NIEUWE NIEUWS-ES ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort Baan, Binsclioten, Mutes, J, HoBvelaEen, Hoogland, Lensden, Soest, rjenzeel en Woudenlierg. Woensdag 7 Juni 1882 Bloed om BJjped. Elfde Jaargang. Uitgever: A. JU. Slothouwer, Voor het Buitenland0,07' Adverteutiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. 18) iNo. 45. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën van 16 regels J 0,40. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. TE AMERSEOORT. - Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W1LLEM WORFFEL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eeDe loodgieterij, koper en blikslagerij, in het perceel alhier gelegen aan de Krommestraat, wijk F. No. 275, bij het kadaster bekend onder sectie E, No. 538, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 19. Juni aanstaande, des voormiddags te elf ore, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 5. Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. FE UII-iLlCTOlSr. UIT HET HOOGDUITSCH van C'LAIRE VON GLUMER. Ik ben bier niet om te haten, maar om lief te hebben. Amersfoort, den 7. Juni 1882. De Dames die zich ten doel stellen, om voor de kinderen der Anna PowloDa bewaarschool, kleederen te vervaardigen en daartoe in staat gesteld worden, door milde giften harer stadgenooten, hebben op Woensdag 31 Mei, weer een aange naam feest op genoemde school bereid; daar er alsloen 42 jurken, 48 kieleD, 11 boeselaars, 10 hemden, 9 broeken en ver schillende prentenboeken zijn uitgedeeld. Zij hopen ook weder dit jaar in "staat gesteld te worden, om met dit nuttig werk te kunnen voortgaan. Door het kiescollege der Hervormde ge meente te Amersfoort mede herkozen tot ouderling, nam de heer J. J. Kleber deze benoeming aan. De heeren J. van Gelder JHz. en J. van Apeldoorn JLz. hebben na beraad hunne benoeming tot diakenen aangenomen. Men schrijft ons uit Nijmegen: Zooals men weet ligt Nijmegen tegen de hellingen van eenige heuvels aan, welke ten zuiden en zuidoosten der stad een plateau vormen. Van hieruit heeft men een prachtig uitzicht over de breede Waal en de bloeiende Betuwe, een uitzicht dat aangrijpt door zijn grootschheid en zijne liefelijkheid tevens. Op dit plateau heeft de architect Bert Brouwer, dié het gemeen tebestuur ook in andere opzichten zoo krachtig gesteund heeft om onze stad haar tegenwoordige fraaie physionomie te bezor gen,een uitgestrekte rijbaan laten aanleggen, waarop Donderdag den 15 Juni groote wedrennen zullen plaats hebben die een groot aantal bezoekers zullen lokken zoowel Zeer onwaarschijnlijk, aangezien zij uwe dochter is, en, zooals Frederik mij zegt, haren vader aanbidt 1" riep de con sul. „Maar genoeg van dat alles. Dit over en weer praten is pijnlijk voor ons beide en kan tot niets leiden. Het is al leen te doen om ditWilt gij mij helpen om Frederik en uwe dochter te scheiden Het moet evenwel met kracht en voor altijd geschieden." „Dat kan ik niet!" zeide Christine. Goed, dan moet ik het kunnen," ant woordde de consul. „Ik wil u een paar dagen tijd geven om u te bedenken zijt gij dan niet van zienswijze veranderd, zoo moet ik Frederik openbaren hoe zijn va der gestorven is en geloof mij, hij is een te goede zoon om dan niet on verwijld van zijne ongelukkige dwaling terug te komen. Daar ik echter niet wil dat hij trouweloos en woordbreukig schij nen zal, zoo moet ook uwe dochter weten, waarom hij haar opgeeft. Ik zal haar dienaangaande inlichten Anton -... neen, dat zult gij niet doenriep Christine, terwijl zij, alle vrees vergetend, den arm haars broeders met beide handen vastklemde. „Gij hoort dat Kato haren vader aanbidt. Gij kunt haar dezen eeredienst haars harten niet ontroovengij moogt het niet doen." Haar broeder had zich van haar losge maakt, haalde de schouders op en zeide „Wat ik doen mag is mijne zaak, en wat ik doen zal staat aan u. Verklaar uwe dochter, dat gij uwe toestemming tot een huwelijk uwer dochter met Frede rik niet kunt geven, dat Georg die ook niet gegeven heeft. Ga van hier, ver ge noeg om eene toevallige ontmoeting te vermijden. Zorg, dat de jonge lieden geen schiftelijk verkeer, hoegenaamd ook, onder houden, en dat Frederik uw spoor bijster wordt dan zal de afgod van u en van uwe dochter onaangeroerd blijven. Kunt gij dat niet beloven, dan moet ik doen wat noodig isik moet, Christine geheel afgezien van mij zei ven, geloof uit Nederland als uit Duitschland. En we moeten erkennen dat er zeer veel genoegehjks in ligt op dien dag Nijmegen te bezoeken. Afgescheiden van het natuur schoon dat men daar kan genieten, is men zeker in de Nijmegenaars gulle, har telijke gastheeren te vinden. De renbaan zelve licht in de onmiddelijke nabijheid van het station, de nieuwe, ruime buiten- societeit „de Vereeniging" met zijn scha duwrijken tuin paalt er aan, de stad zelve ligt weer vlak bij deze, zoodat men nooit verlegen behoeft te zijn om een antwoord op de vraag: „waar zal ik me eens wat kunnen restaureeren De gemakkelijk in gerichte trubune en het middenterrein der renbaan bevatten ruimte genoeg voor 50.000 bezoekers en te oordeelen naar de ingeschreven paarden, zullen onzeNe- derlandsche sportsmen ten volle hun hart kunnen ophalen aan het genot de edelste dieren met elkaar te zien wedijveren in vlugheid en kracht. Geen wonder dat de ingezetenen zeiven druk in de weer zijn hunne stad feeste lijk te tooien om ook op die wijze hunnen gasten een vroolijk, hartelijk „welkom" toe te roepen. Zij steunen daartoe de commissie die zich tot dat doel gevormd heeft op de meest onbekrompen wijze en zeker is 't dat geen uwer lezers het zich beklagen zal, als hij den 15den Juni een uitstap maakt naar deze stad, die door hare tegenwoordige spoorwegverbinding en hare vele stoombootdiensten in een paar uur uit noord en zuid te bereiken is. Wie sedert eenige.jaren deze stad niet bezocht heeft, zal bij aankomst verstomd staan over de groote en groutsehe veran dering die zij ondergaan heeft. Het ge- mij Een huwelijk tusschen deze twee zou zelfs een zonde tegen de natuur zijn, dat zullen uwe dochter en Frederik zelf inzien, wanneer gij mij dwingt hun de oogen te openen. Neem een besluit kies de zachtste wijze om hen te schei den." Christine was op den naastbijzijnden stoel neergezonken, drukte hare handen te zamen en staarde voor zich neder. „Het eene zoowel als het ander is gruwzaam gruwzaam en onrechtvaar dig riep zij. „Wat hebben de kinderen gedaan „Zij hoeten voor Georg en voor u ziede de consul hard. „"Vergeet niet dat er geschreven staat„De zonden van den vader zal ik wreken tot in derde en vierde geslacht." Zij boog het hoofd hare tranen vie len op de in haar schoot gevouwen han den.' Hij zag haar zwijgend aaneen oogenblik gevoelde hij medelijden met haar maar onmiddellijk schaamde bij zich voor zijne gemoedelijke opwelling, nam zijnen hoed en zeide koud, als al tijd „Ik ga nu heen en hoop dat gij na rijp beraad het ware kiest; vaarwel!" En zonder haar de hand te geven, ging meentebestuur heeft op koninklijke wijze gebruik gemaakt van devrijgekochte ves- tinggronden en de stad omgeven met een gordel van ruime straten en breede, fraai beplante singels en pleinen, terwijl men nog dagelijks een groot aantal werklieden aan de westzijde der stad bezig ziet met den aanleg van het Kronenburgerpark, waar op schitterende wijze partij is getrok ken van het terrein dat met zijn heuvels en dalen hier gelegenheid geeft tot den aanleg van een park dat belooft een juweel te worden. Door het Hoofdbestuur van „Schutte- vaer" is de volgende beschikking ontvan gen d.d. 23 Mei 1882 No. 5: De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Beschikkende op het verzoek van het hoofdbestuur der schippers-vereeniging Schuttevaer te Zwolle, dat het Rijk zich de zorg voor het onderhoud en de verbe tering van de rivier de Eem aantrekke en dat aan de thans bestaande heffing van vuur-, haven- en tongeld een einde worde gemaakt, Gezien het berigt van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15 Februarij 1882 No. 19 en het rapport van den Inspec teur van den Waterstaat in de eerste inspectie d.d. 6 Mei 1.1. No. 887; Overwegende dat de Eem wel als bevaar- en vlotbare rivier, krachtens art. 577 Burg. Wetb. aan den Staat behoort, maar dat daaruit voor de Regeering niet de verpligting voortvloeit om die rivier te onderhouden of te verbeteren, tenzij het algemeen belang dit vordert; dat bij het onderhoud en de verbete hij heen. Stikkend in tranen, ontvielen haar hare krachten. Toen het jonge paar terugkwam, had de moeder zich ter ruste gelegd. Frederik, die van ongeduld brandde, iets van het onderhoud met zijnen stiefvader te hooren, liet vragen, een oogenblik bij haar te mogen komen, maar zij sloeg het af. Hare hoofd pijn was hevig, liet zij hem door Kato zeggenmorgen hoopte zij hem evenwel te kunnen spreken. „Voor heden moet ik u ook wegzen den," voegde Kato er bij. „De hoofdpijn schijnt slechts voorgewend te zijn mijn moeder schijnt iets op het hart te hebben en dat komt het best terecht wanneer ik bij haar ga zitten en zij haar hart kan uitstorten." Frederik nam afscheid en reed snel naar de stad, om iets van zijnen vader te vernemen; hij vond echter alleen Hellborn te huis. „De consul zag er uit als gewoonlijk, toen hij uit den wagen steeg," meldde hij, „en over het wederzien heeft hij geen woord gesproken. Hij is nog naardeklup gegaaner moeten slechte tijdingen ge komen zijn; men spreekt van oorlog." Ook de consul sprak alleen daarover, toen hij 's avonds lart te huis kwam. De

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1