VIJF EN ZESTIGSTEN GEBOORTEDAG. Amersfoort, 22 Febr. 1882. Onderstaande dichtregelen, voorkomende in het Wageningsch Weekbl., nemen wij, om er meer bekendheid aan te geven, over; onze lezers zullen het waarschijnlijk met genoegen lezen. gum dra Itamitg, BIJ GELEGENHEID VAN ZIJN Zalf, Almachtig Vredevorst! uit Uw hemel woning, MetUwGeest, Uw vrede Uwkracht, Neêrlandsch derden Koning. eer zij 't lied, uit volle borst, m nnig dankbaar, aangeheven fcHang, o veelgeliefde Vorst! fang spaar' God Uw dierbaar leven; Wn den schepter, dien Gij torst, £3 oog' Hij macht en eere geven 1 ltijd zaagt Ge om U geschaard f egioenen van getrouwen; W n toch blevenbij 't aanschouwen M erxes-tranen U gespaard. 1 Uw richten was in vrede 53 eêrlands Leeuw werd niet getergd U e arm, voor 't krijgszwaard niet gevergd, Mrft met 't vorschend brein thans mede W ijkdom, die geen schand verbergt. aal en perk aan 's volks ellenden an zijn welvaart perk noch paal Cl we leus was 't; wie ze erkenden, f oonde meer dan eermetaal. Nleit werd 's vourzaats schoone droom: fcd ees daar niet bij Haarlems veste Cd igen grond uit plas en stroom, uizenden des volks ten beste f erde zelfs niet de Oceaan W otte en Amstels fier verlangen, Mn hun voorpoort hem te ontvangen? W roont niet de uitslag 't stout bestaan f angs de banen zonder tal, O ver veld, en dam, en stroomen, U reunt en zwoegt het rustloos stoomen, W n ook d' overzeeschen wal ekt ons draadseinoveral 5 lt de vonk, die, fluks vernomen, w ort en krachtig spreken zal! hj rijkt in 's lands historieblaan £d oemvol 't goed, dat wij verkregen; M n de diepe lijdenswegen S3 oopt de Heer ons, Zijne daan OQ til geloovig, ga te slaan. orst 1 in vijf en zestig jaren ch, vaak treffend moest Ge ervaren S3 eêrland en Oranje is één O ns ook zond Gods wijsheid lijden: W uwe vloeden, dure tijden, ngst en druk voor groot en kleen. S3 eêrland zag zijn Vorsten kwijnen, «h amrend al zijn hoop verdwijnen, H n God zweeg op zijn gebeên S3 een I weer schonk U Zijn genade an Uw zijde een trouwe Gade co chonk U troost, en kracht naar kruis. to chooner toekomst zien wij dagen ldus kroon' Gods welbehagen Cj en 't dierbaar Vorstenhuis 's Gravenhage, Februari 1882. PHILAÜELPHUS. De verjaardag van Z. M. den Koning is Zondag alhier op gebruikelijke wijze ge vierd. Door het ongunstig weder kon de parade van schutterij en garnizoen niet plaats hebben. Door Burgemeester en Wethouders zijn alhier benoemd de heeren J. A. Hoks- bergen en J. Fortuin tot schatters en de heer C. van der Zoo de J ong tot herschatter van de huurwaarde der dranklokaliteiten. Met algemeene stemmen is in de ge meenteraad besloten geen genoegen te ne men met het vonnis van de Arrondissements Kechtbank te Utrecht ter zake het proces contra de Ned. Centr. Spoorweg-maatsch. en dus in hooger beroep te gaan. Er zal dus weder geprocedeerd worden. De minister van waterstaat heeft zijne goedkeuring onthouden aan de voorgestelde rerhooging van den Slaagschen dijk onder Bunschoten; wij blijven aldus van over vloedig water verschoont. Eenige groote bladen, te Amsterdam ver schijnende, gaven onlangs op het getal ex. door tusschenkomst van Kiosken en Agen ten in 1881 verkocht. Het is ons een ge noegen te kunnen mededeeleu, dat zonder die hulp, van ons blad, //de Nieuwe Amers- foortsche Courant," in het jaar 1881 ruim 12,000 buiten abonnement, langs de straat zijn verkocht; een verblijdend teeken noe men wij zulks dat de kleine stand alhier bewijzen geeft van te willen lezen. Zij, wier kunstzin hen genoopt heeft de tentoonstelling van aquarrellen, die Zaterdag en Zondag jl. in Amicitia ge houden werd, te bezichtigen, zullen zich voorzeker dit bezoek niet beklaagd heb ben. Was de vorige kunstbeschouwing reeds in alle opzichten bezienswaard, deze laatste was het zeker niet minder. Voor een groot gedeelte waren de door het genootschap PulchriStudio welwillend af gestane teekeningen uitstekend te noemen Een paar magnifiqueteekeningen vanApol bewezen, dat de impressionisten een fijn gevoel aan eene bewonderenswaardige op vatting der natuur kunnen paren, de land schappen van Mevrouw Biidersvan Bos- se, van van Borselen, van Kleijn, van Vo gel en van Smits waren in alle opzichten te prijzen, terwijl onder de genreschilders Eerelraan, Joh. Berg, Neuhuijs, Lintz, Henkes, van der Velden en Breitner te noemen zijn. De Heeren Nakken eu Stor tenbeker badden hunne bekende paarden en koeien met virtuositeit op bet papier gebracht, terwijl het genre der bloemen en vruchten op de voortreffelijkste wijze door de Dames van de SaudeBakhuijzen en Roozenboom werd vertegenwoordigd. Ontwikkeling van kunstzin is iets, waarvoor in onze stad nog veel te wei nig wordt gedaan. Dat tentoonstellingen als de beide voorgaande er echter veel toe kunnen bijdragen om de bestaande leemte aan te vullen, is buiten twijfel. OFFICIËELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente zijn vastgesteld de navolgende verordeningen Verordening tot heffing en regeling van het vergunningsrecht tot den ver koop van sterken drank in het klein te Amersfoort. De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien artikel 6 derwet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 97), Besluit Art. 1. Het vergunningsrecht tot den ver koop van sterken drank in het klein in de gemeente Amersfoort bedraagt f 20 voor elke f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan die de localiteit in verband met den omvang van het bedrijf waarvoor de vergunning strekt kan geacht worden te bezitten. Het bedrag van dit vergunningsrecht wordt met 25 ten honderd verminderd, voor dengene die vóór de betaling van het recht aan den gemeente-ontvanger eene schrifte lijke verklaring overlegtdat in delocaliteiten waarop zijne vergunning betrekking heeft, geen sterke drank verkocht noch geschonken wordt tusschen Zaterdagavond te zes en Maandagochtend te zes ure. Art. 2. De in artikel 1, alinea 1 vermelde huurwaarde wordt jaarlijks geschat door eenen deskundige. Burgemeester en Wet houders benoemen daartoe vóór den 15. De cember voor het geheele volgende jaar twee personen, die elk voor het hem aantewijzen deel de schattingen zullen doen en elkander kunnen vervangen. Art. 3. De schatter deelt zijne schatting terstond mede aan den belanghebbende. Art. 4. De belanghebbende heeft het recht binnen vijf dagen na die mededeeling bij Burgemeester en Wethouders bezwaren tegen de schatting intedienen en herschatting te verzoeken. De belanghebbende kan bij dit verzoek eenen persoon aanwijzen om bij de herschat ting als deskundige op te treden. Verzoekt de belanghebbende geene herschatting, dan wordt het vergunningsrecht naar de eerste schatting geregeld. Art. 5. Ke herschatting geschiedt door andere deskundigen, namelijk door eenen herschatter of diens plaatsvervanger, mede vóór den 15. December door Burgemeester en Wethouders aan te stellen voor het ge heele volgende jaar, door den persoon door den belanghebbende aangewezen, en door eenen deskundige of diens plaatsvervanger door den Raad der gemeente te benoemen, waartoe de Raad vooraf de mededeeling ont vangt van Burgemeester en Wethouders wie door hen als schatter en herschatter of hunne plaatsvervangers zijn aangewezen, die dus niet beuoembaar zijn. Art. 6. Het vergunningsrecht wordt na herschattingen vastgesteld in overeenstem ming met het gevoelen der meerderheid van de herschatters. Indien ieder der herschat- ters een ander gevoelen is toegedaan, strekt die schatting tot grondslag voor de regeling der belasting, welke noch de hoogste noch de laagste is. Indien de belanghebbende geen herschatter heeft aangewezen, of de door hem aangewezene niet ter herschat ting opkomt, of weigert den eed (belofte) te doen of aan de herschatting deelte- nemen, geldt de laagste schatting als de juiste. Art. 7. De schatter, herschatters en hun ne plaatsvervangers leggen vóór den 1. Ja nuari na hunne benoeming en de door be langhebbenden aantewijzen herschatters zoodra mogelijk, doch voor de herschatting in handen van den Burgemeester volgens hunne godsdienstige gezindheid den navol genden eed of belofte af: //Ik zweer (beloof) dat ik de schatting der huurwaarde van localiteiten waar sterke drank in het klein verkocht wordt, naar mijn beste weten en zonder aanzien des per- soons, overeenkomstig de wet zal verrich ten." //Zoo waarlijk helpe mij God almachtig." (z/Dat beloof ik.") Art. 8. De schattingen en herschattingen hebben plaats op dag en uur door den Bur gemeester, na overleg met schatter of de herschatters, te bepalen. Art. 9. De schattingen en herschattingen hebben plaats zoodra mogelijk na het ver- leenen der vergunning of in de gevallen, bedoeld in art. 7 alinea 2 der wet, zoo tijdig dat de belanghebbende in de gelegenheid zij het vergunningsrecht te voldoen vóórdat de daar bedoelde termijn verstreken is. Art. 10. Ieder der schatters of herschat ters ontvangt voor elke schatting door hem verricht van gemeentewege 1/100 der vastge stelde huurwaarde, zonder dat dit schattings- loon meer dan f 3 en minder dan f 0.50 kan bedragen. Bij herschatting wordt de helft dier kos ten door den belanghebbende vergoed en be taald gelijk met de betaling van het vergun ningsrecht. Art. 11. Zoodra mogelijk nadat de schat ting of de herschatting aan Burgemeester en Wethouders bekend is, wordt het vergun ningsrecht door hen vastgesteld. Zij doen daarvan mededeeling aan den belanghebben de aan den gemeente ontvanger. Art. 12. Deze verordening treedt in wer king op den 1. November 1881. Zoodra mogelijk nadat deze verordening de koninklijke goedkeuring heeft verworven, worden de schatters en herschatters benoemd voor het tijdvak van 1 November 1881 tot 31 December 1882. Aldus vastgesteld ter openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amers foort, van den 6. October 1881. De Burgemeester, De Secretaris, "VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Zijnde de heffing goedgekeurd bij konink lijk besluit van den 31. Januari 1882 No. 4. Verordening op de invordering van het vergunningsrecht tot den ver koop van sterkeir drank in het klein te Amersfoort. De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien.art. 257 der gemeentewet, Besluit vasttestellen de navolgende Verordening op de invordering van het vergunningsrecht tot den verkoop van sterken drank in het klein. Art. 1. Hij die van Burgemeester en Wet houders vergunning verkregen heeft tot ver koop van sterken drank in het klein, is ver plicht het vergunningsrecht aan den gemeen te-ontvanger, tegen diens kwitantie te vol doen. Art. 2. Terstond na de betaling van het vergunningsrecht geeft de gemeente-ontvan ger daarvan kennis aan Burgemeester en Wethouders, met vermelding of het volle recht, dan wel naar aanleiding der voorlaat ste alinea van art. 6 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsbladno. 97,) na overlegging der verklaring in art. 1 van de verordening tot heffing van het vergunningsrecht vermeld, slechts 3/4 daarvan is betaald. Art. 3. De bepaling van artikel 1 is mede van toepassing op de verkoopers van sterken drank in het klein bij art. 27 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97) bedoeld. Art. 4. De bepalingen van artt. 258 en volgende der gemeentewet, betrekkelijk de invordering van plaatselijke belastingen, zijn verder van toepassing. Aldus vastgesteld ter openbare vergade ringen van den Raad der gemeente Amers foort, van den 6. October 1881. 10. October 1882. De Voorzitter, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Gedaan te Amersfoort, den 22 Fe- bruari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. BINNENLAND. De vorstin van Waldeck Pyrmont, de moeder van onze Koningin, wordt deze week te 's Hage verwacht. Zondag bracht de vorst van Waldeck Pyrmont, vader van onze Koningin, een bezoek in het Paleis te 's Hage, om onzen Koning met de verjaring zijner geboorte- dag geluk te wenschen. De gemeenteraad van Hoorn heeft be- sloten, dat den 23en dezer de gasfabriek.' aan de gemeente zal overgaan. De prijs van het gas is bepaald op 12 cent per kubieke meter. In een huishoudelijke vergadering van - den Multaputiorsbond is besloten aan de vereeniging een anderen naam te geven en haar te herdoopen in Volksbond," I vereeniging tegen drankmisbruik. De er varing had op vele plaatsen geleerd, dat de naam Muliapatiorsbond door het volk niet werd begrepen en daardoor tot mis- verstand aanleiding gaf. Bij gelegenheid van 's Konings ver jaardag zijn bij het regiment grenadiers en jagers alle opgelegde straffen, met de daaraan verbonden gevolgen, opgeheven, i Alleen zijn daarvan uitgesloten diegenen, aan wien het dragen van den sabel buiten dienst ontzegd is, als hebbende zich schul dig gemaakt aan dronkenschap of misbruik van zijn wapen. Twello schijnt een gezond oord te zijn; t van al de 73 lotelingen was er niet een i onder de maat (1.55 M) en de meesten^ waren zelfs langer dan 1.70 M. BUITENLAND. Er heeft weer een bataljon Engelsche j troepen bevel gekregen om zich onver wijld naar Ierland te begeven. De Iersche zaakjes schijnen dus nog niet rooskleurig geworden te zijn. In het Engelsche Lagerhuis kwamen Vrijdag de Transvaalsche zaken ter sprake, de Regeering verdedigde niet alleen de ge sloten conventie, maar prees ook de boeren wegens de stipte uitvoering. De Beiersche Kamer heeft besloten de schoolplichtigheid op 6 in plaats van opa 7 jaar te bepalen. In Podolië (Rusland) hebben de Joden J een bededag gehouden met het oog op de I vervolgingen en is tot een algemeene vas- i tendag besloten. De Sultan van Turkije moet voornemens zijn een Duitsch generaal tot opperbevel- hebber zijner troepen te benoemen. Mevr. Scoville, de zuster van Guiteau, heeft een schrijven gericht tot mevrouw Garfield, waarin zij haar smeekt den moor denaar te vergeven, dien zij een misleiden krankzinnige noemt. GEMENGD NIEUWS. Donderdag werd de ooievaarsstad ver eerd met een bezoek van een heuschen ooievaar. Of hij op de heen- óf weder op de terugreis was, viel uit de wijde krin gen, die de //lentebode" maakte, moeielijk op te maken. Wie er ook te klagen hebbe over de zachtheid van deze dompigen winter, ze ker niet de aandeelhouders van gasmaat schappijen te Londen, 'want wat de bur gerij aan kolen uitspaarde, dat verbruikte zij aan gas. De voorzitter van de Soutl Metropolitan Gas Company deelde in eene vergadering van aandeelhouders mede, daf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2