NIEUWS- MADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelö, Hoeyelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Stoutening, VnnrscleSchoenzool en f ontlening. NIEUWE Woensdag 29 Maart. ZONDER MASKER. No. 25. Elfde Jaargang. Uitgever: A. üfSlothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Fijk1,10» Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07® Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat de lijsten, aanwijzende de per sonen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede kamer der staten-generaal, de Provinciale staten, en den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4 Juli 185-0 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op he den aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplakt; welke lijsten gedurende veer tien dagen, te rekenen van beden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Se cretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 25 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad do. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door ROELAND DE HAAS, op tredende voor de firma RENNES DE HAAS, ingediend verzoek, met bijlagen, FE UIXjXJILTON. Overwonnen. L V. Hij antwoordde niet dadelijk als kostte het hem pijn, te spreken. Toen kwam het zacht en warm van zijne lippen, „mijn plicht gebood," luidde zijn woord. „Ik heb niets om u aan te bieden. Nimmermeer zal ik mijne stem tot zingen kunnen gebruiken, nimmermeer zal ik mij lauweren kunnen inoogsten, om die aan uwe voeten te leggenmijn eenigst geliefde, mijne Adèle." „Doch gij hebt Dog een ander talent, dat gij gebrui ken kant, en weet gij niet dat de liefhebbende vrouw niet naar den roem van haren man doch naar hem zelf alechts vraagt? U te verzorgen, als gij droef zijt, te be moedigen als gij lijdt, n te steunen, is dat niet mijne schoonste roeping? Laat mij nog uwe vrouw zijn, mijn Anton, en ik wil de zonneschijn zijn van nw huis, van nw taak, van nw leven." „Het kan niet, het kan niet," fluisterde hij. „O, Adèle, breng mij niet weder in den strijd, dien ik I geëindigd waande. Omdat ik n liefheb, meer dan mijn leven, knnt, moogt ge mijne vrouw niet zijn. Aan mij ne zijde zon u slechts armoede wachten, want wat mijn talent, waarvan gij straks spraakt betreft, het geeft te veel om te sterven en te weinig om te leven." „Doch ik ben rijk," viel zij hem hartstochtelijk in de reden. „Gij kunt komponeeren, uwe fantasiën van mijn geld doen drukken, en „Neen, neen," onderbrak hij haar schielijk, „dat nooitl Of zondt gij, mijn edel meisje, niet de eerste zijn om een laagheid te verachten in den man, dien gij be mint? Welnu, wanneer ik aldus van het uwe leefde zou ik mij in mijne oogen vernederen en in de uwe geen om vergunning tot bet oprichten van eene inrichting voor het COüfijten van Vluchten, Op het terrein behoorende tot bet perceel alhier gelegen in de Muur buizen, wijk B, no. 113, bij het kadas ter bekend onder sectie E, no. 2643, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 10. April aan staande, des voormiddags te elf ure, gele genheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting inte- brengen. Amersfoort, den 27 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. BINNENLAND. Martin, de eens beroemde dierentem mer, die zijn laatste dagen in stille rust te Overschie sleet, ligt ernstig ongesteld. Te 's Hage zijn in de laatste dagen reeds tal van schuiten uit Delftland aan gekomen, vol geladen met jonge groenten. Te Utrecht wil men volkskoffiehuizen oprichten, te Amersfoort wordt er ernstig overgedaebt. De Volksvriend teeient protest aan tegen een //historische" fout, die vaak wordt gemaakt, waar men nl. zegt, dat de dronkaard aan //Bacchus offert." De oude Bacchus, zegt het blad, heeft al ge noeg op rekening, om hem nu nog bo vendien te bezwaren met de jenevervui- achting meer verdienen." „IJdele waan! Ik heb u immers lief." „Dat weet ik, en dit bewustzijn is de kracht, die mij thans doet herhalen, gij moet mij mijn woord terugge ven, gelijk ik u het uwe. Laat mij slechts een stil hoek je behouden in uw hart; doch mij zelf moet gij niet we derzien. Leef voor de uwen; tracht hen alles te zijn; geef u zelf aan hun belangen, tot een ander, een betere dan ik zich aan u geeft." Hij zweeg; tranen glinsterden in zijne oogen; het had hem veel gekost, dus kalm, beredeneerd zich te too- nen. Zij daarentegen boog dichter het hoofd aan zijn horst, als kon zij hem niet gehoorzamen, en slechts een zware, droeve zucht ontgleed hare lippen. Eindelijk verbrak hij de stilte: „Adèle, weet uw va der, dat gij hier zijt?" „Neen; niemand weet het; zij zouden het mij niet heb ben toegestaan." „Dan moogt gij niet laDger blijven," antwoordde hij, en haar tot zich trekkende sprak hij innig: „Ga, mijne geliefde en wees krachtig als ik; ga de wereld in; de schoone wereld, die mij slechts lijden bracht, met vroolijken blik. U heeft ze nog veel te schenken, ge niet dat ten volle, doch in de eenzaamheid, denk dan aan mij, die u ten einde toe beminnen zal. „Mag ik niet wederkomen," vroeg zij snikkend. „Als het u te veel kost weg te blijven, dan kom, doch gij verzwaart mijn strijd daardoor. Laat me u nog een maal diep in de oogen zien, mijn Adèle, mijn lieveling, en kus mij tot een eenwig vaarwel. Gij zijt mijn zonne straal geweest, gij leerdet mij de waarde van mijn leven kenneD." „Laat mij dat blijven, o laat mij dat blijven," smeek te zij. Doch afwerend wendde hij zich af: Het kan niet zijn, antwoordde hij dof. „Thans kost dit vaarwel n moeite en smart, eens zolt gij erkennen, dat ik volgens gewe ten tot nw bestwil handelde, en ik zelf, ik zal geluk kig zijn wanneer ik dan weten zal, dat gij mij nog ach- ligbeden, waarmee de //god van den wijn" nooit iets te maken had. De Hondententoonstelling van de jacht- vereeniging Nimrod, zal dit jaar te 's Hage plaats hebben. De opening is be paald op 19 Juni. Er moet een groote promotie bij het wapen der infanterie verwacht worden. Drie generaals en drie kolonels zullen gepensioneerd woiden. 40 jongelieden kunnen dit jaar geplaatst worden als adelborst bij de Kon. Ned. Marine. De heer Scbimmelpenninck van der Oye zal met 1 Mei zijn mandaat als volksver tegenwoordiger neerleggen, om een door Z. M. opgedragen ambt te aanvaarden; als volksvertegenwoordiger verliest de anti revolutionaire richting een bekwaam lid. Namens de hoofden en grooten te Oleh- leh en Kota Radja, zijn generaal v. d. Heyden geschenken in zilver aangeboden, z/als blijk van warme symphatie voor den generaal en uit oprechte dankbaarheid voor hetgeen deze als Gouverneur van At- jeh en Onderhoorigbeden voor hen heeft gedaan." Een nieuw handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland, werd Vrijdag te Parijs geteekend. In Overijssel is nog een buitengewoon groote voorraad aardappelen. Zij worden dagelijks aan het melkvee gevoederd, dat daardoor veel melk geeft zegt, men. ten kunt en spreken; Hij heeft edel gehandeld, hij was wel waarlijk mijn liefde waard." „Zoo is dan dit ons vaarwel? O God, het doet pijn, bittere pijn," snikte zij, doch bemerkend hoezeer haar droefheid hem schokte, dwong zij zich kalm te ziju, en hernam na eene wijle: Ik zal n nooit vergeten, nooit een ander mijn hart schenken, en als gij mij noodig hebt roep dan en ik zal bij n zijn. Hij trok haar tot zich, en met innige teederheid kuste hij haar. Toen ging zij, stil als zij gekomen was, doch met een hart vol droefheid. Toen Emma later naar haren broeder kwam zien vond zij dezen bewusteloos. Maanden gingen voorbij; Anton Eijken was zicht baar in kracht toegenomen, en zijne zuster verheugde zich reeds bij voorbaat met de gedachte aan zijn volko men herstel. Nu en dan gingen zij te zamen naar bui ten, de zonneschijn deed hem goed, Steeds meer was het gemoed des jongeliDgs tot rust gekomen, en de gedach te aan zijn droevig lot was niet meer in staat hem te ontroeren, hij had lecren berusten, en ook daarin een Vaderhand gevoeld. Zijne gesprekken met Emma waren thans niet zelden voor beiden een groote troost, en steeds meer erkende hij de groote degelijkheid van haar ka rakter, en waardeerde haar trouwe genegenheid. Zij was zijne lieve gezellin, zijne trooostere6. Adèle had hij niet wedergezien, doch hij wist, dat zij aan hem dacht, en in de stilte der nacht omzweefde hem haar beeld en bracht hem verkwikking in iederen strijd. Zooveel mogelijk besteedde hij zijn goede nren aan zijne liederen; vele schreef hij neder, en het papier was thans tolk van wat zijne stem niet meer vermocht weder te geven. De direkteur, die hem zoo warme vereering had toegedragen bezorgde deze compositien voor hem, en bracht hem geregeld de gelden der uitgave, die meer bedroegen dan hij had durven hopen. Zoo leefde hij, stil en afgezonderd van de wereld, toch niet door haar ver geten, want zijn naam, nog hij velen genoemd, werd im mer in zijn geesteskinderen bewaard. Zoo leefde hij Woensdag is te Middelburg de eerste machinale broodfabriek geopend; tenge volge daarvan hebben de gezamenlijke bak kers den broodprijs dadelijk met 2 cent verlaagd. De geneesheeren van het gesticht voor lijders aan vallende ziekte te Bielefeld hebben bekend gemaakt, dat zij volgaarne lijders aan deze ziekte gratis de middelen opgeven, die met het beste gevolg door ben aangewend zijn en worden bij de 500 lijders, door hen behandeld. Men heeft slechts bij de aanvrage een postzegel voor antwoord te voegen. Als een bijzonderheid wordt uit Hille- gom medegedeeld, dat op //Rusthof" aldaar een hyacinth met 10 bloemstengels in vol len bloei staat, op dezelfde plaats waar zij voor 5 jaren is gezet. Een reiziger uit Utrecht, die in het Rijnspoorwegstation te Rotterdam opzette lijk zich had begeven op het privaat, uit sluitend voor dames bestemd, werd des wege 11. Dinsdag door den kantonrechter van het tweede kanton te Rotterdam, over eenkomstig bet requisitoir van den ambte naar van het openbaar ministerie, veroor deeld tot eene boete van vijf en zeventig gulden of subsidiaire gevangenisstraf van acht dagen. De Delftsche politie heeft Donderdag aan een vreemdeling een grooten dienst bewezen, door hem in arrest te nemen. De man was nl. dronken en had f 1825 aan contanten in den zak, die anders wel licht minder goed besteed zouden zijn ge worden. tot tegen den herfst een nienwe bloedspuwing hem alle kracht roofde. De jonge man gevoelde dat zijn einde naderde, doch hij vreesde den dood niet. Toch verborg hij zijne ge dachten daaromtrent zoo lang mogelijk voor moeder en zuster; de laatste toch zou zijn heeugaan zoo slecht kun nen dragen. En toch, lang kon hij dat niet meer stil houden; de dokter zelf had immers tegen Emma ge zegd, dat hij den winter niet doorkomen kon. Het was voor den lijder geen groote smart toen hij dit hoorde; in stilte bereidde hij zich tot sterven, nam afscheid van al zijne idealen, en bepaalde zijne gedachten bij de din gen der eeuwigheid. In zulke oogenblikken dwaalde zijn herinnering dikwijls terng tot die ure, waarin hij tegenover den man stond, dien hij met afkeer ontvloden was, en zijDs ondanks werd hij immer weder aangetrok ken, door dat bleek gelaat, en de naar hem uitgebreide armen. Hij moest hem nog eenmaal zien, noch eenmaal zijn stem beluisteren: hij mocht dien man niet verlaten zonder het woord verzoening. Op zijn verzoek schreef zijne zuster een briefje aan den baron Van Rhenen; de kranke berekende wanneer deze zulks ontvangen kon, en lag toen stil, het hoofd naar den muur gekeerd. Zoo wachtte hij. Tegen den avond van dien dag verhief zich een heete koorts; de dokter kwam en schudde bedenkelijk het hoofd. Heeft mijn patient naar iemand gevraagd, vroeg hij aan Emma. Zij antwoordde ontkennend. Blijft gij bij hem waken, van nacht? Zeer zeker, zoo znlks noodig is. Het is noodig, hoogst noodig zelfs. Ook zou ik uaan-' raden uwe moeder bij u te houden, gij zult eene zware taak hebben. Hij ging, doch kwam nog voor middernacht terug. De kranke lag toen in een vrij gerusten slaap. Het jonge meisje verpleegde hem met hartelijke lief de; geen oogenblik gunde zij zich rust als was het haar of zijn behoud van hare waakzaamheid afhiDg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1