Buitenlandscli Overzicht. GEMENGD NIEUWS. ring van de Eem, zoowel wat de water- lossing als wat de scheepvaart betreft, in de eerste plaats lokale en provinciale be langen betrokken' zijn dat dus het initiatief van eene regeling dezer zaak behoort uit te in van het ge westelijk bestuur, Geeft aan adressant te kennen dat hij zich met zijn verzoek kan wenden tot Gedepu teerde Staten van Utrecht. 's Gravenbage, 23 Mei 1882. {get.) KLERCK. Ter raadszitting van 6 Juni is de onder wijzer H. van Gelder overgeplaatst nrfar de tusscheuschoolbenoemd tot ouder wijzer aan de kosteloozo school in de Koestraat J. Lindenhovius en T. Bruijn, en tot regentes van het weeshuis mevr. v. Zijst, geb. Cochius; een crediet van f 1500 verleend aan de commissie voor de Straten verlichting; een ontwerp-adres aangenomen betreffende aanvraag tot ont heffing van de verplichte oprichting eener burgerdagschool; door het dagelijks be stuur geantwoord op de in vorige verga-: dering gedane interpellatie omtrent den toestand van wegen; ingekomen van den Minister van Waterstaat diens verwijzing naar Gedep. Staten voor zooveel de over neming van de Eem betreft, alsmede van Ged. Staten goedkeuring op het kohier der hondenbelasting en van Regenten van 't weeshuis de rekening over 1881. BINNENLAND. Te Alkmaar is door eenige ingezetenen van die stad een ,/Alkmaarschc Harddra- verij-vereeniging opgericht. Men schrijft van Terschelling aan het D. v. Z. H Jarenlang is hier de wensch geuit, om een passend gedenkteeken op te richten voor den hier geboren Noordpoolreiziger Willem Barents. Thans zal die wensch weldra vervuld worden. In den gevel van een nieuw, schoon gebouw, dat een ge goed landgenoot laat bouwen, om het aan de schipperij van dit eiland jn vollen en vrijen eigendom over te dragen, wordt een sierlijke gedenksteen met opschrift ge plaatst, vlak aan den ingang van de prach tige Rijkshaven. De president van den Hoogen Raad der Nederlanden, de eerste magistraat in ons land, is te 's Hage door een beroerte ge troffen en kort daarop overleden. In de omstreken van Tiel hebben thans dag aan dag verpachtingen van het ker sengewas plaats; de opbrengst valt niet te gen en het blijkt, dat er meer van deze vruchtsoort aanwezig is dan de koude, gure dagen deden verwachten. Op het hout wordt 5 a 7 ets. per half kilo be steed, zoodat de eigenare der boomgaar den niet te klagen hebben. In de jongste weken zijn in de Noorde lijke provinciën voor Fransche rekening ruim 6000 tweede kwaliteit paarden opge kocht en verzonden; rtieh zegt voor het Fransche leger. gebeurtenis in Ems tusschen Koning Wilhelm en Benedetti, werd van alle zijden in hare volle beteekenis gewaar deerd. De consul hield de schok tusschen Duitschland en Frankrijk voor onvermij delijk, en toen Frederik naar het onder houd met zijne zuster vroeg, zeide hij kortaf: dat hij hoopte, dat zij tot bezin ning zou gekomen ziju en dat hij met deze zaak niet meer bemoeielijkt zou worden, aangezien er nu wel wat meer belangrijks te overdenken viel. En toen overwoog hij, welk nadeel den handel in 't algemeen en ook der eigene firma dreigde en welke maatregelen moesten ge nomen worden, om de aangegane verplich tingen, voor het sluiten der Oostzee, te kunnen volbrengen. FVederik was te veel koopman, om niet van de beteekenis dezer vragen doordrou- gen te zijn. Ziju ruime blik, zijn vlug oordeel, zijne energie en besluitvaardigheid waren, gelijk altijd, ook heden de trotsch en de vreugde van zijnen stiefvaderde jonge man zag evenwel te midden van alle staatkundige en handelsberekeningen hoe Kato met angstige blikken aan het bed barer moeder zatin zijne nachte lijke droomen volgde hem het beeld, en toen hij den volgenden morgen uit eenen onrustigen slaap ontwaakte, was het we- De groote mannen gaan heen 1 De laat ste tijd heeft een schrikbarende opruiming gehouden onder die veteranen, wier grijze haren we met liefde en bewondering be schouwden, wier vastheid van karakter eerlijkheid van beginsel en volkomen af wezigheid van bekrompenheid en baatzucht ons eerbied afpersten. Carlylc en Auer- bach, Longfellow en Darwin, eindelijk ook de beroemdste dier oude heeren, Gari baldi! De slag kwam niet onverwacht, want in de laatste jaren was de voorma lige dictator, het nzwaard van Italië," erg aan 't aftakelen: toch kan zonder overdrijving gezegd worden, dat een schok door de wereld ging toen Zaterdag de telegraaf de van Caprera ontvangen tijding van het den vorigen avond gebeurde ver spreidde. De lijkplechtigheid, waarvan de staat de kosten draagt, wordt bijgewoond door de keur der Italiaansche natie, die aan zijn voortvarendheid en belangeloosheid zooveel te danken heeft. Overeenkomstig zijn testament wordt zijn stoffelijk over schot verbrand en de asch op Caprera in een urn bewaard. Eene reusachtige en spontane beweging, in alle steden tegelijk geboren, brengt gelden te samen om hem een gedenkteeken op te richten: ook de Staat draagt daartoe bij. De Kamers schorsten haar zittingen tot den 12den, ten teeken van rouw; voorts besloten zij, op voorstel der Rëgeering, het in deze vallende nationale feest te verdagen tot den 18en, en aan de weduwe en elk der vijf kinderen van Garribaldi een pensioen van 10.000 francs toe te leggen. Ook in de Fransche Kamer werd den gestorven krijgsman hulde gebracht. De afgevaardigde van NiceGaribaldi's ge boorteplaats, stelde dit Zaterdag voor. De rechterzijde protesteerde, maar de republi keinen deden uitkomen, dat de Italiaan sche held ook Frankrijk in moeielijke tijden was komen verdedigen. Onder toejuiching der linker en een luid afkeurend geschreeuw van de rechterzijde werd met 301 tegen 146 stemmen na een heftige beraadslaging, die slechts uit over en weer toegeworpen uitroepen bestond, besloten, de vergadering voor dien dag op te heffen. In België bestaat de navolgenswaardige gewoonte, dat de leiders der politieke par tijen aan den vooravond der verkiezingen voor hun kiezers optreden met beschou wingen over den staatkundigen toestand, en hoofdzakelijk aan de redevoeringen alsdan door de Ministers gehouden, wordt veel gewicht gehecht. Zeer belangrijk was de toespraak van den heer Bara, Minister van Justitie, te Doornik ten beste gege ven en waarin hij vooral aandrong op samenwerking van alle liberalen tegeu het streven der clericalen, die geheel het land in rep en roer brengen om het groote werk van de lager onderwijs-wetsherziening ongedaan te maken. Die aanbeveling van eendracht is niet overbodig. Bij de ge- avonceerden is ter kwader ure het denk beeld gerezen, dat de Grondwet weieens gewijzigd zou kunnen worden; daar dit evenwel slechts met een meerderheid van twee derden kan geschieden, is er op dit der daar. Niets liever zou hij gedaan hebben, dan onverwijld uit te rijden om berichten in te winnen maar er was lieden ongewoon veel te doen. Reeds vroeg was het bestendig komen en gaan. Brieven en telegrammen kwamen in veel grooter aantal dan ge woonlijk: kooplieden, reeders, scheepsma kelaars, landeigenaren vroegen berichten en raad en brachten de tegenstrijdigste tij dingen: de oorlog was verklaard; de Frauschen stonden aan den Rijn; zij waren hein reeds overgetrokken; En geland zou Frankrijks bondgenoot zijn, Italië dien van Duitschland; neen, om gekeerd! Oostenrijk had zich met den vijand verbonden, Rusland zou ons te hulp komen, en zoo voort. Dat de oorlog onvermijdelijk was, dat geloofden allen en allen waren klaar voor den strijd en bereid tot het brengen van offers. Tusschen al deze berichten, vragen en twisten kwam een brief uit Fischdorf, ,/De bode wacht," zeide Ilellborn, die Frederik het sierlijke couvert met de schoone duidelijke hand bracht den eer sten schriftelijken groet dien Frederik van zijne geliefde ontving. Aan zijn lessenaar doorvloog hij, terwijl zijn vader het ge sprek voortzette, de dicht beschreven blad zijden. ougenblik niet de minste kans om dit zonder de liulp der clericalen gedaan te krijgen. En als dezen aan het herzien gaan, blijft er van den vrijzinnigen geest die de Belgische constitutie beheerscht. niet veel over, zooals Bara duidelijk deed uitkomen. De uitslag der stemming in de Brus- selsche liberale kiesvereeniging heeft de hoop verlevendigd, dat men de voorzich tigheid niet uit het oog zal verliezen. De clericalen kunnen daar geen overwinuing behalen, en daarom ondersteunden zij, om licht te begrijpen redenen, de radicale candidaten evenwel zijn de gematigden tot candidaten der vrijzinnige partij ge proclameerd. De jongste gebeurtenissen in Ierland hebben dit goede gevolg gehad, dat de macht der landligazeer is achteruit gegaan. In Amerika vermindert de sympathie voor de Iersche beweging, hetgeen vooral blijkt uit de afnemende geldzendingen; van de overzijde des Oceaans heeft men ook reeds den raad gegeven, met voorzichtigheid en gematigdheid, overeenkomstig het verlan gen van Parnell te werk te gaan. De an dere hoofden, Davitt Dillon en Sexton daarentegen worden in hun redevoeringen heftiger dan ooit, doch hun woorden heb ben niet den ouden invloed: er zijn tee kenen te bespeuren dat men de heerschap pij van het schrikbewind moede wordt. Intusschen vordert de behandeling der ar tikelen van de dwangwet in het Britsch Lagerhuis zeer weinig: van de amende menten, door de Ieren iugediend en met lange redevoeringen toegelicht, is wel nog geen enkel aangenomen, doch er kunnen nog heel wat vergaderingen gehouden wor den eer de bill is goedgekeurd. Voti Bismarck wordt of is beter, den 6. wachtte men hem in Berlijn om deel te nemen aan de beraadslagingen van den Rijksdag over het tabaksmonopolie, 't Is niet te denken dat hij zich daar nog iets van 'kan voorstellen. Beter staan de kan sen voor een gedeeltelijke aanneming van het ontwerp ter verzekering van werklie den tegen ongelukken: de Commissie keer de de drie eerste artikelen, die betreffen de het ziekenfonds, ongewijzigd goed. Na lang dralen heeft v. Kallay besloten, op uitnoodiging van den Keizer van Oos- teurijk, de waardigheid van Rijks-Minister van Financiën te aanvaarden. De groote moeielijkheid zit in de administratie van Bosnië en de Herzegowina, die mede tot de verantwoordelijkheid van dezen Minis ter behoort. Het /protectoraat" over deze gewesten blijft een zieke plek in de po litiek van het Keizerrijknu en dan wor den er van hoogerhand toespelingen ge maakt op de weinige waarschijnlijkheid, dat de Porte er ooit weer iets te zeggen zal krijgen. //Het Berlijnsche verdrag," sprak Tisza in het debat over de Bosni sche credieten in het Hoogerhuis, //heeft ons wel is waar slechts de bezetting der Turksche provinciën opgedragen, maar wij zijn daarbij aan geen bepaalden tijd ge bonden en blijven volkomen vrij om te beoordeelen, wanneer en op welke wijze in die bezetting, overeenkomstig onze be langen, een verandering zal moeten ko men." De Turken mogen slechte regeerders Zij luidden: z/Lieve Frederik! Na een ODrustigen en slapeloozen nacht, is mijne moeder einde lijk in eenen onrustigen slaap gevallen. Zij heeft de koorts en veroorzaakt mij zoo veel meer zorgen, aangezien zij er op staat, Fischdorf heden nog te verlaten. z/Het gesprek met oom Anton is in ieder geval zeer pijnlijk voor haar geweest. Zij beklaagt zich, dat hij hardvochtiger was dan ooit; zij beweert dat hare terug keer in het vaderland een onrecht, eene dwaasheid was en wil, zoo spoedig mo gelijk weder naar Amerika. Oom Anton heeft haar gezegd, dat wij elkander be minnen, en nu verklaart zij, dat er ono verwinnelijke hinderpalen zijn tusschen u en mij; zij noch oom Anton kunnen onze verloving goedkeuren; ook mijn overleden vader zou zulks nooit hebben ingewilligd wij moeten scheiden. Hadt gij haar daarbij gezien! het was, als moest zij zich dood weenen, alsof haar hart breken zou. Had ik het toegelaten, zij zou mij smee- kend de handen gekust hebben. z/Uren lang hebben wij over en weer gesproken, en ik heb gedaan, wat ik kon, om de rechten van ons hart te verdedigen. Ik heb mijne moeder gezegd dat er voor mij zonder u niet alleen niet van geluk, maar zelfs van leven geen sprake kon zijn, zijn, slechte diplomaten zijn zij zeker niet; de Sultan heeft de Mogendheden in de Egyptische quaestie meesterlijk beet ge nomen. Het mooie conferentieplan, waar achter Engeland en Frankrijk netjes het dwaze figuur meenden te verbergen dat zij met hun schepen-vertooning gemaakt hadden, is door de Porte niet slechts ui terst koel ontvangen, doch zij heeft zich zelfs gehaast Commissarissen naar Caïro te zenden die in last hebben de zaken aldaar in orde te brengen. Arabië met Tewfik-pacha te verzoenen, en de orde te herstellen. De Britsche gezant te Kon- stantinopel wist onder de gegeven om standigheden natuurlijk niets beters e doen, dan zijn Regeering tot verdaging der conferentie aan te sporen in afwach ting van het resultaat der Turksche zen ding. Het nieuws uit Egypte zelf is schaars: het uitzicht op een bevredigende oplossing neemt toe. Hoe men in Amerika geld verdient! Een inwoner van Richmond meldde zich eenigen tijd geleden op het politie-bureau aan, met tranen in de oogen. Zijn kind, een jongetje van vier jaren, was verdwenen, zonder dat men eenig spoor van hem had kunnen ont dekken. De politie-orgauen zetten zich in beweging, een premie van 500 dollars werd door den vader uitgelooofd voor hem, die aanwijzingen zou doen, een tal van bladen spreken dag aan dag bijna over niets anders dan over de geheimzinnige gebeurtenis. Daar meldt op eenmaal de Richmond Ledger dat een brief ontvangen is, waarin een losgeld van 20,000 dollars geëischt wordt. Het publiek wordt warm; publieke inschrijvingslijsten gaan overal rond om de som bijeen te brengen. Een nieuwe brief wordt ontvangen, waarin 25,000 dollarsver- langd wordt, en eindelijk een derde. In dezen derden brief wordt het losgeld op 30,000 dollars bepaald, en tevens aangekondigd, dat, indien niet binnen 24 uur dit kapitaal wordt uitbetaald, als eerste waarschuwing een oor van den knaap zal worden toegezonden. Meer en meer geraken de gemoederen in beweging maar het geld is nog niet geheel bijeen en ter bestemder tijd komt het oor. Het pu bliek, dit vernemende, geraakt in woede, het bestormt het politie-bureau om tijdingen, duizenden staan den ganschen dag voor de deur van den vader en geven aan hunne ge voelens lucht. Maar een paar dagen later komt het knaapje gezond en wel terug. Het toege zonden oor was niet zijn oor geweest, maar van een lijk afgesneden. Thans reist een handig spekulant rond met het kind, dat een zoo romantisch avontuur heeft doorleefd, en laat het zien tegen een dollar per persoon. Een latei- onderzoek heeft intusschen aan het licht gebracht, dat van de gansche geschiede nis geen woord waar is. Het publiek blijft echter nieuwsgierig enbetaalt ge willig entrée om het kind te zien. Men schrijft ons van gisteren uit Leeu warden: Eeu der bewoners van de Schrans na bij Leeuwarden hield er een aap op na, ik heb haar gevraagd hoe zij, die alles voor hare liefde gedaan en opgeofferd heeft, van ons afstand kon verlangen alles te vergeefs^, Zij geraakte bij mijne tegen spraak n. zulk eenen staat van opgewon-- heid, dat ik het ergste vreesde, en zoo bleef mij eindelijk niets anders over dan mij te schikken, dat is, ons vertrek te. bewilligen en voor eenigen tijd alle ver keer met u op te geven. Gij zult mij, hoop ik, niet verkeerd verstaan, geliefde Frederik ik weet da de poging, om mij van u los te maken, vruchteloos ismaar om der wille mijner moeder moet ik haar zin doen of liever den schijn aannemen alsof ik het deed tot zij weder tot zichzelve gekomen en rustig zal zijn. Nu is zij ziek van angst, dat oom Anton zal uitvoeren waarmede hij haar, of beter gezegd, u en mij dreigt. Wat het is, wil mijne moeder niet zeg gen maar hare vrees is zoo groot, dat ik haar nauwelijks kon beletten bij nacht en ontijd op te breken, om zich aan haars broeders oogen te onttrekken en helaas ook aan de uwen. Gij moest ons spoor bijster worden, zoudt nooit weder van mij hooren, zeide zijdat was de eisch van oom Anton. Word vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2