richting worden uitgedacht dan het woord, eenmaal door Lodewijk XIV uitgesproken: z/De Staat ben ik!" Zag de Vorst de gelegenheid gunstig om zijn grenzen uit te zettendan vroeg hij niet of de bevolkingdie hij bij wel slagen van zijn onderneming onder zijn scepter zou brengen, eenige punten van overeenkomst aanbood met zijn tegen woordige onderdanen, of er samen werking, later wellicht samensmelting te verwachten zou zijn: of de eenheid, die hij zich voorstelde te vormen, inderdaad een eenheid kon genoemd worden. Dat alles kwam niet in aanmerking. Het staats begrip werd bepaald door het grondgebied, dat als een soort van persoonlijke bezit ting van den Vorst werd beschouwd, een denkbeeld, dat zijn hovelingen uit eigenbelang bij hem levendig hielden, dat de geestelijken met niet minder on edele bedoelingen onder het volk verspreid den, dat, nu lange jaren door vele geslachten te zijn herkauwdeindelijk on- omstootelijke waarheid werd. Wat de over wonnen volken betreft, deze telden niet mee. Ze moesten het maar met hun over winnaars trachten te vinden. Soms werden zij eenvoudig getransporteerd naar een ander oord, waar hun nieuwe zeden ge leerd zouden worden. Of, men bracht hen in een toestand van slavernij of althans van maatschappelijke minderheiddie het mogelijk maakte hen voortaan als niet bestaande te beschouwen. Langs dien weg hebben zich de meeste //Staten" van Europa gevormd, zonder andere leidende gedachte dan ruw geweld, zonder een hechten band die de individuen tot de staatseenheid vereenigdezonder dat in die eenheid gelijkheid van streven van behoeften, van belangen ligt uitgedrukt. En juist dat laatste vormt het hoofd beginsel van den nieuwen staatgelijk we in een volgend artikel wenschen aan te stippen. Amersfoort, 4 Nov. 1881. Donderdagavond j.l. had de eerste ver gadering met Dames plaats van het de partement //Amersfoort der M. tot Nut van 't Algemeen." De voorzitter van het bestuur, Dr. H. J. Menalda van Schou wenburg, riep de aanwezige leden een har telijk welkom toe en deelde het zeker zeer aangename bericht mede, dat het ledental van het departement dit jaar met ongeveer 50 was vermeerderd. Deze aanwinst, merk te de geachte spreker op, kwam het de partement Amersfoort ten goede daar het verplichtingen had te vervullen waarop het trotsch mocht zijn. Het ledental was in de laatste jaren door overlijden en ver trek naar elders als anderzins sterk ver minderd. De voordracht van den Heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam, eene no velle van Justus van Maurik, was zeer boeiend en werd tot het einde met be langstelling gevolgd. In de pauze werden de voorwerpen be zichtigd door den Heer H. v. Gelder en Mej. J. Verweij op den cursus voor Huis vlijt te Amsterdam vervaardigd en ont vingen beiden uit handen van den voor zitter, het diploma, dat hun het recht verleend in de alhier op te richten school onderricht te geven; te recht schetste de voorzitter het hoogst nuttige van de huis vlijt, zij leert juist zien en een nuttig ge bruik maken der handen. Wij mogen niet verzwijgen, dat de inrichting, der zaal, af wijkende van vroeger, zeer doelmatig was; het talrijke publiek was dan ook- blijkbaar gezellig bijeen. Soest, 4 Nov. Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad is gebleken dat verkregen hadden G. van den Bremer te Soest 74 stemmen, G. van fleertum te Soesterberg 62 stemmen, terwijl nog andereu eenige stemmen bekwamen. 84 van de 189 kiezers hadden hun stem uitgebracht. BUITENLAND. Tot lid van den Parijschen gemeente raad voorCharonne is gekozen Amouroux, vroeger lid der Commune. Hij kreeg 1612 stemmen, terwijl Gambetta's protégé Sick er slechts 1212 kreeg. Te Andriesfontein, bij Hannover, in Z. Afrika, zijn nieuwe diamantvelden ontdekt. Alles uit den omtrek trekt daar heen. De uitvoer van koopwaren uit de Ver eenigde Staten overtrof in September den invoer met 6.769.250 dollars. De uitvoer van goud en zilver was 10,200,805 dol lars minder dan de invoer. Uit Dublin wordt gemeld, dat alle vrou- wenafdeelingen der land-league streng ver boden en onderdrukt zullen worden, ook die welke onder den onschuldigen naam van kinder-vereenigingen propaganda trach ten te maken. Er heeft weer eens een ernstig gevecht plaats gehad tusschen de politie en het volk te Graphil, in het graafschap Mayo, naar aanleiding van de inzameling der ar menbelasting. De menigte wierp de politie met steenen. De laatste deed te vergeefs verscheidene charges en gaf eindelijk vuur. Vele personen, meestal vrouwen, werden gewond. Da Engelsche Regeering heeft aan Ce- tawayo, den ZoeloekoniDg, de meest mo gelijke vrijheid gegeven. Alleen wordt er een oogje op hem gehouden, opdat hij niet naar Zoeloeland terugkeere. In de Dardanellen is een stoomboot aangehouden, die naar Rusland op weg was en volgens mededeeling van den Turk- schen consul te Hamburg een groote hoe veelheid dynamiet aan boord had. Het schip zal geheel gelost en nauwkeurig on derzocht worden. Tusschen Orte en Rome is door de zware regens een spoorwegbrug vernield. BINNENLAND. Wij herinneren er aan, dato.a. volgens de Drankwet //Strafbaar" zal zijn a. bij, die in een localiteit, waar sterke drank in bet klein verkocht wordt, op eenigerlei wijze aan koop van sterke drank een kans op winst verbindt; b. de verkooper of zijn vervanger, die in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden den leeftijd van zestien j»-en sterken drank toedient; c. hijdie een kind beneden den leef tijd van 16 j. opzettelijk dronken maakt; d. hij, die door geweld of bedreiging met geweld dwingt tot het gebruik van bedwelmenden drank; e. hij, die iemanddie in keunelijken staat van dronkenschap verkeert, be dwelmenden drank toedient; f. hijdie zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt. (De straf wordt zwaarder indien iemand in dronkenschap het ver keer belemmert, de orde verstoort, eens anders veiligheid bedreigt of een hande ling verricht, waarbij tot voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid van derdenbijzondere omzichtigheid of voorzorgen worden vereischt. Bij derde en verdere herhaling binnen zekeren tijd kan zelfs tegen den openbaren dronkaard opzending naar een rijkswerkinrichting worden uitgesproken.) g. hijdie opzettelijk niet voldoet aan een krachtens de drankwet gedaan bevel of vordering van een ambtenaar, met het opsporen van strafbare feiten belast. De politie-agenten hebben ten allen tijde vrijen toegang tot alle localiteiten waar sterken drank in het klein wordt verkocht. Alleen indien de localiteit tevens eene woning of slechts door een woning toegankelijk iszoo treden zij deze tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op schriftelijken last van den burgemeester. Het huis, waarin de bij het beleg van Leiden beroemd geworden burgermeester Van der Werff aldaar gewoond heeft, wordt afgebroken. Door onderscheidene groote winkeliers in de Kalverstraat en in de Reguliers- Breestraat te Amsterdam worden pogingen aangewend oui hunne winkels des avonds electrisch te doen verlichten en dan te vens deze straten gratis in die verlichting te doen deelen door lantaarns boven het midden van de straat. Ter nagedachtenis van den Grootmees ter Nationaal, wijlen Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden, heeft de te 's Ha- ge bestaande Loge l'Union Royale in het Gebouw van K. en W. een rouwloge doen inrichten, waarvan het D. v. Z.-H. de volgende beschrijving geeft: z/De indruk, dien wij bij het binnentre den van de zaal van het geheel ontvin gen, was werkelijk overweldigend. Wij zullen trachten zooveel mogelijk dezen in druk weer te geven door in algemeene trekken mededeelenhoe de keurige rouw-draperiën enz. waren aangebracht. De geheele zaal was langs de wanden van het balkon en de tusschen-galerij met zwart fluweel, afgezet met witte randen en voorzien van zilveren franje, bekleed; wat het balkon betreft, gierlandesgewijs met witte rosetten opgenomen en wat de tusschen-galerij aangaat, recht nederhan- gende. De kolommen mede met zwart be kleed en omlijst met witte randen. Deze draperie is geheel met zilveren tranen be zaaid, terwijl die van het balkon prijkte met de maconnieke teekens en met sym bolen des doods in zilver, en op korte afstanden met rouwkransen gedekt door de gouden Koningskroon en het naamcij fer F. van den Overledene, in het midden. De zijde van de zaal, waar men, de tribune vindt, is eveneens geheel in vouw gedrapeerd en met zilveren tranen bezaaid, prijkende bovendien met de attributen der vrij-maconnerie en van den dood en met de banieren, met daarop voorkomende namen der verschillende loges uit Neder land, welke zich bij deze plechtigheid doen vertegenwoordigen. Vóór dit gedeelte van de rouwversiering is amfitheatersgewijze het orkest opgesteld, waarop een sterk bezette kapel onder lei ding van den heer W. F. G. Nicolaï treurmuziek, afgewisseld door zang, zal uitvoeren. Ter weerszijden van dit orkest zijn, onder twee altlaar geplaatste zuilen de zetels van de ceremoniemeester en daarachter de plaatsen voor de aan die beide heeren toegevoegde aides. Aan de andere zijde der zaal geeft een met rouw bekleede trap, aan weerszijden door sfinxen bewaakt, toegang tot het too- neel, dat geheel voor de eigenlijke plech tigheid in gebruik genomen is. Onder een prachtig en kolossaal balda kijn van zwart fluweel met zilveren tra nen en sterren en waarop aan de voorga lerij het Alziend Oog prijkt, is de fraai vergulde ledige zetel van den overleden Grootmeester-Nationaal, waarboven diens portret in olieverf en in vergulde lijst gezet, is opgehangen en waarnaast een af geknotte zuil is geplaatst. Ter weerszijden van dien zetel zijn de plaatsen van de grootwaardigheidsbekleeders van vreemde loges met haar banieren achter zich, ter wijl daarvoor aan den rechter en aan den iinkerkant de zetels staan voor de beide hooge graadbekleeders der Haagsche vrij- metselaarsvereenigingen l' Union Royale met haar banier. Het meest in het oog loopende van de rouwversiering is evenwel de katafalk welke in het midden der zaal ter eere van den overledene is opgericht. Zij is geplaatst op een estrade van 7 treden. De lijkbaar staat op een geprofileerd voetstuk en is geheel bekleed met zwart laken, terwijl het ornamentwerk meest in echt zilver is aangebracht. Aan de vier zijden prijken fraaie immor tellen- en bloemkransen (witte rozen en violetten), met rouwfloers omwoeld, gedekt door de koninklijke kroon en waarin het naamcijfer in het midden voorkomt. Aan de vier hoeken staan de standaards met banie ren van de vier voornaamste loges, mede door rouwfloers gedekt, terwijl op de baar, op een bruin fluweelen kussen, de groote vorstenkroon is nedergelegd. Aan het hoofd einde hangt de zilveren Egyptische graflamp. Op korten afstand van deze katafalk is het spreekgestoelte geplaatst, waarop, bij afwezigheid wegens ongesteldheid van den heer Lenting, een redevoering zal gehou den worden door den grootredenaar in den hoogen graad, den heer A. J. Schouten." Omtrent de plechtigheid zelve deelt de N. R. Ct. mede: //Dinsdag namiddag ten één nre had in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Hage vanwege de Nederlandsche vrijmetselarij eene groote rouwplechtigheid plaats ter eere van de nagedachtenis van den grootmeester-nationaal Prins Frederik der Nederlanden. Ruim 1000 a 1200 broeders waren opgekomen. Z. K. H. prins Alexander was dcor ziekte verhin derd. Verschillende vertegenwoordigers van buitenlandsche groot-loges en groot-Oostens waren tegenwoordig. Een Treurmarsch, gekomponeerd door Nicolai, werd, door het orkest aangeheven, en later werd uitgevoerd: Graftonen, muziek van Dunkier. Namens de gansche, over de oppervlak te van den aardbodem verspreide broeder schap werd een krans op het denkbeeldige graf nedergelegd door den gedeputeerden grootmeester-nationaal als blijk van aller eerbied, dankbaarheid en hulde aan de nagedachtenis van den diep betreurden grootmeester. Door den Groot-redenaar werd de lijk rede gehouden en de Prins vooral geschetst als sieraad der menschheid en der vrij metselarij. Door verschillende vertegenwoordigers van buitenlandsche Groot Oosten enz. werd de Prins nog herdacht, doch vooral treffend door de regenten van de Sophia-stichting als weldoener der weduwen en steun der weezen. Nog werd onder begeleiding van orkest door het zangkoor een bloemenlied aange heven." Deze week brandde in de buurtschap Tonsel bij Harderwijk aan den straatweg een hooiberg en een graanschuur af; uit de stad rukte terstond een brandspuit, die gelukkig den voortgang van het vuur be teugelde. De brand is aangestoken door iemand die, hier voor den Oost-Indischen dienst afgekeurd, te vergeefs om een nacht verblijf gevraagd en uit wraak die misdaad begaan heeft; hij beroemde zich zelfs op die daad en werd onmiddelijk gegrepen en aan de politie overgeleverd. De verbrande eigendommen waren niet verzekerd; de eigenaar R. Fliek, lijdt daardoor eene schade die op f 1500 begroot wordt. Veenendaal. Ook met het oog op de medewerking die de rijksveldwacht bij het uitvoeren der drankwet zal moeten ver- leenen, is het zeker een bedroevend ver schijnsel dat een ingezetene dezer gemeente zich, ter wille zijner zonen, gisteren per adres, waarin daadzaken worden genoemd, met bewijzen gestaafd, genoodzaakt heeft gezien tot Z. E. den Minister van Justitie, den procureur-generaal en den officier van Justitie te Arnhem te wenden, met drin gend verzoek den rijksveldwachter, tevens brigadier-titulairalhier [gestationeerd zoodanige wenken te geven of te doen geven dat in het gevolg die ambtenaar, belast met het tegengaan van het gebruik van sterken drank, niet meer met minder jarigen naar de kroeg loopt en tapperijen bezoekt; daardoor geeft hij alzoo een voor beeld ten kwade, in plaats van hen daar van zooveel mogelijk terug te houden. Het is zeker betreurenswaardig dat zoo iets voorvalt, vooral op een plaats met een zoo talrijke fabrieksbevolking als deze. Meermalen werden op het gedrag van be doelden politie-beambte aanmerkingen ge maakt. De Justitie is er, om ook voor de belangen van Veenendaal te waken. Donderdagmiddag is van wege de Jus titie omtrent het een en ander hier een onderzoek ingesteld. Zekere Geurt Gaasbeek, een oude boer uit Veenendaal, ging zoo meldt de N. R. Ct. Zaterdag bij 's Rijks be taalmeester, te Utrecht, de som van f 2090 in ontvangst nemen, welke gelden hem toekwamen wegens de onteigening van een gedeelte zijner gronden ten behoeve der spoorweglijn AmersfoortNijmegen. Na dat bedrag in een portefeuilie te hebben geborgen, stak hij die in den binnenzak van zijn jas, en verzekerde het een en ander door er een paar handschoenen op te bergen. De man toog onbewust van het hem boven het hoofd hangende on heil de stad uit en kwam goedsmoeds aan het station van de N. R. S. te Utrecht. Even na 12.80 's nmd. hoorde men door den beambte //trein voor Zeist, Drieber gen, Maarsbergen, Veenendaal, Ede, Wolf- hezen, Oosterbeek, Arnhem" roepen, en onze Geurt haast zich om plaats te nemen, //Een Heer, zoo verklaarde hij, met een garibaldi op en een bruine beversche de- mi-saison aan," bleef in zijn nabijheid, en in het gedrang geraakte een gedeelte van diens jas, die op den arm werd gedragen, onder zijn borst, terwijl daardoor de bin nenzijde van zijn jaswaarin de porte feuille zich bevond, bloot kwam. Gelukkig kwam de oude eindelijk te zitten en nau welijks tot verademing gekomen, greep hij naar zijn schat, maar wie schetst zijn ontsteltenis.alles was verdwenen en de man met de bruine beversche demi-saison en de garibaldi was niet te zien. Dadelijk terug naar Utrecht.bij bekkenslag den volke het verlies verkondigd.de politie in rep en roer. de telegraaf ter hulpe genomen, doch van den behendigen zak kenroller geen spoor.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2