Bunschoten. De ansjovisch-visscherij, welke gewoonlijk in het begin der maand Mei in ieder jaar aanvangt, is dit jaar reeds met den 24 dezer aangevangen en te oordeelen naar het begin verwacht men dit jaar eene gunstige vangst; in den nacht van Dingsdag op Woensdag bedroeg de vangst reeds per Span of 2 schuiten 6 h 10 duizend stuks. nummer van 22 April. Dat schrijven over schrijdt de grenzen van het betamelijke. Men versta ons wel. Het is volstrekt ons oogmerk niet, de theorieën van Malthus te bestrijden, veel minder aanhaar voorstanders het recht van spreken te betwisten. Doch wat wij wel ernstig ontraden is vooreerst het behandelen in het openbaar, van deze ui terst kiesche quaestie door onbevoegden: en in de tweede plaats, het opnemen van dat vraagstuk binnen den kring van het arbei dersprogram. Immers, uit den aard der zaak bevat het in zich de kiemen van verdeeldheid, en de werklieden, willen zij hun kansen van slagen niet grootelijks verminderen, hebben te zoeken naar het geen hen vereenigt, niet op den voorgrond te stellen wat hen noodwendig vroeger of later uiteen moet doen gaan. Omdat wij de //Werkmansbode" een stij genden invloed toewenschen, in het belang van den Socialen vooruitgang, zouden wij de Eedactie wel in overweging willen geven be schouwingen over de bevolkingsleer uit haar kolommen verwijderd te houden. Dat liever de mannen die van deze zaak een ern stige studie hebben gemaakt en propaganda willen maken voor hun beginsel, er een af zonderlijk orgaan voor oprichten. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat aantevangen met den le Mei e. k. door de Weerbaarheids veree- niging en de Schutterij dezer gemeente zal gevuurd worden op het terrein ge naamd de Vlasakkers, nabij de Piramide. gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 26. April 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PEKSIJN. met eenparige stemmen besloten den lood gietersknecht W. van Hoogevestsedert 50 jaren werkzaam bij eenzelfde firma aan het hoofdbestuur voor te dragen ter erlanging van eene zilveren medaille. Ver slagen over 1881 werden ingebracht om trent de werking van de leesbibliotheek, bet ziekenfonds, de spaarbank fen hulpbank, terwijl verkozen zijn tot bestuursleden voor de bibliotheek de heeren H. W. Kallf en J. C. F. Prikken, aftredende ledenvoor de spaarbank de heeren Mr. J. de Louter en W. L. Scheltus, mede aan de beurt van aftreding, voor het ziekenfonds de heer A. J. Bos aftredend lid en de heer J. Zandijk Jr. Een voorstel van den heer M. W. Schel- tema Ez. om het aantal literarische lezin gen te vermeerderen, zoo noodig met wij ziging van het reglement, werd door de heeren J. C. Leinweber en H. W. Kalff ondersteund en zal in de eerstvolgende vergadering gelijktijdig met de begrooting voor 1883 behandeld worden. De heer Kalff bedankte den heer Hak kert, bij diens aftreden als bestuurslid, voor de diensten door hem bewezen, als ook voor de leiding van deze vergadering, welke daarna is gesloten. Bij de behandeling van eene strafzaak voor het gerechtshof te 's Hage had eer gister het volgend belangrijk incident plaats: De predikant K. te Nieuw-Hellevoet moest den eed als getuige afleggen, doch weigerde dit te doen. Hij beweerde ge moedsbezwaren tegen het formulier van den eed te hebben, als behoorende tot de ethisch moderne richting, welke richting niet kan aannemen het bestaan van een supra-naturalistischen wrekenden God doch alleen erkent het bestaan van God als een macht ten goede, die in ons werkt. Bij het afleggen van de bij de wet voor geschreven eed zou hij God ijdellijk aan roepen en dus handelen in strijd met zijn plicht. Hij zeide voorts dat hij na de behaudeling van de zaak in de Tweede kamer zoowel van den predikstoel als bij andere gelegenheden had verklaard, dat het wenschelijk was te protestee ren tegen den bestaanden toestand en dat men, deed zich het geval voor dat men persoonlijk geroepen was dat protest te doen, dan ook den moed van zijn over tuiging moest hebben. Weinig had hij toen gedacht, zelf zoo spoedig geroepen te zullen worden om dien moed van zijne over tuiging te toonen. Het was zijne bedoeling zeker niet, als martelaar optetreden; maar nu de zaak ertoe leidde, moest hij zeide hij niet zijne eigen verklaringen logenstraffen, en den moed van zijne over tuiging hebben. De procureur-generaal eischte onmid dellijk inhechtenisneming van den weige- renden getuige en schorsing van de be handeling der zaak. Na geruimen tijd in raadkaner beraadslaagd te hebbenver klaarde het Hof, dat er geene termen waren om de behandeling der zaak uittestellen, waarop be procureur-generaal tegen den ge tuige eene maand gevangenisstraf eischte. Het Hof zal over deze zaak over eene week uitspraak doen. De Arr. Bechtbank te Utrecht, heeft Woensdag j.l. bij praeparatoir vonnis ge last dat de gemeente Amersfoort appel- leerende tegen de firma Houtzaager van Yeen, binnen drie dagen zal overbrengen en deponeeren ter griffie der Eechtbank de gemeente-rekeningen van 1790 tot en met 1831. Met bepaling dat die gedurende 8 da gen ter griffie voormeld ter inzage zullen blijven van de geintimeerde; met last, dat de zaak ter terechtzitting derzelfde Eechtbank zal uitgeroepen worden op Woensdag 10 Mei e.k. ten einde, zoo noodig, aan geintimeerde gelegenheid te geven naderen conclusie te kunnen nemen uit inzage der oorspronkelijke rekeningen geput. Tot Kantonregter-plaatsvervanger te Amersfoort is herbenoemd de Heer Mr. J. van der Leeuw, advocaat en procu reur alhier. Vergadering van den Eaad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 2 Mei 1882, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1880. 2. Kohieren van den hoofdelijken om slag, dienst 1881 en 1882. 3. Ontwerpbesluiten tot af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1881. 4. Advies van Burgemeester en Wet houders op de rekesten om concessie voor den aanleg van stoomtramwegen. 5. Advies op de rekesten van A. van Haselen tot aankoop en van A. Pijpers tot aankoop of huur van grond op het ter rein bij den militairen ziekenstal. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling der jaarwedde van de heelmeesters. 7. Kekest van den Heer A. Ahlrichs om uilbetaling zijner jaarwedde als onder wijzer aan de herhalingsschool, met advies. 8. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer H. van Gelder van dekostelooze naar de tusschenschool. 9. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden der Commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der wet op de schutterijen. BUITENLAND. De militaire autoriteiten te Woolwich hebben een brief ontvangen, geteekend z/Een lid van de Confrérie/' waarin ont hullingen worden gedaan over een com plot, dat ten doel zou hebben de kazernes te Woolwich in de lucht te doen sprin gen. Blijkbaar droeg deze brief het karak ter van een bedreiging. Er zijn evenwel buitengewone voorzorgsmaatregelen geno men. Maclean, de man die op de Koningin van Engeland schoot, zal naar het ge sticht voor krankzinnige misdadigers te Broudmoor worden overgebracht. Hij is zeer kalm en schijnt aan het proces niet te denken. Een Engelsch blad deelt een brief me de van den gezant van den Abessinischen Koning, waaruit blijkt, dat een oorlog tusschen Egypte en Abessinië onvermijde lijk is. De Fransche Minister vau Posterijen en Telegrafen zal bij de Kamer een wets ontwerp indienen, waarbij hel briefport voor geheel Frankrijk van 15 op 10 cen times wordt verlaagd. De Duitsche Bondsraad heeft met 36 tegen 22 stemmen het tabaksmonopolie aangenomen. Het stoffelijk overschot van den groo- ten natuurkundige Charles Darwin, is in Westminster Abdy bijgezet. Een Parijsch telegrafist moet ontsla gen zijn, omdat hij regeerings-depêches aan Gambetta heeft medegedeeld. Wanneer een zoogenaamd groot man als Gambetta gebruik maakt van de laag heden van een telegrafist, dan is zijn gedrag zeker, nog meer dan 100 pCt., afkeuringswaardigerals dat van zijn slachtoffer. BINNENLAND. H. K. H. Prinses Hendrik wordt Woensdag a. s. uit Weimar in de resi dentie terugverwacht. Te Ouderkerk a/d IJsel zijn in twee gezinnen, aan den Oudelandschen weg woonachtig, pokken uitgebroken. In de vorige week i3 te Gouda een persoon door de pokken aangetast. De Eegeering heeft een geheel nieuw wetsontwerp aangeboden, houdende wette lijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Bij dit wetsontwerp vervalt o. a. de vrijstelling voor veldarbeid, waardoor het schoolverzuim zoozeer in de hand werd gewerkt. GEMENGD NIEUWS. Den 17den dezer had de hoorndrager A. Heimig, woonachtig te Zwolle, het on geluk, terwijl hij bezig was een baal rijst naar boven te dragen, met den trap, waar op hij stond, om te vallen. Een dag na het den man overkomen ongeluk werd hij krankzinnig en Zondag is hij overleden. Voorheen werd de huid van de roggen, tegelijk met den overigen afval van dien visch, als, waardeloos weggesmeten. Tegen woordig bewaren de visschers die huiden zorgvuldig, dewijl 't vel van een groote rog allicht 3 a 4 stuivers opbrengt. De rogvelleu worden goed gedroogd en dan naar België opgezonden, waar ze dan ƒ2.50 a 3 per K. G. opbrengen. Door het kantongerecht te Terborgh is een jongen, die met zijn klomp naar een haas gegooid had, wegens overtreding der jachtwet, veroordeeld tot een boete van f 15, subsidiair 6 dagen gevangenisstraf. Chin Chin Chan, een Chineesch student, die zich te New-Haven, Connecticut (Noord- Amerika) vroeger, ophield om zich voor te bereiden voor de studiën in het Yale-Kol- lege, is in zijn geboorteland onthoofd, om dat hij een eenigszins teedere briefwisse ling hield met een meisje te New-Haven. De wetten van zijn land verbieden dat. Anna Loftus een 16-jarig meisje, redde zich Donderdagavond uit een brandend huis te Stockport. Nauwelijks het gevaar ont komen, bemerkte zij dat haar zevenjarig zusje in het lichterlaaien gloed staande gebouw was achtergebleven. Zij bezwoer de omstanders om hulp te verleenen, maar niemand waagde het, zich in het branden de gebouw te begeven en zijn leven voor dat van een ander in de waagschaal te stellen. Snel beraden dompelde het meisje toen haar omslagdoek in het water, wik kelde zich er in en was het volgende oogenblik in de vlammen verdwenen. Met onbeschrijfelijke spanning verbeiden de toe schouwers den afloop van het ontzettend waagstuk, en reeds had men alle hoop opge geven, toen het dappere meisje met haar zusje in de armen weer te voorschein kwam, maar voor het gebouw in zwijm neerviel. De reddende engel had zware brandwonden in 't gelaat en aan de armen, die haar onver wijld vervoer naar het gasthuist noodzake lijk maakten. Heil, driewerf heil voor dat edele meisje. Nijmegen, 22 April. Gisteren avond ver voegde zich een manspersoon van omstreeks 40 jaar, als schipper er uitziende en goed bespraakt, met donker blonden baard en knevel, gekleed met donkeren jas en ge streepte broek, bij den lijkbezorger H. al hier, wien hij het treurige verhaal deed, dat hij met zijn schip in de Haven alhier lag en een doode aan boord had, dien hij vooral deftig in de tweede klasse wil de begraven zien, terwijl hij den lijkbe zorger een nota der kosten vroeg, welke hem terstond werd ter hand gesteld. Toen hij daarvan inzage genomen had, maakte hij met den lijkendienaar de af spraak, dat deze hedenmorgen aan boord zou komen, om de deftige begrafenis te regelen. Alvorens naar boord terug te kee- ren, wilde hij nog eenige betaliugen in de stad doen, waarvoor hij evenwel tot zijn schrik geen geld genoeg bij zich gestoken had, daar in zijn droevige omstandigheden allicht gebeuren kon, dat daaraan niet gedacht werd; daarom verzocht hij aan den lijkbezorger of deze hem even een gulden of twaalf wilde leenen, welk ver zoek met het uitzicht op de deftige be grafenis zonder aarzeling werd ingewilligd; zelf gaf deze goede man nog iets meer dan het gevraagde, opdat hij toch vooral niet te kort zou komen wat de lijkendie naar ongaarne zou zien. Heden morgen reeds in de vroegte begaf de doodendienaar zich, vergezeld van een timmerman op weg naar de aangeduide plaats, voor schipper Van der Velden, zoo als de man zich genoemd had, doch hoe ontstelde de man met den lamfer, toen hij nergens een schipper van dien naam vond, veel minder een doode om deftig begraven te worden. Aan den dienaar der dooden schoot niets ander over, dan zich zeer teleurgesteld met den timmerman, die de maat der doodkist zou nemen, huiswaarts te begeven in de zekerheid dat de nette be grafenis niet doorging en met de gedachte aan het geleende geld, wat nooit terugkwam. Bij een landbouwer in den omtrek van Gheel waren twee krankzinnigen besteed, die elkaar een broederlijke genegenheid toedroe gen. Dezer dagen kwam een van hen te overlijden, nadat hij gedurende zijne ziekte door zijn lotgenoot met de teederste zorg was verpleegd. Het lijk was afgelegd in een kleine kamer; den volgenden morgen zou het worden ter aarde besteld. Al de bewoners der pachthoeve waren in diepen slaap ge dompeld, toen de overgebleven krankzinnige voorzigtig opstonden naar het doodenvertrek sloop. Metbovenmenschelijkekrachtsinspan- ning droeg hij het lijk op zijn schouders' naar de voorkamer der hoeve, plaatste het daar in een leuningstoel, nadat hij het ge heel had aangekleed, en legde vervolgens de kachel aan. Toen de bewoners, eindelijk door al dat gerucht wakker geworden, be neden kwamen, vonden zij den krankzinnige weenend voor het lijk geknield. //De arme jongen had het zoo koud, en daarom had hij hem maar hier gebracht en wat vuur voor hem aangelegd." Sinds de begrafenis is de overgeblevene ongelukkige aan het kwijnen geraakt. DrC.) Door de justitie uit Zwolle is Vrijdag een onderzoek ingesteld, omtrent den dood van den Winkelier G. van den Berg te Kampen, waarvan Donderdagmorgen het lijk gevonden werd in een turfsloot onder de gemeente Grafhorst. Er zijn zware ver moedens gerezen tegen J. S., veehandelaar te Grafhorst; na een langdurig verhoor is hij voorloopig in hechtenis gesteld en gevankelijk naar Zwolle gebracht. Uit Nieuw-Mexico wordt bericht, dat daar weder vreeselijk huisgehouden is door de Indianen, die een aantal hoeven der blanken verwoestten en de bewoners ver moordden. Er zijn troepen afgezonden om die plunderingen te keer te gaan. BUEGEELIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 21 April. Theodora Catrina, d. van Hendrik Houtveen en Sophia van Westerlaak. Elisabeth, d. van Jan Mater en Cornelia van den Berg. 22. Amersfoort, 29 April 1882. In de op Donderdagavond gehouden vergadering van het Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van T Algemeen bracht de Heer W. J. Hakkert als tijdelijk Voorzitter dankbare hulde aan de nagedachtenis van wijlen Dr. Menalda van Schouwenburg, door wien laatstelijk als voorzitter en ook vroeger als mede bestuurder zooveel goeds is verricht in 't belang van het departement. De heeren H. W. Kalff en H. W. de Heus werden benoemd tot leden van het bestuur, in plaats van genoemden heer v. Schouwen burg en van den heer Hakkert, niet ter stond herkiesbaar. Overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek is

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2