NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baam, Bunschoten, Woensdag 19 April. Bloed om Bloed. No. 31. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentlën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 'g morgens S'/jUurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. 3) Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nommers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagt. Advertentien van 18 regels 0,40. Iedere regel meer 0,0S. Voor het Buitenland0,07* Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaat.ruimte. De geschiedenis der weelc, onmiddellijk volgende op een der christelijke feestdagen, is in den regel vrij onbelangrijk. De Par lementen zij dan naar huisgroote en kleine staatslieden genieten voor eenigen tijd een rust die ieder onzer hun mis schien nog wel wat langer zou gunnen en in de meest gespannen toestanden komt voor een poos ontspanning. Het ongelukkige Ierland maakt op dien regel een uitzondering. Wel zijn eenige dagen voorbijgegaan zonder nieuwe berich ten van agrarische moordenmaar geen enkel teeken wijst nog op verbetering. Van slechts enkele misdrijven worden de daders ontdekt: niemand waagt het, een aangifte te doen, die hem onmiddellijk de wraak der land-league op den hals zou halen. Wordt er een vervolging ingestelddan loopt zij nog gewoonlijk op vrijspraak uit, dewijl de jury-leden de Regeering even vijandig zijnals de rest hunner landge- nooten. Van verschillende zijden is dan ook aangedrongen op tijdelijke intrekking der rechtspraak door gezworenen, en zeker zou reeds tot dien maatregel besloten zijn als de premier meer rekenen kon op de medewerking der conservatieven. Maar dezenhet partij-belang boven alles stel- UIT HET HOOGDU1TSCH van CLAIRE VON GLUMER. Ik ben hier niet om te baten, maar om lief te hebben. Maar hij kwam niet en schreef ook niet. Eindelijk ontving zij eenen brief van hare moeder, die slechts deze weinige, met be vende hand geschreven regelen bevatte. //Uw vader is ziek en ik weet mij niet te helpen. Hij wil niet dat gij herwaarts komt, zoolang hij de pokken heeft, die hier vree- selijk heerschen. Om u daarvoor te vrij waren, heeft hij u laten gaan, en wanneer ik mij in de gedachte haal dat gij ook ziek zoudt kunnen worden, zou ik wanhopend kunnen worden. Uw vader is sinds gisteren buiten bewustzijnDr. Harper haalt de schouders op. Ik weet niet wat ik u ra den moet. Doe, wat gij het beste acht gij moogt evenwel niet ziek worden, wacht daarom liever op eenen volgenden brief van uwe ongelukkige moeder." lende, aanschouwen met zeker gevoel van leedvermaak de mislukking van Gladstone's welgemeende pogingen. Dezer dagen hield de leider der oppositie in het Lagerhuis, Stafford^-Northcote, te Liverpool een rede voering over Iersche politiek. Natuurlijk keurde hij af wat de Regeering tot dusver gedaan had. En wat moest, dan volgens hem, geschieden? Men moest trachten in Ierland een klasse van kleine grondbezit ters te krijgen die zelf eigenaars het eigendomsrecht zouden helpen eerbiedigen. Maar Gladstone en de zijnen willen (im mers) volmaakt hetzelfde, en de Land wet" stelt geen ander doel op den voor grond. Voorts, zei Northcote, moest door alle denkbare middelen aan het schrikbe wind der land-league een einde worden gemaakt. Hij vergat echter er bij te voe gen, dat de voorvechters dier vereeniging in het Lagerhuis hun krachtigste bond- genooten vinden in zijn eigen partijge- nooten. Een onderwerp, dat bij voortduring de aandacht onzer Britsche overburen bezig houdt, is de kanaaltunnel. Militaire spe cialiteiten dachten van de uitvoering van het groote werk gevaar voor een inval door troepen van het vasteland. Het Par lementslid Wilfrid Lawson stak in een te Wigton gehouden redevoering den draak met die vrees, en verklaarde zich bereid elk leger den tunnel-uitgang af te snijden, indien hij slechts zes cordate oude vrouw tjes, met bezemstelen gewapend, onder zijn commando kreeg. De bladen wijzen er op, dat juist de vrees voor gevaar de bedenkelijke zijde van het vraagstuk vormt, want onder haar invloed zou er een aandrang ontstaan om de militaire Kato kon niet wachtenTe vergeefs trachtte men haar te weerhouden, zij smeek te zoo lang, tot de heer des huizes den wagen liet aanspannen en toen gaf zij den koetsier het geld dat zij had, om de paarden sneller, steeds sneller aan te drijven. Helaas, het baatte nietl haar vader was dood toen zij aankwam en moeder en ge neesheer lieten haar den drempel van het sterfvertrek niet overschrijden. //Indien gij mij lief hebt, vertrekt gij dadelijk met mij," smeekte hare moeder. //Dr. Harper zal hier alles in orde breDgen. Gij vervult daarmede uws vaders laatsten wensch, die in zijne ijlende koortsen bestendig herhaalde: Kato moet niet komen ik wil het niet hebben!" Kato onderwierp zich. Nu zij haren vader niet meer had, was al het overige haar on verschillig. Zij betrokken een Boardig- house in Brooklyn, maar hare moeder beviel het daar niet. Reikhalzender dan ooit ver langde zij naar het vaderland terug. In zijn testament had de overledene ook den terug keer naar Duitschland aanbevolen. Zoodra de geldelijke zaken geregeld waren, namen moeder en dochter de reis aan en kwamen in October in Berlijn. z/Ik denk dat gij u hier gemakkelijker gewennen zult, als in eene kleine stad," zei- de hare moeder; //te meer aangezien ons hier de beste relatiën ten dienste staan." Maar, uitgaven tot een hoog cijfer op te voe ren, hetgeen voor den staat der Britsche financiën verderfelijk zou, zijn. Geschriften en teekeningen, die mid dellijk of onmiddellijk de prostitutie in de hand werken, (zoogenaamde porno- graphische uitgaven) zullen het onder werp uitmaken van een wettelijke voor ziening die de Fransche Regeering de Ka mers bij haar terugkeer aanbiedt. Een bedenkelijk teeken destijdsFransche kunst en literatuur hebben ten allen tijde zich bezondigd aan het prikkelen van on edele hartstochten, maar nu het kwaad zulk een hoogte bereikt heeftzal het uiterst moeilijk zijn, in de wet te bepalen waar de grens is die het geoorloofde van het verbodene scheidt. Voor het overige is het heel rustig in de politieke wereld, en de strijd tegen de pas vastgestelde onderwijswet is het eenige wat nog de aandacht trekt. De tegenstanders zijn het niet met elkander eeDs. Terwijl sommigen verklaren haar geldigheid in geen geval te willen erkennen, sporen anderen, waaronder de bisschop van Angers, mgr. Treppel, de Katholieken aan, plaats te nemen in de schoolcommissieen inzonderheid den pastoor er in te krijgen. Op die wijze zou het hier en daar gelukkeu kunnen, de wet tot een doode letter te maken. De zittingen vau den Duitschen Rijksdag zullen den 27en April een aanvang nemen. De heeren krijgen dan dadelijk het tabaks monopolie te behandelen, dat dan wel reeds door den Bondsraad zal zijn goedgekeurd. Om voor de gemachtigden der verschillende staten het onsmakelijk voorstel een weinig meer aanlokkelijk te maken, zijn er drie wij zigingen in gebracht, lo. zullen de distric- nog eer zij hare aanbevelingsbrieven bezor gen kon, werd zij ziek, en zoo had Kato van Berlijn niets leeren kennen dan eenige stra ten en pleinen en de goede, vriendelijke men- schen, bij wie zij toevallig ingetrokken waren. Dit alles kwam het jonge meisje in den zin, terwijl zij in de wegstervende avond schemering naar buiten zag en daarbij kwam haar, als altijd wanneer zij alleen was, het beeld van den blonden Duitscher, dat haar over zee en land had vergezeld, zoo levendig voor den geest, als moest zij de hand naar hem kunnen uitsteken en zeggen //Einde lijk, lieve vriendOveral had zij, sinds hare aankomst in spijt van haar verstand verwacht hem te zullen ontmoeten, en dat was nu ook het geval in deze afgelegen hoek der wereld. Het gevoel van één zijn, dat zij bij zijnen aanblik had, kon toch niet liegenhij moest haar, gelijk zij hem, zoe ken. Hadden hunne namen maar eene hetere klank gehadKato Brown en Erederik Rich ter, beteekende zoo goed als niets. Maar zij was jong en frisch van hart en vol van het geloof, dat bergen verplaatst. Ook hare moeder was, nadat zij zich in hare slaapkamer had opgesloten, bij het ven ster gaan staan. Bij de aankomst had zij ten niet bepaald worden door den Rijkskan selier, maar door de Bondsregeeringen2o. wordt ook aan de handelaars in onverwerkte tabak schadeloosstelling toegelegd3o. wordt de opbrengst van den rijkstabakshan- del onder de verschillende staten verdeeld naar het bevolkingscijfer. "Van de wijze waarop het centrum het ontwerp begroet zal het waarschijnlijk afhangen of in den Prui- sischen Landdag voortgang zal worden ge maakt met de handelingen der kerkelijke bevoegdheidswet. Zooals bekend is heeft het Huis van Afgev. haar goedgekeurd, doch met een belangrijke wijziging en uitbreiding, die aanvankelijk door de Regeering onaan nemelijk was verklaard: het Heerenhuis moet zijn oordeel nu nog uitspreken, en daarna staat de Rijkskanselier nog voor de keus, of hij haar ten uitvoer wil leggen of niet. Verzet het centrum zich nu tegen het tabaksmonopolie, dan zal denkelijk Bis marck weigeren de Katholieke partij ter wille te zijn, iets wat zij misschien met voordacht uitlokken, dewijl zij niet geneigd is zich tevreden te stellen met iets minder dan geheele intrekking der beruchle Mei- wetten. De Oostenrijksch-Hongaarsche Regeering heeft bij de delegatiën een nieuw crediet aangevraagd van 24 millioen florijnen, om daarvoor een sterke troepenmacht op het terrein van den zoo goed als gedempten op stand in Bosnië en Zuid-Dalmatië te on derhouden en forten aan te leggen. De drangom tot een formeele aanhechting van Bosnië en Herzegowina over te gaan, neemt toe, en zeker, hoe meer er aan die ter kwader uur in //bescherming" genomen gewesten ten koste wordt gelegd, des te meer zal de //occupatie" het karakter eener alles nog maar onduidelijk, als door eenen nevel, gezien, nu herkende zij de kleine ha venplaats, waaraan zich voor haar duizend herinneringen vastknoopten. Het hotel aan de overzijde uitgezonderd, stonden de huizen nog juist zoo, als voor lange, lange jareD, toen de vrouw, die nu met vroeg vergrijsde haren en matte oogen hierboven aan het venster stond, nog de kleine Christine was die zoo menigmaal zij daar kans toe zag, de beangstigende stilte van het ouderlijke huis en het toezicht der knorrige huishoud ster was ontsnapt, om aan de spelen der kinderen uit de buurt deel te nemen. Stil, als uitgestorven zag het er nog steeds uit, het deftige, door een dwarssteegje van het logement gescheiden huis, met den hoo- gen, naar de havenplaats gekeerden gevel, met de gesloten huisdeur en de lang neder- vallende, sneeuwwitte gordijnen achter de spiegelruiten. Zouden de menschen, die daar in de diepe, sombere vertrekken leef den, nog altijd zoo rustig nevens elkander gaan? Zouden zij hun leed en hartstochten nog altijd zoo fatsoenlijk verbergen? Leefden ze nog wel en zouden zij de zoo lang afwezige hart en huis openen, wanneer zij terugkwam als de verloren zoon in het Evangelie? Wat zou het haar niet waard zijn, hun thans in de oogen te kunnen blikken en het woord van verzoening van hunne lippen te hooren!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1