Soest33 Dec. Dezer dagen zijn hier de eerste werkzaamheden aangevangen voor de waterleiding, welke weldra de gemeente Utrecht van zuiver drinkwater zal moeten voorzien. Als prise-d'eau wordt in deze gemeente, in de heide tusschen de //Duinen" en den //Berg" een bassin gegraven van 20 meters diep. Door deze onderneming wordt aan vele handen werk gegeven en eene belangrijke uitgestrektheid heidegrond voor de gemeente Soest in entegevend kapitaal omge zet. BINNENLAND. Zaterdag morgen brak te Veenendaal een brand uit in de boerderij van Rijk Heemsbergen. Het gebouw, de inboedel en het veevoeder waren spoedig gedeeltelijk een prooi der vlammen. Het vee is gered. De oorzaak it niet bekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een meisje, dat een dezer avonden in den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam in het water was gevallen, is, naar het //Hbl." meldt, door mej. Geziena Jonker, gehuwd met P. E. J. Stalman, in de Bloedstraat, tot bewustzijn teruggebracht, doordien zij het kind op haar schoot nam en haar mond op dien van het meisje drukte, ten einde zuigende en inblazende de beweging van longen en borst weder op te wekken en te gelijker tijd de borst der kleine samendrukte en wreef. Dit is de tweedemaal, dat deze vrouw aldus een drenkeling redde. Aan een particulier schrijven van Kota- Radjah van half November ontleent het Hbl. het volgende: De missigit (Mohammedaansche tem pel) is een fraai gebouw, van steen en ijzer opgetrokken; alleen de kap is van hout. De kleur van buiten, ook van het fresco-werk, is steenrood gelijk aan die van de dakpannen der vleugels. De vloer is van wit marmer, evenzoo de trappen. Aan den achterkant, aan weerszijden, be vinden zich kleine buisjes voor de schat kamer en de kleedkamer van den hooge priester (hoofd-panghoeloe). Van binnen is alles wit marmer ge schilderd, met lichtblauwe randen. Er zijn 96 lichten aangebragt, een groote mid- denkroon, vier kleinere en muurlampen aan de 8 pilaren. Alleen die lampen heb ben f 5000 gekost en zijn geleverd door een Parijsch fabrikant. Als zij zijn aange stoken, moet het effect schitterend zijn. Het ontwerp van den tempel is door de Genie gemaakt en door den opzigter le kl. Luyks uitgewerkt, die ook het toezigt heeft gehad op den bouw. Hij heeft er alle eer van. Ook de Chinesche aan nemer, die evenwel er geen zijde bij ge sponnen heeft, want bij de aannemingssom van 2V2 ton moet hij - naar men ver zekert - "nog een halve ton bijpassen, wegens het tegenvallen der ijzerwerken. Zal 't Gouvernement dat vergoeden? Al wie het prachtige gebouw ziet vraagt, waartoe die uitgaaf eigenlijk dient! Toen de vorige Gouverneur-Generaal, de heer van Lansberge, in 1878 Atjeh bezocht, gaf hij aan de bevriende hoofden, die hun opwachting kwamen makende belofte dat een nieuwe missigit zou ver rijzen op de plaats waar de oude had spreek, en uwe zuster zal u vloeken. Ei, ei, dacht ge mij zoo onnoozel om ODgewapend te trachten uw fierheid in demoed en liefde te veranderen? Neen, mijn schoone Dochwat spreek ik zoo ruw en woest; gij Adèle, gij zondt mij kuunen beheersehen; gij zoudt in staat zijn dwaze hartstochten iu banden te leggen, en-den ede len man in mij te bezielen. Van den eersten dag af, dat ik u ontmoette, werd ik door u blik gekluisterd, doch gij bcjegendet mij met koelheid; ik trachtte u te winnen, doch uwe onverschilligheid was, en uwe zuster was voorkomend en lieftallig, zij trok mij aan door hare ongekuntselde vroolijkheid, ik trachtte te vergeten in hare armen vergeefs. Een sterker snaar had gij in mijn hart doen trillen, u dagelijks te zien, dat was le ven, met u te verkeeren zonder te beminnen, onmoge lijkheid." Zijne stem stokte. Roerloos zat Adèle op den stoel waar zij bij zijne vroogere onbeschaamde toespraak w as neergczegcu; de adem stikte haar schier iu de keel, en de lippen weigerden geluid te geven. Daar naderde hij wodcr, en strekte verlangeud de armen haar tegen; „Liefste, hoort ge mij? Kom, dut ik een antwoord ont- vangc uit uw mond; zeg, dat gij mijn strijd hebt ver staan," En immer nader trad hij tot haar, en wilde reeds de armen om haar hals leggen toen zij ontwaakte nit hare zielloosheid, cu streng en hard sprak: „Gij wenscht een antwoord? Welnu, eer zal ik den vloek mijner zuster dragen, eer wil ik zelve eene mijneedige schijnen in de oogcn der gehcele wereld, dan dat ik niet teu einde toe alles zou doen, om u en mijne zuster te scheiden. Ik haat cn veracht u, en Johanna zal het nog heden weten, dut gij mij niet haar bemint." Zon der een enkelen blik verliet zij het vertrek, cn liet den haar van nu voortaan openlijk vijandigen man ailccn met zijne gedachten, zijn geheimen, zijn wraak. (Wordt vervolgd.) gestaan. De bedoeling was natuurlijk, de bevolking te winnen door zulk een be wijs, dat de Regering haar godsdienst eerbiedigde en geenzins propaganda zocht te maken. Uitnemend - maar wat heeft het gebaat? De bevolking blijft onwillig. Of zal in de volgende maand (December) bij de inwijding van het gebouw, blijken dat er toenadering is? In de nabijheid is het vrij rustig; maar aanvallen op enkele personen komen nog voor. Samalangan is nog geblokkeerd door drie oorlogschepen. Ook de nieuwe vesti ging te Telok Samawè op de Oostkust valt niet mede. Het schijnt dat de nabu rige Staatjes naijverig zijn op de vesti ging; althans de Radja van Pasanga is bezig de menschen op te stoken, om die Rijkjes in te palmen en zoo onze buur man te worden en ons aan te vallen. Hij heeft indertijd van ons Beaumont geweren gekregen en kon die wel eens tegen ons willen beproeven. Volgens geruchten kan hij 6000 man in het veld brengen en verwachtte men te Telok Samawé reeds een aanval van 800 man, terwijl de bezetting 120 sterk is. De Radja zal vroeg of laat moeten getuchtigd worden, waar voor ten minste 4 bataillons infanterie noodig zijn. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage stond 1.1. Vrijdag terecht E. v. M. wo nende te Capelle a/d IJsel. Beschuldigde bevond zich omstreeks het midden der maand Augustus 1.1. te Rotterdam, terwijl zijne vrouw bij familie te Haarlemmermeer verblijf hield. Omstreeks middernacht van den 19. dier maand begaf hij zich echter weder naar zijne woning en ging in de schuur van zijn huis, welk huis ook nog door eene andere familie bewoond werd. In die schuur bevonden zich een tweetal lakens, zoomede een turfkist en eenig stroo; hij goot over het laken het restant van eene flesch petroleum en stak dit met een lucifer aan, waarna hij ijlings naar Rotter dam terug liep. De brand had geen voort gang omdat door den aanhoudenden regen het schuurtje geheel nat was. Besch. had voor den bnrgemeester en den rechter-com missaris eene volledige bekentenis afgelegd, doch voor het Hof ontkende hij thans zijne schuld. Adv.gen. mr. Bijleveld geloofde dat hier Opzettelijke brandstichting kad pl»ate golud, dat de vroegere bekentenis van den beschul digde volledig bevestigd was door de ge hoorde getuigen, en eischtede veroordeeling van besch. tot een tuchthuisstraf van 7 jaren. De verdediger mr. Van der Kun kon niet gelooven dat besch., die reedsgeruimen tijd in zijne woning verblijf hield en dus met den toestand van zijn huis volkomen bekend moest zijn, de schuur in brand zou gestoken hebben, daar hij wist dat deze door den aanhoudenden regen doornat was geworden. Hij verzocht mitsdien, op grond van het niet bewezene van het den besch. ten laste gelegde, diens vrijspraak. De commies der posterijen van de 2e klasse E. A. W. C. te Zwolle is gisteren nacht in hechtenis genomen, wegens ont vreemding van een aangeteekenden briefmet geldswaarde. Hij moet reeds bekend hebben ook onlangs een onaangeteekenden brief met bankpapier te hebben ontvreemd, en reeds vroeger te 's Hage, waar hij werkzaam was vóórdat hij naar Zwolle werd overgeplaatst, zich verscheidene brieven met geldswaarde te hebben toegeeigend. Het internationaal poolonderzoek, waar voor de Tweede Kamer f 30,000 heeft be schikbaar gesteld, zal in 1882-1883 plaats hebben op negen stations in het noorden van Europa, Azië en Amerika. Noorwegen heeft zich belast met het onderzoek te Bosekop in Einmarken; Oostenrijk met dat op Jan Mayen-eiland (IJszee); Rusland op Nova- Zembla en aan den Lenamond (Siberië); Noord-Amerika in Lady-Eranklin-baai en op Kaap Barrow; Denemarken op Groenland; Zweden op Spitsbergen en no. 9 Dicksons- haveu aan den mond der Yenissei (Siberië) is voor Nederland bestemd. Nu vele particulieren reeds zijn voorge gaan en het Rijk ook f 30.000 beschikbaar stelt, zullen de ontbrekende f 14.000 zeker spoedig worden bijeengebracht, te meer daar het denkbeeld van gelijktijdige waarnemin gen, van zooveel belang voor weersvoorspel lingen en ook der handelsbetrekkingen, van onzen landgenoot prof. Buys Ballot te Ut recht is uitgegaan. Men zende bijdragen of verklaringen van deelneming aan dezen hoogleeraar of aan den heer B. J. G. Volck aldaar, die zich als lid eener com missie daartoe bereid heeft verklaard. BUITENLAND. Uit Goletta wordt gemeldt, dat de Eran- schen opnieuw eene nederlaag toebrachten aan de //oproerige" stammen in Tunesië en met name aan die der Benizig. Overigens is uit Noord-Afrika voor Frank rijk tamelijk bedenkelijk nieuws ontvan gen. De troepen, door den Keizer van Ma rokko afgezonden om zich meester te ma ken van Bou-Anema, die zich op Marok- kaansch gebied in veiligheid had gebracht, zijn tot dezen overgeloopen, en hebben hem trouw gezworen in den heiligen oor log tegen Frankrijk, ter zelfder tijd eeni- ge tuchtigend, die zich niet bij hem wil den aansluiten. De Zwitsersche Nationale Raad heeft met 83 tegen 12 stemmen eene wet op de besmettelijke ziekten goedgekeurd, strek kende o.a. om de koepok-inënting verplicht te stellen. De Russische Regeenngsbocle maakt eene Keizerlijke ukase openbaar, waarin bepaald wordt, dat de 23 staatkundige misdadigers, die in den laatsten tijd zijn gevat en door de Regeering beschouwd worden als aan voerders der terroristische partij, gezamen lijk in eene bijzondere Senaatszitting zullen terechtgesteld worden. Volgens Daily Telegraph is te St. Pe tersburg weer een dynamiet-complot tegen het leven van den Czar ontdekt en hebben talrijke arrestatiën plaats gehad. Het Hof te Washington heeft aan Gui- teau op diens wensch een anderen verde diger, den Heer Reed, nevens Scoville toegestaan, omdat de beschuldigde ver klaarde, dat laatstgenoemde zijn zaak be dierf. Het Hof, dat Guiteau blijkbaar een alleraardigst persoon vindt, en bij zijn misselijke grappen genottelijk zit te grijn zen, heeft blijkbaar nog lang niet genoeg van zijn onderhoudenden pias en van de verachting van alle weidenkenden. GEMENGD NIEUWS. Op een goederentrein van den Berg-Mar - kischen spoorweg werd Zaterdagavond tus schen Venlo en Viersen een bremser ver mist. dien men nergens kon opsporen. Den volgenden morgen vond men zijn lijk met afgesneden beenen op de rails liggen. Waarschijnlijk is hij door den gladden ijzel van zijn toestel gevallen en toen overre den. Voor eenige dagen werd bericht, dat te Seele een van de drie gedeserteerde huzaren uit een Nederlandsche garnizoens plaats gevat was. Het is echter gebleken, dat men den verkeerde voor had. Het signalement van den man kwam met dat van een der deserteurs overeen, en toen de politie om zich nader te overtuigen eenige vragen deedantwoordde de ver dachte, die een weinig boven zijn bier was, op alles bevestigend. //Zijt ge soldaat ge weest?" //Jawel." //In Holland?" - z/Jawel, Holland in nood!" - //Waar zijn de paarden?" - //In den stad." - De paarden werden echter niet in de stad gevondenen toen de deserteur zijn roes had uitgeslapenbleek hetdat hij een burger uit Hattingen was, en nooit een voet in Nederland gezet had. De Italiaansche roover Randazzo is door de rechtbank te Palermo schuldig ver klaard en tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Dr. L. Moscovics beveelt in het A. D. v. N.-l. als middel tegen de Aziatische cholera het gebruik van warm water met alcoholica en excitantia, ter aanvulling van het watervlies van het bloed, dat hij als een hoofdverschijnsel der ziekte beschouwt; verder voert hij wegens de zwakke werking der maag en de sterkere werking van den enkeldarm, water en voedsel aan langs den omgekeerden weg. Hij acht die behandeling rationeel en meent in de groote meerder heid der gevallen op goed gevolg te kunnen rekenen. Onder de personen die bij den schouw burgbrand te Weenen als vermist werden genoteerd, lieten zich ook een viertal zak kenrollers opschrijven, die nog iets bij de politie te goed hadden en de beste wijze om hieraf te komen, meenden gevonden te heb ben door zich dood te verklaren. Aanvanke lijk ging het zaakje goed, hunne namen wer den genoteerd; maar toen zij het bureau wil den verlaten kwam er een agent binnen, die de heeren nog van vroeger kende. In plaats dat zij nu dood werden verklaard, werden zij zeer zorgvuldig als een kostbare schat weg gesloten. Een vrouw in de Wassenaarsche straat te 's-Hage, die, wegens wanbetaling van belasting, een soldaat als garnisaire bij zich in huis had, bragt gister al de equipement- stukken van den grenadier (geweer, sabel, ransel, patroontasch enz,) aan het politie bureau, zeggende dat zij ze niet langer in huis wilde hebben. De vrouw had den sol daat dronken gevoerd en was toen, tijdens zijn slaap, de wapenen enz. magtig geworden. Ondanks de beperkende maatregelen die de drankwet aan slijters en verbruikers van spiritualiën voorschrijft, had te Gorin- chem niet lang geleden een voorval plaats, dat getuigt hoe men zelfs de argusoogen van de handhavers der fiscus weet te ver donkeren. De rijksambtenaren aldaar had den de wetenschap opgedaandat eene vrouw sterken drank verkocht, zonder daarvoor gepatenteerd te zijn. Tot hunne overtuiging traden ze de woning der be doelde vrouw binnen en eischten een borrel. Op de meest beleefde wijze werd aan hun verzoek voldaan, en toen ze eindelijk wilden heengaan vroegen ze opgave der kosten van hun gelag. Niets, was het antwoord der vrouw, zoo laconiek mogelijk, ik schenk voor een ieder gratis een borreltje, doch voor het gebruik van eene stoel, zijt ge me elk 25 cent ver schuldigd. Hoe ongaarne ook, moesten de rijksambtenaren betalen, maar konden geen procesverbaal opmaken, terwijl zij bovendien door de vrouw, die er zeer lekker uitzag, werden uitgesliept! In Washington zal een groot nationaal hospitaal ter nagedachtenis van Garfield gebouwd worden, dat den naam zal dragen van Garfield memorial hospital, terwijl op de begraafplaats van Lake Vieuw een mo nument ter zijner eer zal verrijzen. Door 680 hoofden van huisgezinnen te Scheveningen is aan den gemeenteraad te Den Haag een adres ingezonden tot afschaffing van de kermis te Schevenin gen. Adressanten gronden hun verzoek op de vele ellenden, die onafscheidelijk aan de kermis verbonden zijn; het geld, in de huisgezinnen onmisbaar, wordt dikwijls in brooddronkendheid doorgebracht, zij wij zen op een ergerlijk nachtrumoer en op de omstandigheid, dat Scheveningen als 8e afdeeling van Den Haag geen afzon derlijke kermis noodig heeft en begeert. Ook komt het hun voor, dat bedoelde afschaffing veel tot beperking van het misbruik van sterken drank zal bijdragen. Toen de procureur van het hof van Washington, van Guiteau sprekend, hem een misdadiger noemde, riep deze driftig. //Wacht tot dat ik veroordeeld ben: ik ben evenmin een misdadiger als gij en sta hooger aangeschreven bij het publiek." Guiteau bleef voortdurend de rechters, ge tuigen en advokaten uitschelden. Toen de zitting werd opgeheven wenschte hij allen een //Merry Christmas". Een te Weenen in de nabijheid der Praterstrasse gelegen buurt was onlangs het tooneel van een even zeldzaam als in teressant feest. Tegen vier uur 's namid dags bewoog zich eene eigenaardige stoet uit een der huizen op straat. Voorop gin gen eenige schooljongens en kinderen onder een luid gejubel. Daarop volgde een liere man, die in 't Hoogduitsch/brft'sswno, het //O, Elisabeth!" speelde. Nu kwam een troep dienstmeisjes, in wier midden een flinke robuste Boheemsche meid zeer def tig marcheerde, het hoofd omwonden met een krans van groenteschillen en gele ra pen, terwijl haar geheele ligchaam onder guirlandes van stroo en papieren bloemen als begraven was; in haar regterhad droeg zij een kooklepel, met linten versierd. Achter die dames marcheerde de huisbaas met een grooten bezem, waarmede hij, naar oud gebruik, 't geheele eerzame gezelschap, dat voor de deur kwam wegveegde. Die vreemde stoet werd voor het huis al groo- ter en grooter en honderden nieuwsgieri gen liepen toe, om te zien wat er te doen was. De stoet der actieve deelnemers plaat ste zich nu voor het huis en een der dames-feestgenooten hield de volgende aanspraak:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2