NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Maken, HooilaiiR en loiiiita. Zaterdag 6 Mei 1882. lip.nhiirnr Vim wUuli, Bloed om Bloed. No. 36. Elfde jaargang. Uitgever: A. JU. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 'g morgens §!/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maamdei f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woemdagt- an des ZmterdMfS. tb Amersfoort. Advartemtiëm va» 18 regelsJ 0,40. ledera regel meer 0,0a. Toor het Buitenlaad0,07s Reclames per regel0,30. Groota letters wordsn berekend ïaar plaatsraimta. Het ontwerp houdende wettelijke be palingen tot het tegengaan van overinati- gen arbeid en verwaarloozing van kinderen, geruimen tijd met verklaarbaar verlangen te gemoet gezien, mag, wordt het tot wet verheven, als een belangrijke verbetering van den tegenwoordigen toestand gelden. De strekking en de voornaamste bepa lingen zullen we in breede trekken trach ten op te geven. In de' eerste plaats handhaaft het de bestaande voorschriften en breidt die ook uit tot den veldarbeid en huishoudelijken loondienst. //Onder arbeid wordt in deze wet verstaan, elke werkzaamheid in of voor eenig bedrijf. Huishoudelijke diensten worden als arbeid aangemerkt, bijaldien het kind daarvoor gehuurd is.7' Aldus heet het in art. in verband met art. 3, dat het hoofdbeginsel der wet bevat: z/Het is verboden een kind arbeid te laten verrichten, vóórdat het den leeftijd van twaalf jaren heeft bereikt.' Ten aanzien van de veldarbeid wordt in de beide vol gende artikelen nog een concessie gedaan: telken jare kan het verbod daardoor ge schorst worden voor iedere gemeente waar dat noodig blijkt te zijn, doch ten hoog- FEÜILLETON. uit het hoogdu1tsch van CLAIRE VON GLUMER. Ik ben hisr niet ons te baten, maar om lief te hebben. 8) De moeder sliep echter niet. Zij had de oogen slechts gesloten, om or.gestcoid hare gedachten vrijen gang te laten. Eerst nu nadat hare hoop schipbreuk had geleden, werd zij zich bewust, hoe vast zij op de ver zoening met de haren gebouwd had en te vergeefs vroeg zij zich af, waar zij, nu het oude tehuis gesloten bleef, voor zich en hare dochter een nieuw zou zoeken. Zij werd in hare" gedachten gestoord door het kloppen aan de deur, en op haar //bin nen trad een jongman in de kamer, staarde haar een oogenblik scherp aan, trad toen snel naar haar toe en bood haar de hand. z/U is gij zijt tante Stilling," zeide hij; „herkent ge mij niet; ik beD uw wilde Frits. Zij was opgestaan; haar bleek gelaat was ste gedurende zes weken, door Gedepu teerde Staten, na inwinning van advies bij den Inspecteur van den kinderarbeid, tot wiens ambtsgebied de gemeente be hoort, en alleen voor kinderen die den leeftijd van negen jaren bereikt hebben. Dat er zeer geldige redenen zijn, om den landbouw eenigszins te gemoet te komen, zal niemand kunnen tegenspreken die doör eigen aanschouwing weet dat er iu sommige streken van ons land tijdper ken komen gedurende welke het onver mijdelijk is alle beschikbare banden te gebruiken. Maar in den regel loopen die drukke tijden spoedig af. Ook die land bewoners, die tot dusver maar trouwhar tig hun kinderen en die hunner arbeiders zomers van de «chool afhielden, en ze er alleen in den winter naar toe lieten gaan omdat ze dan toch maar in den weg liepen, moeten thans door de wet tot het inzicht gebracht worden, dat dit de manier niet is cm hen tot flinke, zelf denkende, behoorlijk ontwikkelde, zich van hun rechten en plichten als zoodanig rekenschap gevende staatsburgers te doen opgroeieneen volgend geslacht zal dan waarschijnlijk niet beter weten of 't be hoort zoo. Daarom is terecht het verkrij gen van schorsing der verbodsbepaling niet zoo heel gemakkelijk gemaakt. Nader wordt nog vastgesteld dat de kinderen van negen tot twaalf jaar in die schorsing- periode niet mogen werken vóór zes uur 's morgens, na zeven uur 's avonds en ge durende de drie eerste uren van den na middag. Een kleine opmerking moet ons hier uit de pen. In artikel 4 al. 3 staat: //Indien het door Gedeputeerde Stalen ge nomen besluit tot schorsing door Óns wordt vernietigd, herleeft het verboer den nog bleeker geworden. z/Frits herhaalde zij, terwijl zij zijne hand met de bare omklemde. „Frits is 't mogelijk Hij drukte de bevende vrouw met zacht geweld in haar stoel terug en trok een stoel naderbij. „Ik had u moeten voorbereiden,'1' zeide hij; //maar toen ik van Hellbom hoorde wat gebeurd is, had ik geene rust meer. Zoodra ik zonder opzien te baren, weg kon komeD, ben ik hierheen gereden. Van den koetsier, die u gereden had, wist Hellbom waar ik u vinden zou en nu, wees hartelijk, hartelijk welkom!'' Tevens vatte hij weder hare hand en keek haar met heldere oogen in 't gelaat. z/Frits, de kleine Frits zoo groot ge worden I" fluisterdezij hare tranen drogende. z/Alles staat mij nog voor den geest, als of het eerst gisteren gebeurde: dekinderkamer, gij, uwe beide zustc-rs, uwe moeder Zij barstte in tranen tos. Schrei nietook gij zijt niet vergeten," zeide bij. //Hoedikwijls hebben mijne zusters en ik over u gesproken en Hellbom. //Hellbom," viel zij hem in de rede,.//Heil bom is oud en lafhartig geworden en de kinderen die ik liefhad zijn mij ontwaseD, en in mijn vaderlijk huis is geene plaats meer voor mij. Hebt gij het niet gehoord, mijn vierden dag na de dagteekening der //Staatscourant" waarin ons besluit wordt openbaar gemaakt." Er is dus tegen dat besluit hooger beroep. Maar bet is niet duidelijk meene.n we, van welken kant dit komen moet. De Gemeenteraad heeft schorsing aangevraagd in het belang van den veldarbeid; de inspecteur heeft gun stig geadviseerd, en dien ten gevolge staan Gedeputeerden het verzoek toe; wie zal er dan tegen in verzet komen? Doch wellicht stelt de wetgever zich hier het geval voor, dat Gedeputeerden toestaan ondanks het advies van den inspecteur en het alzoo deze is die cassatie aan vraagt. Is die opvatting juist, dan hopen we dat het laatstbedoelde geval zich maar zelden zal voordoen: want alleen dan kan een wet als deze een kracht ten goede worden, als zij met beleid wordt toege past en conflicten tusschen de gezagheb bende lichamen en personen zooveel mo gelijk worden vermeden. De //Werkmansbode" van Zaterdag jl. na den hoofdinhoud der wet te Lebben medegedeeld, zegt: //Een groote leemte blijft zeker nog dat het kind, door den vader of de moeder in dienst gehouden, buiten deze wet staat." Onzes inziens is dit alleen waar ten opzichte van den zoo- genaamden huishondelijken arbeid, en we voegen er bij dat bet onmogelijk is, dezen te beletten, tenzij men eenvoudig alle wetten van dezen aard zou willen la ten varen en zich bepalen tot het invoe ren en stiptelijk handhaven van den leer plicht. Ware men ten onzent niet steeds en tot den huidigen dag daarvoor terug gedeinsd, over veel wat we thans als ge wichtige zaken moeten beschouwen zou den we ons het hoofd niet warm behoe- broeder verloochent mijVerbiedt mij zijnen huisdrempel te betreden." z/Dat zal hij intrekken!" riep de jonge man; //vertrouw er op, dat ik hem daartoe breng." „Onderneem het liever niet," zeide zij; gij schaadt u zeiven, zonder mij van nut te zijn. Anton vergeeft niet, wanneer men lief heeft, wat hij haat. Zoo was het met mijne Georg, den hoogverrader, zooals hij hem minach tend noemde." z/Maar oom Georg is nu dood," antwoord de Erederik; //men zal toch zijn vrouw en kind niet laten boeten, voor 't geen hij voor twee- en-twintig jaren gedaan heeft?" Droefgeestig schudde zij het hoofd. «Dat is het niet alleen," zeide zij; vergeet niet, dat ik ook gezondigd heb, door tegen den wil der mijnen, met Georg in balling schap te gaan." „Uwe terugkomst maakt dat goed," riep de jonge man. //Laat mijnen vader slechts den tijd om zich te beraden. Hij is zoo on buigzaam en koud niet, als hij gewoonlijk schijnt. Den dood mijner moeder betreurt hij nog steeds; de eenzaamheid van ons huis is hem onverdragelijk; hij zal er dankbaar voor zpn, wanneer met u en uwe dochter weer leven in de eenzaamheid komt. Maar waar blijft toch mijn nichtje? Hellbom zegt dat ven te maken. Die veelbesproken //huise lijke en persoonlijke diensten" althans zou den stellig met een heel ander oog beke ken worden. Of een meisje vóór en tus schen de schooluren ergens den boel wat helpt opknappen, het kindje rijdt of de aardappelen schilt, een jongen wat bood schappen doet, desgevorderd voor een schoenmaker, kleermaker of boekbinder eenige lichte werkzaamheden verricht, och, 't zal zooveel kwaad niet doen, en mis schien wel eenig kwaad voorkomen, daar het op zijn allerminst den lediggang tegen houdt. Maar het staatsgezag wil of kan niet rechtstreeks tot den leerplicht komen, en daarom moet het geschieden langs een, laat ons zeggen zeer bruikbaren omweg. Sluit voor de jongens de werkplaatsen, en zij zullen vanzelf naar de scholen gezon den worden. De ouders zitten met hun liefst niet opgescheept. Met de meisjes is het iets anders: op tieDjarigen leeftijd kun nen zij soms al //aardig in de hand ko men." Doch wanneer zij van die aangeboren of verworven talenten in de kunst van vlocrvegen enz. alleen bij haar ouders aan huis, nergens elders gebruik kunneu maken, dan zal het misbruik althans wel tot ge ringe proportieu worden teruggebracht. Con trole is hier zeer dringend noodig, en de inspecteurs behooren zich de medewer king te verzekeren van allen die als staats burgers, uit beginsel geneigd tot stipte handhaving der bestaande wetten, of wel uit den aard hunner betrekking, inlich tingen willen verschaffen en mededeelin- gen doen. Om maar iets te noemen: in een ons bekende gemeente worden meis jes door haar moeders thuis gehouden om voor een groothandelaar in koloniale waren zij beeldschoon is." z/Daar komt ze juist," antwoordde Chris tine, terwijl zij zich vooroverbuigende, in de kamer keek. Kato was met eenen grooten bloemenruiker binnengetreden. //Moedertje, kijk eens!" begon zij vroolijk, maar verstomde toen zij op de warandaeenen vreemdeling zag. Kom maar, er wacht u iets aangenaams," zeide demoeder. //Uw neef, Frederik Rich ter Een jubelkreet van den jongen man over stemde hare woorden. Schielijk op Kato toe tredende, die den ruiker liet vallen, vatte hij hare beide banden. //Is het mogelijk Gijrgij Miss Ivate!" bracht hij uit. Zij schudde lachend het hoofd, terwijl tranen in hare oogen opwelden. //Niet Miss Kate, eene Duitsche mejuf- vrouw Kato," zeide zij, zich met geweld be dwingende en terwijl zij hare hand terugtrok voegde zij, zich tot hare moeder wendende er bij„Ik heb u van eenen Duitscher verhaald, dien ik bij Barbers in Oakwood- Farrn ontmoette, dat is hij." Word vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1