Buitenlandscli Overzicht. Rozenstein is nog niet van eigenaar veranderd. Tal van pakjes boeken zijn nl. nog in 't bezit der verkoopers en in een der onverkocht gebleven pakketten is de bon met het zegevierende nummer gevonden. "Voor het groote landgoed Muskau, in Silezië, wordt door de erfgenamen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlanden een som van 10 millioen mark' gevraagd. Door het bestuur der Utrechtsche Zen- dingsvereeniging is besloten om aan de behoefte van hulp-predikers in Nederl.- Indië tegemoet te komen, door jongelin gen welke als zoodanig wenschen gevormd te worden, geldelijk te steunen. De heer Klaas Kater Cz. te Monniken dam is, van wege het Rijk, den bouw op gedragen van een ijzervasten en snelzei- lenden botter, voor de ambtenaren, belast met het toezicht op de visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen. De verzending van aardbeziën uit de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Duin, Heemskerk en Castricum, heeft een onge kende hoogte bereikt. Men berekent, dat alleen aan aardbeziën, behalve naar het buitenland, Haarlem en de Zaanstreken, wekelijks voor meer dan f 40.000 naar Amsterdam wordt gezonden. Het stoomschip Prins Alexander heeft de reis van Marseille naar Amsterdam in 81/2 etmaal volbracht. De ,/Clevische Volksfreund" verneemt uit vertrouwbare bron, dat het aan de bedevaartgangers uit Nederland weder vrij staat om in processie door het district Cleve te trekken, wat, sinds 1875 ver boden was. Men schrijft uit Schagen: Te Schagen wordt veel geld besteed aan het openbaar lager onderwijs. Het school gebouw is sierlijk en doelmatig: maar het personeel? De betrekking van lsten on derwijzer is sedert meer dan een half jaar onvervuld gebleven. Reeds verscheidene maanden ontbreken twee onderwijzers, waar voor geen oproeping schijnt te worden ge daan. Sedert 1 Mei is aan het hoofd der school eervol ontslag verleend, doch de benoemde opvolger is nog niet in functie getreden. Is het te verwonderen, dat de burgers zulk een slakkengang, waarvan hunne kinderen de nadeelen ondervinden, diep betreuren? Heden vertrok de Nederlandsche pool expeditie naar Dicksonshaven. //Indien ik maar een jong, krachtig mensch wist te bekomen," antwoordde de jonge geneesheer. //Ik zou eene transfusie willen voorstellen de noodige werk tuigen heb ik toevallig in mijnen hand koffer. Maar de naaste buurt is, zooals ik hoor, anderhalf uur van hier, en de baanwachter kan om zijnen dienst niet weg." Transfusie dat woord moest Kato van haren vader gehoord hebben ja, ja, zij bezon zich op de beteekenis er van in de aderen van den aan uitputting weg stervende moest bloed gespoten worden. Verlicht trad zij nader. //Goddank, dat ik bijtijds gekomen ben zeide zij tot zich zelve en hardop voegde zij er bij //Ik bid u, neem mijn bloed." Verrast zagen de drie mannen elkander aan, maar zij, al het andere vergetende, boog zich over haren geliefde. //Frederik, lieve Frederikfluisterde zij hij scheen haar niet te hoorenzijne oogen bleven gesloten, de handen lagen bewegingloos op de dekens, zijn adem was nauwelijks te onderkennen. Kato richtte zich op; de kostbare tijd mocht niet met klagen verspild worden. De consul trad op haar toe; zijn boo ze blik ruste vast op haar zij doorstond hem. Zijn voornemen was het meisje af te wijzenmaar was het uit bezorgdheid voor Frederik, dat hij als verlamd was, of vreesde hij de nieuwe familieveete voor vreemden te toonen, of trof hem Kato's aanblik, die heden op haars vaders zuster meer dan ooit geleek hij kon niet, en liet toe, dat Kato zijne hand greep. //Lieve oom, sta de poging toe,/ be- Het Britsch Lagerhuis heeft weer eens een van die kolossale zittingen gehouden, die somtijds gebezigd worden als het mid del om quaestiën, waarvan men de be slissing tot in het oneindige zou willen verdagen. Het gold de artikelsgewijze be handeling der Iersche dwangwet, waarvan de grootste helft met horten en stooten was aangenomen, en die maar niet scheen te kunnen opschieten. Daarom stelde Glad stone Donderdag op de leukste manier van de wereld voor, Vrijdagavond //een paar uren langer bijeen te blijven, om met die wet wat verder te komen. De man nen der //landleague" waren er tegen, doch de meerderheid was vóór het Re- geeringsvoorstel. Vóór de vergadering wer den besprekingen gehouden: een aantal conservatieven boden zich aan om de li beralen behulpzaam te zijnde heeren zouden elkander bij groepen afwisselen, en ook het presidium zou op bepaalde uren in andere handen overgaan. Doch ook de Ieren waren strijdvaardig, en toen Vrijdag ten twee uren de vergadering be- gon, had elk hunner zich voorgenomen zoo lang en zoo vervelend te spreken als hem slechis mogelijk was. Nu, het is er dan ook een debat naar geweest. 32 volle uren, tot Zaterdagavond tien uur, is voortgezet en de Ieren, nu en dan tot de orde geroepen, doch altijd maar om beurten doorkletsende, bleven bijna onophoudelijk aan het woord. Maar noch de Regeering, noch de meerderheid gaf het op. Zaterdagvoormiddag halftien was nog geen enkel artikel aangenomen, doch nu werd aan de abstructie een eind gemaakt. De Voorzitter las de namen voor van 16 leren, die hij van opzettelijk rekken der beraadslagingen beschuldigde: en de motie, om hen voor den verderen duur der vergadering te schorsen, werd met 127 tegen 26 stemmen aangenomen. Onder krachtig protest verwijderden zij zich, en het schijnt dat zij niet geheel en al ongelijk hadden, dewijl er leden ge schorst waren die nog niet eens het woord hadden gevoerd. Na het vertrek der Ieren ging alles veel beter: een paar pogingen om de zitting te verdagen, stuitte af op Gladstone's ijzeren wil, en van lieverlede keerde de kalmte terug. Toch was het bijna Zondag toen het 80ste of laatste artikel, bepalende den duur van de wer king der wet, met 69 van de 75 nog aanwezige stemmen aangenomen. Gladstone is voornemens de verdere behandeling ook in het Hoogeihuis. zooveel mogelijk te doen bespoedigen en terstond daarna tot de uitvoering over te gaanhetgeen niet onnoodig is, daar de berichten van geweld dadigheden in Ierland nog volstrekt niet ophouden. Te midden van dit alles legt Engeland op oorlogsgebied een bedrijvigheid aan gon zijde jonge geneesheer viel haar in de rede. z/Het is de eenige kans van redding," zeide hij dringend. De consul wendde zich tot den medi cinaal raad. z/Uwe meening, lieve docter," vroeg hij met eene stikkende stem. De medicinaalraad schudde het hoofd. z/Ik heb weinig hoop," zeide hij, //maar we kunnen het beproeven trouwens alle hulpmiddelen ontbreken hiervaten om het bloed op te vangen, warm water,- lijnwaad voor het verband." Alles werd bijeengebracht. De baan wachter, die op dit oogeDblik binnenkwam alsof hij geroepen was, stelde ter beschik king, wat hij aan borden en kommen be zat, haalde water en maakte vuur in zij nen kleinen kachel, terwijl Kato eenige zakdoeken van den jongen geneesheer tot windsels verknipte en hij zelf zijne in strumenten uitpakte en gereed maakte. Na korten tijd was alles gereed. z/Ik merk nogmaals op dat ik weinig hoop heb," zeide de medicinaalraad. Maar Kato herhaalde in gedachten de woorden van Frederik //in leven en in dood zijn wij in Gods hand," en reikte vol ver trouwen den arm tot het openen van den ader. Op nieuw hoorde men dreunend, rate lend, hijgend op de baan den goederen trein naderen. De baanwachter stond met. het vaantje in de hand op zijn post en zag met verbazing dat de trein, die anders voorbijsnelde, stilhield om eenen ouden mageren man en eene in het zwart ge- den dag, als maakte het zich in allen ernst gereed om bij de beëindiging van den Egvptischen rommel de hoofdrol te vervullen: de telegrammen over bewape ning van schepen met grof geschut, zen ding van troepen en inscheping van groote hoeveelheden amunitie volgen el kander geregeld op. Toch is het nog lang zoo ver niet: de conferentie kan tot geen bepaald besluit komen en het is zeer de vraag of, zoo zij een beslissing neemt, daaraan uitvoering zal gegeven worden. De Porte, aan wie verzocht is geworden of zij troepen naar Egypte wil zenden tot herstel van een geregelden toestand, des gewild onder aanvoering van Fransche en Engelsche opper-officieren, blijft volhou den dat er niet de minste wanorde meer is: in de conferentie daarentegen is de meening heerschende, dat reeds de aan wezigheid van Arabi-pacha in de regeering abnormaal genoeg is om tus- schenkomst te wettigen. Blijft de Porte weigeren, -wat zeer waarschijnlijk is, dan wordt er over gedacht om vanwege de Mogendheden te interveniëeren, en de uitvoering op te dragen aan Engeland, Frankrijk, Italië en Griekenland. De laatste wordt genoemd, omdat er onder de achtergeblevene Europeanen in Egypte zeer veel Grieken zijn. Erkend moet wor den dat dezen zich bij het oproer te Alexandrië kranig hebben gehouden: zij sloten zich aaneen, en verweerden zich zoo kloek tegen de aanranders, dat zij met bebloede koppen en achterlating van dooden moesten afdeinzen: eerst toen zeg gen de berichten, is de politie tusschen- beiden gekomen. Frankrijk legt tot dusver weinig lust aan den dag, om met. Engeland samen te werken, en daar is reden voor: bij vroe gere onderhandelingen met Gambetta hield het een slag om den arm en is niet te vertrouwen. Frankrijk schijnt dus eenige neiging te hebben, het voldongen feit een voudig te erkennen, en de nationale partij met Arabi aan het hoofd als de aangewe zen machthebbende te beschouwen. Deze van zijn kant blijft hetzelfde standpunt innemen: hij en niemand anders is meester in Egypte. Tewfik-pacha, de Khedive, is ziek: men mompelt van vergiftiging door middel van een kop koffie. Van Derwich- pacha met zijn veel besproken zending hoort men weinig meer. Arabi bereidt alles op tegenweer voor, en dagelijks ko men benden recruten de garnizoenen van Alexandrië, Cairo, Port-Said, Rosette, Da- miette en andere plaatsen versterken. Wie geen werk heeft wordt als soldaat geprest. De handel staat geheel stil, welvarende mensghen zijn in korten tijd verarmd en economisch is het land in weinige weken schrikkelijk achteruit gegaan. Het ontwerp tot hervorming der rech terlijke macht is in de Fransche Kamer blijven stekenzij besloot met ruim veer- kleede vrouw uit. te laten. Zij kwamen naar het huisje toede baanwachter ging hen te gemoet. z/Ligt er niet een gewonde bij u vroeg de man. //Is er niet eene jonge dame gekomen viel hem de vrouw in de rede. z/Ja wel, ja wel, de heeren zijn allen daar," antwoordde de baanwachter. Wil maar naar binnen gaan, zoo er nog plaats isde jongeheer is gelukkig weer in het leven teruggeroepen en de juffrouw Christine hoorde niet verderzij snelde naar de open deur. Nog altijd was de kleine ruimte door zonneschijn helder ver licht. Op den achtergrond lag Frederik met een bleek, stil gelaat, de oogen op Kato gevestigd, die naast hem op eene bank zat, den eenigen zitplaats van het armoedige vertrek. Maar wat was haar overkomen f Half machteloos in elkander gezonken, leunde zij tegen den schouder van haren oom, die haar zorgvuldig steun de, terwijl een onbekende haren arm met bloed bevlekte windsels verbond. Hare moeder snelde naar haar toe. z/Katoom Godswil, zij sterft 1" riep zij, en wilde hare dochter omvatten, maar haar broeder hield haar terug. z/Wees gerust, Christine," zeide hij, hare hand vattend, en nooit zoolang zij zich herinneren kon had zij zijne stem zoo zacht en vriendelijk hooren klinken. //Wees gerustuw kind heeft Frederik geredhij zou anders door mijne schuld gestorven zijn 1" Zijne stem weigerde, maar na een kort zwijgen voeg de hij er, het hoofd opheffende, bij //Het verleden is geboet, ik hoop dat zij voor tig stemmen meerderheid niet tot artikels gewijze behandeling over te gaan. De voor naamste grief tegen de voordacht is dat zij, door van tijdelijke opheffing der on afzetbaarheid te spreken, een voorloopigen toestand in het leven zou roepenen de Kamer verlangt een definitieve regeling. De groote Fransche ingenieur De Lesseps is Zaterdag te Dover geweest om de wer ken voor den kanaal-tunnel te inspectee- ren. De van Eugelsche zijde geopperde bezwaren, vrees voor een gewapenden in val noemde hij hersenschimmig. Over Egypte liet hij zich nogal hoopvol uit: hij was van meening, dat het Suez-kanaal hetwelk niet door Egypte maar slechts langs zijn grens is gegraven, geen gevaar zou loopen. Voor bet overige is het nieuws schaars: voor de dagbladschrijvers is de komkom mertijd, de période der zeeslangen, kin deren met drie hoofden en uitvindingen van spiksplinternieuwe beweegkracht weer aangebroken. Het was dus goed gezien van de Amerikaansche rechters, om Gui- teau op het eind van Juni te laten op hangen men had dan gelegenheid zijn laatste oogenblikken met de noodige uit voerigheid te bespreken. Zijn houding was ploertig tot het einde toe- Vrijdag nam hij een bad en praatte over zijn godde lijke zending, at met smaak, kleedde zich netjes, borstelde zijn haar, liet zijn laarzen poetsen, en op het schavot vertelde hij dat hij dien morgen een versje had gemaakt dat hij wilde zingen. Men liet hem, met den strop om den hals, zijn gang gaan, doch toen hij aan het tweede couplet van het kinderachtig mopje was gekomen, werd de veer weggedrukt die het valluik tegenhield. De terechtstelling geschiedde op de binnenplaats van de ge vangenis te Washington: 150 //genoodig- den" benevens een detachement soldaten woonden haar bij. Het onderzoek van zijn hersenen heeft bewezen, dat er voor het vermoeden van krankzinnigheid geen de minste grond heeft bestaan. GEMENGD NIEUWS. Een Fransch blad verhaalt, dat er in het Engelsch graafschap Essex een oud gebruik bestaat, dat, wanneer jonggetrouw den gedurende het eerste jaar van hun huwelijk geen enkele maal gekibbeld heb- ben en geen oogenblik over hun vereeni- ging berouw hebben gevoeld zij aanspraak konden maken op een vet varken en een tonnetje bier, dat hen dan door den Ge meenteraad moest worden aangeboden. Sinds de 16e eeuw is dat nu slechts driemaal voorgekomen, nl. eens in 1510, eens in 1777 en eens in den loop der vorige maand. Is dat niet nogal wel? elkander zullen leven en gelukkig zijn." De hoop van den ouden heer is ver vuld. Frederik, sinds jaren chef van de firma Frederik Anton Richter, is weder frisch en krachtig als voor den oorlog en gelukkig in het bezit der geliefde vrouw en van zijne drie schoone begaafde kinde ren, die door grootmoeder Christine en den ouden Hellborn om het hardst worden bedorven. De consul heeft, nadat hij uit de zaken gegaan is, lang het voornemen gehad om naar Hamburg te verhuizen. Hij kon zich in het oude gevelhuis niet recht schikken en tusschen hem en Christine zijn, trots alle goede voornemens, de schaduwen van het verleden blijven bestaan. Maar Kato heeft hem betooverd, hoewel hij dat niet gewonnen geeft en meer vormelijk als hartelijk met haar omgaatdat het hem hard zou vallen Frederik te moeten mis sen, erkent hij evenwel zelf, en sinds er bij het blonde zusterenpaar Bertha en Christine een kleine Anton gekomen is, is het Hamburger plan zoo goed als op gegeven. z/Wie weet," zeide de oude heer nu en dan tegen Hellborn, /,wie weet, hoe spoe dig ik uit het drukke huis in het aller- stilste zal overgaan. Daarom zal ik het dan dat korte poosje nog maar uithou den. In de werkelijkheid hoopt hij, dat dit korte poosje niet zoo heel kort mag zijn. (Slot).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2