NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eeniies, Eamersyeld, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, StoatenMrg, Vaarscta, Sclierpeazeel en ffontterg. Bloed om Bloed. No. 41. Uitgever: A. 1*0. Slothouwer, Advertentlën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk morgens 8'/s uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. 18) „Zij knikte toestemmend; spreken kon zij niet. Abonöemeitsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentie* va* 1I rejelsj O,AO. Ieder# regel meer 0,05. Voor het Buitenla*i0,07' Reclames per regel0,30. Groots letters worde* herekeid aaar plsatsraimte. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 12 Mei 1882, no. 1 N. M. en -S. (Provinciaalblad no. 47), Gelet op art. 189 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72), be trekkelijk de nationale militie; Doen te weten, dat aan het gebouw de Manége alhier, op Zaterdag, den 17 Juni aanstaande, 's voormiddags te 10 ure, door den Kolonel, Militie-Commis saris in de provincie Utrecht zullen worden onderzocht alle in deze gemeente gevestigde VERLOFGANGERS der militie te land, die vóór den 1 April 1882 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onver schillig of zij in den loop van dit jaar al dan niet tot opkomst onder de wape nen verplicht zijn, of wel tot vroegere lichtingen 'oehooren, en, hetzij wegens la tere inlijving, hetzij op grond van art. 146, tweede zinsnede, der militiewet of om andere redenen niet met de manschap pen van de lichting waarvoor zij bij de militie dienen, ontslagen zijn. Burgemeester en Wethouders herinne- FEUILLETON. uit het hoogduitsch van CLAIRE VON GLUMER. Ik ben hi«r niet om t# kttei, maar om lief t# hebbe*. Wij gingen naar AmerikaGeorg's Zweedsche vriend had hun de middelen daartoe voorgeschoten. Nog voor wij af reisden, vernamen wij, dat Richard ge storven was; maar eerst sinds gisteren weet ik dat Bertha met mijnen broeder Anton gehuwd is en dat zij ook reeds sinds jaren dood is en heden heeft Anton mij laten zeggen dat hij mij nooit vergeven heeft en nooit vergeven zal... dat ik nooit herwaarts had moeten komen!" Zij drukte de zakdoek voor haar oogen; Kato omvatte haar. z/Geef de hoop niet opzeide zij troos tend. „Er is nog niets verloren. Frederik heeft beloofd u te helpen." De moeder weende in stilte voor „Ik vrees," fluisterde zij, als sprak zij in zich zeiven, „ik vrees, ook om Frekeriks wil hadden wij niet moeten komen!" ren den belanghebbenden hunne verplich ting om in uniform gekleed en voorzien van de kleedings- en uitrustingsstukken, hun bij het vertrek met verlof medege geven, van hun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschij nen, en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde dat het Cri mineel wetboek en het reglement van krijgstucht op de verlofgangers van toe passing zijn gedurende het onderzoek en in het algemeen wanneer deze in uniform gekleed zijn. Amersfoort, den 20. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 9 van de personeele belasting cn van het patentrecht, over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1881/82 aan den Ont vanger van 's rijks directie belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 23. Mei 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, den 24. Mei 1882. De collecte voor de verdrevene Israë- Kato was den volgenden dag niet zoo frisch en opgewekt als anders. De geschie denis harer moeder beklemde haar hart en voortdurend klonken haar de woorden: »ook om Frederiks wil hadden wij niet moeten komen/ in het oor en vergat dan haast de vreugde van het wederzien. Zij wist immers niet of dit geluk voor Frederik waarde ge noeg bevat om den strijd met zijnen stiefva der te wagen. En stond er misschien niet iets ergers tusschen haar en haren vriend dan de haat en de stijfzinnigheid van eenen ou den man? Voortdurend haalde zij zich het gebeurde in het tuinhuis voor den geest en vroeg zich af, of hare moeder haar daarvan alles gezegd had. Maar dan verrees het beeld van haren vader en hare vrees kwam haar voor eene heiligschennis aan zijne na gedachtenis te zijn. Zoo innerlijk heen en weder geslingerd, wandelde zij eenzaam langs het strand. Hare moeder had haar ook dezen morgen tot het doen eener wandeling aangespoord. Zonneschijn en de stilte van den Zondag lagen over land en zee, maar zij had daarvoor geen oog. Plotseling trof haar oor nit de verte een geroepzonder daarop te letten, ging zij verder; maar nu klonk het duidelijker „Kato, Kato en toen zij onwillekeurig omkeek, zag zij Frederik met snelle schre den naderen. lieten gehouden door de leerlingen van het Prosymnasium heeft opgebracht f 11,70. Laatstl. Zaterdagavond had in de Scherm en Gymnastiekzaal van den fleer G. J. Schoterman eene uitvoering in beide oefe ningen plaats, door .jongelieden van ver schillende leeftijd. De ouders en vrienden die dien avond dat feest bijwoonde, werden dan ook in hooge mate verrast door de flinke vorde ringen die allen in de zoo doeltreffende 1 ligchaamsoefeningen gemaakt hadden. Den Heer G. J. Schoterman heeft bij deze gelegenheid weder bewijzen gegeven, van een onverbeterlijk onderwijs en om de grondige kennis die hij met takt aan de jeugd weet mede te deelen. Na afloop werd het feest besloten door het uitreiken der brevetten, waarop de overwinnaars waarlijk trots mogen zijn, het van zoo een uitstekend Meester te ontvangen. Ter zitting van den gemeenteraad van Amersfoort op Dinsdag23 Mei isin afwijking van het voorstel van B. en W., die het tijdstip voor eene aanvraag om verhoogd rijkssubsidie ongunstig achten 1 bij meerderheid van stemmen besloten het progymnasium te veranderen in een vol ledig gymnasium, zoo minstens even groot- subsidie van het rijk verkregen wordt als de gemeente thans voor het progymnasium geniet. Aan het dagelijksch bestuur werd tevens opgedragen de noodige stappen te doenopdat het gymnasium in werking kome met 1 Sept. e.k. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om op ver langen van den Minister van Oorlog twee kelders te begrijpen onder den overeenge komen koopprijs van het kinderhuis. Den heer H. J. Wiedenbrugge is bij meerder heid van stemmen vergund, tegen f5, 'sjaars, om langs zijn huis aan de oude Vischmarkt eene stoep te leggen, lang 15 en breed 1 meter. Het kohier der liondenbelastiug over 1882 is vastgesteld op f 893. Ingekomen is: 1. goedkeuring van Gedep. Staten op twee raadsbesluiten en belasting-kohieren; 2. voordracht ter benoeming van eene regentes voor het weeshuis; 3. verzoek van den heer W. H. Kam q.q. om aan koop van een gedeelte van den tuin langs de Heerenstraat; 4. voorstel der comm. van toezicht op het 1. o. om den onder wijzer H. van Gelder over te plaatsen naar de tusschenschool. Eindelijk is nog door den heer Gerritsen gevraagd1. of het dag. bestuur voornemens is de voet paden van den Naarderstraatweg te ver- hoogen-en den Liendertschen weg met daarbij gelegen Watersteeg te verbeteren; 2. of er bezwaren bestaan om aanst. Vrij dag of Dinsdag te voorzien in vacaturen aan de school in Koestraat. BINNENLAND. De Minister van Oorlog heeft de plaat selijke garnizoens-commandanten aange schreven, dat het hem uit een militair oogpunt niet raadzaam voorkomt, militai ren, die zich aan overtreding van de artt. 22 en 23 der drankwet schuldig maken, in elk voorkomend geval voor den krijgs- Hij had haar en zijne tante voor een roeitochtje willen afhalen, zeide hij, maar zoo was 't nog beter. Van de Kasteleinse had hij vernomen, dat Kato naar het strand was gegaan en was haar achterna gegaan, zonder eerst zijne tante goedendag te zeg gen. „En nu heb ik je", voegde hij er bij hare moeder had gisteren ge zegd dat zij het deftige „uachterwege zouden laten en hoe gaarne hadden zij dat gedaan, „nu heb ik je; maar wat scheelt er aan? zijt gij niet opgeruimd?" Zij schaamde zich te spreken van 't geen haar drukte, en toch was zij niet in staat eene onwaarheid te zeggen of een ontwij kend antwoord te geven. Frederiks oogen schenen haar, gelijk eenmaal die van ha ren vader, in het hart te lezen. Naast hem voortwandelende gaf zij hem ten antwoord „Mijne moeder heeft mij gisteren voor de eerste keer hare jeugd verhaald. „En die heeft u deelgenoot gemaakt van hare vreesachtigheid", viel hij in. „Maak u daarvan losBroeder en zuster moeten zich immers verzoenen en zij zul len dat zoo veel te gemakkelijker doen, wanneer wij de spoken van het verleden laten rusten." „Gelooft gij niet dat er spoken zijn, die ongeroepen komen?" vroeg het jonge meisje. „Ik vrees dat de kinderen moeten, boeten, wanneer de ouders een onrecht hebben gedaan." „Zegt gij dat met betrekking op ons?' vroeg hij. „Kato, lieve Kato,ik herken u niet meer!" zeide hij. „Dat uwe moeder GeorgBrauneck in zijne ballingschap gevolgd is, kon de uwen kwetsen, krenken, vertoornen, maar een onvergefelijk onrecht, waarvoor wij zouden moeten boeten, was het niet!" Kato haalde zwaar adem. Een oogen- blik later vroeg zij nauwelijks hoorbaar: „Hebt gij nooit gehoord dat er nog meer gebeurd is Ik weet het niet ik vrees maarmisschien heb ik u niet goed begrepen." Haar gelaat was ernstig geworden. „Neen, met zekerheid heb ik niets ge hoord," antwoordde hij. „Een vermoeden is somwijlen bij mij gerezen, maar ik heb nooit onderzocht, of het gegrond is. Waar om ook? Het kan den beste overkomen dat hij in een oogen blik van drift doet, wat in engeren zin niet weer is goed te ma ken maar in ruimeren zin kan men het wel. Zijne boete zal voor alles wat hem omgeeft, ten zegen worden. Het waren gelukkige dagen Het schoo- ne bosch aan de schoone zee; eene Mei-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1