Hoevelaken. Z. M. den Koning heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Hoevelaken, den heer S. A. K. baron van Nagell. Leusden. Het bouwen van eene nieuwe openbare school met onderwijzerswoning en overdekte speelplaats, te Leusbroek is aanbesteed. De hoogste inschrijver was de Heer A. Keers, te Hilversum, voor f17.000; de laagste de heer G. Prins, alhier, voor f 12,979. Het werk ia aan den laatste gegund. Barneveld. Wijlen de Heer H. van den Ham, die bij zijn leven voor zoo velen een weldoener was, heeft ook na zijn over lijden nog velen verblijd, en ook in het vervolg zullen zijne beschikkingen nog velen ten goede komen. Hij legateerde o.a. aan de kerk der Herv. gem. f 8000, ann de Zondagschool f 4000, aan de dia conie der Herv. gem. f 2000, f 500 aan het Bijbelgenootschap, f 1000 aan de diaconie te Voorthuizen en even zoo veel aan die te Garderen en Kootwijk, aan de bewaarschool f 300, aan de naai steldals we ons wel herinneren, dan was het Baarn dat hierin het voorbeeld gaf. Doch de beweging werd weldra algemeen, en eindelijk trok de algemeene wetgever zich de zaak aan. Hier kunnen we spreken van maatregelen tot beperking van moedwillige of onwille keurige brandstichting (door onvoorzichtig heid.) Ook hier geeft een gemeentelijk ini tiatief het voorbeeld. Moge hetzelfde gevolg er uit voortvloeien en breiscbool f 200 enz. Verder aan par ticulieren, enkele gemeenteambtenaren en zijn dienstboden, sommen van f 1000 en f 500. Zoover nu reeds bekend is heeft hij minstens f 20.000 gelegateerd, naar men meldt alles vrij van rechten. Het beheer van het oud Mannen en Vrouwenhuis (de Westerveldstichting) is overgedragen aan den kerkeraad met den oudsten predikant tot voorzitter. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. Maart 1.1., circulaire no. 1 N. M. en S. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaat selijke secretarie voor eenieder ter inzage ligt de zesde jaargang van het op last van het Departement van Oorlog uitgegeven werkje Neèrlandsch leger, betreffen de den vrijwilligen dienst bij de Korpsen, het Instructie-bataillon, de Instructie-com pagnie, de Instructie-batterij, de Pupillen school, de militaire Hospitalen, het wapen der Maréchausseé, de Koloniale troepen en het korps Mariniers; de opleiding tot den rang van officier bij de cursussen en aan de Koninklijke militaire Academie; de verbintenissen van studenten in de genees kunde voor de betrekking van officier van gezondheid en van reserve officier van ge zondheid bij de landmacht; de toelating als kweekeling bij 's rijks veeartsenijschool; de verbintenis als militair apothekers-be diende, alsmede een aantal bepalingen be trekkelijk de militie te land. Dit werkje is tegen den prijs van 75 ets. verkrijgbaar bij Gebrs. VAN CLEEFF te 's Gravenhage, en bij de voornaamste boek handelaren van het rijk. Amersfoort, den 24 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan HENDRIK ANTHONIE CRAMER de gevraagde vergunning is ge weigerd om eene klopperij van tapij ten opterichten op het terrein behooren- de tot het perceel, alhier gelegen aan de Langestraat, wijk F, no. 50, bij het kadas ter bekend onder sectie E, no. 460. Amersfoort, den 25 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 25 Maart 1882. Een arme blinde vrouw is voor een groot onheil bewaard gebleven, Donder dagnamiddag was de algemeene bekende vrouw van W. v. Veen, vroeger couran- ten-ombrengster, geheel alleen tehuis, door een nog onbekende oorzaak geraakte een peluw en twee lakens, van haar bed en nog andere zaken in brand; op haar angst- geschrei kwamen eenige buren toeschieten, we'ke de brandende voorwerpen spoedig bluschte. BUITENLAND. Meer dan 1000 Joodsche gezinnen, aan de Russisch-Ruraeensche grenzen wonende, zullen, door de hulp der vereeniging tot kolonisatie van Palestina, naar het beloof de land vertrekken. De bevolking der Vereenigde Staten is in de laatste 10 jaren met 11 millioen zielen toegenomen. De Deensche Kamer heeft een belang rijke subsidie toegestaan voor de voorge nomen Noordpool-expeditie, die in Juli a.s. van Kopenhagen zal vertrekken. De Duitsche bladen maken met vol doening melding van het feit, dat de oorlogsbegrooting voor Rusland voor het jaar 1882 ruim drie-en-twintig millioen roebels minder is, dan in het afgeloopen jaar. Met 163 tegen 102 stemmen heeft de Fransche Senaat aangenomen art 14. van het ontwerp van wet op de leerplichtig heid bij het lager onderwijs. Dit artikel houdt in strafbepalingen tegen de ouders, die hunne kinderen niet ter school zen den. BINNENLAND. Te Elspeet (gemeente Erraelo) is in een reeds besmette woning een tweede geval van kwaadaardige pokken voorge komen, met doodelijk gevolg. Aan het ontwerp voor de nieuwe spoor weglij u AmsterdamHaarlemmermeer Rotterdam, die, zooals bekend is, wegens haar kortheid vooral aan het internationaal verkeer moet ten goede komen, wordt reeds, in de nabijheid van Leiden, met kracht de hand geslagen. Twee officieren van het Fransche leger brachten Zondag een bezoek aan de kazerne van de grenadiers en jagers te 's Hage, welke zij in alle bijzonderheden bezichtigden. In een part. correspondentie uit Atjeh aan de ,/Javabode" leest men o.a. Als bizonderheid kan ik u melden, dat Cohen, een weggeloopen fuselier, in dienst is van Nja-Hassan en zeker om het ver trouwen der bevolking te winnen, Mo- hommedaan is geworden en daarna met een Atjehsche vrouw is getrouwd. Hij heeft het blijkbaar slim aangelegd en zijne diensten niet gepresenteerd voor de vrede geproclameerd was, zoodat er geen termen bestaan om hem later voor „desertie voor den vijand" te straffen. Nja-Hassan schijnt nog al nut van hem te hebben, althans hij heeft aan de Europeanen laten weten, dat hij aan hem 150 dollars gaf zoo zij dienst bij hem namen en 250 dollars als zij een geweer meebrachten. Op Zondag 26 Februari gingen te Twisk twee jongelieden, bijna ongeveer 18 jaren oud, een wandeling maken. Zij kwamen echter niet terug en j.l. Donderdag ont vingen de ouders het bericht, dat zij te Antwerpen waren aangekomen en plaats genomen hadden op een stoomboot naar New-York. Een 11-jarige jongen te 's Hage, die Maandag voor zijn moeder een pand naar den lombard had gebracht, en van de op brengst een flesch jenever moest mede brengen, dronk daaruit onderweg zooveel, dat hij stomdronken werd. Twee agenten namen hem mede naar het bureau. Een vertegenwoordiger van Ohio ont ving dezer dagen van een zijner kiezers, eigenaar eener groote touwslagerij, een schrijven, waarin hij de gunst verzoekt den strop te mogen draaien, waarmee Gui- teau moet gehangen worden. Hij beweert in zijn verzoekschrift, dat Garfields moor denaar slechts met een in Ohio gefabri- ceerden strop mag gehangen worden. Wordt zijne offerte aangenomen, dan zal hij den strop van zijde en de Amerikaan- sche kleuren, rood, wit en blauw, ver vaardigen. Na Nederland en Denemarken neemt de bevolking van Rusland thans het sterkst toe. In Denemarken verdubbelt de bevol king van in 56, in Nederland in 57in Rusland in 58 jaar, terwijl dat cijfer voor Duitschland 68 en voor Frankrijk 166 jaar is. Vrijdagavond heeft er te Gent, nabij de Heuvelpoort, een hevig gevecht plaats gehad op de kermis, gevestigd op het oude exercitieplein. Een bende kerels had er een geregeld beleg ingericht. Het re gende steenen en de messen werden ge bruikt, toen de politie verscheen. Met groote moeite kon zij de orde herstellen; een politieagent werdt ernstig gekwetst door een keisteen. Niettemin heeft men eenige der mannen kunnen aanhouden- Men heeft zich kunnen overtuigen dat men hier te doen had met het overschot der vereeniging, bekend onder den naam van Zwarte bende, onder het bestuur van een kerel, bijgenaamd „Baeckeland," en die drie maanden geleden schrik verspreidde in het St. Pieterskwartier, alwaar zij ge vechten leverde, waarvan een den dood van eenen persoon ten gevolge had. De bende had zich hersteld onder bevel van twee der gewezen luitenants van Baecke land, de eene bijgenaamd de Katte, de andere de Spense. Beiden zijn reeds vroeger ver oordeeld geweest. Ziehier de oorzaak van het gevecht van Vrijdag. De Katte had betrek kingen willen aanknoopen met een meisje van een der marktkramers, maar zij had hem verstoten. Daarop had de gansche bende be sloten haar opperhoofd te wreken. Wat concurrentie vermag. Nu de post pakkettendienst is ingevoerd, heeft ook het expeditie-kantoor van Van Gend en Loos en hebben ook andere ondernemers van middelen van vervoer hunne vrachtprijzen verlaagd. Het publiek wint bij de nieuwe Rijks instelling dus dubbel en zij die in dertijd het voorstel der Regeering tot in voering van dezen dienst bestreden, wor den beschaamd gemaakt. Wij vernemen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken de districts-school- opzieners herinnerd heeft aan de bepaling van art. 50 der wet, dat zij zelf de per sonen zijn, die de bestekken voor den bouw en verbouwd van scholen en onder wijzerswoningen moeten goedkeuren. Die herinnering was, naar het schijnt, niet overbodig, omdat het meer en meer regel werd, dat alle bestekken door de school opzieners ter goedkeuring naar Den Haag werden gezonden. Tengevolge van de groote menigte land verhuizers zal de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij te Amsterdam in April vier booten naar Amerika laten vertrekken. Uit het Loo wordt aan 't R. Nbl. o.a. geschreven: In 't park des Lonings is men druk in de weer om der kleine princes eene verassing te berijden, waarvan zij over enkele jaren eerst den vollen omvang zal beseffen. Achter het paleis, een duizend schreden van daar, doch zoo aangelegd dat men er uit de ramen van het paleis een goed gezicht op heeft, wordt eene kleine Zwitsersche villa voor een prinses gebouwd; geheel van hout, doch zoo sierlijk en smaakvol dat het gebouwtje alleen eenf 8000 zal kosten. Daarvoor is een bloementuin aangelegd, waar dezen zomer alle soorten van bloemen bloeien zullen. Een paar reusachti ge hoorns van overvloed, geheel van made liefjes gevormd, zullen de kostbaarste bloe men uit zich zien voortkomen. Verder is een kleine, omheinde moestuin aangelegd, waar lage appelboointjes. besseboomen, aardbeziën en alle soorten van groenten voor de prinses gekweekt worden en waar zij zelve spelen en werken zal als ook zij de liefde voor de natuur, die haar konink lijke ouders bezielt, deelachtig is gewor den. 't Geheel is een plannetje van den ko ning, die niet uitrust van 't bedenken van allerlei verrassingen voor zijn kleine lie veling. Van het paleis is eee pad gebaand, met bruggetjes over de kleine beeken, die het park doorsnijden, dat recht naar de kleine villa leidt, die dicht bij de zoogenaamde „boerderij van prinses Mariane" ligt, waar deze evenals Wilhelmina in hare villa spelen zal, planten en spitten ging en toen zij wat grooter werd zelfs eiken morgen versche boter voor haar koninklijken vader karnen ging. Dezer dagen is door den burgemeester van Hebron, te zamen met een commissie van eenige Sheiks, het bij dat stadje ge legen grafgewelf bezocht, waar, volgens de geloovigen, de aartsvaders begraven liggen. Het doel was, te onderzoeken of er ook herstellingen noodig waren. Bij het binnen treden vielen allen op den grond neder, kus ten dien en spraken een gebed uit. Daarna begon de inspectie. De wanden en zoldering van het gewelf verkeerden nog in zeer goe den staat; maar de sarcophagen van Abra ham, Rebekka, Jakob en Leah bleken her steld te moeten worden. De grond in het gewelf was met snipper tjes papier bedekt, afkomstig van Joodsche en Christenpelgrims, die er niet mogen bin nenkomen, maar door een venstertje in den muur der moskee boven hef graf briefjes met hun naam er op werpen, om de daar sluimerenden van hun bezoek te verwittigen. Na de ronde gedaan te hebben en een tweede gebed keerde de commissie naar He- bron terug. Een zes- en zeventigjarige blinde man is dezer dagen door het crimineel gerechts hof van het Fransche departement der Ne der-Alpen tot twintig jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het vermoorden van zijn vrouw. De blinde hield zijn vrouw verdacht van een poging om hem te vergiftigen en vatte het plan op, haar te dooden. Hij voorzag zich van een groot mes, ging al tastende naar het bed, waar zijn slachtof fer lag te slapen, en volvoerde zijn opzet met ongelooflijke koelbloedigheid. Zijn kleinzoontje, dat getuige van den moord geweest was, ging hulp halen en de grijsaard werd gevat op het oogenblik, dat hij de hand aan zichzelven wilde slaan. In welk een gevaarlijken toestand het Haagsche Bosch op sommige plaatsen verkeert, moge blijken uit de volgende mededeeling van het Dbld. Gisterenochtend, circa 11 uren, was een afdeeling huzaren, op een wandelrit, nabij het Roomhuis genaderd, toen zich een hevig gekraak en een donderende slag deden hooren, waarna in het hoofd der kolonne groote verwarring ontstond,, daar een boom was neergestort over den weg, juist tusschen den trompetter en de voorste manschappen, die ongeveer 10 pas van el kaar verwijderd reden; op het oogenblik toen de boom begon te kraken, was de onderofficier juist op de plek, en slechts het keeren van zijn paard redde hem en verscheiden anderen waarschijnlijk uit le vensgevaar. En die boom was reeds vroeger ontwor teld, en zeer kalm zonk hij, alleen door zijn eigen gewigt; zonder windvlaag, ter aarde. Uit Roelofarendsveen meldt men aan het Leidsch Dbld. Hier doet zich het merkwaardige geval voor, dat eene oude vrouw, die aanstaanden Zaterdag haar 88ste levensjaar intreedt en j die sedert lang wegens volslagen gemis aan tanden geen kortstjes meer at, voor eeni- I gen tijd opnieuw is begonnen met tanden krijgen; ten minste zij mag zich op ;t j Maandagmorgen bood een leverancier te 's Hage de eerste kievitseieren HH. MM. den Koning en de Koningin aan. De algemeen gevierde acteur J. Has pels moet zoo gevaarlijk ziek zijn, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Het jongste Fharmaceutisch Weekblad levert een welsprekend pleidooi, om te be- toogen, dat het publiek ook tegenover keeren apothekers en hunne bedienden in aanmerking moet nemen, dat zij de Zon dagsrust verdienen. GEMENGD NIEUWS. De eerste grasboter is Zaterdag aan den Commissaris des Konings in Friesland aan geboden, door den landbouwer Flapper, van het Stienser Oudland. De vrouw van een werkman te Bent huizen is van drie welgeschapen zoons be vallen. Zeker een gevolg van den zachten winter.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2