ijk. De Minister stelt dus voor den ijk der enkelvoudige gelijkarmige balansen, in het vorig ontwerp nog behouden, te doen ver vallen, nu blijkens ingesteld onderzoek de meerderheid der geraadpleegde Kamers van koophandel en fabrieken aan het behoud van dien ijk geene waarde hecht. De ijk der gas meters meent de Minister echter in het pu bliek belang te moeten behouden, terwijl aan belanghebbenden bevoegdheid wordt ge geven om den her-ijk te vragen, wanneer er bij hen omtrent de juistheid der aanwijzing twijfel bestaat. BUITENLAND. TeTuam is Woensdagavond weer eens een pachter vermoord omdat de man de door hem verschuldigde pacht betaald had. De uitslag der verkiezingen in Elzas-Lo- tharingen vormt het onderwerp van eene af zonderlijke bespreking in de Duitsche bladen, de slotsom is, dat het stelsel van Manteuffel nn beproefd en te licht bevonden is; Man teuffel heeft de Elzassers zoo zacht mogelijk behandeld, op voorwaarde dat zij Duitsch- gezinde afgevaardigden naar Berlijn zouden zenden; dc Elzassers hebben al de lievighe den van Manteuffel met Fransclie beleefd heid aangenomen en zenden nu protestman nen naar de hoofdstad. Von Bismarck heeft zich op zeer besliste wijze tegen de anti-semieten bewehing ver klaard, na geruimen tijd gedaan te hebben of hij daarvan niets bemerkte. Depêches uit Hongarije hangen treurige tafreelen op van de verwoestingen, door over stroomingen in Hongarije, Beneden-Oosten rijk, Rumenië en Servie veroorzaakt. Overal moet de schade ontzettend zijn. Te Londen wil men weten, dat de Regeer ing der Vereenigde Staten zich tegen de an nexatie van Peru door Chili zal verzetten. Dientengevolge wordt er druk in Peruanen gedobbeld. GEMENGDE BERICHTEN. Omdat hij geen echte maar kunstboter op zijn brood had, wierp Vrijdag avond een bewoner van de Gerard Doustraat te Am sterdam zijne vrouw van de trappen, tenge volge waarvan het mensch een been brak. Van een onbekende is, ten behoeve van de Vrije Universiteit te Amsterdam een som van f 1000 ontvangen. Een jongeling uit Berkel, die 's avonds met zijn hondenwagen van Oosterwijk kwam, werd onverhoeds op den weg aangevallen. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te verliezen, maakte hij door een vlugge bewe ging zijn hond los die den aanvaller zooda nig toetakelde, dat deze den jongeling smeek te den hond terug te roepen. Toen hij daar aan voldeed, koos de andere ijlings het haze- pad. In een jaar als 1881, waarin de aardappe len veel vocht hadden te verduren en nat ge dolven werden, zal men ze het best op de volgende wijze tegen het verrotten bewaren kunnen: Vooreerst legge men op den bodem van den kelder een dunne laag gebluschte kalk en strooit ook bij het uitstorten der aardap pelen een weinig kalk daar tusschen. De noodige hoeveelheid kan elk wel bepalen. De uitdroogende eigenschappen van kalk ver hinderen vochtigheid en verrotten. Zelf als er eenige aangestoken aardappelen aanwezig zijn, kan zich de ziekte niet aan andere knol len mededeelen, omdat de kalk de woeker plant, die de ziekte veroorzaakt, vernietigt. Het gebruik van kalk levert ook nog het voordeel op, dat het vroeg uitloopen der aardappelen krachtdadig er door verhinderd wordt. Men kan ze daardoor veel langer in voor de keuken in bruikbaren staat bewaren. Ruw gemalen gips heeft ongeveer dezelfde uitwerking, maar kalk is toch werkzamer. Eet-aardappelen, die men in kuilen bewaard, kunnen op dezelfde manier voor bederf be waard worden. Het volgende aardig voorval had dezer dagen plaats: Een inwoner van Utrecht de heer N., schreef een brief aan zijnen broeder te Pol- sum van den volgenden inhoud. Dierbare broeder! A. P. pl. 35750 Mm. Utrecht, den 81, uw broeder." (Naam onleesbaar). Door eene vergissing werd deze brief bezorgd bij een werkman in bovengenoemde plaats, welke den inhoud vergeefs trachtte te ont cijferen. Eindelijk ging hem een licht op, de brief dacht hij kon van niemand anders zijn dan van zijnen broeder Bernhard die voor 10 jaren naar Brazilië vertrokken was en ze ker in dien tijd een rijk inan geworden zijn de, nu in Holland op zijn broeder wachtte of wel hem een gedeelte van zijn vermogen 35.750 (A. P.) Amerikaansche Pfunden in de Utrechtsche bank had gedeponeerd. Zorg en kommer ter zijde zettende en schoone plannen voor de toekomst bouwende, komt onze gelukkige werkman in Utrecht aan; noch bij den ontvanger noch bij de Utrecht sche bank, noch bij het Utrechtsche studen tencorps kent men zijn broeder. Ook den in houd van den brief geeft geene opheldering. Men wijst hem evenwel op het gedrukte opschrift in den brief „Niederl. Westf, Ei- senbahn." Ha, denkt onze vriend dan zal men daar 't geld in ontvangst hebben geno men en terstond onderneemt hij de reis naar Winterswijk. Aan het station Dorsten ech ter ontmoet hij een Ingenieur van bovenge noemde Maatschappij, van wien hij nu hoopt de noodige inlichtingen te bekomen. Naau- welijks ziet deze den brief of roept uit, die brief is voor mij, van mijn broeder. De in houd geeft de hoogte van het A msterdamsche Peil (A. P.) aan. Teleurstelling maar nog aan misleiding denkende, was hij niet te bewe gen den brief mede te geven, maar besloot hij om weder huiswaarts te keeren en daar de zaak verder te onderzoeken. Zeker zal men hem daar we! spoedig aan 't verstand brengen dat door den bijna gelijkluidenden naam de brief aan zijn adres kwam. Dezer dagen had een landbouwer onder Heen vliet last van zijn jong paard, dat wei gerde een wagen te trekken. Nu is het een feit dat een paard, onwillig om voort te gaan, zich vaak gemakkelijk een eind wegs bij de tong laat leiden, maar de bedoelde landbou wer past dit middel op een onbeschrijfelijk barbaarsche manier toe. Nadat men de tong van het paard door middel van een touw verbonden had aan den staart van een ander paard, dat voor het jonge beest geplaatst werd, zette men het voorste paard tot trek ken aan. Het jonge dier bleef echter weige ren, met dat gevolg, dat hein de tong uit den bek werd gerukt. Het dier overleed den volgenden dag. Het is te hopen, dat er ter men gevonden kuunen worden om zulke wreedheid te straffen. Een eigenaardige scène, een nieuwe manier van schaking, had verleden Zondag-mor gen bij het uitgaan der roomsch katholie ke kerk te Scheveningen plaats. Twee jon gelieden, beiden van onbesproken gedrag, hadden elkander reeds lang innig lief, en al le pogingen, door den minnaar aangewend om van den stiefvader zijner hartsvriendin toestemming tot een engagement te verkrij gen, bleven niet alleen vruchteloos, maar het meisje, dat door het constante harer lief de de gramschap van den vader deed toene men, werd hoe langer hoe onaangenamer thuis bejegend. De minnaar die te 's Gra- venhage een van ouds solieden winkel bezit en in Jt geheel niet onbemiddeld is, besloot dan ook door een kordate houding alles te wagen. Met zijne beminde was alles per brief afgesproken en toen nu verleden Zondag pa pa en mama met het meisje uit de kerk kwa men, werd de vader op eens door een broeder van den minnaar vastgehouden en het meisje vloog in een gereed staand rijtuig, waarin de ^schaker" haar wachtte. Eene poging van den vader en het publiek om de ontvlugting te voorkomen bleef vergeefs, en ventre a terre rolde het rijtuig voort. De minnaar bragt haar bij hare familie te Haarlem, en hij zelf keerde nog dienzelfden dag terug. De stiefvader was woedend, doch toen hem bleek, dat hij niets vermogt tegen zijne meer derjarige stiefdochter, liet hij den volgenden morgen uit eigen beweging zijne toestem ming tot de verloving aanbieden. Dat die jongemenschen thans gelukkig zijn, kan men zich voorstellen, en ieder juicht de wel ver- metelde, doch ridderlijke daad toe. om zich aldus het bezit van het voorwerp zijner liefde met beider goedvinden te verzekeren. Hieruit valt weer te leeren, zegt onze berigtgever, dat ware liefde veel vermag en dat het nooit verstandig is als stiefvaders, soms uit eigenbelang, het geluk hunner kin deren tegenhouden. Donderdag is te Austerlitz een vrouw ge arresteerd en naar de gevangenis te Utrecht overgebracht, die voor 30 jaren geleden door het kantongerecht te Wijk-bij Duurstede was veroordeeld en steeds in gebreke was gebleven de kosten van het geding te vol doen. Een rechter, die in Amerika zitting had en recht had gesproken zonder zich behoor lijk in zijn ambt te laten bevestigen, is ver oordeeld tot betaling van 75,000 dollars, zijnde 2000 dollars voor elke uitspraak. Voor den man zelve dus een dure rechtspraak. Een blad in Jutland, AalborgsStijstiden- de geheeten, meldt den dood van zijn oudsten abbonné, een landman uit den nabijheid van Aalborg, die zestig jaren lang onafgebroken abbonné is geweest. De leden der redactie bewezen den overledene de laatste eer en volg den zijn lijk uaar de begraafplaats waar thans voor hunne rekening een zerk met passend opschrift zal geplaatst worden. Een te Leipzig gestorven dame, de wedu we Mende, heeft de stad haar geheele vermo gen vermaakt, onder bepaling dat 150.000 mark moet worden bestemd voor de oprich ting van een monumentale fontein op het Augustusplein of voor den bouw van een nieuw museum van oudheidkunde. In een der drukste wijken van Antwerpen hebben dertig soldaten een estaminet geplun derd, zoodat niet één steen op den anderen is gebleven, en den baas en zijne kinderen zelfs mishandeld. De politie was machteloos tegenover de onverlaten, en een bataljon van het leger moest tusschen beide komen. Als oorzaak van dien aanval wordt door sommi gen opgegeven de slechte behandeling, welke militairen in die kroeg ondervonden hebbeD; andereu beweren dat de baas zich bij de ge meenteverkiezingen in de liberalen zin heeft uitgelaten. De redacteur van een Italiaansch blad ont ving dezer dagen den volgenden brief: //Mijn heer! een schurk als gij zijt, zendt men geen getuigen ik dien u hierbij schriftelijk een paar oorvijgen toe. Heb geen ander doel. Gij zijt dus door mij op beide wangen geslagen. Wees blijde, dat ik niet in plaats daarvan mijn stok gebruikt heb." Volgt het adres. De redacteur antwoordde per omgaande: //On vergelijkelijke tegenpartij! Overeenkomstig uw wensch ben ik zeer blijde in plaats van klappen slechts schriftelijke oorvijgen gekre gen te hebben. Schriftelijk schiet ik u nu op mijn beurt zes kogels door den kop. Be schouw u dus voortaan als een doode, ik groet uw lijk!" Op zoo'n manier is een duel nogal zoo gevaarlijk niet. Sarah Bernhardt is Donderdag te Weenen Bangekomen en trad den zelfden avond in het Ringthéater op. De kunstenares had reeds terstond bij haar aankomst wat men in het Hollandsch zou kunnen noemen een standje. De directie van het Hotel Imperial, waar zij haar intrek zou nemen, had vertrekken op de tweede verdie ping voor haar in gereedheid gebracht. Met kracht wees zij die af en verliet op staanden voet het hotel. Zij bewoont thans de eerste étage van het Grand Hotel. Ook omtrent de betaling der acht rijtuigen, die zij aan het spoorwegstation nam, had zij geschil. Deze gebeurtenis reeds was eene reclame voor de kunstenares. Het schijnt niet algemeen bekend te zijn, dat men rozen op dezelfde wijze als olean ders, door stekjes in water te plaatsen, vermenigvuldigen kan. Te dien einde vult men kleine fleschjes (b v de lange, bekende eau de-cologne fleschjes) met regen- of ri vierwater, en plaatst daarin een rozenstek- je zóó, dat twee oogen er van onder water staan en de overigen vrij blijven. In den aanvang hange men deze fleschjes op een beschaduwde plaats, later op een zonnig plekje. De stekjes vormen weldra wortels en worden daarna in een pot gepoot. Een middel tegen kiespijn. G. B. B. geeft in //Sempervirens" het volgend verhaal van een gesprek met een zijner buren, die bij bet opmaken van een plan voor een tuin, aandrong op een plekje voor een nooten- boom. z/Hebt gij zoo riep de buur uit dan nooit kiespijn gehad; zijt ge als kweeker onbekend met de heilzame uitwerking van den bast der eenjarige loten, tegen de knagende en dolmakende pijn?" z/Neen", gaf ik daarop ten antwoord, t is mij alleen bekend, dat een aftrek sel van in Juni en Juli gedroogde nolen bladeren een uitmuntend middel is tegen klierziekten en een heilzame drank voor lijders aan klierachtigheid. Maar ik wil gaarne leeren; wees zoo goed en deel uw middel tegen de kiespijn eens mede." z/Met genoegen", hernam hij, //niets is eenvoudiger. Men schilt den bast van een jarige loten af en legt die een kwart uur in azijn, doet ze vervolgens in een netel- doekschen lap en legt dien op de pijnlij ke plaats; 't gevolg daarvan zal zijn, dat na verloop van hoogstens een half uur de kiespijn is geweken." Ik dankte hem voor zijn goeden raad, beloofde hem dien in mijn geheugen te bewarenen bij gelegenheidliefst bij anderen, in praktijk te zullen brengen. Weinig dacht ik, zelf de eerste lijder aan kiespijn te zullen zijn, op wien ik dit middel zou toepassen. Twee dagen na dat gesprek kon ik meepraten, om eene de finitie te geven van 't geen kiespijn is. En toch, in weerwil van alle pijn, die ik moest verdurendacht ik niet dade lijk aan het genoemde middel, maar be proefde eerst alle bekende middelen, die in dergelijke gevallen worden aangewend, en ging eindelijk zelfs over tot het bezigen van kwakzalverijen aliasbuitenlandsche geheime middelen. Ten slotte riep ik een dokter te hulp eu deze gaf mij den raad de kies te laten trekken. Daarin had ik weinig zin en mijn vrouw nog minder, ze was bevreesddat ik te gauw een oud man zon worden. Maar toen ten einde raadwant ik ben een lastigedriftige patiënt en al mijn huisgenooten wenschen even vurig als ik: //Ach was die kiespijn maar over!" herinnerde ik mij den raad van mijn buurman. Fluks werden er notenboomtakjes gehaald, de afgeschilde bast een kwart uur in azijn geweekt en toen in een neteldoekje op de wang gelegd. Maar wie schetst mijn en der mijnen blijd schap! hoogstens een half uur later was ik als door tooverij van de pijn verlost. Wel be hield ik aanvankelijk nog een gezwollen aangezicht, doch ik was van de pijn onthe ven; de lust tot bezigheid bekroop mij we der, zoodat ik op het denkbeeld kwam, om den lezers van //Sempervirens" een eenvoudig en gemakkelijk verkrijgbaar pijnstillend middel tegen de kiespijn te geven. Maandagavond te half zes vonden twee landbouwers in de gemeente Wijk, bij Heusden, die hunne paarden uit de weide wilde halen, in de Wijksche Steeg, zijnde een eenzame weg, het lijk van Jan de Wit, omstreeks 30 jaar oud gehuwd, zonder kinderen, woonachtig te Yeen, overdekt met wonden en afgesneden hals. Men weet niet wat de oorzaak van dezen afschuwelijken moord kan zijn. De justi tie uit Den Bosch doet onderzoek. Een kok te Parijs die ondertrouwd was, begaf zich naar een magazijn, koos daar een prachtige pendule uit en ging er mee op den loop, zonder te betalen. Groote pendules zijn niet precies gescbikt om iemands vlugheid van beweging te bevor deren en de kok bevond zich spoedig in handen der politie. Aan het bureau ver klaarde hij, dat hij den diefstal had be dreven, om het hem dreigend huwelijk te ontgaan, want hij vertrouwde, dat de bruid zich niet aan een veroordeelde zou willen verbinden. Die verklaring had ten gevolge, dat de justitie een onderzoek beval naar de gesteldheid van 's mans ver standelijke vermogens. Volgens een Amerikaansch blad heeft de schutterkoning Carver zijns gelijke, zoo niet zijn meester gevonden in prins Ottohet jeugdig opperhoofd der Nez- Percé Indianen. Op een séance, bijgewoond door verschillende Engelsche, Fransche, Russische en Italiaansche officieren, legde hij verwonderlijkste proeven zijner geoe fendheid ai. Met den rug naar het voor werp gekeerd en geblindoekt doorboorde hij met zijn kogel o. a. een vijfceutsstuk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij, dat ik U nog éénmaal, doch thans voor het laatst, eenige plaatsruimte in het a.s. nommer van uw geëerd blad kom verzoeken, en zulks, om aan mijnen geachten ambtgenoot, den heer W. Beukers te Bun schoten, beleefd te kennen te geven, dat het volstrekt mijn wensch niet is, om met hem in eenen openbaren pennestrijd te treden, over de meerdere of mindere wenschelijkheid eener verhooging van den Slaagschen dijk. Ben ik wel ingelicht, dan is over deze aange legenheid eene beslissing der Regeering te verwachten, doch, al is dit niet het geval, dan nog zou eene tusschen ons gevoerd wor dende polemiek over deze kwestie, ons niets nader tot hare oplossing brengen, en, bij ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2