NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, BaarnBiseiioM, EemnesHamersvelfl, StoMentei, VnurscliR,Scharpenzeel t, Woensdag 3 Mei. Bloed om Bloed. No. 35. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentien kunnen Inge» zonden worden tot uiterlijk 'o morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleebts drie maal in rekening gebracht. Buitenlanclsch Overzicht. Abonnemeutiprijt voor Amersfoort per 8 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummer» 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woemdagt- en de» Zat er dag t. tb Amersfoort. Advertentien van 16 regel»J 0,40. Iedere regel meer O,OS. Voor het Buitenland0,074 Reclames per regel0,10. Groots letter» worden berekend naar plaaUrnimte. De Duitsche Rijksdag heeft zijn zittin gen hervat. De Rijkskanselier was niet tegenwoordig, ofschoon zijn komst wel verwacht wordt ten einde door zijn tegen woordigheid aan het ontwerp tot instelling van het tabaksmonopolie, waarvan de afgevaardigden nu eerst de memorie van toelichting hebben ontvangen, kracht bij te zetten. De opening geschiedde zon der eenige bijzondere plechtigheid en in de gewone vergaderzaalde rededaarbij door den Rijksminister Von Bötticher voorgelezen, bevatte eenige bekende vol zinnen over de vriendschappelijke en vre delievende verhouding tot andere mogend heden, en voorts een korte aanprijzing van Bismarcks tabaks-plannetje. Het vo rige bureel werd herkozen, zoodat voor zitter is de conservatief Levetzow, eerste vice-president de clericaal Von Stauffen- berg, tweede de nationaal-liberaal Acker- mann. Dsze namen geven een denkbeeld van den stand en de verhouding der par tijen. Belangrijke discussiën zijn in de eerste dagen niet te wachten. De Bondsraad heeft zich inmiddels be zig te houden met het ontwerp ter onder steuning van oude of gewonde werklieden. FEUILLETON. TJIT HET HOOGDUITSCH van CLAIRE VON GLUMER. Ik ben hier niet om te haten, maar om lief te hebben. 7) Indien zij het niet wilde doenkon hij den jongenheer in vertrouwen nemen. Jammer dat hij van zijn uitstapje naar Ber lijn nog niet teruggekomen was, anders zou hij de tante nog voor haar vertrek naar Fisehdorf een woord van troost hebben kun nen toespreken. Maar morgen kwam hij stellig te huis; misschien vandaag nog En kon hij ook niets gedaan krijgen, wat met het oog op des consuls hardnekkigheid in ieder geval mogelijk was, welnu, zoo had toch Hellborn niet meer alleen de verant woordelijkheid jegens de arme Christine te dragen. Met vrij wat meer zelfvertrouwen dan hij gegaan was, kwam hij in het gevelhuis terugde consul zat reeds in het kantoor aan zijnen lessenaar. //Hebt gij mijne orders uitgevoerd?" vroeg Onder anderen komen daar de volgende bepalingen in voor: Blijft een werkman ten gevolge van een ongeval langer dan 14 weken thuis, dan worden hem de kos ten voor den geneesheer en 2/s van zijn weekloon uitbetaald voor den geheelen duur zijner ziekte. Sterft hij, dan worden de begrafeniskosten door den Staat gedra gen en ontvangt zijn weduwe 20 pCt. van het weekloon en 10 pCt. voor elk kind tot zijn 15de jaar; was de overleden werkman weduwnaar, dan wordt het jaar geld voor het kind op 15 pCt. gesteld. De verzekering wordt een onderlinge: alle industriëelen van een zelfden tak, waarbij de werkman in dienst was, betalen te za nten 60 pCt. der uitgaven, de Regeering 25 pCt., de onderneming waarbij het onge luk plaats had 15 pCt. Bij de centrum partij vindt het. plan weinig bijval, om dat zij tegen de staatsbijdrage is gekant. In het Fransch Ministerie wordt een grootsch plan besproken, dat eigenlijk reeds vele jaren een onderwerp van overweging heeft uitgemaakt, doch met meer kracht op den voorgrond treedt nu Frankrijks in vloed ter Noordkust van Afrika is toege nomen. De kommandant van den genera- len staf Roudaire heeft namelijk het plan bestudeerd om de Middellandsche zee in gemeenschap te brengen met de woestijn Sahara, zoodat deze opnieuw zou worden wat zij in overoude tijden is geweest, een binnenzee. De uitvoering van dat plan zou het klimaat van Afrika belangrijk verbeteren, en het groote werelddeel meer toegankelijk maken voor den beschavenden invloed van handel en verkeer. In Tunis kunnen de opstandelingen, men weet welke beteekenis het tegenwoor- hij zonder op te zien, terwijl de oude zich van hoed en overjas ontdeed. //Om u te dienen, mijnheer de codsuI; de dames reizen heden nog af," gaf hij ten ant woord. Hij achtte het niet noodig te zeg gen, dat de reis niet verder dan Fisehdorf zou gaan. De consul richtte zich op. *Ik dacht het welprevelde hij in zichzelven; en hardop, met een hartelijken lach, voegde hij er bij //Hoeveel vraagt de persoon? Gij kunt het meteen overbrengen." Hellborn schudde met stil leedvermaak het hoofd. ^Neen, mijnheer de consul, van een schadeloosstelling heeft onze heeft de dame niets willen weten," antwoordde hij. //Mijnheer Georg had voor haar en voor zijne dochter toereikend gezorgd; zij was niet als bedelaarster gekomen. //Praatjes!" viel de consul in. //Gij zijt niet bij de hand geweest, Hellborn! Ik wenschte nieter moet niet kunnen ge zegd worden gij zult onderzoeken, waar heen de vreemde dame van hier vertrokken is de geldquaestie moet in ieder geval geregeld worden 't heeft echter geen haast.Gij kunt nu aan uw werk gaan." Dit zeggende boog hij zich weder over zijne brieven. Hellborn, die in gedachten moed vatte, dat de jongeheer hem ook in deze nieuwe zwarigheid zou te hulp komen, dig spraakgebruik aan dat woord hecht, maar niet tot //rust" komen. Maar ook op het Algerijnsch grondgebied spookt het nu en dan, en dat is nog veel bedenkelijker. Een telegram uit Oran meldt: Twee compag nieën van het Vreemdenlegioen, onder be vel van Castresdie een topografische ver- kennings-afdeeling met een konvooi met twee dagen levensmiddelen vergezelden, werden te Tigrië door 6000 opstandelin gen met hun vrouwen en 1800 ruiters aangevallen. De. twee compagnieën verde digden zich heldhaftig en doodden ver scheidene aanvallers; ze bleven dan ook meester van het slagveld, maar de trein- voerders moesten de wagens in den steek laten, verloren 37 man aan dooden en hadden 30 gewonden. De drukte van het huwelijk van Prins Leopold, bij welke gelegenheid de voornaamste der gasten, onze Koning en Koningin, talrijke bewijzen van sympathie ontvangen, neemt niet zoo geheel de gemoederen in Engeland in beslag, dat de politiek er bij stilstaat, en vooral de Ier- sche aangelegenheden baten den staats lieden natuurlijk veel zorg. Vrij onver wacht kwam het bericht dat de onder koning van Ierland, Lord Cowper, ontslag heeft gevraagd en opgevolgd is door Lord Spencer, die lid blijft van het kabinet. Bovendien loopen er geruchten van ver zachting der tot dusver genomen maat regelen de nieuwe Onder-koning zou spoedig de krachtens de dwangwet ge vangen verdachten in vrijheid stellen. Par- nell, die als een tweede Allaert Beijling zijn eerewoord gestand heeft gedaan hij verwachtte dan ook niet zoo bar be handeld te worden als de verdediger van plaatste jzich eveneens aan den lessenaar, en in beider handen bewogen zich de pen nen zoo regelmatig, alsof alles zijnen ouden, gewonen gang ging. Zoo veel te onrustiger begon de dag voor Christine en hare dochter. Toen Kato van hare wandeling tehuis kwam, was de wagen naar Fisehdorf be steld. Do moeder verklaarde, dat zij het hier geen dag langer kon uithoudenKato, die sinds lang gewoon was zich te voegen Daar de luimen der ziekelijke vrouw, deed wat in haar vermogen was, om het vertrek te be spoedigen, en toen zij, na een rit van een uur, het doel der reis bereikt hadden, begon een langdurig zoeken naar eene woning, waarbij de moeder buitengewoon besluite loos, bijna vreesachtig was. z/Wat is Fisehdorf veranderd; het is on herkenbaar!* zeide zij met blijkbaren te genzin toen zij de badplaats binnenreden. z/Toen ik het kende, was er van deze groote hotels en elegante villa's geen sprake; bet was toenmaals een door schippers en vis- schers bewoond dorp; nu is het voornaam en vervelend geworden-" En niet in staat de naweeën der laatste smartelijke gebeur tenissen voor zich te houden, voegde zij er bij: //Waren wij maar nooit hier ge komen!" Kato trachtte haar neder te zetten. Zij Schoonhoven zal vermoedelijk niet tot de losgelateuen belmoren zijn houding was steeds te beslist om die eenvoudig //ver dacht" te noemen. De giftmenger Lamson, voor wien de Regeering der Vereenigde Staten te ver geefs op grond van beweerde krankzinnig heid is tusschenbeiden getreden, werd Vrij dagmorgen ten 9 uur gehangen, nadat hij volledige belijdenis van schuld had afge legd. 'tls te hopen dat de Unie meer suc ces zal hebben op haar poging tot inter ventie bij den Czaar van Rusland, ten be hoeve van de arme Israëlieten. Op last van President Chester Arthur heeft de Minister van Buitenlandsche zaken den Amerikaanschen gezant te Petersburg op gedragen des Keizers aandacht te vestigen op de slechte' behandeling, waaraan de Russische Joden blootstaan, op de ver ontwaardiging, daardoor in Noord-Amerika gewekt, en aan te dringen op het nemen van krachtige maatregelen, om de herha ling van gruwelen, als onlangs te Balta werden gepleegd, te voorkomen. Die gruwelen, ze zijn dan ook volko men gelijk te stellen met de beruchte Bulgaarsche //atrocities" der Turksche baschi-bazoecks, waarover indertijd zoowel Engeland als Rusland zich zoo warm heb ben gemaakt. Men spreekt nu vau 40 vermoorden, en daaronder vrouwen en kin deren die men levend in de vlammen der brandende woningen wierp. Daarbij komt, dat den Joden van overheidswege verbo den wordt, zich te verdedigen; dat hun het verblijf in de steden wordt ontzegd, en dat de troepen, door de gouverneurs ter bescherming afgezonden, door woeste behoefde immers niet te midden van het getier en gewoel der badgasten te wonen, zeide zij; in de wijd uiteengelegen plaats, welker huizen op en tusschen schoon be groeide duinen verstrooid lagen, waren on getwijfeld ook eenzaamheid en stilte te vin den; en daarnaar zouden zij zoeken. Maar hoeveel stille, in het bosch ver scholen punten zij ook vondensteeds kwam het barer moeder niet eenzaam ge noeg voor. Eene ziekelijke vrees bespied, herkend en aan haren broeder verraden te zullen worden, had zich van haar meester gemaakt. Het was nu nog tamelijk stil in de straten; de meeste winkels waren nog ge sloten, aan de meeste huizen hingen nog de verhuurbilletten. Wanneer echter al deze groote en kleine gebouwen bewoond zou den zijn, uit al deze vensters nieuwsgie rige oogen keken, kon iedere schrede door de dorpstraten nieuwe gevaren opleveren. Zij wist zich niet juist rekenschap te geven van 't geen zij vreesde, maar even ongeduldig als zij er gisteren naar verlang de haren broeder te ontmoeten, evenzeer gevoelde zij zich nu gedreven, om zich- zelve en Kato aan zijne blikken te ont trekken. En Kato viel in hare frissche, krachtvolle schoonheid zoozeer in het oog, deed zóó herinneren aan haren vader en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1