BOUWTERM F. SMIT// r Soesterberg, 31 Jan. Door wijlen mevrouw Bosch van Drakestein is aan de armen alhier f 4000,vermaakt. ADVERTENTIE». te AMERSFOORT, Y00RL00PIGE AANKONDIGING. Mr. Schilder en Behanger, BOUW-TERREINEN, C. YAN WÏERINGEN, gemeen, waarin aan onze afdeeling hare me dewerking wordt gevraagd voor de oprich ting eener „Huisvlijtschool." Hieruit volgde het besluit voor de eerstvolgende afdeelings- vergadering onder de punten van behande ling op te nemen:/Subsidie te verleenen aan de fluisvlijtschool." En hiermede M. H. meent het bestuur zijn taak als verslaggever te hebben vervuld. Het besluit met den wensch, dat in het nieu we arbeidsjaar dat wij zijn ingetreden, nieu we leden zich bij ons zullen aansluiten, om met ons te arbeiden aan een der grootste volksbelangen/Volksontwikkeling" De toekomst van ons vaderland is afhan kelijk van den graad van ontwikkeling, dien de natie bereikt. H. W. KOLFF. J. C. F. PRIKKEN. Wegens gemis aan plaatsruimte kon dit verslag in ons vorig nommer niet worden opgenomen. Red. OFFICIEELE PUBLIC ATI EN. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de art. 9 en 11 van het konink lijk besluit d.d. 17 December 1861 (Staats blad No. 127 en de artt. 11 tot en met 14 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 7 2) Roepen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de militie optetreden, bij deze op, om zich daartoe bij hen ter Secretarie, op Maandag, den 13. Februa ri aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur 's namiddags aantegevenonder overlegging van de navolgende bewijsstuk ken: a. Het getuigschrift vermeld in art. 11 der wet, tot welks afgifte ter Secretarie zal worden zitting gehouden op Zaterdag, den 11 dezer maand, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags; b. Het bewijs van aan de verplichtin gen ten aanzien van de Militie, voorzoo- ver die te vervullen waren, te hebben voldaan. c. Het bewijs van ontslag en het ge tuigschrift, in art. 13 der wet vermeld, zoo de persoon wien het geldt, bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend; d. Wat een minderjarige aangaat, een bewijs van toestemming van den vader, moeder of voogd. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos we duwnaar en ingezeten wezen, voorts licha melijk voor den dienst geschikt, ten min ste 1,56 meter lang, op den 1 Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aau zijne verplich tingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereischten, met uit zondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewe zen door een, hierboven bij letter a be doeld, getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geeue verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Hij die bij de zeemacht,, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 'a rijks overzeesche bezittingen heeft gediend wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ont slag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijnen diensttijd goed heeft ge dragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn 40ste jaar volbracht is, als vrij williger bij de militie worden toegelaten. De vrijwilligers strekken in mindering van het aandeel in de lichting te dragen door de gemeente, voor welke zij optreden. Amersfoort, 1 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 17. Januari 1882, No. 2 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 7) Gelet op artt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1882, in het gebouw Amicitia, aan het Plant soen tusschen de Utrechtsche en Slijk- poorten alhier gelegenzal geschieden op V r ij d a g, den 10 Februari 1882, aantevangen des voormiddags halfelf. En voorts dat op Donderdag, den 16. en Zaterdag den 18 Februari aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lo- telingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2. en 3. zinsneden van art. 53 der wet, ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve" broeders te hebben) luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: z/Om vrijstelling wegens eigen militai- ren dienst of dien van broeders te ver krijgen, moet men overleggen een pas- ,/poort of ander bewijs van ontslag, of z/een uittreksel uit het stamboek, of een //bewijs van werkelijken dienst." z/Ter bekoming van vrijstelling wegens //broederdienst moet men bovendien over- //leggen een getuigschrift van den Burge rmeester, waaruit het getal zonen, tot het z/gezin behoorende, blijkt." i/Vrijstelling als eenige wettige zoon ,zwordt verleend op overlegging van een ge tuigschrift van den Burgemeester, waaruit //blijkt, dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk be sluit: z/Het bewijsstuk, vermeld in de eerste //zinsnede van art. 53 der wet wordt ten //minste tien dagen vóór den dag (den twee- z/den Maandag in Maart,) waarop de eerste z/zitting van den Militieraad wordt geopend, //ingeleverd bij den Burgemeester der ge- z/meente, in welke de loteling, die vrijstel- z/ling verlangt, wegens eigen militairen //dienst of dien van eenen broeder of broe- z/ders, voor de militie is ingeschreven. Amersfoort, 2 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op art. 7 der wet van den 4. Juli 1850, (Staatsblad no. 37), regelende tot KIESRECHT. Noodigt de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de rijks directe belastingen over het loopende dienstjaar zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15. Februari aanstaande te doen blijken, door overlegging van de aanslagbiljetten ter Secretarie, waar toe hun alle werkdagen van 10 tot 1 uur de gelegenheid openstaat. Amersfoort, 1 Februari 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 81 Jan. 1882. De bevolking der gemeente Amersfoort was op den 1 Jan. 1882: M. 6591, V. 7088, totaal 13679, waarvan Ned. Her vormden 6369, Fransche of Waalsche Hervormden 48, Anglicaanschen of Pres- bitriaanschen 1, Evangelisch Lutherschen 276, Hersteld Lutherschen 10, Doopsge zinden 73, Remonstranten 78, Christelijk Gereformeerden 238, Vrije Gereformeerden 66, Roomsch Katholieken 5810, Oud Roomsch Katholiekeu (Klerezie) 249, Ned. Israëlieten 458tot geen der genoemde gezindheden behoorende 3. Aan den Heer P. Schuyt is voor de Anna Paulowna bewaarschool f 38,90 ter hand gesteldals netto opbrengst der j.l. Zaterdag door de tooneelvereeniging //Oefe ning baart Kunst" gegeven aitvoering. De uitvoering mag als goed geslaagd beschouwd worden; het publiek gaf bij herhaling blij ken van hare tevredenheid te kennen, het welk ook wel verdiend was; de Heeren Dillettanten hebben goed gewerkt en eene genotvollen avond verschaft. Ook het bal na afloop der tooneelvoorstelling gegeven was zeer geanimeerd. De voorstelling van Woensdag den 25. j.l. gegeven door de rederijkerskamer //Ont wikkeling" heeft ten voordeele van de //Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin," netto op ebrachtde aanzienlijke som van f 121,69. Voor- als nastuk werden flink afgespeeld, zoodat het publiek eenen genotvollen avond heeft doorgebracht. In de wijze van uitvoering was veel vooruitgang te bespeuren, zoodat het lof- lijke streven van genoemde Kamer aller medewerking verdiend. De //huisvlijtschool" alhier is deze week geopend en begonnen met 72 leerlingen, zeker een groot getal voor deze gemeente. Aan A. de Bree alhier, is bij openbare verpachting door Burgemeester en Wet houders gegund het ophalen van het straat vuilnis van af 1 Febr. '82 tot uit. Dec. 1883, voor f150.'s jaars. De burgemeester van Hoevelaken, de heer G. G. Akersloot heeft eervol ont slag verzocht als burgemeester van die ge meente. In welonderrichte kringen in den Haag liep het gerucht, dat het ministerie zijn ontslag heeft ingediend aan den Koning en achtte men het waarschijnlijk dat de Heer Modderman met de samenstelling van een nieuw ministerie belast zoude worden. In den nacht van den 28/29 dezer ontdekte een der nachtwakers bij het doen zijner ronde, dat vaneene benedenwoning in de Teutstraat alhier een raam opge schoven was, terwijl uit dat raam een punt van een witten doek hinger blijkbaar uitgetrokken met het doel om enkele voor werpen die op een tafel voor dat raam uitgestald lagen machtig te worden. Het vermoeden van gepleegd misdrijf werd spoedig bevestigdtoen de bewoner gewekt en met de bevinding in kennis gesteld, te kennen gaf, het raam voor dat hij naar bed was gegaan, behoorlijk te hebben gesloten en bovendien door dezen, de vermissing van eenige kleinigheden waarvan er enkele op de straat werden teruggevonden, werd geconstateerd. Weinige uren later mocht de politie alhier er reeds in slagen de vermoedelijke daders, zekere P. v. K., J. v. M. en G. v. L., allen te dezer stede woonachtig, in handen te krijgendie gisteren namiddag ter beschikking der justitie naar Utrecht werden overgebracht. Naar wij vernemen stonden de aange houdenen niet ongunstig bekend en schijnt misbruik van sterken drank ook hier we der als hoofdoorzaak van het gebeurde te moeten worden beschouwd. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft met 46 tegen 32 stemmen het handelstractaat met Frank rijk verworpen. De postpakkettendienst zal 15 Maart in werking treden. Jan Kortleven, een oud-strijder is te Geleen, Limburg, in den ouderdom van 93 jaar overleden. Men schrijft ons uit Paramaribo: Als een bewijs dat het ook in de tro pische gewesten aan ernst, ijver en ge loof wel gelukken kan, de godsdienst -— daar anders in den regel dood ten leven te wekken en een Protestansche gemeente tot bloei te brengen, diene het volgende: z/Hier, waar de Hervormde gemeente slechts ongeveer 4000 zielen telt, en waar van er dan nog een duizendtal uren ver verwijderd wonen of leven op plantages en goudvelden, is sedert de komst van dr. J. C. Zaalberg, vroeger predikant te 's Gra- venhage. In 1876 naar Paramaribo beroe pen door de vrije keuze der Kerkeraads, het gemeedteleven tot zulk een bloei ge- komeD, dat de kerkcollecten, die vroeger slechts tot f 600 konden komen, thans zóó groot zijn geworden, dat hij alleen in de 14 dagen van 't Kerstavondmaal, van Zondag 18 Dec. af tot Oudejaarsavond li en dus in 14 dagen tijds, bijna f 700 heeft zien collecteeren voor armen 'en kerk in zijn zes verschillende predikbeurten. En dat, waar in Suriname de Hollandsche heeren en dames meestal buiten kerk en godsdienst leven. z/Het treffendste is echter dit: z/Op den len Kerstmorgen zeide de prediker: Wie op oudejaarsavond een //dub beltje" voor mij over heeft, geve dat bij zijn andere gift in 't armenzakje. z/Een dubbeltje voor mij." Maar op voor waarde, dat de overige cellecten er geen schade bij lijden. Wat boven of beneden een //dubbeltje is laat ik voor de armen. De //dubbeltjes" alleen zijn voor mij! z/En nu werd er niet alleen op den Oudejaarsavond ruim f 600 gecollecteerd bij die kleine gemeente, die waarlijk niet uit vele rijken bestaat voor de gewone ar- men-kerkdienst, d. i. meer dan ooit te voren; maar boven en behalve dat werden er ingezameld niet minder dan 1664 dub beltjes, veelal in enveloppen met allerlei hartelijke woorden voor dr. Zaalberg. Ook de heer Gouverneur had zijn aandeel ge zonden. Hij heeft die f 1664.40 op Nieuw jaarsdag aan de tien armsten onder de ar- mon .geschonken, om in termijnen te wor den verdeeld. ,/De stad is er vol van. Jood en Chris ten spreken er van. Geen wonder dat er tusschen dien leeraar en die gemeente een liefdeband bestaat, die in de Indiën onbe kend was en achl in Nederland al zeld zamer wordt. Geen wonder ook dat de gemeente, wetende dat dr. Zaalbsberg's diensttijd in 1883 verstreken is, van harte hoopt dat hij nog geen pensioen of verlof neme, maar nog lang bij haar blijve. Dgbl. De Kamer van België heeft het handels tractaat met Frankrijk goedgekeurd. Onze Kamer is wijzer. y Geboren HERMANUS PETRUS, Zoon van J. BUSQUET en A. C. BUSQUETMuller. Amersfoort, 28 Jan. 1882. 5?- Heden ontsliep ?*6ht en kalm mijn geliefde Zoon HENDRIK, in den ouderdom van 35 jaar. Diep betreurd door mij, zijne broeders en zusters. Wed. W. VAN NIEUWEN HUIZEN de graae. De Heer gjr Mevrouw BOO- GAERT, bedanken voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Visites worden afgewacht Donderdag 2 en Vrijdag 3 Februari. Op later te bepalen dag en uur zullen in publieke veiling worden verkocht: diverse BOUWTERREINEN, gelegen aan de Rivier De Eem en in de na bijheid van den Oliemolen te Amersfoort. is verhuisd van de Breedestraat naar de KERKSTRAAT, Wijk F No. 371 en beveelt zich bij voortduring in de algemeene gunst en recommandatie aan, Op nader te bepalen dagzullen eer lang worden verkocht: 3 PERCEELEN uitnemend schoon gelegen buiten de Slijkpoort te Amersfoort. Woudenberg. Notaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2