Hoogland. loge's ontvangen, en waarlijk, daar is dik wijls heel wat aan vast? Weet ge geen raad? Komaan, laat acht of tien van die flin ke knapen een gezelschap vormen: ziet iemand te vinden die met hen meegaat, niet als leidsman, want daar hebben de jongens het land aan, ook niet als be zoldigden gids, want het moet iemand zijn van beschaving, maar die jong van hart genoeg is om als een kameraad die op de hoogte is van vele zaken, ziju taak te verrich ten. Laat hen met elkander eens goed een hoek van Nederland bekijken waar zij an ders niet zullen komen, een eindje over de grenzen kan ook geen kwaad! en ge zult hun de vacantie, die anders licht voor u een ergernis en voor hen een verveling wordt, en mij dunkt, daar is zij toch wezenlijk te goed voor! tot een tijd van genot, ook van practische leering gemaakt hebben. Eiken opvoeder van roeping of profes sie durven wij onzen raad in overweging geven: 't zou ons zeer verwonderen als hij afkeuring vond. Daar het voorts juist nog tijd is, om de uitvoering van het aanbevolen plan voor te bereiden, zullen we ook aau de erva ring het oordcel opdragen, of ons voor stel aannemelijk is. OEFICIËELE PUBLICATE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van 14 Sep tember 1866 (Staatsblad no. 138), hou dende bepalingen betrekkelijk de IN KWARTIERING, enz. Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het raad huis aangeplakt is, en gedurende veertien dagen, tc rekenen van heden, op de Secre tarie der gemeente voor eenieder ter in zage zal liggen, alle werkdagen van 10 tot I uu. Amersfoort, den 9. Juni 188?. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 10 Juni 1882. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 6 Juni. Voorz. de burgem. Mr. F. II. v. Persijn. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig is de heer Scheltus met kennisgeving. (1 vacature). De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aon de orde is het voorstel van Burg. en Weth., de betrokken hoofden gehoord, om de onderwijzer H. van Gelder van de koste- looze school in de Koestraat overtcplaatsen naar de tusschenschool, waartoe ook het ad vies strekt door de commissie van toezicht op het lager onderwijs uitgebracht. De heer Celosse wenscht met het oog op de hem ge bleken behoefte aan onderwijzend personeel in de kostelooze school, de overplaatsing eerst te doen ingaan wanneer een nieuw te be noemen onderwijzer in functie zal zijn getre den. De voorzitter verklaart zich bereid de uitvoering van het raadsbesluit in dien geest aan B. en W. voor te dragen, waarop met algemeene stemmen tot de overplaatsing wordt besloten. De Voorzitter noodigt de heeren Herschel en v. Beek uit, als stemopzieners voor de volgende benoemingen te willen optreden. Uit twee voorgedragen drietallen, in over leg met de arr.-sehoolopziener door Burg. en Weth. opgemaakt, na het hoofd der school te hebben gehoord, worden tot onderwijzers aan de kostelooze school in de Koestraat be noemd: le. de heer J. Lindenhovius te IJsel- muiden met 12 stemmen, terwijl T. Bruyn er 1 verkreeg, en 2e de heer T. Bruyn te Edam met 8 stemmen, terwijl op J. Bood 5 st. zich vereenigden. De voorzitter bedankt de stemopnemers voor hunne moeite en re leveert dat thans in alle vacaturen bij het lager onderwijs is voorzien, behalve ééue aan de tm-chenschool, met wier vervulling op zameren ongelukkiger worden, als zij tot dusverre reeds was. Zij zou niet ge- looven dat mijne liefde en mijne ver eering voor mijnen vader dezelfde geble ven was als weleer, zou het niet meer wagen van hem op de oude wijze te spre ken, als van een' man zonder vrees en zonder blaamzoude gelijktijdig een slag boom tusschen haar gevoel en het mijne ontwaren, terwijl wij tot nu in de ver eering van onzen geliefden doode één ziel waren. (Wordt vervolgd.) verlangen van het hoofd der school en den schoolopziener zal worden afgewacht de uit slag van het examen af te leggen ter ver krijging van de hoofdacte. Overgaande tot de benoeming van eene re gentes voor het burgerweeshuis brengt de voorzitter in het midden, dat eene der voor gedragenen, mevr. Holtzschue, geb. Scheltus, schriftelijk heeft verzocht om bijzondere re denen niet in aanmerking te komen. Bij eerste stemming wordt mevr. v. Zijst, geb. Cochius benoemd met 7 stemmen, terwijl mevr. Stheeman, geb. Heioma er 5 erlangde. De heer v. Zijst onthield zich van mede stemmen. Verzoek der commissie van de stratenver- licliting om een crediet van f1500. Na te kennengeving dat zij ook de verlichting der woningen van particuliere in het oog houdt, zegt de commissie, na rijp beraad tot de con clusie te zijn gekomen dat alleen de ver lichting door middel van steenkolengas met gerustheid kan worden aanbevolen. Ter be strijding van de kosten vallende op het on derzoek omtrent alle voor- en nadeelen van eene eigen exploitatie, vergeleken met die aan het sluiten van een contract met den tegenwoordigen of een nieuwen concessiona ris verbonden, vraagt zij opgemeld crediet. De voorzitter geeft te kennen dat daartegen geen bedenkingen zijn 'gerezen bij het da- gelijksch bestuur, zonder dat nadere mede- deelingen daaromtrent door hem zijn te doen. De heer v. Zijst, eene goede verlichting door de zorgen der commissie tegemoet ziende, zou nu ook gaarne eenig meerder licht over de aanvraag van het crediet verlangen, waar op de heer v. d. Wall Bake eene nadere toe lichting geeft, waaruit blijkt dat onder het aangehaald cijfer eene som van f1000 be grepen is, aan deskundigen uittebetalen we gens het maken van een avaut-project voor eigen exploitatie. Hierna wordt het gevraagd crediet verleend met eenparige stemmen. Aan de orde van behandeling is een door Burg. en Weth. ontworpen, aan Z. M. den Ko ning gelicht adres, inhoudende het verzoek dat de gemeente opnieuw voor den tijd van drie jaar voorwaardelijk ontheven eworde van d verplichting tot het oprichten van eene bur ger dagschool voor middelbaar onderwijs. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van de door inspecteur en commissie van toezicht het adres is opgemaakt, en wordt daarna het ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens geeft de voorzitter de in vorige vergadering verlangde inlichtingen omtrent den Liendertschen weg, met daarbij gelegen Watersteeg, en het voorste gedeelte van den Soesterstraatweg. De heeren Gerritsen, Croockewit, van den Wall Bake nemen deel aan de beraadslagingen. Daarna wordt door den lieer Gerritsen, die evenals de heer Bake niet eene algeheel ver betering of kostbaar werk'maar slechts begaanbaarmaking van de voetpaden beoogt, in overweging gegeven dat de vergadering be sluite, onder dankbetuiging voor de verstrekte inlichtingen, B. en W. uittenoodigen de voor melde voetpadeii en wegen ten spoedigste in goeden staat te brengen. De heer Zandijk, ondersteund door den heer v. Burgsteeden, stelt voor deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering, waartoe met 12 tegen 1 st., die van den heer Ger ritsen wordt besloten. Ingekomen zijn: eene beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid d.d. 23 Mei 11., op het door den gemeente raad ingediend verzoek dat de vaart op de rivier de Eem verklaard worde rijks belang te zijn, en de door de gemeente aangelegde werken en daarmede in verband staande hef fingen worden overgenomen door 'den Staat. De minister overweegt daarbij dat de Eem wel als bevaar- en vlotbare rivier krachtens art. 577 van het burgerlijk wetboek aan den Staat behoort, maar dat daaruit voor de re geering niet de verplichting voortvloeit om die rivier te onderhouden of te verbeteren, tenzij het algemeen belang dit vordert; dat bij het onderhoud en de verbetering van de Eem, zoowel wat de waterlossing als wat de scheepvaart betreft, in de eerste plaats locale en provinciale belangen betrokken zijn, en dus het iuiatief voor eene regeling dezer zaak behoort uittegaan, van het gewestelijk be stuur, waarom dan ook de minister den ge meenteraad verwijst naar de Gedeputeerde Staten van Utrecht. De Voorzitter herinnert dat de uitspraak der rechtbank betreffende het vuur-, haven- en tongeld is bepaald tegen 28 Juni, en daarna voorstellen van het da- gelijksch bestuur zijn te verwachten omtrent de wijze waarop men zich verder wenden zal. Voor informatie. Goedkeuring van Gedep. Staten op het kohier van de hondenbelasting over 1882. Als voren. Rekening en verantwoording van het bur gerweeshuis over 1881, bedragende/12170,27 in ontvang- en uitgaaf, waaronderƒ1427,995 subsidie uit de gemeentekas. Te verzen den aan de commissie van onderzoek voor de gemeente-rekening. De vergadering is hierna gesloten. Zondag, 11 Juni zal de Godsdienst oefening in de Remunstrantsche Kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer J. J. van Hille, predikant te Zaandam. Woensdag 12 Juli a. s. zal aan het dep. van Waterstaat te 's Hage worden aanbe steed: het maken van een gedeelte der werken tusschen Amersfoort en den Ne der! Rijnspoorweg voor den Spoorweg van hier naar Nijmegen. De raming bedraagt f363.000. Bij den boekhandelaar A. M. Slothou wer alhier, is een plattegrond geëxposeerd van het gebouw en zijne omgeving der Internationale Koloniale In- en Uitvoer handel-tentoonstelling, in 1883 te Amster dam te houden. Naar de afmetingen te oordeelen, belooft het geheel kolossaal en indrukwekkend tevens te zijn. Het eigenlijke tentoonstel lingsgebouw toch zal eene lengte hebben van niet minder dan 300 M., of, om het onzen lezers duidelijker te maken, ruim twee en half zoo lang zijn als het in aanbouw zijnde Rijksmuseum aan de Stad houderskade breed is. Behalve dit gebouw is er nog een nevengebouw, uitsluitend voor de Nederlandsche expositie bestemd, waarvan de oppervlakte nagenoeg met die van het genoemd Rijksmuseum gelijk staat. "Verder bevat het ruime terrein, dat deze gebouwen omgeeften dat tot een kolossral park zal aangelegd worden, een gebouw voor schoone kunsten, etablisse menten voor de expositie van landbouw kundige en andere werktuigen, materialen enz. Voorts een concertgebouw, panorama, verschillende paviljoenen voor den Koning, de Jury, de tentoonstellingscommissie enz., en eindelijkbehalve een restauratie en koffiehuis en een muziektempel, door electrisch licht verlichtHollandsche Duitsche, Engelsche en Fransche restau raties en ook een aquarium. Uitgenomen deze genoemde inrichtin gen, zijn hier en daar nog een aantal gebouwtjes van kleiner afmeting over het terrein verspreid, vermoedelijk voorde verte genwoordigers der pers, afzonderlijke com- missiën, inzenders etc., welke gebouwtjes aan het geheel een riant aanzien geven. De groote wedrennen, welke Donderdag 15 Juni a, s. te Nijmegen zullen gehou den worden, wekken ook in 't buitenland belangstelling. Verscheidene duitsche bla den, vooral die uit de Rijnprovincie, heb ben een artikel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezoek opwekken naar de stad „welke de Heldengestalt" van Karei den Grooten zoo vaak aanschouw de." De gastvrijheid en gulheid der Nij- megenaars schijnt aldaar goed aangeschre ven te staan, ten minste een der bladen meent op karakteristiek duitsche wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige in woners de beoefening dezer deugden van hunnen „Kaiserlichen Conner" geleerd hebben. BUITENLAND. Volgens een Fransch blad moet er sprake zijn van een werkstaking onder de agenten van politie te Parijs, die verhoo ging van salaris vragen. Bij den Parijschen Gemeenteraad is een voorstel ingekomen, om den Raad bij de begrafenis van Garibaldi te vertegenwoor digen en om den boulevard Saint Michel naar den doode te noemen. Guiteau, de moordenaar van Garfield, zal den 30en dezer maand, op de bin nenplaats der gevangenis te Washington, opgehangen worden. De rabbijn der Israëlietische gemeen te te Weenen dr. Jellinck, heeft dezer dagen, bij de godsdienstoefening in een der synagogen aldaar, plechtig den drievoudi- gen zegen voor Z. M. den Keizer aller Russen afgesmeekt, na diens betuigingen van deelneming in het lot der vluchtende Joodsche onderdanen. Staande hoorden de aanwezigen den zegenwensch aan en hun met geestdrift uitgesproken: Amen! volgde. Eenige studenten te Rome hebben de drukkerij vernield van een blad, waarin met het overlijden van Garibaldi gespot werd. BINNENLAND. Op het feestmaal van de „British and Foreign Unitarian Association" te Londen stelde de heer Wicksteed een dronk in op den Nederlandschen Protestantenbond en onzen landgenoot dr. Hugenholtz van Amsterdam, wieu hij lof toezwaaide we gens het opgeven van den steun der Re geering in de zaak der godsdienstvrijheid en als een leider der liberale gedachte in Holland. Dr. Hugenholtz antwoordde, dat hij op de verbreiding der unitaristische be grippen in Holland rekende; de Vereeni- ging, die hij vertegenwoordigde, telde meer dan 10.000 leden en haar doel was het godsdienstig leven te bevorderen, door on verschilligheid en materialisme te bestrij den. De Groningsche hoogleeraar Ranke moet in het elfde Duitsche chirurgencongres, blijkens een verslag, in een der Duitsche bladen voorkomende, verklaard hebben, dat: Het gebouw, waarin de kliniek te Gro- ningeu wordt uitgeoefend, oorspronkelijk voor natuurwetenschappelijk museum was ingericht. Doch daar de fundamenteering niet goed was en het water in den vloer kwam, werd het gebouw vochtig, het mu seum moest naar elders worden overge bracht en daarom werd het gebouw tot universiteits-ziekenhuis ingericht. In eeni ge vertrekken kan men heelemaal geen zieken huisvesten, daar dezen er terstond geïnfecteerd zouden worden. De voorganger van prof. Ranke, prof. Jansen was lang ziek en werd tijdelijk vervangen door een adsistent, die, toen Ranke kwam, 73 nu 78 jaar is. Deze was oorspronkelijk veearts, daarop directeur eener gevangenis, vervolgens uit deze be trekking ontslagen, heelmeester en waar nemend professor aan de universiteit te Groningen. Als dit waar is, dan is 't een schande voor de hoogeschool te Groningen. Doch als 't niet zoo is, dan verdient prof. Ranke zijn verwijdering. Te Zoutelande heerscht sedert een drie tal jaren, in erge mate, de keelziekte. In menig huisgezin stierven, kort na elkan der, twee kinderen. Tot heden is in de daar heerschende epidemie nog geen beterschap te bespeu ren. In de gemeente Besoijen is een instel ling opgericht tot machinale bewerking van leestklare schoenen, naar het Engelsche systeem. Het doel is verfraaiing van het bovenwerk. In de Rijkspostspaarbank is in de maand Mei meer ingelegd dan terugbetaald ruim f81.409. GEMENGD NIEUWS. Uit d'Avesnes-lez Aubert (Nord) schrijft men het volgende zonderling en hoogst onwaarschijnlijk feitHet echtpaar D. had hun kind bij eene gewezen meid ter zoging gezonden, die terzelfder tijd haar eigen kind de borst gaf. De twee babies beide blozende van gezondheid, zijn nu zoo op elkander gaan gelijken, dat de ouders en de min hen niet meer van el- elkauder kunnen onderscheiden. En daar men verzuimd heeft hen in verschillend gekleurde pakjes te steken, heeft het echtpaar D., om zich niet te vergissen, besloten beide kinderen als de hunne aan te nemen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 1 Junij, Wilhelmina Maria, d. van Jacob van Hartskamp en Wilhel mina Mulder. Wilhelmina Louisa, d. van Johannes Petrus Bernardus Kok en Grada Wiegman. Hubertus Henricus Johannes Theodorus van Arom en Jaco- ba Maria Buijs. Maria Wilhelmina, d. van Willem van Empelen en Alijda Wan- sing. 3. Wilhelmina Catrina, d. van Nicolaas Gerardus van Doornik en Geer- truida Maria Sturk. Anna Hendrika, d. van Bernardus Arnoldus van Ruijven en Marragreta Everdina de Haan. Elsina, d. van Arie Fontijn en Cornelia Wilhel mina Mulder. Wilhelmina, d. van Ber nardus van der Pol en Anna Maria Vivié. Ondertrouwd: 8 Junij. Elbertus Boks en Cornelia de Gans. Evert van den Berg en Willemina Everarda Lambrechts. Mr. Johannes Hendrik van Goor en Jonkvr. Wilhelmina Theodora van Holthe. Bevallen27 Mei. H. Woudenberg, vrouw van J. Buis, zoon. G. van Dijk huizen, vrouw van A. van Willigenburg,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2