SPEKSLAGERIJ Manufacturen. W. Morre. J. van den Akker. - A ADVERTENTIE N. Staten-Generaal. benden barbaarsche boeren worden terug gedreven; is het wonder dat de Israëlie ten in massa het ongeluksland willen ver laten De vereenigde Vergadering der Hongaar- sche en Oostenrijksche delegatiën nam het Hongaarsche voorstel tot vermindering van het crediet voor de bezetting van Bosnië en de Herzegowina met 2 millioen aan. Naar aanleiding daarvan is de Rijksminister van Financiën, de heer Slzavy, afgetreden: zijn positie was evenwel reeds moeielijk ge worden, dewijl hij in gevoelen verschilde met zijn ambtgenooten, die het bestuur van genoemde gewesten op meer militairen voet willen inrichten. t OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan JAN MORRE en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om eene SPEKSLAGERIJ opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Kampstraat, wijk C, no. 106, bij het kadaster bekend on der Sectie E, no. 3331. Amersfoort, den 1. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrechtd.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-regle- ment voor de gemeente Amersfoort Doen te welen, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 24. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 1 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 3 Mei 1882. Naar wij vernemen heeft de Heer H. W. de Heus, Directeur der Rijks-Nor maalinrichting enz. alhier, om bijzondere reden, bedankt voor de eervolle uitnoodi- ging tot lid der Commissie (Art. 62 der Wet van 17 Aug. 1878) belast met het afnemen der examens voor de akte als hoofdonderwijzeres en hoofdonderwijzer. Bij besluit der Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 27 Apiil jl. zijn be noemd tot leden der commissie voor de herzienning van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, afdeeling Amersfoort, de heeren T. C. van Gelder alhier, W. Beukers, Burgemeester te Bun schoten, en Immink, Notaris te Ameron- gen. zuster Bertha, die beide hier in deze streek ongetwijfeld nog in herinnering van veel menschen leefden. Hoe was het mogelijk, dat zij dit alles tot nu toe niet overdacht had? ,/Gij zult zien, wij vinden geene woning waarin ik mij op mijn gemak kan gevoe len," zeide zij telkens. „Het beste is dat wij weer van hier gaan; er zijn eene me nigte van badplaatsen in de buurt." „Maar Kato, aan wie Fischdorf door de Berlijner geneesheeren bijzonder aanbe- len was, zocht rusteloos voort. „Geduld maar moedertje, wij zullen wel wat vinden," gaf zij telkens weder ten antwoord, liet den wagen dan hier dan ginds de hoofd wegen verlaten, en had werkelijk de zelfvol doening het huis te ontdekken, dat aan alle voorwaarden van eenzaamheid door hare moeder gesteld, beantwoorden moest. Aan het uiterste uiteinde der badplaats, waar in de schaduw van beukenboomen, oude vis- schershutten staan, lag het zijwaarts, door bosch omgeven, het front met eene groote waranda naar de zee gekeerd, droomerig stil in de middagzon. De wagen hield stil. Door eenen zwart bonten keeshond aangeblaft, stegen moeder en dochter de buitentrap op. Eene buigende Naar wij uit goede bron vernemen is onze vroegere stadgenoot den Heer W. van Es veld, laatst medebestuurder aau de rijks postspaarbank te Amsterdam, be noemd tot President-Directeur der Suri- naamsche bank. Gedurende dezen zomer zullen op het terras der Buitensocieteit „Amicitia" al hier de volgende concerten gegeven wor den 29 Mei, tweede Pinksterdag, door het mu ziekcorps van het le Regiment Hussaren, kapelmeester de heer H. Kareis. 12 Juhi (maandag) door het M.c. der Utr. Schutterijkapelmeester de Heer Coenen. 25 Juni (zondag) door het le Reg. Hus. (H. Kareis.) 8 Juli (zaterd.) door de Utr. Sch. (Coenen.) 20 (donderdag) 2 Aug. (woensd.) 17 (donderdag) 26 (zaterdag) door de kapel der Kon. Ned. Marine, kapelmeester de Heer A. Bernhardt. Ter zitting van den gemeenteraad van Amersfoort op Dinsdag 2 Mei, door al de leden bijgewoond, zijn de Staten van oninba re posten van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1880 goedgekeurd; het derde aanvullings-kohier over 1881 en het oorspronkelijk kohier voor 1882 van den hoofdelijken omslag vastgesteld; twee ontwerpen-besluit tot af- en overschrijving van posten op de gem.-begrooting over 1881 aangenomen; omtrent het verzoek van den heer Cramer van Baumgarten om conces sie voor een stoomtram is op voorstel van den heer Bake besloten voorloopige conces sie te verleenen, met bepaling dat binnen drie maanden definitieve concessie behoort te worden aangevraagd, waarbij al de noo- dige voorwaarden zijn te regelen; een voorstel van B. en W. om een stukje grond aan A. Pijpers voor 25 jaren voort te verhuren tegen f 5 's jaars is aangeno men, evenals hun voorstel om, met intrek king der personeele toelaag van f 100, de jaarwedde van beide heelmeesters met dat bedrag te verhoogenaangaande het ver zoek van den heer A. Ahlrichs om uit betaling van zijn tractement als onderwij zer aan de herhalingsschool, is op voor stel van den heer Groeneboom besloten- hem eene gratificatie van f 30 toetekennen, alzoo f 5 meer dan B. en W. voorstelden; de Wethouders zijn benoemd tot leden en de heeren Visser en v. Beek tot hun ne plaatsvervangers in de schutterij-com missie. Ingebracht zijn de volgende stukken rapport van B. en W. en curatoren, be treffende het verzoek van ingezetenen om in plaats van het progymnasium opterich ten een gymnasiummededeeling van den kapitein-ingenieur en van B. en W. no pens den voorgenomen verkoop van het Kinderhuis aan het rijkverslag van den toestand der gemeente en onderscheidene instellingen over 1881; goedkeuring van Ged. Staten op de verhuring van terrein aan „de zandhoopen;" proces-verbaal van kasopneming; dankbetuiging van den gar- nizoens-kommandant voor het blijk van waardeering der militaire medewerking bij oude met eene verblindend witte muts op, verscheen. Zij was de kasteleinse, zeide zij met eigenwaarde. De bovenste kamers, voegde zij er bij, stonden de dames ten dienste; de begane grond moest ten allen tijde voor den huiseigenaar, den heer graaf, beschikbaar gehouden worden, hoewel hij, oud en ziek, hier sinds jaren niet was ge weest en ook dezen zomer denkelijk niet ko men zou. De inrichting was een der beste, die zij heden gezien hadden; de kasteleinse wilde voor bediening zorgen. Geen enkele gegronde reden om niet hier te blijven, was te vinden. De woning weid gehuurd, en Ka to ging zoo ijverig aan het uitpakken en in richten, dat na weinige uren alles in orde was. Zij had de gave, met boeken en albums, een paar photographiën in lijsten haar schrijf gereedschap, haar naaidoos, de sluimerkus- sens en voetbankjes, reukfleschjes en licht schermen de vreemde omgeving voor haar moeder een behagelijk aanzien te geven. Bloemen alleen ontbraken nog, toen zij haar werk in oogenschouw nam; hare moe der scheen in de leuningstoel op de waranda te sluimeren. Stil sloop Kato weg, om voor dit sieraad te zorgen. Wordt vervolgd.) den brand op 20 Maart; bericht vau den onderwijzer S. de Boer dat hij de gedane benoeming niet aanneemt; verzoek van de firma Beuker de Valk om verbetering van den weg buiten de kleine Koppel; adres van den heer J. H. Zwier betref fende nadere regeling van den brandweer; en bericht van de samenstelling der com missie voor de straatverlichting. Rapport van den gem.-architect betrekkelijk het dempen van grachten en de rioleering; daarna is door den heer Gerritsen de aandacht van B. en W. gevestigd op den aanleg en verbetering van wegen, enz. BINNENLAND. De eerste ansjovis is te Monnikendam aangevoerd; men verwacht een goed jaar, dat men het oog op den weinigen voor raad van dat dure vischje wel wenschelijk is. Iemand uit Wouw is wegens het moed willig uitgeven van Belgische centen, door het kantongerecht te Bergen op Zoom, tot een geldboete veroordeeld. Het leeningontwerp van den minister van Lynden is sedert eenigen tijd van den Raad van State terug; men mag dus de indiening binnen korten tijd verwach ten. De aardappelen worden reeds verkocht voor 40 h 100 ets. den HL. en zijn in soort nog goed eetbaar. Gekookte aardap pelen met maïsmeel is een uitstekend vetmakend varkensvoeder. De aankoop ge schiedt tot dit doel. Het nieuwe handelstractaat met Frank rijk moet in de afdeelingen der Tweede Kamer ongunstig ontvangen zijn. grondbezit op Java en Madoera drukken, meende de Voorzitter dal de Kamer bij den aanvang der zitting van Vrijdag zich voorshands te bepalen had tot de conclu sion en alzoo liet meerdere buiten be handeling moest blijven. De voorstellers waren dit niet met hem eens; na eenig debat werd het inzicht des Voorzitters ge volgd. Voorts had een gedachtenwisseling plaats over het oordeel, door den heer Van Nispen alsmede in een nota van den heer Wintgens uitgesproken over den oud- Gouverneur generaal London, iu verband met diens bemoeiingen in zake de conversie. Over de quaestie zelve werd nog het woord gevoerd door de heeren Schaepman, Keu- chenius en Dc Casembroót, beide eersten ter verdediging van de conclusie der meerder heid, terwijl daarentegen de heer De Casem- broot den stap des Gouverneur-generaals Van Lansbergen, die ten doel had den strijd over de de conversie te verdagen, in bescherming nam. Door den Minister van Koloniën werd de circulaire van 15 Augustus 1880 toegelicht en verdedigd, omdat zij ten doel had de zaak der grondbezit- verandering haar natuurlijken loop te laten volgen. Het besluit der meer derheid noemde hij een zeer vijandig gesteld stuk. GEMENGD NIEUWS. Het te Parijs meest gelezen dagblad „Pe tit Journal" heeft zijn directeur, de heer Jenty, verloren en is deswege Donderdag in rouwgewaad verschenen. De heer Jentij be gon op 32-jarigen leeftijd de loopbaan van journalist en was van af 1873 aan het „Petit Journal" verbonden. Zijn dood i3 voor het blad een groot verlies. HH. MM. de Koning en Koningin worden overal waar zij zich in Londen vertoonen ten hoogste geëerbiedigd en de verschijning van HH. MM. maakt een zeer goeden indruk. Dinsdag den 25. April, des namiddags ten half drie, hervatte de Tweede Kamer haar werkzaamheden. Als naar gewoonte was deze eerste zitting gewijd aan mede deeling van ingekomen stukken, samen stelling van afdeelingen enz. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, Woens dag het sedert ingekomen ontwerp-han- delstractaat met Frankrijk in de sectiën te onderzoeken, en Donderdag over te gaan tot de beraadslaging over de conclusiën van het rapport der Commissie omtrent het Oost-Indisch verslag over 1880, met name den overgang van gemeen in per soonlijk grondbezit op Java en Madoera. De meerderheid der Commissie keerde de deswegen door den Gouverneur-generaal den 15en Augs. 1880 uitgevaardigde Ka binetscirculaire af en sprak als haar mee ning uit: „de spoedige uitvaardiging eener algemeene verordening waarbij dat recht (tot conversie) uitdrukkelijk erkend en bevestigd, en de uitoefening daarvan moge lijk gemaakt en geregeld wordt, meer dan ooit een eisch is geworden van goede staat kunde en van rechtvaardigheid. De min derheid wenschte eenvoudig te volstaan met een dankzegging aan den Minister, - waarin goedkeuring van de bedoelde circulaire ligt opgesloten. Over deze beide conclusiën nu liep het debat, dat Donderdag door deu heer Van der Hoeven werd geopend. Spr. poogde de discussiën te beperken tot de circu laire, en aldus theoretische beschouwingen over communaal of individueel grondbezit er buiten te houden. Hij toonde aan dat bedoeld schrijven op de inlandsche bevol king en haar hoofden geen anderen indruk kan maken dan dezen, dat de Regeering de conversie niet wil, en daarom achtte hij het een politieken misgreep. De heer Van Nispen verwierp de be perking, door den vorigen Spreker voor gesteld, en betoogde dat de conversie bij den Javaan niet gewild is: waar zij ertoe overging was het uit vrees dat de Regee ring het voor haar zou doen. De circulaire had dus terecht onthouding vau alle pres sie aanbevolen. Dewijl door de heeren Van Gennep en Van Dedein een amendement was ingediend op de conclusie der meerderheid, den wensch uitsprekende naar een betere re geling van de lasten, die het inlandsch De ondergeteekenke betuigt door dezen zijn hartelijken dank aan Mej. G. J. MINGELEN, te Amersfoort, voor de goede leiding, die een zijner Pupillen ruim zes jaar aan hare Inrichting genoten heeft en die daarna met goed gevolg haar Examen heeft afgelegd. Hij durft daarom met het volst vertrouwen hare Kostschool aan alle Ouders of'Voogden aanbevelen. F. A. MOLIJN Dz. Rotterdam, April 1882. 7 De Deurwaarder N. S. BLOM is ver huisd van het H A VI E naar het ZUID SINGEL A 260, nabij de Varkensmark t. PUBLIEKE VERKOOP van Manu facturen, op MAANDAG 8 MEI n/m. 2 uur en D1NGSDAG 9 MEI v/m. 10 uur in het „Amalia Hotel" te Baarn. 's Morgeus voor den verkoop van 10 tot 2 uur te zien. N. S. BLOM, Deurwaarder. Met dankzegging voor het vertrouwen en de gunst ge durende veertig jaren van mijne geachte stadgenooten en environsbe- woners ondervonden, heb ik het genoegen te berichten dat mijne I van af 1 Me i is overgenomen door mijnen Schoonzoon J. VAN DEN AKKER, en beveel hem bij dezen beleefd bij mijne geachte begunstigers aan. Utrechtsche straat. Volgens bovenstaande advertentie heb ik de van mijnen geachten Schoonvader over genomen en zal deze op denzelfden voet en hetzelfde huis voortzetten. Mij vleijende het vertrouwen en de zelfde gunst te mogen genieten, zoo ruim schoots door mijnen voorganger ondervon den, beveel ik mijne zaak aan mijne ge achte stadgenooten en environsbewoners beleefdelijk aan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2