagebonden heeft laten binnenko men, dat zeer gemakkelijk is, omdat iedere huurder van een sleutel voorzien is. Het onderzoek wordt ijverig voort gezet. Na de ontdekking der misdaad heeft de politie hare beste agenten het spoor doen volgen van den zoon van Nocus, die een slechten naam heeft, en zij hebben hem gevonden. Bij het zien der agenten, die hem aan hielden, ontstelde hijhij ging echter' te midden zijner geleiders, met vasten tred mee naar het politiebureau. Hier werd hij ondervraagd, doch al wat wij kunnen mededeelen is, dat de zoon bepaald ontkent eenige schuld te hebben aan den moord zijns vaders, dien hij zel den zag. De verdachte is in hechtenis gehouden, een bewijs, dat de vermoedens, die op hem rusten niet zijn weggenomen. De politie zet overigens hare opspo ringen ijverig voort, en indien men zich hier niet, hetgeen wij wenschen, tegenover een afschuwelijken vadermoord bevindt, zullen de geheimzinnige moordenaars niet aan de handen der justitie ontsnappen. In een herberg te Stoppeldijk moet voorleden Zondag een landbouwer zoodanig mishandeld zijn, dat hij Dinsdag, waar schijnlijk aan de gevolgen daarvan, is overleden. De overledene stond bekend als een ruw man, van twitsziek karakter en getrouw herbergbezoeker. De landbouwer Mattiah Czerni te Na- kasalva (comitaat Sorontal), Hongarije, zal eerstdaags zijn diamanten bruiloft vieren. De man is 90, de vrouw 86 jaren oud; hun 70 jarige echt is volgens de Hon- gaarsche bladen met 34, zegge vier en dertig kinderen gezegend die nog ver wonderlijker allen nog in leven zijn en zich in een goede gezondheid verheu gen hun oudste zoon is 66 jaren oud. Volgens een Engelsch geleerde houden de vliegen er een eigen spraak op na, die niet binnen het bereik van het mensche- lijk oor zou vallen, maar wel waarneem baar zijn voor andere insecten. Er zou daarbij geen sprake zijn van het gewone gegons, dat slechts het gevolg is van de snelle beweging der vleugels, maar wel van bijzondere geluiden, alsof zij met el kander spraken. Het toestel voor die ont dekking gebezigd, is de microphoophet voorwerp der waarneming een vlieg, die op een tafel loopt. Het geluid, zoo be weert de geleerde zou veel overeen komst hebben met het verwijderd gehin nik van een paard. Verleden Zondag werd het tweejarig dochtertje van een werkman te 's Hage woonachtig, door een insect gestoken. Daar de steek een zware zwelling veroor zaakte, werd heelkundige bulp ingeroepen, die echter niet baatte, daar het kind Don derdagavond aan de gevolgen overleed. Hoe gevaarlijk het soms is het haar te verven is dezer dagen weer te Berlijn ge bleken. Een dame, die, zooals velen aldaar goudblond haar prachtig vond, had aan heur haar kunstmatig die kleur gegeven. De 23jarige schoone kreeg, na gedurende eenigen tijd de haarverf aangewend te heb ben, voor 3 weken een ontsteking, die haar het leven kostte. Het Washington-monument, in de stad Washington, zal na zijne voltooiing het hoogste gebouw op aarde zijn. Zijn hoogte zal 550 voet bedragen. Een jonge dame uit de Parijsche groote wereld, die met hare familie Zwitserland bezocht, wilde, zonder gids, den Lacmout bestijgen. Deze onvoorzichtigheid kostte haar echter het leven, want naar beneden willende zien, werd zij door een duizeling overvallen en het ongelukkige meisje stortte in de diepte. Tijdens haar verblijf te Edinburg gaf Koningin Victoria een kleine receptie. Een der lampen van de zaal begon te stoomen, de Koningin stond op en draaide de pit neer. Algemeene verbazing. Een hofdame riep: //Hoe, Uwe Majesteit zelf verwaardigd zich //Och ja," zeide de Koning in. //Als Mijne Majesteit had geroepen: de lamp stoomt", dan had een mijner hof dames tot den kamerheer gezegd: wZie eens, mijnheer de lamp stoomt;" de kamerheer zou tot den eersten kamerdienaar hebben gezegd; Sir, de lamp der Koningin stoomt"; deze zou een bediende hebben geroepen en de lamp zou nog stoomen. Ik draaide maar liever zelf de pit naar beneden." Volgens Chineesche bladen werd na de begrafenisplechtigheden der onlangs ge storven keizerin van China de Catholieke cathedraal te Peking, eerst een zestig jaren geleden gebouwd, door de bevolking in brand gestoken en in de asch gelegd. Bron zen (priesters) hadden de bevolking inge blazen, dat de goede keizerin daarom zoo jong en zoo plotseling was gestorven, om dat ze geduld had dat er ,/Feng.Szui" (Franschen) in de hoofdstad van het He- melsche Rijk een kerk bezaten. Ook de thans heerschende droogte in China wordt aan de Christenen geweten. Tegen een man uit Schiedam, die een bordpapieren gulden voor een echten had uitgegeven, waarvan aangifte bij de politie werd gedaan, is proces-verbaal opgemaakt. Een koetsier te Birmingham, die f 12 in de week verdiende, heeft onlangs van zijn moeder, die zeer gierig was en een groot vermogen bijeengaarde, een jaar- lijksch inkomen van f 24,000 geërfd. De gelukkige erfgenaam is daarmee echter niet zoo blijde als men verwachten zou, en is eer verlegen onder zijn rijkdom Hij heeft zijn beroep zoo lief gekregen, dat hij het niet wil opgeven, en ging, zoo dra hij hoorde dat hij een rijk man gewor den was, naar zijn patroon, om hem te smeeken hem toch niet uit zijn dienst te ontslaan. Mijnheer de koetsier neemt het er nu goed van, maar vervult nog steeds zeer nauwgezet zijn plichten. Het landgoed Grunsfoort, door Z. M. den Koning voor H. M. de Koningin aangekocht, en met den geliefden naam Oranje-Nassau gedoopt, heeft al een lang verleden achter zich. Zal het straks een verblijf van vorstelijke weelde, ja, maar ook van stillen vrede zijn; zal onze Ko ningin er verpoozen van de vermoeijende beslommeringen van het residentieleven,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2