y Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIE N. Mejuffrouw H/HUETIJNK, raad ie brengen. ZExc. beveelt genoemde chefs aan, om bij het opleggen van straf fen, ter zake van overtreding van het re glement van krijgstucht, die zoodanig te bepalen, dat overtreding van de drankwet in minder ernstige gevallen buiten ver volging worde gelaten. De heer May, consul-generaal te Lon den, die ODlangs het commandeurs-kruis van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau ontving, is door Z. M. den Ko ning in den Nederlandschen adelstand ver heven, met het predikaat van jonkheer. Op 1 April jl. waren er in Nederland 257 vacante predikantsplaatsen. Als indirect gevolg van de drankwet hebben de ontvangers der directie belas tingen van Waardenburg c. a. en de ge meenteontvanger van Vuren, Zaterdag jl, in laatstgenoemde gemeente, zitting ge» houden in de open lucht. Te Leeuwarden verschijnt een week blad, getiteld #De Vrije Pers/ orgaan van de vereeniging Kiesrechthervorming. De abonnementsprijs bedraagt f 3 per jaar. In de gemeente Berkenwoude was Woensdag het getal pokzieken gestegen tot 16; 5 personen overleden aan die ziekte. Het blijkt onjuist te zijn geweest dat de Westersche Mogendheden besloten had den, door hun gemachtigden in Egypte zekere eischen te doen stellen, waaronder het afdanken van het leger en verbanning van de officieren die de heerschzuchtige plannen van Arabi-pacha schenen te onder steunen de schepen zijn aangekomen spelevaren wat in en bij het Suez-kanaal, wisselen saluutschoten met de forten, en het bedoelde gerucht wordt zoo stellig mogelijk tegengesproken. Het is van Fran- sche zijde het eerst verspreiddenkelijk was het niet //geheel verzonnen" ge lijk een bekende Nederlandsche parlemen taire uitdrukking luidt, maar alleen de wereld ingestuurd om eens te zien wat de anderen er wel van zeggen zouden. De aap kwam echter spoedig uit de mouw en, het démenti liet zich niet wachten. De Egyptische quaestie moge voor het oogenblik gesust zijn, netelig is zij en blijft zij, een voortdurend gevaar voor den vrede. West-Europa heeft zoo niet het bepaald bezit, dan toch een overwe genden invloed op de zaken van het land der pyramiden noodig, in het belang van zijn gemeenschap met Indië; bovendien is het ondenkbaar dat een staat zoo gun stig gelegen, welks voornaamste handels stad Alexandrië eenmaal slechts Rome als haar meerdere erkende en nog heden ha venwerken bezit van hooge waarde, dat zulk een land immer verstoken zou blijven van de voordeelen der beschaving en overgeleverd aan wanbestuur der pacha's. Egypte heeft zich een nieuwe toekomst zien openen op het opgenblik dat onder maand, die werkelijk eens dien van bloei maand verdiende; overal ontkiemend, bloei end, jubelend voorjaarsleven en in deze twee jonge harten, die zich steeds inniger leerden begrijpen. Frederik's zienswijze was juist; demoe der begreep spoedig hoe het tusschen hem en Kato gesteld was. Somwijlen overviel haar eene hartbeklemmende angst voor de zwarigheden, die hare wenschen in den weg stonden maar wat moest zij doen P Zij zelve had het bij ondervinding, dat liefde zich niet laat buigen en uitdooven. Zoo liet zij dan de lente in het gemoed harer dochter uitbotten de bloeien en het lot scheen denzelfden weg te willen vol gen, want de terugkomst van den Consul werd van week tot week uitgesteld. //Zwager Leopold zal hem met zijne plannenmakerij hebben aangestoken", zei- de Frederik. Zij zijn te zamen naar En geland vertrokken en stellen zich wonder wat voor. Mij is het goed; hoe langer mijn vader uitblijft, zoo veel te beter voor ons. De Meimaand ging voorbij, Juni bracht zomerwarmte en zomergasten. In alle hui zen en huisjes van Fischdorf hadden vreem delingen hunnen intrek genomen. Dames met loshangend, net haar, wandelden aan het strand in den morgenzon; eene menig- Ue Lesseps' leiding de eerste spade in den grond werd gestoken om het te schei den van de West-Aziatische woestenij; en nu moge het procesdat het een Europeeschen staat onder Afrikaanschen hemel hervormt, niet zoo heel spoedig afloopen, dank zij de ijverzucht der volken van ons werelddeel, gebeuren zal het toch, in weerwil van de zwakke pogingen tot tegenstand, aangewend door onbekwame regenten als Tewfik-pacha en zijn souve- rein, den Sultan. Een man als Arabi be speurt dat wel, en van daar zijn optreden aan het hoofd eener zoogenaamde nationale partij, die de traditiën der Egyptische zelfstandigheid wil handhaven en een eind maken aan de inmenging der vreemden. Gladstone, die behalve staatsman ook een wijsgeerig beoefenaar der geschiedenis is, kenmerkt zich door zekere ingenomenheid met dergelijke nationale aspiratiën, ge tuige zijn vroegere sympathie voor Boel garen en Roemeniërs en slaven in hun strijd om op den Turkschen veroveraar het eenmaal verloren terrein te herwinnen, en daarom is hij Arabi niet zoo vijandig gezind als zijn Fransche collega Freycinet wel zou wenschen. Het comediespel van de verzoening tusschen den Khedive en zijn weerbarstig ministerie diende om de vloot- demonstratie zoo niet te voorkomen, dan toch tot een zeer onschuldige handeling te herleidenten overvloede wordt nog gemeld dat Frankrijk en Engeland in geen geval troepen zouden hebben doen lan den, ware dat noodig geweest, men zou dat gedeelte van het karwei aan den Sultan hebben opgedragen, al zijnde de kat, die ten behoeve van den aap de kastanjes uit het vuur zou moeten halen. Yan Russische zijde wordt aangemerkt, dat elke Mogendheid, die er schepen op nahoudt, het recht heeft ze in de nabij heid der Egyptische kust te laten varen: doet men er echter iets meer mee, dan moet daarover eerst een hartig woordje gesproken worden. Duitschland vindt het wel aardig, dat de zaken die wending hebben genomenin zijn begeerte naar vrede in het buitenland wil het elke op lossing maar verdagen. Oostenrijk heeft de handen vol aan de bevrediging der onder protectoraat genomen Balkan-ge westen, en Italië wrokt in stilte, dat het in zijn hoedanigheid van Middellandsche zeemogendheid overal buiten gehóuden wordt. De Egyptische quaestie, die zich wer kelijk een poos dreigend liet aanzien, heeft de niet minder gevaarvolle Iersche een weinig op den achtergrond gedrongen. Het'Britsch Lagerhuis vergaderde dage lijks voor de behandeling van dwangwet en pachtwet: althans de eerste, waarvan de artlkelsgewijze lezing is aangevangen, zal denkelijk wel vóór Pinksteren gereed zijn. Van de Iersche leden werd verwacht dat zij wel met amendementen zouden aankomen: inzonderheid de vervanging der jury's door rechterlijke collegies van re- geeringswege ingesteld, vond bij hen veel tegenstand; ook heeft Gladstone bij voor baat verklaard dat wijzigingen, die de werking der wet niet in gevaar brachten, niet beslist afgewezen zouden worden. Bij de tweede lezing hield hij een lange re devoering om aan te toonen, dat verzoe te kinderen speelde in het vochtige zand plesierboodjes met roode en witte zeilen, gingen heen en weer; in de Curzaal was table d'hote, concerten, réuies en alle uit vindingen der mode werden op de wan delingen aan 't strand, in bosch en op de duinen ten toon gespreid." Kato en hare moeder namen aan dat alles geen deel, het grootste gedeelte van den dag brachten zij op de warande door eerst als Frederik kwam, ging men naar buiten en de moe'der, die dagelijks in krachten won, ging mede. Er was nog eene meigte eenzame plekjes en Frederik verstond ze te vinden. Dan zaten zij, daar omgeven door het groene, matte licht van het bosch of in het genot van de blauwe zee, sprekende over vroegere dagen, in het bewustzijn van het geluk van het oogenblik en schenen de toekomst te ver geten. Maar, vde boomen groeien niet in de lucht." Eens op eenen middag, in de twee de week van Juli, bracht Frederik de tijding dat zijn stiefvader terug was. z/Hij heeft het meer dan gewoonlijk na de Hamburger diners met zijnen lever te stellen en is daarom zeer slecht gemutst." zeide de jonge man. //Ik heb hem daar om nog niets gezegdeerst moet hij zich ning of liever rechtvaardigheid de Engel- sclie politiek ten opzichte van Ierland moest kenmerken, maar deze sloot ook in zich het straffen van boosdoeners. Hij voor zich hechtte veel meer waarde aan maatregelen die ten doel hadden de on tevredenheid in Ierland te doen ophouden, dan aan die welke de uiting der ontevreden heid smoorden. Door het treurspel in Phoe- nix-park was het indienen der dwangwet verhaast, niet veroorzaakt. Het was moge lijk dat enkelen met de daders sympha- tiseerden; maar was het niet zeer waar schijnlijk dat het terrorisme de getuigen van den dood weerhield inlichtingen te geven Tegen dat terrorisme moest de wet dienen, en hoewel in de bijzonderheden voor wijziging vatbaar, moest zij in hoofd zaak worden aangenomen. Tusschen de dwangwet en de achterstallige pachten be stond een nauw verband, en de Regeering zou op beider aanneming aandringen. Een schadelijk teeken des tijds is, dat Koningin Victoria haar leven niet meer veilig acht. Op haar reis naar Balmoral waren bijzondere maatregelen genomen; een locomotief met eenige detectives ging als verkenning den koninklijken trein vooraf. Als niemand meer aan Ieren en Egyp- tenaren zal denken, zal de muze der ge schiedenis nog altijd op den 21 Mei 1882 wijzen als een belangrijken datum in de jaarboeken der beschaving. Dien dag, Zon dag, werd de St. Gotthard-tunnel feestelijk geopend. Terwijl alzoo aan den eenen kant de menschelijken geest overwinningen behaalt, zien we elders de dierlijke barbaarschheid bacchanaliën vieren: niet slecht in Birmah, welks gekroonde woesteling Tliebau te Mandalay telkens op nieuw offers vraagt om zijn onzinnige bloeddorst te lesschen, maar bovenal in het ongelukkige Rusland, waar een verwilderde hoop onder de Jo den allerlei schriktooneelen aanricht. De vreeselijke eentoonigheid van berichten over brandstichting, plundering, moord en verminking, ook van vrouwen en kinde ren, wordt door niets afgewisseld dan door de mededeeling, dat de Czaar zich toch op den vastgestelden tijd zal laten kronen en daartoe in Hannover de noodige melk witte paarden laat aankoopen. Het liberale Spaansche Ministerie zit tegenwoordig tamelijk vast in den zetel. De Minister van Financiën Camacho had het genoegen zijn ontwerp tot conversie van de rente der Staatsschuld door den Senaat met indrukwekkende meerderheid goedgekeurd te zien, terwijl in de Ka mer alle fractiën der linkerzijde haar in genomenheid betuigden met de mededee ling der Minister van Justitie, dat hij eer lang een strafwetboek in zeer vrijzinnigen geest hoopte in te dienen. Prins von Bismark is een weinig beter: zijn geliefkoosd pleegkind is reddeloos verloren. GEMENGD NIEUWS. Toen de Amerikaansche Ieren zich naar Dublin begaven, om Cavendish en Burke te vermoorden, moeten zij ook last gehad hebben Gladstone het levenslicht uit te blazen. Voor dien laatsten moord schijnt echter tegenbevel gekomen te zijn. beter gevoelen." Maar dag aan dag ging voorbij, zon der dat het humeur van den ouden heer verbeterde. lederen morgen nam Frederik zich voor, heden met hem te spreken zoodra hij evenwel tegen hem over zat en de rimpel tusschen de wenkbrauwen nog dieper vond, en de plooi om den mond nog scherper geteekend was als anders, gaf hij het weder op, niet uit vrees, maar omdat het hem onverdragelijk toescheen, Kato's naam door deze spotachtige lippen te hooren noemen. Eindelijk kwam zijn stiefvader hem voor. z/Wat hebt gij altijd in Fischdorf te ma ken?" zeide hij eens op een middag, na dat de bediende het dessert opgebracht en zich verwijderd had. vlk had daarover al lang met u wil- en spreken," antwoordde Frederik; //gij hebt gehoord dat uwe zuster weduwe ge worden en terug gekomen is; zij en ha re dochter wonen in Fischdorf." //Zoo 1" zeide de consul met zijne har de, door niets bewogen stem. //Dat noemt Hellborn, de oude huichelaar, vertrokken zijn Natuurlijk heeft hij ook de aanra king tusschen ulieden bedisteld." z/Eene aanraking was niet verder noo dig", gaf Frederik, die Hellborn niet ver- In den IJsel, onder Hattem, is door visschers een steur gevangen van 200 Kg. zwaarte. Zes man hadden hunne han den vol om 't beestje meester te blijven. Een horlogemaker te Utrecht is plot seling krankzinnig geworden, uit overdre ven godsdienstijver. Op het Janskerkhof aldaar ging hij huis aan huis bellen, om aan te zeggen, dat de wereld op het punt stond te vergaan. Ook in de hoofdwacht bracht hij die //boodschap" en daar hield men hem tot de politie kwam. Te Maastricht heeft de burgemeester van een naburige Belgische gemeente een nacht in de arrestanten-kamer doorge bracht, als verkeerende in een kennelij- ken staat van dronkenschap. Te Rome sloeg Vrijdag het rijtuig om, waarin de Koning en Koningin van Italië gezeten waren. Gelukkig bekwamen de vorstelijke personen geen letsel. Uit Kowno (Russisch Polen) is het bericht gekomen, dat de geheele stad in een vuurpoel is herschapen, daar niet min der dan 200 huizen in brand staan. De brand barstte het eerst uit in een tabaks fabriek. De ex-Keizerin Eugenie heeft haar pro ces tegen de stad Marseille gewonnen, en de stad is in alle kosten veroordeeld. De gemeenteraad had van de ex-Keizerin een stuk grond terug geeischt, dat de stad indertijd aan den Keizer had geschonken. Hoevelaken, 20 Mei 1882. 'j Heden overleed, tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid, mijne geliefde Echtgenoote, Vrouwe SOPHIA CARO LINA VERWEIJFRIKKERS, in den ouderdom van 54 jaren. Zij is ontslapen in de vaste hope des eeuwigen levens. J. VERWEIJ, pred. De ondergetekende ver- klaart dat de schade aan zijn perceel aan de Lange- straat alhier, door den brand op 20 Maart j.l. aangebracht, met de OVERIJSSEL- SCHE ONDERLINGE BRAND-ASSU- RANTIE-MAATSCHAPPIJ naar genoe gen is geregeld. K. DE ROOIJ. Weversingel 7 2, over 't Blauwe Brugje, berigt de ontvangst eener groote sorteering KINDERSPEELGOED, HANDKOF FERS MANDEN van af 30 cents tot f 2,25 in varieerende prijzen en eene uit gebreide collectie REISBENOODIGDHE- DEN; vele artikelen voor HUISSELIJK GEBRUIK; BYOUTERIEN, ZINKEN LETTERS, BILJARD KRIJT, enz. enz. en beveelt zich in eenieders gunst min zaam aan. raden wilde, ontwijkend ten antwoord, v Alleen reeds de plicht der bloedverwant schap zou mij gedreven hebben, mijn tante te gaan opzoeken bovendien was het zeer aangenaam, haar terug te zien." Zoozeide de consul weder//en wat zal er verder van komen Gij weet, wij hebben gezegd dat mijne zuster dood was..." z/Lieve vader," riep de jonge man, //ik wil geen oordeel vellen of die komedie toenmaals noodig was. In ieder geval zij kan, zij mag niet worden voortgespeeld." De consul trok zijne schouders op. //Moeten onze familieaangelegenheden ten tweeden male tot schandaal en prate- rij aanleiding geven vroeg hij. z/Wat zou datantwoordde Frederik. //Overigens weet ik niet, voor welk schan daal gij bevreesd zijt. Het zou immers mogelijk zijn, dat wij tot dusverre aan tante's dood geloof hebben geslagen. Nu is zij weduwe geworden, gevoelt zich in den vreemde ongelukkig en komt terug. Dat alles is doodeenvoudig indien wij het maar eenvoudig willen opnemen." De consul sloeg zijne koude oogen van zijn bord op en staarde Frederik aan. Word vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2