aan, dat vastheid van karakter als zijn meest te waardeeren kenmerk vertoont, en kunnen 'we omtrent de toekomst der maatschappij mder beduchtheid zijn. Wie de geringste plichten met lichtzinnigheid bejegent, ooit dien levensernst deelachtig worden, ie hoofdvoorwaarde is voor blijmoedig heid. Of men hoog of laag geplaatst is op den socialen ladder, de man die in dit op slaan, is de hoogste achting waard. Er zijn philosophen in menigte, die hun beschouwingen over de ^rechter van den mensch" ten beste geven, en met gretigheid worden aangehoord. Men houde het ons ten goede dat we ons hebben veroorloofd, even de keerzijde der medaille te laten zien. Als we op het punt van //plichten" wat minder toegevend zijn voor ons zeiven, zullen we met des te meer klem aanspraak kunnen ma ken op eerbiediging van onze //rechten." Eu mocht iemand nu van oordeel zijn, dat we volstrekt niets nieuws hebben gezegd, er doen zich feiten in overvloed voor die er aan herinneren, dat ook oude waarheden niet vergeten mogen worden. vier de Eem, en bij die gelegenheid in één trek de buitengewone hoeveelheid van vijf en een half mud platvisch gevangen. Bunschoten. Sedert 4 Oct. 1.1. is er in deze gemeente geen enkel sterfgeval inge schreven bij den burgerlijken stand. Seherpenseel. G. V. alhier is door de Arr. rechtbank te Utrecht wegens mis handeling veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en een boe te van f 8 of subsidiaire cellulaire gevan genisstraf van één dag. Bij raadsbesluit van 9 December j.l. is benoemd tot hoofd der Op. Lag. School de heer N. M. Yperlaan om met 1 Fe bruari in functie te treden. Bij de verkiezing tot nolabelen bij de Herv. Gemeente zijn herkozen G. van Lcer- sum en D. Renes, tot ouderlingen H. Hon- dius en H. Lagerweij en tot diaken P. J. van Wolfswinkel. INGEZONDEN. Opening van het „Tehuis" voor Militairen. Woensdagavond had de plechtige ope ning plaats van het //Tehuis" voor Militai ren alhier. Te acht ure precies waren de beide zaken van het daarvoor bestemde gebouw gevuld met officieren, onder-officieren en man schappen en door eenige burgers, waar van sommigen deel uitmaakten van het Bestuur. Het deed het harte goed al die plaatsen te zien ingenomen door onze vaderlandsche jongens, waaronder zoo velen uren ver van eigen haard verwijderd zijn. Nadat allen plaats genomen hadden, werd op verzoek van den President, de Heer Nedermeijer ridder van Rosenthal, door Ds. Wartena de stichting door gebed aan God opge dragen. Hierna richtte de President een warm woord allereerst tot de aanwezige militai ren, die het gemis van ouders en vrienden betreurend, hier waren samengekomen. Hier, waar niet gevraagd werd tot welk kerkgenootschap ze behoorden of welke geloofsrichting zij waren toegedaan; maar waar ze allen één eu even lief zouden zijn. Een aangenaam, een goedkoop //Tehuis" zou het hier voor hen zijn. Geen cent be hoefden ze te vertceren; want tabak en pijpen, postpapieren en pennen, een bibli otheek en landkaarten, benevens allerlei spelen, konden zij gratis over beschikken. Maakt er dus veel gebruik van zeide de Spreker; niet alleen om u aangenaam te verpoozen, maar ook om een hooger doel te bereiken; uwe godsdienstige, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling. Om dit laatste doel te bereiken, be loofde de President, dat iederen Zondag één uur Bijbellezing en op een anderen dag één uur voordrachten zouden worden ge leverd over onderwerpen van verschillenden aard. Eiken Militair stond het echter vrij of hij al of niet die lezingen wilde bijwonen. z/Uit naam der Burgerij, die zooveel ge daan heeft, om deze inrichting tot stand te brengen, roep ik U toe: //Gij zijt ons lief! Gij zijt ons dierbaar!" zoo besloot de Heer Rosenthal zijne rede tot de Mi litairen. Hierna richtte Spreker het woord tot den Generaal von Wrangel auf Linden- berg en den Heer Schoch, die als President en Secretaris van den Ned. Militairen Bond de opening bijwoonden en dankte hun hartelijk voor den moreelen en finan- tieelen steun, door hen verleend en tot den Heer Burgemeester, die door zijne giften en tegenwoordigheid getoond had, hoezeer hij de stichting van het //tehuis" op prijs stelde //Uw steun is een goede, een ge- wenschte steun, zeide hij; want rust wordt in Amersfoort door deze stichting verzekerd, daar niemand voortaan gedwongen zal zijn een kroeg te bezoeken. Met een woord van dank aan de tegen woordig zijnde Burgers en Leden van 't Bestuur besloot Spreker zijne rede. Nu stond Generaal von Wrangel op en besprak, na zijn dank aan den President en verdere Leden van 't Bestuur gebracht te hebbenin eene warme en bezielende rede, de roeping van den Nederlandschen soldaat. De soldaat heeft eene roeping, een doel zeide hij en omdat zoo velen daaraan niet beantwoorden, gaan er honderden verloren. Telke jare komen er wel 12000 miliciens onder de wapenen en van dat getal gaan er zeker 800 verloren, die, omdat ze niet luisteren naar vermaningen en krijgswetten in de gevangenissen zuchten. z/Toen gij in dienst kwaamt, zeide hij was uw eerste kommando//Geeft acht I" Gij moest eene positie aannemen. Gij moest luisteren en gehoorzaam zijn. Jezüs Christus is op aarde gekomen en heeft geroepenYolgt mijDie stem komt tot u allen. Daar naar moet gij lnisteren. Dan zult gij een zegen voor u zeiven en voor anderen zijn!" Bijzonder werd hun aanbevolen de lezing van Lucas, Hoofdstuk III, waar ook krijgs lieden tot den Dooper kwamen en waar deze hen zoo gepast toeriep op hun vraag: wat moeten wij doen P //Strekt niemand tot overlast! Weest tevreden met uwe bezoldiging! Met een hartelijk, een drin gend woord om trouw het //Tehuis" te bezoekeneindigde de geachte Spreker zijne rede. De Heer van Rosenthal verklaarde als nu het Tehuis voor Militairen geopend. Ook de Heer van Persijn, onze geachte Burgemeester, had behoefte een woord te spreken. Een woord allereerst om zijne blijdschap uit te drukken, dat dit Tehuis tot stand was gekomen. Tot stand was gekomen, vooral voor de miliciens, die ook eenigen tijd zijne logé's, zijne gasten waren. Zooals ze hier eendrachtig samen waren, zeide hij, moesten ze ook in een heid leven en samenzijn in gemeente en garnizoen. Daar waren tapperijen, wier bezoek hij geen soldaat durfde aanbevelen; maar daar entegen riep hij hen van harte toe: z/Komt hier\" Met een woord van dank aan Bestuur en Hoofdbestuur voor hunne krachtige pogingen riep de Burgemeester dit //Tehuis" toe z/Bloei en wees eene eere der Gemeente!'" Ook Ds. Immink sprak een woord uit het hart tot het hart, en zeide, dat het komen van den soldaat in dit //Tehuis" niet een moeten maar een mogen moest zijn. Als bewijs hoe treurig dikwijls een soldaat vervalt, herinnerde hij aan een bezoek, dat hij eens op een avond van een Mineur kreeg, die met een dollen kop in dienst was gegaan, om vrij te zijn en eens goed te genieten en hoe hij daar na berouw had gekregen. //Komt daarom liever hierzeide hij. Hier is de plaats van allen, die nog niet tot het lage en gemeene zijn vervallen. Een en ander werd door tal van voor beelden, aan het Militaire levend ontleend, door spreker aangetoond. Ook de concierge, de Heer Verhoevenvan wiens leiding en persoonlijkheid zoo heel veel afhangt, werd niet vergeten. Het was eene goede ge dachte van den waardigen Generaal ook hem aan de Militairen en de Militairen aan den concierge aan te bevelen. Ds. Wartena was de laatste der sprekers, maar hetgeen hij zeide toonde aan, dat het onderwerp voor hem nog niet uitge put was. Het was op zijn gelaat te lezen, hoezeer hij in zijn schik was. 't Was een feest, zeide hij. Een feest vooral voor 't Bestuur; dat zooveel be zwaren was te boven gekomen. Hij wees er ophoe ook zijdie dit Tehuis wilden bezoeken, bezwaren zouden hebben, door spotters en anderen hun in den weg ge legd. //Luistert niet naar hen, zeide hij, wij hebben U lief en de Burgerij heeft getoondhoezeer zij de zonen van het Vaderland waardeert. Het Bestuur en de Burgerij bieden U dit Huis aan. Maakt er een goed en dank baar gebruik gebruik van. Schaamt u niet //Soldaten! voor uw God uit te komen. Hier herinnerde spre ker zijnen hoorders, hoe hij eens bij een bezoek aan de Domkerk te Trier met aan doening des harten gezien had hoe eei groot aantal bezoekers van dat Kerkg bouw uit Militairen bestonddat met ht vuur van den vijand kennis gemaakt had Dat voorbeeld moesten onze soldatt volgen. Staande en plechtig werd nu nog dc alle aanwezigen het Wien Neerland? Bloed aangeheven, waar na het voor bezoekers tijd was naar de kazernes gaan. In goede stemming en verzadigd van koffiebroodbiertulband en siga ren, waarop zij onthaald werden verlieten zij de plaats, die wij hopen, dat vorjjl onze militairen een aangenaam //Tehuir%" moge worden en bij de Burgerij voo.rt durend bescherming vindel Amersfoort, Dec. 1881. 4 B. E. MATEJ-J. Bovenstaand ons ter plaatsing den 'löden dezer toegezonden, nemen wij gaarnje op wij herhalen het, wij zijn ingenomen met deze inrichzing en zal het ons aangenaam zijn steeds die berichten te ontvangen welke de sympathie en bloei daarvan beoogen Redactie. BUITENLAND,.; In de Pruisische provincie Silezië zijn een paar gevallen van runderpest geweest, zon der dat men bewijzen kan dat de ziekte is overgebracht. Maatregelen zijn genomen. Hevige regens die in Tunis vallen, moe ten alle krijgsoperatiën beletten. Een te Londen verschijnend blad ver neemt uit Berlijn, dat daar groote ontstelte nis heerscht in de bureaux van den generale staf, wegens plotselinge verdwijning van be langrijke papieren en plans. Men vermoed dat diefstal heeft plaats gehad, maar de dade is onbekend, OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art.5 der wet van 28 Augustus 1881, (Staatsblad no. 97) Brengen ter openbare kennis dat verzoek schriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, bij hen zijn inge komen van de navolgende personen G. Morison wijk F 205, J. P. Kemp F 320, A. Noë F 344, J. T. Massa F 456, H. Snijders 257, J. Stork F 318, wed. G Schim mei F 312, W. Otte I 29 W. Stork F 306, J. van der Wilde I 90, P. B. J. Ja cobs B 31, W. Mostetman C 299, L de Kruif geb. van Baren D 7, P. Verheuvel F 337, A. Brandenburg F 137, D. Schimmel E 25, A. L. Welling F 266, W. van de Kooi A 60, H. E. van Sweden D 396,1. Helmerhorst D 63, N. W. van de Pavert D 226, A. Hoksbergen G 5, wed. J. Hartman G 42, T. H. G. Brandsen F 62, W. F. de Wijs C 135, wed. E. Schuuring C 131, H. Klein F 549, H. Oldenburg F 335, B. Dieterink G 278, wed. J. van Veen D 401, G. T. Ockhorst G 277, D. van Dor sen E 59, P. Vonk E 191' G. Coenen F 74, P. Schimmel H 15, T, van den Hoven D 310, J. C. Seijen C 164, P. J. Bosselaar D 874, J. A. Schoterman E 17, N. van Keken F 73, A. Gouw A 176, E. Smit geb. Land D 406, B. de Bruin F 384, A. Schimmel E 11, C. Schoenderwoerd F 257, J. vanEldert F 137, J. de Haan B 145, J. Boersen D 16, M. Buijs, geb. Ouwerkerk F 64, H. Ramse- laar G 341, C. T. van (firma A. van Beek Rz.) D 1, T. van Leeuwenberg C 65, C. van Es D 207, T. Brons B 143, A. Kok I 9, J. fl. Kleber (firma W. A. Uijlenbroek) C 19, G. Wassink C 115, P. E. Manné E 88, H. Buijs A 34, wed. J. C. Massa F 494 P. J. Croes B 95, wed. E. Ruiter G 156, J. R. van Os E 29, H. van Es veld Rz. F 67, J. T. Koopman D 75, M. van Dijk A 82, H. U. Dietzij I 86, N. Brandsen D 150 en G. van Kalleveen E 57. Amerfoort, den 14. December 1881. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 17 Dec. 1881. Onze geachte en welbekende stadgenoot, de heer W. Frans, hoopt 22 December a.s. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren tot ambtenaar dezer gemeente werd benoemd; dat het zilveren jubilae van den waardigen griffier bij den burger lijken stand, nog door vele gelukkige ja ren mogen gevolgd worden hopen wij met velen onzer stadgenooten. De verkiezing van een lid voor den ge meenteraad ter vervulling der plaats van Jhr. G. K. van den Santheuvel welke ontslag nam wegens woonplaats verande ring, zal geschieden Dinsdag 17 Januari 1882. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om véér den 1 Janu ari aanstaande vergunning tot verkoop van sterkendrank in het klein, bij gezegeld re kest te vragen aan Burgemeester en Wet houders der gemeente waarin zij wonen. Verleden Dinsdag is door eenige heeren liefhebbers met de zegen gevischt in de ri- J <v Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag, den 20 December 18 81, des namiddags ten een ure. Punten van behandeling: 1. Tweede aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1881. 2. Reclame van militairen tegen hunne aanslagen in den hoofdelijken omslag. 3. Ontwerpbesluit tot het instellen van eene plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs, met verordening omtrent hare samenstelling en inrichting. 4. Verzoek van den heer T. J. Boks om eervol ontslag aan de openbare tus- sclienschool. 5. Benoeming van een curator voor het progymnasium. 6 Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 7. Benoeming van twee leden voor het burgerlijk armbestuur. 8. Benoeming van leden der Commis sie van toezicht op het lager onderwijs. 9. Benoeming van een leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan het progym nasium en de hoogere burgerschool. 10. Benoeming der leden van het stem bureau voor de verkiezing van gemeente raadsleden in 1882. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden. Postkantoor van vertrekAmersfoort. Ie helft der maand Nov. 1881. 1. A. S. Brouwer, te Amsterdam. 2. Gredanus, 3. Wed, flizalt, 4. Mej. E. Haafert, 5. H. Meutstege Ekken, 6. Mej. M. van WijkArnhem. 7. Mej. A. v. Plateringen, te 'sGravenhage. 8. Bruistens, te Haarlem. Van de Hulpkantoren Bunschoten. 9. Wouters, te Nijmegen. Woudenberg. 10. J. v. Welderen, te Abcoude. Briefkaart. 1. Mej. Stolk Verkooping van vaste Goederen. Notaris de Hr. Mr. J. M. RICHELLE te Amersfoort. Dingsdag 13 December 1881. De Hofstede //De Akker" met Bouw- en Weiland te Hamers- veld, gem. Leusden. Perceel I f600, perceel II f 2810, bijeenf 3410. Woensdag 14 December 1881. Landbouwershuis met stalling, wa- genloods, hooiberg, wei- en bouwland, te Hoogland in de Duist a. d. Zevenh.-weg Perceel I f 1890; Perceel II f 2650; Perc. III f 1770Perc. IV f 1640, bijeenf 7950. Verkooping van vaste Goederen. In 't Valkje te Amersfoort, Zaturdagavond 10 December 1881. Notaris: de Heer Mr. J. DE LOUTER. 1. Een winkelhuis met tuin en mest- plaats aan de Kampstraat. 2. Een groote Stal aan de Beestenmarkt, 3. Een Woning met pakhuis daarachter en naast. Opgehouden. Later uit de hand verkocht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2