NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baan, EunscloteoEemoesHaersiali, Mitn, Hooiland, LensdenSoest, NIEUWE Woensdag 15 Februari 1882. ZONDER MASKER. No. 13. Elfde Jaargang. Uitgever: A. Hf. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §7„uurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Verkooping van vaste goederen. AMERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per S maanden 1, Franco door het gebeele Rijk Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Amersfoort, 15 Feb. 1881. De zittingen van den Militieraad, in eene der zalen van het stadhuis te Utrecht, worden dit jaar gehouden voor de onder staande gemeenten, als volgt: Eerste Zitting. voor Soest, Baarn met Vuursche,Eem- nes en Bunschoten op 13 Maart; Amers foort Hoogland, Leusden met Hamers- veld en Stoutenburg op 15 Maart, en Woudenberg 20 Maart. Tweede Zitting. voor Woudenberg 14 April en voor al de overige gemeenten 13 April. Z. M. heeft den Heer K. Schraver, le luitenant plaatselijk adjudant te Amers foort, tijdelijk op pensioen gesteld en het pensioen verleend voor den tijd van vijf jaar tot een bedrag van f400.'s jaars. Te Amersfoort is afkondiging gedaan van een huwelijk, met daartoe verkregen toestemming van den koning eerlang aan te gaan. De bruid telt nauwelijks vijftien en de bruidegom twintig jaren. Utr.D. De Heeren J. C. Rolandus Hagedoorn, Dr. A. H. C. van Driel, Mr. J. Heili gers, H. W. A. van den Wall Bake en Jhr, A. D. J. Calkoen, door den gemeen FEUILLETON. XLV. Vader en zoon. Getrouw aan zijn belofte verscheen Anton den volgenden dag op Rapenburg, 't Was ongeveer zes uur, en hoewel de zon nog niet onder was, scheen het toch alsof de avond zijn schaduwen reeds be gon uit te spreiden. Tusschen de boomen en hees tergewassen, die bijna geheel in hun vollen blader tooi stonden te prijken, bemerkte men die eigen aardig blauw-zwarte tinten, die het naderen der nscht aankondigen, en Anton kon niet nalaten een oogen- blik stil te staan om te luisteren naar de zuivere rollende toonen eener nachtegaal, die zich in de buurt van het voorplein scheen op te houden. Nog stond hij in dien zoeten dommel, waarin alleen deze zangvogel ons des avonds vervoeren kan, ver zonken, toen hij op eens een zachte hand op zijn schouder voelde leggen, en opziende bemerkte hij Catharina, die hem lachend vroeg «Wel, is de eene zanger in staat den anderen als een betooverd beeld aan den grond te nagelen? «O, Mevrouw!" antwoordde Anton opgetogen, »'t is onvergelijkelijk schoonMen wordt haast let terlijk aan zich zelf ontvoerd, vooral wanneer de omgeving, gelijk hier, ons reeds in een aandachtige stemming verplaatst!" «Ge hebt gelijk Ook ik kan me zoo bij avond in een milde stemming gevoelen en bet is dan, alsof alles volmaakt is, wat ons omringt; mischien wel, omdat we na den arbeid het beste gevoelen kunnen tot welk een volmaking we zelf geroepen zijn." «Dit stem ik u volkomen toe, en ik ben daarbij van de stellige overtuiging, dat iemand wiens oor teraad van Amersfoort benoemd tot leden der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, hebben hunne benoe ming aangenomen. Naar men verneemt zal Zondag a.s., bij gelegenheid van den verjaardag des Konings j groote parade alhier gehouden worden. Zaturdagavond 11 Februarij 1882. in het ,/Valkje" te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. M. RICHELLE. Lange- Een huis aan de straat en uitkomende aan de Pepersteeg 2. Een perceel Bouwland in de Groenesteeg 3. Een perceel best Wei- en Hooiland in den polder //de Hond" te Hoogland f8100.— - 5090.— opgehoud, f13190.— BUITENLAND. Het Londensche fonds voor de Joden in Rusland bedraagt reeds 40,000 pd. st. Ongeveer 300 Joodsche vluchtelingen zijn te Liverpool aangekomen op weg naar Amerika. Door de Catholieke leden in de Baden- sche Tweede Kamer werd, met het oog op de vele valsche eeden, die worden af gelegd, aangedrongen op eedsbeperking of geestelijke voorbereiding tot den eed. Een vrouwelijke nihilist, Sophia Burdin is uit Siberië ontsnapt en te Genève aan gekomen. zoo pas gezwelgd in de liefelijke toonen, die zoo even ons oor troffen, of die door een of ander kunstgenot zich bezield gevoeld heefl, niet in staat I is tot eene lage handelwijze, maar steeds, wat het ook zijn moge, het goede volbrengen zal." „Dus zullen de kunst en de natuur alléén in staat zijn ons te veredelen?" „Niet alléén, Mevrouw! want wanneer het hart ongevoelig voor deze beiden is, zullen ze weinig invloed hebben „Ik ben blijde, dat we elkander verstaan," sprak Catharina, „doch om u niet langer dan noodig op te houden, zal ik u even de brieven halen, die ge zeker van plan waart hier in ontvangst ^e nemen. Ga onderwijle bij mij man, die zich in zijn stu deerkamer bevindt." Bn ze voerde d:n jongeling het huis binnen naar bet genoemde vestrek, waar hij, op het kloppen beantwoordend „binnen," weldra voor den heer des huizes stond. Zwijgend zage deze beide mannen elkander een oogenblik aan. De één met het bewustzijn zijner schuld, alle plannen vergetend, die bij tot delging derzelve ontworpen had en slechts het onderzoekend oog gevestigd op den jonkman, om te zien welk een indruk een ontknooping op hem kon teweegbrengen; in twijfel, of het misschien 1 niet beter zou zijn alles te verzwijgen, indien hij namelijk onbekend was met het hem zoo zeer druk kende geheim. Ware het in dit geval geen onver- geefelijke wreedheid het hart van iemand, die hij reeds om zijn edele verschijning begon lief te hebbeD, op een dergelijke wijze vaneen te scheuren en zijn stille rust in een hartstochtelijke chaos te veranderen? De ander tond daar als het zuiver beeld dier oprechte, onbedorven jeugd, met zijn helderen, half onbewusten blik, die nog de wereld in zag als kon hij haar op één slag veroveren, ondanks zijn stil verdriet, dat hem sinds zijn kindsheid was achtervolgd. Hem in het oog te schou wen, zich in zijne nabijheid op te houden, was als het genot van den frischen bergwind, die ons in het aange zicht waait en zijn krachtigen geur nog niet in straten Uit Kerchwijlen, in Westphalen zijn verscheidene familiën buiten het gebied der gemeente gezet, die daar met handen arbeid haar brood verdienden omdat zij hunne nationaliteit als Nederlanders niet wilden prijsgeven. Dezer dagen is de officiëele lijst ver schenen van de ongelukkigen, die bij bet onheil in het Ringtheater te Weenen het leven verloren. Het aantal slachtoffers be draagt drie honderd acht-en-dertig. Het bestuur der werkstakende typogra- fen-vereeniging te Madrid is in hechtenis genomen wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid. De zaak is voor den rechter van instructie. Uit New-York wordt gemeld, dat de stoomboot Westphalia bericht bracht van schrikbarend weder op den Oceaan; ette lijke stoomschepen die verwacht werden, bleven weg, daaronder de Rotterdamsche stoomboot W. A. Scholten, die achttien dagen geleden vertrokken. Volgens berichten uit Jeruzalem is er een oproer uitgebroken onder de Chal- deërs. Zestig hunner verwondden ettelijke Armeniërs, vernielden heiligen beelden, heilige graven en een Armenisch altaar. De gouvernenr herstelde de orde met de hulp der troepen. In de dorpen Wickede, Courl en "Was- sercourl, bij Dortmund, zijn de pokken in bedenkelijken graad uitgebroken. In 8 da gen kwamen er 24 ziektegevallen vóór, een met doodelijken afloop. Er is een ba en stegen verloren beeft. Thans was het hart van dezen jongcliDg beklemd, als ademde hij diep onder de aarde in oude gewelven, die een vrek zich aangelegd heeft tot bergplaats van zijn goud, en toch zocht hij hier niets, aljerminst goud, eu evenwel was het hem, al moest hij dien schitterende blik vragen, den grendel weg te schui ven van de zware deur, die sinds zijn geboorte een don ker bol aan zijn oog onttrok, dat hem al zijn jammer en ellende tot in haar gansche diepte kon doen peilen. „Mijnheer Eijken!" dus begon Rudolph, „gij komt hier om eenigen vasten grond onder de voeten te krijgen, en u een positie te verwerven, die zeer zeker een eerlijke en betrekkelijk winstgevende zal zijn. Me dunkt, dit kan u niet moeilijk vallen, vooral daar, naar hetgeen ik ge hoord heb, ge een niet onbeduidend talent bezit. Een ieder zal zich vereerd gevoelen, zijne kinderen aan uwe opleiding te kunnen toevertrouwen, en echter betwijfel ik zeer, of dit juist dienstig voor de verdere ontwikke ling van uw eigen krachten zal zijn. Ge zult alle uren, die ge met mogelijkheid beschikbaar hebt, bezet kunnen krijgen, ge zult draven en loopen van den één naar den ander, veel geld verdienen, n gemakken, ja zelfs weelde kunnen veroorloven, die u tot hiertoe onbekend waren, zonder welke ge ten slotte niet meer kunt leven. Toch vrees ik tevens, dat gij zelf, dat wil zeggen uw innerlijk, daarbij te gronde zal gaan. Hoe menig talent is niet in den sleur van het leven blijven steken, en tot een allc- daagsch mensch teruggegaan De Philistijnen klappen dan natuurlijk in hun handen; waut uw gebroken kracht zal hen niet meer verontrusten, gij zelf echter verbloedt, tenzij ge één van die zeldzame geniën zijt, die zich met kracht van de heerschappij der gemoederen weten mees ter tc maken, door ze voor hen te doen knielen!" „Maar is er dan iets aan deze omstandigheden te ver anderen?" „Te veranderen? 't Is waar ge hebt gelijk! Zoolang de algemeene onverschilligheid nog steeds hand over hand blijft toenemen, zoolang het volk van hoog tot laag nog niet belieft in te zien, dat een talent de hoogste stel ling behoort te bekleeden, zoolang zal het nog wel bij rak opgericht voor pokkenlijdersde zie ken moeten op last van de overheid af gezonderd wordende scholen zijn geslo ten en inenting en revaccinatie zijn aan bevolen. Te Barop heerschen de mazelen zeer hevig en te Dortmund eischen diph- theritis en roodvonk dagel^ks offers. In een dezer dagen te St. Petersburg uitgevaardigde officieele bekendmaking wordt geprotesteerd tegen Duitsche tus- schenkomst in zake de Jodenvervolgingen, die onbestaanbaar wordt genoemd met de vriendschappelijke verstandhouding tus schen beide landen, en slechts strekken kan om de spanning tusschen de Joden en het Russische gepeupel nog grooter te maken. De Jodenquaestie, zoo wordt verder ge zegd, is een binnenlandsche aangelegen heid, waarin geen enkele staat vreemde inmenging zou gedoogen, en de maatre gelen tegen de onordelijkheden genomen, zijn krachtig genoeg. In het zuiden des lands toch werden 3675 personen in hech tenis genomen, waarvan 2359 straffen ou dergingen. Te Warschau hadden 3151 in hechtenisnemingen plaats en werden 2302 rechtsvervolgingen ingesteld. De regeering zoekt naar de middelen om een duurzame verbetering in den toestand te brengen, en nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. Een daartoe benoemde commissie houdt zich met het onderzoek van dit onderwerp bezig. Maar voor het welslagen van die po gingen is het vóór alles noodig, dat geen vreemde invloed zich in dezen doe gelden, en geen overdreven berichten worden ver spreid. Eenigszins in strijd met bovenstaande het on Ie blijven. Wat toch voeren ze uit met de mees terstukken van geniën, die een kracht in zich hebben om een geheele wereld te hervormen, die als monumen tale gedenkteekenen eeuw in eeuw zullen blijven bestaan? O, ze hebben hooren zeggen dat ze zoo „mooi" zijn, en daarom zeggen ze nu ook: „Och heden! wat mooi!" zon der echter iets van het moois te vatten, want in plaats van in zielsverrukking er voor neer te knielen, zonder een woord over de lippen te kunnen brengen, openen zo deze, om hun buurman in te fluisteren dat het toch zonde en jammer is, dat deze „groote man" zooveel steenen gebruikt heeft, „daar hadden nog heel goed huisjes van kunneu gebouwd!" Dat hangt aan het stof en kleeft aan het stof alsof de ineusch een afstammeling ware van het beest, dat eeuwig gedoemd is zich kruipend over de aarde voort te bewegen!" „Dit is helaas, maar al te waar! Men ontvangt door gaans van verschillende zijden meer ont- dan aanmoedi ging, en het kost zeer veel moeite, het tot een zekere hoogte te brengen. Echter mag men niet uit het oog ver liezen, dat er reeds betere teekenen te bespeuren zijn. Hoeveel vorsten toch en andere hooggeplaatste personen nemen de kunst in hare bescherming! Het blijft iutus- schen te betreuren, dat de zin voor het schoone eu ware nog zoo weinig gewekt wordt. Wij kunnen niet anders doen dan wat ons een behoefte is, ons namelijk over te geven aan datgene, waartoe ons hart ons aandrijft, en zoo het publiek zich dan een weinig aan het vuur verwarmt, moeten we tevreden zijn. Dat echter de kunstenaar op een andere wijze behandeld moet worden dan als een ge woon mensch kan ik niet aauuemen. Hij toch is niets meer dan een mensch, staat niet boven anderen, maar slechts op de hoogte, waarop een mensch behoort te staan, en doet niet meer dan waartoe hij geroepen is, dat wil zeggen: zijn eigen hart kennen in al zijn diepten en raadselen, aandachtig toeluisteren, wat dit hem tc zeggen heeft, dan stil zijn weg te gaan en doen wat hem om zoo te zeggen ingegeven wordt. Doet hij dit op het gebied der kunst, dan zal hij ook niet anders in het da- gelijksch leven kunnen handelen." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1