Bunschoten. Zondag j.l. tegen den middag brak aan den Eemdijk op de grens dezer gemeente nabij de Eembrug een he- vigen brand uit, die door de bewoners van de buurtschap Eembrugge het eerst ontdekt werdt; de aldaar sedert eeni- gen tijd bestaande brandweer rukte dan ook terstond aan, en slaagde er in den brand tot de woning te beperken en eene schuur en hooiberg te beveiligen, terwijl later ook de brandweer uit Baarn ter hulp snelde. Bunschoten. Hoogland. Woudenberg. verrijzen van mogelijke gebeurtenissen in de fabrieken waar zekere spijzen worden //geconserveerd" of voor de consumptie gereed gemaakt, kunt ge onmogelijk met die energie toetasten, die ge u nog herinnert uit de jongensjaren. Ons eten moet zijn als de vrouw van César. En daarom, wat we u smeeken mo gen, lieve dames, we zouden het op onze knieën willen doen maar vreezen dat ge dat wat al te gek zoudt vinden, laat toch asjeblieft onze goede oud-Hol- landsche kookkunst niet varen. Weest zoo geëmancipeerd als ge wilt, speelt op alle denkbare muziekinstrumenten, dingt naar alle beschikbare betrekkingen legt u toe op alle soorten van wetenschap, maar houdt de kunst van braden, stoven en bakken in eere. Er is wezenlijk gevaar; en de wanhopige maatschappij strekt zich reeds in doodsangst de handen uit naar de nieuwste uitvinding op paedagogisch ge bied, een buitenlandsch maaksel dat men de //kookschool" noemt. Och dames,maakt, dat we hier te lande met dat dwaze ding nooit behoeven te sjouwen, en laat uw lieve hand voortgaan, in den huiselijken kring zich te oefenen in de kunst die alleen reeds machtig genoeg is om de mannenwereld tot eerbiedige bewondering uwer talenten te dwingen. Amersfoort, 11 Maart 1882, Het verbrande pand bewoond door A. Oostveen was verassureerd. De oorzaak van den brand is onbekend. BINNENLAND. Door den Minister van Oorlog zijn in hel voorschrift betreffende het algemeen depót van discipline de volgende wijzigin gen gebracht: lo. Manschappen, die van een plaat sing in de klasse van discipline tot de ge wone korpsen zijn teruggekeerd en zich we der aan ernstige misdragingen schuldig ma ken, met het kennelijk doel om met een briefje van ontslag te worden weggezonden, zullen voor de tweede en zelfs voor de derde maal aan de strengere krijgstucht on derworpen moeten worden en niet worden weggejaagd. 2o. Manschappen, die krachtens een von nis van den krijgsraad in de klasse van discipline zijn geplaatst en zich geduren de hun verblijf aldaar berispelijk gedragen, zullen, na expiratie van den bij het von nis bepaalden tijd, opnieuw in de 2e kl. worden geplaatst door den hoofdofficier, bedoeld in art. 3 van het Kon. besluit van 2 Juni 1878. 3o. Mocht het den commandant van het depot overtuigend blijken, dat het berispe lijk gedrag ten gevolge waarvan de man bij het depot van discipline geplaatst is, voorspruit uit den tegenzin van dien man, om te dienen bij het wapen, waartoe hij be hoort, dan kan hij dien man, wanneer deze zujks mocht verlangen, aan het Dep. van Oorlog voordragen ter overplaatsing bij een ander wapen, mits evenwel de man zich tijdens zijn verblijf hij het algemeen depot van discipline uitstekend heeft gedragen. Te Rockanje hebben, op een bevolking van ruim 1700 inwoners, slechts vier perso nen vergunning gevraagd, om den klein handel in sterken drank te mogen uitoefenen. De rivier de M erwede is thans zoo rijk aan zalm, dat de baggermachines in hunn6 bakken ze zelfs naar boven halen. Op de Maandag te Haarlem gehouden paardemarkt waren aangevoerd 420 paarden, meerendeels van inlandsch ras. De prijzen liepen van f 50 tot f 600 per stuk. Op eene te Rotterdam gehouden verga dering, door het bestuur van //Algemeen Stemrecht" uitgeschreven, was het kolos saal aantal van 10 belangstellenden op gekomen. Jhr. J. Hartsen, directeur van de gasfa briek te Baarn, heeft het plan gemaakt al daar een drinkwaterleiding aan te leggen. BUITENLAND. De familiebetrekkingen van wijlen graaf Crawford hebben een naamloozen brief ontvangen, houdende verklaring dat, in dien de personen veroordeeld worden, die thans onder verdenking van grafschennis en lijkroof in hechtenis zijn, het lijk van den graaf door chemische middelen zal ver nietigd worden. Het blijkt, dat het Iersche landgerechts- hof 70,000 pachtgedingen te behandelen heeft. Tot op 24 Februari had het hof uit spraak gedaan in 2365 gevallen; 2180 ge dingen waren in der minne geschikt en 841 waren teruggenomen of ter zijde gesteld. Dus 5368 gedingen waren geregeld in vier maanden. De Regeering van Transvaal brengt 2000 man op de been tegen de inboorlingen; die weigeren belastingen te betalen aan de Re publiek. Als de Russische Regeering Skobeleff niet een slot op den mond legt, dan zal hij zich nog verpraten en Rusland met al zijn buren in opstand brengen. Te Krakau heeft de babbelaar weer een toast geslagen op de aansluiting van alle Polen, Serviërs en Bul garen bij Rusland. Alhoewel er nog eenige maanden moeten verloopen, alvorens Czaar Alexander III te Moskou gekroond wordt, wordt reeds nu toebereidselen gemaakt, om schitterende feesten te vieren. Naar aanleiding hiervan bevat het laatst verschenen nummer van het hoofdorgaan der Nihilistische partij een ar tikel, dat met deze waarschuwing eindigt: z/Volk geeft geen geld voor de kroningsfees ten; ieder die deze kroning wil zal ster ven. Tusschen China en Japan moet in den laatsten tijd weer zekere spanning heerschen en uit eerstgenoemd land verneemt men van oorlogstoebereidselen: Naar het gerucht loopt, moet Leon Pelt- zer, de vermoedelijke moordenaar van den Antwerpschen advakaat Bernays, te Keulen zijn gerresteerd. Servië is koninkrijk geworden. Vorst Mi lan is tot Koning geproclameerd GEMENGD NIEUWS. Een middel om zwarte glacé handschoe nen die afgesleten, maar nog niet gescheurd zijn wat op te knappen is de afgesleten plek ken in te wrijven met een mengsel van een theelepeltje slaolie, waarin een druppel zwar te inkt gedaan is. Het kwaad is dan terstond verholpen en de handschoen ziet er dan weer vrij ordentelijk uit. Te Vlissingen zijn door de politie bij ver schillende winkeliers fleschjes Haarlemmer olie gekocht en is tegen de verkoopers, als onbevoegd tot bet afleveren van geneesmid delen, proces-verbaal opgemaakt. Volgens officieële opgave zijn te Berlijn in 1881 6000 paarden geslacht, 400 niet medegerekend voor den zoölogischen tuin benoodigd; 2 slachters alleen hebben er 700 geslacht. Een fabrikant te Dueben, bij Dresden, heeft een nieuwe machine vervaardigd om aardappelen te pooten, en is daarvoor in het Duitsche rijk geoctrooieerd. Den 27en Maart 1S79 overleed te Wee- nen een man, die wel zeker de zonderlingste en geheimzinnigste man was der hoofdstad van Oostenrijk. Hij was altijd alleen, en niemand kende hem als vriend, of kennis. Hij was gierig, mistrouwig, achterhoudend en sprak weinig. Hij scheen gebukt te gaan onder een verschrikkelijk geheim en eene groote ontgoocheling niemand wist zelfs te zeggen of Martinus Ott wel zijn echte naam was. Den dag van zijn dood, toen men zijne papieren wilde onderzoeken, vond men slechts een paspoort, dagteekenende van 1818; in zijn kleeren stak een kaartje van den twam- way. Daar de overledene millioenen achterliet, werden er allerlei onderzoekingen naar zijn geboorte-acte gedaan. Een advocaat wist wel dien van zekeren Johannes Martinus Ott, geboren te Zimmern, den 1-3 Septem ber 1799, op te sporen; maar niemand kon verzekeren of dat wel die van den overlede nen was. Die Johannes Martinus had reeds in zijne jongelingsjaren zijn vaderland ver laten eens keerde hij er in terug in 1847, maar was dadelijk weer vertrokken, uit vrees voor de gendarmen. Daar niemand bewijzen kon, wie de over ledene was en dus ook niemand zijn bloed verwantschap met hem kon bewijzen, heeft de rechtbank, na een jaar zijne natatenschap voorloopig aan de Staatskas toegewezen. Zondagmorgen, omstreeks half vijf, ont stond brand in het pand No. 45 aan den hoek der Scheepmakershaven en Glasha ven te Rotterdam op de bovenverdieping, bewoond door de weduwe Klootwijk, welke brand zoo schielijk in hevigheid toenam, dat de bovenbewoners zich niet dan met moeite hebben kunnen redden, waarbij echter nog een menschenleven is te be treuren namelijk dat van de weduwe W. Mertens, oud 76 jaren, aldaar bij hare dochter en schoonzoon P. Muller inwo nende. Muller had zijn schoonmoeder nog de trap willen afdragen, doch moest haar door de hevige vlammen, welke om hem woedden, op het bovenportaal achterlaten, alwaar ook later haar verkoold lijk van onder het puin te voorschijn is gehaald. Muller en diens vrouw, benevens de bij de weduwe Klootwijk inwonende J. van Drongelen, zijn met brandwonden over dekt naar het stedelijk ziekenhuis over gebracht. Het geheele boven en het bene den achterhuis zijn uitgebrand. Den brand was men omstreeks half zeven nagenoeg geheel meester, door de werking van 7 handspuiten, zoodat de stoompuiten niet behoefden te werken. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dat is het negende slachtoffer, bij de te Rotterdam in de laatste zeven maan den plaats gehad hebbende branden om gekomen. Een droevig ongeluk had gisteren aan het station te Hengelo (O.) plaats. Bij het in beweging brengen van den trein naar Alme lo gleed de leerling-machinist S. bij het op springen uit en geraakte onder den trein. De beide handen werden hem afgereden, terwijl hij tevens eene zware verwonding aan het hoofd bekwam en een zijner beenen gekwetst werd. De ongelukkige is naar het zieken huis vervoerd en gisterenavond overleden. Dat onze practische eeuw uit alles geld weet te slaan is overbekend. Zoo worden thans door tal van visschers in het Noordoostelijk deed van de Zuider zee vijfhoeken of zeesterren, waardelooze of onbruikbare mosselen benevens allerlei zeeinsecten ingezameld en ter bemesting naar den vasten val vervoerd, waar deze artikelen gretig koopers vinden. In bot rechlhuis te Sloterdijk is Donder dagavond. een openbare vergadering gehou den, waarin de voordeelen werden aange toond van een landverhuizing naar den Transvaal, boven Noord-Amerika. De heer U. F. Bührmann, grondbezitter en verhuur der in Transvaal gaf de noodige inlichtingen. De heer Schanzenbach te Stuttgart heeft een toestel uitgevonden, waardoor de klank van piano's dermate wordt verzacht, dat hij alleen in het vertrek, waar gespeeld wordt, is te hooren, zonder dat gevaar ont staat voor verwaarloozing van de krachti- gen aanslag. Pianisten van beroep en eerst beginnende kunnen bij toepassing van dat toestel een geheelen dag spelen zonder hun buren te hinderen. De uitvinder heeft oc trooi aangevraagd. In het laatst van October jl. zijn de in woners van Milwaukee, in Wiscounsin (N.-Amerika) en omstreken getuigon ge weest van een z. g. spinne web-regen, die schijnbaar over de zee was gekomen. Te Green Bay en andere plaatsen van de N. W. zeestreek kwam hetzelfde verschijn sel voor. De draden waren soms vele me ters lang en men trof nergens een spin daarbij aan. Darwin o. a. heeft op de Beagle zulk een regen waargenomen, die in de nabijheid van de La Platamonding, op on geveer 90 kilometer van het land, op het schip neerviel. Het zou niet onmogelijk zijn indien over enkele jaren een geheel nieuwe wijze van aardappelenpoten door onze landbouwers gevolgd werd. In Duitschland namelijk heeft men proeven genomen om aardappelen op kleine hoogte te poten, waardoor minder poters of stukken van aardappelen noodig zijn en de opbrengst zelfs grooter schijnt te wezen. In de tuintjes ziet men vrij algemeen kleine gewassen als penen, ra pen, andijvie, sla enz. op bedden gezaaid. Werden die bedden nu veel smaller ge maakt, zooals b. v. ook bij de meekrap geschiedt, dan was het doel reeds bereikt. Vooral voor vochtige, laag gelegen gron den laat zich die nieuwe wijze van poten vermoedelijk zeer aanbevelen. Volgens eene berekening van Ds. Adema van Scheltema, emer. predikant te Am sterdam, gaan aldaar van 1000 zielen der Hervormde gemeente gemiddeld twintig iederen Zondag ter kerke. Onder die 20 zijn er nog, die meer dan in ééne beurt tegenwoordig zijn. Zekere B. te Zevenaar is op één dag (Zaterdag 4 Maart) driemaal bekeurd we gens dronkenschap op den openbaren weg en wel 's morgens ten 10 uur, 's mid dags 2 uur en des avonds ten 6 uur. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 3 Maart. Geurt Hendrik, z. van Evert van den Hoek en Everje Schoon- derbeek. Cilia, d. van Jan Bakkenes en Johamla Gieliks. 4. Evararda Ja cobs, d. van Johannes van Hamersveld en Jannetje van Agteveld.5. Gerrit, z. van Ahasuerus de Wilde en Jannetje Kraan. 6. Peter, z. van Teunis Eps- kamp en Jacoba Smal. Johannes Jo seph, z. van Johannes Rosier en Regina Vink. Cornelia, d. van Peter van Leeuwenkamp en Bartje van Hoeijen. Jan, z. van Johannes Hartogsveld enAn- netje Nijeboer. Gehuwd8 |Maart. Johannes Hermanus Jacobs en Johanna Snijders. Jan Rijn- ders en Barbara van Seijl. Overleden: 1 Maart. Hendrik Huetink, 73 j., echtg. van Johanna Henriëtte Hör- manu. 4. Louisa Carolina Krems, 71 j., echtg. van Jan Strij. 6. Hendrikus Butzelaar, 47 j., echtg. van Catharina Pas. Ondertrouwd: Wijnant van Hoogen en Klaasje Heek. Overleden: 2 Maart. Jannetje van Dier- men, 63 jr. vr. v. Jacobus van Putten. Soest. Geboren: 2 Maart, levenl. aang. k. v. h. mann. gesl. van Peter Merts en JocobaMen- zing. Rijk, z. v. Pieter van Klooster en Johanna Hilhorst. Aartje, d. v. Willem van Asselt en van Ariaantje van 't Hoog. 4. Levenl. aang. k. v. h. man. gesl. van Jo hannes Gerhardus Arnoldus Batenburg en v. Anna Maria Kolfschoten. Gerrit, z. v. Reijer van Dijk en Petronella Westerveld. 8. Levenl. aang. k. v. h. man. gesl. van Ber- nardus ten Haaf en Maria de Graaf. 9. Jacob, z. v. Hendrik van den Brink en Ger- ritje van Luinen. Ondertrouwd, Johannes Fetter en Johan na Christina Lüschen, beide van Soest. Gehuwd: Geene. Overleden: 23 Febr. Catharina van Breu- kelen, 3d. 8 Maart. Aaltje Stalenhoef, ongeh. 56 j. Bevalleu: 6 Maart: Jannigje Pater, geb. Blaauwendraad, d. Overleden; 2 Maart. Teunisje van Velt- huizen, wed. van Frank Druijff, 90 j. 8. Gijsbertje Koudijs, wed. van Arien Vlastuin, 78 j. MARKTBERICHT. Amersfoort, 10 Maart 1882. Tarwe f 10,a f 12,.Rogge f7.25 a f 8.25Boekweit f 7,k f 8.Ap pelen fh f -.Aardappelen f2.25 a f 2,60 per HL.; Hoendereieren f 3.h 4,de 100 stuks; Boter f 1,60 a 1,80 per kilo. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 13 MAART e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2