I Ook het verzoek van J. D. E. van der Veen te Baarn om hem het driehoekig stuk grond aan den Slijkpoortsbrug te verkoopen voor f1500,onder voorwaarde dat hij daarop binnen twee jaren een heerenhuis zal bouwen met eene huurwaarde van ongeveer zeshonderd gulden, werd met twaalf tegen twee stemmen ingewilligdterwijl wederom met algemeene stemmen besloten werd om de pacht der bank van leening te verlengen. voor de ontwikkeling van den volkssmaak dringend noodig; het ware beter, voor den periodieken rustdag der bewaarders dan een anderen dag te kiezen, geduren de welken zij vervangen of het muséum gesloten kon worden. Met al deze dingen hebben we bij het bespreken van het Zondags-vraagstuk te rekenen. De Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, twee maanden geleden te Utrecht geconstitueerd, heeft een ruim arbeidsveld voor zich: zij moet trachten, een groot aantal somtijds strijdige belan gen met elkander in overeenstemming te brengen. Indien velenvooral onder de vrijzinnigen in den landezich bij haar aausluiten dan twijfelen wij niet of zij zal zich op breeden grondslag en in milden geest van haar taak kwijten. OFFIClEELE PUBLICATIËN. De Commissaris des Konings in de Pro vincie Utrecht, Gezien het besluit van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht, dd. 15 Junij 1882, no. 50 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat de opening der jagt- bedrijven, vermeld onder litt. d, f en h van art. 15 der voormelde Wet, voor de ze Provincie is bepaald op Maandag den 24 Julij aanstaande, ter plaatse, bij art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in de provincie Utrecht, van 13 Julij J880 Provinciaal- blad No 71), aangeduid. En, ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 17 Juni 1882. De Commissaris des Koning voornoemd, s' JACOB. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Hollond en Utrecht excutoor verklaard kohier No. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 1882/83 (Wijk No. F—1) aan den Ont vanger van 's rijks directe belastingen al hier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 22 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 24 Juni 1882. Indien het aantal toehoorders op de tribune als maatstaf gelden mag voor de belangrijk heid eener Gemeenteraadsvergadering dan was die van 1.1. Dinsdag zeker allerbelangrijkst. Sedert lang toch toonde het publiek niet zoo veel belangstelling in de oratorische gymnastiek der Edelachtbaren dan juist dien dag. En het was ook niet te verwonderen, want de agenda bevatte enkele zeer belangrijke punten van behandeling. Na de gebruikelijke voorlezing en arres tering der notulen kwam de door B. en W. zij hem de hand gaf. „Kom nu mede naar mijne moeder. Zij heeft dikwijls van u gesproken en 't zal haar genoegen doen u eens terug te zien." Hellborn had aarzelend Kato's hand aangenomen en haar snel weder losgelaten. Hij zag er nog vreesachtiger uit dan ge woonlijk. Medegaan het is mij veel eer antwoordde hij, terwijl hij naast haar voortging. „Ik zou gaarne reeds eens ge komen zijn, maar mijnheer de consul ziet het ongaarne „Zoo veel te vriendelijker van u, dat gij mij heden berichten gebracht hebt," zeide Kato, toen Hellborn plotseling zweeg. Hij nam den hoed af en wischte zich het voorhoofd af. „Neenik mag daarvoor genen dank aannemen riep hij, en als gij mij daar bij met uwe goede oogen zoo vriendelijk aanzietneen, ik wil liever dadelijk bekennen dat ik niet uit vriendschap voor mijnheer Frederik gekomen ben en ook niet om u eenen dienst te bewijzen, maar omdat mijnheer de consul mij herwaarts gezonden heeft." (Wordt vervolgd.) voorgestelde verlichting der buitenwijken met het advies der commissie voor de straatver lichting aan de orde. Deze achtte het wen- schelijk om met het plaatsen van petroleum- lantaarns in de buitenwijken nog te wachten tot dat er een besluit genomen zou zijn om trent de algemeene verlichting, ook omdat het aantal der voorgestelde lantaarns haar niet voldoende voorkwam en eene vermeer dering van dat aantal haars inziens te groote onkosten zou veroorzaken. De Heer Crooc- kewit en de Heer van den Wall Bake scher mutselden eenige oogenblikken over de kwes tie of lantaarns op groote afstanden den toe stand verbeteren of verergeren en ten slotte vereenigde de raad, zich, met 10 tegen 4 st. met het advies der commissie, zoodat de duis tere buitenwijken voorloopig verstoken zullen blijven van de voordeelen eener spaarzame petroleum-illuminatie. Meer succes had het dagelijksch bestuur met zijn voorstel tot het in onderhoud over nemen van den parallelweg achter de loco- motievenremise der H. S. M. De raad besloot met algemeene stemmen tot het in orde bren gen van dien weg, waardoor een eind ge maakt zal worden aan een toestand, die door den voorzitter zoo kernachtig als onhoudbaar en niet te behouden werd gekenschetst. De door den Heer Gerritsen voorgestelde verbetering van de voetpaden langs den Naar der straatweg, den Lieuderlsehen weg en de Watersteeg was nu aan de orde. De voor steller had in de vorige vergadering met zóó levendige kleuren een tafereel opgehangen van schoolgaande kinderen die over de mod derpoelen langs den Naarder straatweg moes ten gedragen worden, dat het niet te verwon deren was dat vele leden hun vaderhart voel den popelen en gestemd schenen om ook daar een afdoende verbetering te voteren. Toch volgde de docile meerderheid het ernstig advies van den voorzitter om met een besluit te wachten totdat de plaatsing van het nieuwe station definitief zou zijn vast gesteld en men dus zoude weten wat de toe komst van dat gedeelte van den Rijksweg eerste klasse No. 1 zal zijn. De bewoners van perceelen aldaar kunnen derhalve gerust nog een paar klompen aanschaffen, i Een gelijk lot trof de voorstellen van den j Heer Gerritsen omtrent den Liendertschen weg en de Watersteeg. Bij de discussie daar over had een woordenstrijd plaats tusschen de Heeren Gerritsen en Zandijk, over boe ren, handelaars en neringdoenden, die zóó onduidelijk was dat het wellicht daaraan toe te schrijven is dat de verdeeldheid in den raad bleef bestaan en de stemmen over beide voorstellen staakten. De boeren die hun hooi langs die wegen willen vervoeren zullen zich dus nu tot de eigenaren onderlioudplicliti- ger moeten wenden willen zij hun pad ver effend zien. Met algemeene stemmen werd een rekwest om verlaging van den aanslag in den hoofde- lijken omslag door mej. A. M. M. Brouwer ingediend gewezen van den hand en even zoo met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om de jaarwedde der nachtwakers te verhoogen. Nu kwam het neusje van den zalm aan de orde, de benoeming van een leeraar-di- recteur aan de iurigtingen van middelbaar onderwijs. De voorbereidende werkzaamheden voor deze benoeming hebben de gemoederen van velen in de gemeente in den laatsteu tijd zoodanig doen gisten dat het niet te ver wonderen was dat er onder het publiek op de tribune en zelfs bij de leden van den raad eenige spanning merkbaar was, eene span ning die bij den Heer Groeueboom zoo hevig was dat hij ter uauwernood wachten kon tot dat de voorzitter geëindigd had met zijne korte toelichting der voordracht. Deze deelt daarbij tevens mede, dat ingeko men was eene missive door de Heeren Kol- lewijn, Prikken, Hakkert en van Mill onder teekend, waarin zij mededeelen dat de eerst- ondergeteekende, in antwoord op zijn schrij ven aan den voorzitter der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, van dezen schriftelijk vernam, dat de Commissie van Toezicht het met den Burgemeester eens t was geworden om te trachten een gepromo- veerden Directeur voor de inrichtingen van j middelbaar onderwijs te verkrijgenen dat j zij zich alsnu onthouden hebben van sollici- I tatie naar die betrekking, niet uit gemis aan I belangstelling in het middelbaar onderwijs, maar omdat zij begrijpen voor die betrekking 1 niet geschikt te worden geacht. De voorzitter stelt voor deze missive voor kennisgeving aan te nemen, en deelt mede, dat door hem om trent die zaak nimmer eene ofiiciëele verkla ring is gegeven. Nadat door den Heer van den Wall Bake verzocht is dat de brief nog maals wordt voorgelezen, wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen. De Heer Dr. Groeueboom zegt dat hij uit de stukken heeft gezien dat de voordracht door B. en W. is opgemaakt in overeen stemming met het advies van den Inspec teur, doch in afwijking van de aanbeveling der commissie. Hij acht het in het belang van sommigen zeer wenschelijk dat de motieven voor die afwijking niet in het duister blij ven en stelt dus voor om den brief van den Heer inspecteur te doen voorlezen, waarte gen zijns inziens geen bezwaar kan bestaan, om dat die brief niets kwetsends voor wie ook bevat. De voorzitter herinnerde er aan dat de brief het opschrift draagt „vertrou welijk" en laat aan den raad de beslissing hieromtrent over. Met een kleine meerder heid besluit de gemeenteraad den brief niet voor te lezen. Het is dientengevolge on mogelijk den inhoud van dat schrijven woor delijk mede te deelen, doch uit hetgeen een der raadsleden ons mededeelde blijkt, dat de motieven die den inspecteur hebben ge leid om den Heer Dr. Goossens, die op de aanbeveling der commissie als no. 2 voor kwam, eerst in de derde plaats aantebeve- len, uitsluitend betrekking hebben op het betrekkelijk gering aantal jaren door dezen bij het ouderwijs doorgebracht. In den brief moet met veel lof van den Heer Goossens gesproken worden. De Heer Dr. Groeneboom vraagt nogmaals het woord om de meening uittespreken dat het voorstel van B. en W. om dadelijk een leeraar-directeur te benoemen, niet overeen komt met de orde en de wettelijke voor schriften, en stelt voor eerst te benoemen een leeraar in de wiskunde, en daarna uit de leeraren een directeur te kiezen. De Voor zitter kan zich daarmede niet vereenigen, daar er voor de betrekking van leeraar gee- ne sollicitanten zijn en hij derhalve niet zou weten wie de raad benoemen zou, tenzij men iemand benoemen wil waarvan men met ze kerheid weet, dat hij de benoeming niet zal aannemen. De Heer Visser ondersteunt het voorstel van den Heer Groeneboom en kan zich met deze wijze van benoemen niet vereeuigen. Hij maakt van de gelegenheid tevens ge bruik om aan het Dagelijksch bestuur te ver wijten dat de sollicitanten van de voordracht eer kennis gekregen hebben, dan de leden van den raad. De voorzitter tracht dit ver wijt te ecarteren door te zeggen, dat indien de leden van den raad meenen geen tijd ge noeg te hebben gehad om onderzoek naar de verschillende sollicitanten te doen, het hun vrijstaat de benoeming te verdagen tot eene volgende vergadering, waarop de Heer Huet constateert dat dit niet het verwijt is van den Heer Visser, maar wel dat de mede- deeling aan de gemeenteraadsleden had be- hooren te geschieden, alvorens die aan de sollicitanten werd gedaan. Hij spreekt den wensch uit dat dit voortaan niet meer moge voorkomen. De Heer Gerritsen meent het gevoelen van de meeste raadsleden uittespre ken wanneer hij een afkeurend oordeel velt over de wijze waarop B. en W. de voor dracht hebben behandeld. De Voorzitter wien het aan te zien is dat dit incident hem zeer ontstemt, spreekt van insinuatie en van Poolschen Landdag, en constateert eindelijk dat dit punt niet aan de orde is, maar wel het voorstel-Groene- booin, dat, aan eene stemming onderworpen, met overgroots meerderheid wordt verworpen. Eindelijk wordt nu overgegaan tot de benoe ming van een leeraar-directeur, en bij de eerste stemming vereenigt de Heer Dr. J. Campert negen stemmen op zich terwijl één briefje in blanco was ingekomen, twee stem men op Dr. J. B. Goossens, ééne stem op den Heer Kollewijn en ééne stem op den Heer Scheltema worden uitgebracht. De Heer Campert, omtrent wiens aanbevelenswaardig heid trouwens de meest loffelijke éénstem migheid bestond, is derhalve benoemd tot leeraar in de wiskunde en natuurlijke histo rie en tevens tot Directeur der inrichtingen van middelbaar onderwijs. Mededeeliug wordt voorts gedaan van ver schillende ingekomen stukken en eindelijk gaat de vergadering uiteen, blijkbaar verheugd dat aan al de moeielijkheden die de benoe ming van een Directeur der H. B. S. met zich bracht een einde namen. Tot binnenvader en binnenmoeder van het Hervormd Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Amersfoort zijn be noemd J. B. Werner en echtgenoot van Almelo. Heden Vrijdagmiddag was de jongeheer B. buiten Bloemendaal te Amersfoort spe lende met buskruit, dat met een branden de sigaar in aanraking gebracht, aldra ontplofte en het hoofd zoozeer beleedig- de dat er vrees bestaat voor verlies van het gezicht. Andere jongelieden mogen zich hieraan spiegelen. Naar wij vernemen werd door de po litie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen eene gehuwde vrouw als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 330 van het Wetboek van Straf - regt; ook hare medeplichtige zal zich te dier zake hebben te verantwoorden. Lijst van blieven geaffrSSerd aan on- Mei 1882. bekenden verzonden van het postkantoor Amersfoort over de 2e Helft der maand 1. Gijsbertjen Amersfoort. 2. Mej. T. Prikken Deventer. 3. Wed. J. v. Iepenburg Warden. Uit Maarsbergen. 4. Dijkmans Amsterdam. 5. van Rossum id. 6. J. Rijksen Besoijen. 7. D. Wester veld Werkhoven. Briefkaarten. 1. J. T. Visser Amsterdam. BINNENLAND. Op bijzondere wijze werd Woensdag aan het Ministerie van Financiën bewezen, dat geld slechts een petrekkelijke waarde heeft. 36V2 millioen koperen centen wer den verkocht voor f96,496, zijnde f74 per 100 kilogram. De toevloed van Belgische twee cen timesstukken neemt in de aan de grenzen gelegen dorpen weder meer en meer toe. In sommige van die dorpen ziet men na genoeg geen andere munt. Te 's Bosch zal tusschen de brand- spuitploegen der militaren van het 5e re- gement infanterie een wedstrijd in de be handeling van verschillende brandblusch- middelen plaats hebben. De redactie van het „Onafhankelijk Israëlitisch Orgaan voor Nederland" zal bij het Ministerie van Justitie een klacht indienen, naar aanleiding van een artikel in „De Tijd" over een voorval in Honga rije, veroorzaakt .door een traditioneelen gruweldood, door de Talmud aanbevolen. De Tijd" zegt de redactie be roept zich valschelijk op den Talmud, en daar dit ook hier te lande kwaad bloed zou kunnen zetten, vermeenen wij de justitie daarvan bij tijds kennis te moeten geven. De gemeente Rotterdam zal een leening aangaan van f 5.000.000. Over 't algemeen zijn de landbouwers in hun schik, daar de gewassen prachtig te velde staan. In de laatste jaren behoorde „boeren vreugd" tot de zeldzaamheden. BUITENLAND. De Lord-Mayor van Londen heeft een telegram uit Alexandrië ontvangen, waarin een beroep op zijn hulp wordt gedaan ten bate van de duizenden familiën, die ge noodzaakt zijn Egypte, met achterlating van alles, te ontvluchten. In het Zoeloeland is de burgeroorlog uitgebasten. Een groot leger, onder Cete- wayo's broeder, Daburo, strijdt tegen een paar andere hoofden. Bij besluit van den Keizer van Rusland is een Staatscommissie ingesteld, om, on der leiding van den Minister van Justitie de verschillende burgerlijke wetten te on derzoeken en een nieuw burgerlijk wet boek te bewerken. Het lijk van Garibaldi is op Caprera weder opgegraven, om het beter in het graf te plaatsen. Bij die gelegenheid moet Menotti Garibaldi verklaard hebben, dat het lijk minstens een jaar op Caprera zal verblijven. Uit Rome wordt gemeld: zooals reeds bekend is, zal het huis van Garibaldi be nevens het geheele eiland Caprera in het bezit van den Staat komen. De kamer waarin de generaal stierf zal als nationaal heiligdom worden beschouwd. Niets zal daarin veranderd worden en alles zal blij ven zooals het was op het oogenblik toen de generaal stierf. Het bed staat voor het venster, dat op het eiland Corsica uitziet. Op het hoofdkussen liggen de kransen der familie, op het bed do plaid waarme de de generaal zich in het rijtuig steeds bedekte. De gouden bril van den gene raal is in het bezit gekomen van de doch ter van generaal Feresita. Op het bed liggen nog verschillende andere kransen. De krans van Palermo ligt op de tafel. Aan den kleederstandaard hangt de tam- bourmajoorsstok van het Italiaansche legi oen van Montevideo, in een hoek ziet men nog een lans van hetzelfde korps. In de kamer bevinden zich verder nog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2