Hoogland, 4 Juli, Heden had hier een treffend ongeluk plaats. De arbeider B. Sinink met zijne dochter wilden het paard, dat een wagen met hooi tegen den dijk op moest trekken, te hulp komen schuivende van achter aan, met het on gelukkig gevolg, dat het hooi achter over sloeg en beiden onder de hooimassa wer den bedolven: de man, vader van 7 kin deren werd er levenloos onder uit ge haald, zijne dochter had zich weinig be zeerd. Bameveld. Z. M. de Koning heeft aan den heer A. W. J. J. baron van Nagell, Je Luit. op non-act. van het wapen der artillerie, op zijne aanvrage een eervol ont slag uit den militaireu dienst verleend. Bunschoten. Woudenberg. afhankelijkheid in 1813, aan de vorming van het Koninkrijk der Nederlanden. Jammer maar dat de bedoelde gebeurte nissen plaats hadden in November, zeker geen geschikte tijd tot feestvieringen die uit den aard der zaak meerendeels in de open lucht moeten plaats hebben. En toch er is wezenlijk behoefte aan zoo iets aan een uitwendig teeken, dat we, in weerwil van onze verdeeldheden, on danks de tegenstrijdige richtingen waarin we de verwezenlijking van sommige onzer idealen zoeken, een volk zijn, dat niet slechts in tijden van gevaar bereid zou zijn om den gemeenschappelijken banier post te vatten, maar ook in staat is, met eenparige sympathie zich te verheu gen in zijn volksbestaan. Wie helpt ons aan het gronddenkbeeld voor een nationaal feest? Amersfoort 8 Juli 1882. Zondag 9 Juli e. k. zal de godsdienst oefening in de Kemonstrantscne kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer J. G. Hagen, predikant te Oude Wetering. Het was voorzeker een waagstuk, dat het jeugdige muziekkorps De Amers- foortsehe Harmonie Woensdag 1.1. aan de leden der Sociëteit Amicitia een concert durfde aanbieden. Nauwelijks tien maanden geleden begon de vereeniging ha re repetities en onder de 27 medespelers zijn er niet weinigen, die een jaar of kor ter geleden voor 't eerst hun instrument begonnen te beoefenen. Het is niet de bedoeling van de Amers- foortsche Harmonie geweest aan de inge zetenen een genotrijken,muzikalen avond te bezorgen, maar wel om een bewijs te ge ven, dat zij degelijk en in eene goede rich ting werkt. In dit opzicht is het concert uitstekend geslaagd. Gaat de Amersfoortsche Harmonie op den ingeslagen weg onder haar verdienste lijken directeur voort, dan lacht haar eene schoone toekomst tegen, dan kan zij Amers foort scheuken, wat menige stad van ge lijken omvang reeds bezit, een eigen mu ziekkorps, samengesteld uit leden der bur gerij- .Indien andere steden zich daarin kun nen verheugen, dan is dit, omdat zij uit de gemeentekas eene grootere of kleinere som afzonderen ter bevordering van de muzikale ontwikkeling onder de burgers. Ieder zal toegeven, dat gelden met dit doel uitgetrokken, mits goed gebruikt, tot nut strekken van de gemeente. Bevor dering der muzikale ontwikkeling vermeer dert de edele genoegens en werkt daar door weldadig op de gansche gemeente. De Amersfoortsche Harmonie heeft met buitengewone geldelijke moeijelijkheden te kampen, die zij tot nu toe slechts te boven is gekomen door den goeden ijver van haar directeur en hare leden. De di recteur geniet geene bezoldiging, de leden voorzien door hunne contributie in de on vermijdelijke onkosten en koopen voor zoover zij daartoe in staat zijn, hunne eigene instrumenten. Die leden wier krach ten dit te boven ging, hebben instrumen ten gekregen door vrijwillige bijdragen, in eens of jaarlijks, van eenige ingezetenen. Er zijn nog een achttal personen, die zich op een instrument oefenen om later bij de 27 medespelers van 1.1. Woensdag te worden ingelijfd. Daaronder zijn er voor wie instrumenten zullen moeten worden pen, vervolgens kwamen de honden die van vermoeidheid de tong uit den bek lieten hangen en ten slotte de herders in lange roode sergie mantels gehuld. Die geheele stoet trekt ons vroolijk voorbij, verdwijnt in het voorhuis en maakt met haar getrappel een geweld als een stortregen, 't Is aardig de bewe ging in huis te zien. De groote groene pauwen die boven op het hoenderrek staan hebben de terugkeerende herkend en ont vangen hen met een oorveidoovend ge schreeuw, in het hoenderhok worden de slapende met schrik wakker. Alles is op de been, duiven, eenden en kalkoenen, 't Lijkt alles wel gek op het voorplein; de kippen denken er over om er den nacht door te brengenMen zou zeggen dat ieder schaap in zijne vacht wat Al- pengeur heeft medegebracht, die scherpe berglucht die half dronken maakt en lust geeft tot dansen. Te midden van al dat geraas bereikt de kudde haar nachtverblijf. Er is niets aangeschaft, o.a. een paar saxophoons, die, alhier nieuw, ongeveer f 100.kosten. Bovendien is het noodig, dat sommige oude instrumenten mettertijd door nieuwe vervangen worden. Yoor groote, beroem de muziekcorpsen koopt men een stel in strumenten van eene zelfde fabriek. Dan zijn al de instrumenten op dezelfde wijze afgestemd. De leden van de Amersfoort sche Harmonie hebben wegens finantieele bezwaren instrumenten van verschillende fabrieken moeten nemen, en daarom is het stemmen bij dat corps eene hoogst moeijelijke zaak die slechts eenigermate te verkrijgen is, door inschuiven, uittrek ken, aanzetten of inhouden. De ingezetenen, die iets hebben bijge dragen om de Amersfoortsche Harmonie te helpen oprichten, hebben zich thans kunnen overtuigen, dat hunne geldelijke offers uitstekend besteed zijn. 'Mogen zij zich aangedrongen gevoelen de zoo jeugdige, maar tevens zoo nuttige vereeniging te blijven steunen, mogen velen, die nog niet bijdroegen, zich na haar eerst afgelegd proefstuk opgewekt gevoelen, hun voorbeeld te volgen, moge de gemeen- 1 teraad de middelen vinden ook iets te doen tot het voleindigen en onderhouden van muzikalen zin onder de burgerij. Wij mogen niet eindigen zonder een woord van lof en waardeering aan de le den der Amersfoortsche Harmonie voorden ijver, waarmede zij zich in hunne vrije uren aan de toonkuust hebben gewijd, en niet minder aan den bekwamen directeur, de Heer Schweinsberg, die geheel belange loos, alleen uit liefde tot de kunst, in zoo weinig tijd zoo veel tot stand heeft ge bracht. Amersfoortsche Harmonie! Gaarne roe pen wij U //tot weerzien" toe. BINNENLAND. Z. M. de Koning is door den Schach van Perzië benoemd tot Grootkruis der orde van de Leeuw en de Zon met bril- lanten. De //Indép. Beige", van deze hooge onderscheiding, de hoogste waarover het Perzisch gouvernement heeft te beschik ken, melding makende als bewijs van de vriendschap van den Schach voor onzen Yorst, voegt er bij dat de insignes der orde zijn overhandigd aan ridder Richard Keun, onze consul generaal te Teheran, die ze naar Europa zal zenden en wel aan generaal Nériman Khan, ambassadeur van Perzië te Weenen. Deze diplomaat zal zich, aan het hoofd eener speciale missie, naar Nederland begeven om de ordeteeke- eigenaardiger dan deze tehuiskomst. De oude rammen voelen zich aangedaan als zij hunne kudden terugzien. De lamme tjes die op reis geboren zijn, en nooit eene boerderij gezien hebben kijken vol verbazing in het rond. Maar wat u het meest zou treffen 't zijn de honden, die flinke herdershonden die de kudde vooruitdrijven en nu voor niets oogen of ooren hebben. Of de waak hond hun ook al uit zijn hok toeroept, of de emmer bij den put ook al met frisch water gevuld iszij willen niets zien noch hooren voordat de beesten binnen zijn, de groote klink op het deurtje van traliewerk geschoven is, en de herders aan tafel zitten. Dan eerst gaan zij voor hun hok en terwijl zij met smaak hunne soep oplikken vertellen zij aan hunne ka meraden wat zij daarboven gedaan hebben in dat donkere bosch waar zoo vele wol ven zijn. Wordt vervolgd.) nen aan Z. M. den Koning te overhan digen. Te 's Hage logeert op het oogenblik een broeder van wijlen den grooten histo rieschrijver Motley. De Prins van Oranje heeft reeds een bezoek van hem ontvangen De zeven herten, die voor Z. M. uit Indië werden aangebracht per Prins Alexan der, zijn Maandag in de Soerensche bos- schen losgelaten. Een schrijver, de heer P. van Bemme- len, doet het denkbeeld aan de hand, om 's Konings jaarlijks inkomen aan een ver andering te onderwerpen, en wel aan Z. M. in ruil voor het deel, dat uit 's Rijks schatkist wordt betaald, als kroondomein, de bekende goederen af te staan, die aan Prins Frederik hebben behoord, maar na diens dood weer aan den Staat kwamen. Het Zendingsfeest in de bosschen van het landgoed //Neijenburg" te Heilo ge houden, moet door ongeveer 20.000 per sonen zijn bijgewoond. BUITENLAND. Te Londen loopt het gerucht, dat er een complot om den Kardinaal van Dublin, Mc. Cabe, te vermoorden, ontdekt is. Men zegt, dat de Kardinaal reeds weken gele den een waarschuwing ontving. Te Dublin werd Maandag weder een man op de straat doodgeschoten. Hij bleek lid te zijn van een Iersch genootschap, en men schrijft dus den moord aan de Fenians toe. De daders ontsnapten. In de Fransche Kamer is bij eerste lezing aangenomen een wetsontwerp, strek kende om aan weduwen en weezen van hen, die in hun ijver voor de publieke zaak sterven of ernstig gewond worden, pensioen te verleenen. Ook Frankrijk is druk bezig met het maken van krijgsuitrustingen ter zee, niet wetende wat er in Egypte gebeuren kan. De Fransche expeditie zal, wanneer het tot een kloppen komt, aangevoerd worden door generaal Logeros, die in Tunis aan het Afrikaansch klimaat is ge woon geworden. Den 6en November a.s. zal de Gustaaf Adolf- Vereeniging haar 50-jarig bestaan vieren. Op genoemden dag zal het 200 jaar geleden zijn, dat Gustaaf Adolf bij Liitzen den heldendood stierf. Er zal door geheel Duitschland een inzameling worden gehouden, welke opbrengst aan de veree niging als feestgave zal worden aangeboden. Zoo Donderdag te Alexandrië niet on middellijk werd voldaan aan de sommatie van den Engelschen admiraal Seymour, het opwerpen van versterkingen en alle andere de Engelsche vloot bedreigende maatregelen te staken, zouden de Engel sche schepen, zonder toegeven, overgaan tot het bombardement van Alexandrië. GEMENGD NIEUWS. Te Hellevoetsluis vermaakten zich Woens dagavond eenige jongens met het varen in een houten bak. Door aan denzelfden kant te gaan zitten, kantelde de bak, waardoor zij te water geraakten en twee hunner verdronken. Door den kantonrechter te Oud-Beier land is een persoon die zich bezighield met waarzeggen, zoogenaamd kaartleggen, veroordeeld tot een geldboete van f 5. Een brievenbesteller te de Joure, thans ontslagen, is, wegens diefstal eener som van f 22 uit het postkantoor, veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Door de rechtbank te Utrecht is een tapper tot f 25 boete veroordeeld, wegens het schenken van sterken drank aan een persoon, die in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde. De politie te Rotterdam zoekt naar eene vrouw, die Zondagnacht in de Jacob Cats- straat aldaar een huis met petroleum be smeerde, en blijkens daarbij gevonden lu cifers, in haar voornemen tot brandstich ting slechts door de nadering van een ander werd verhinderd. Sara Bernhardt heeft in den laatsten tijd groote vaardigheid verkregen in het schermen, dank zij eenige weinige lessen, de buitengewone lengte harer armen en de kleine oppervlakte, die zij den tegen stander biedt. Zou, vraagt men zich af, Sara de edele kunst misschien hebben aangeleerd, om mogelijk ontstane kleine huiselijke twisten met behulp van den de gen te beslissen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 3 Juli. Maria Joanna Christina Anthonia, d. van Theodorus Hendrikus Gerardus Brandsen en Francisca Antonia Maria Overgoor. 4. Albertus, z. van Hendrik Polleman en Aartje de Bree. 5. Elisabeth, d. van Hermanus van Eijs en Gerardina Scheepmaker. Gehuwd: 5 Juli. Cornelis Citteur en Maria Bijtelaar. Overleden: 1 Juli. Wouter van de Veluw, 84 j., wedr. van Jannetje Haver- lag. 3. Teunis Hooft, 54 j. echtg. van Aaltje Schoonderbeek. 4. Steintje Bijl, 20 d. Ate Hoogeveen, 69 j., wedr. van Petronella Rijkse. Johanna Cornelia Mulder, 48 j. echtgenoote van Willem Adrianus van Schaik. Bevallen: 2 Juli. Reintje Koelewijn, vr. Willem Zijl, z. Bevallen: 28 Juni. Grietje Ploeg, geb. van de Meent, d. POLITI.E. Aan het bureau van politie te Amers foort zijn gedurende de maanden April, Mei en Juni als gevonden gedeponeerd: 1 koperen Potloodhouder; 1 zwarte Boezelaar; 1 bos rood Koord; 1 gouden Damesring; 1 zijden Doekje; 1 bloedko ralen armbandje met gouden Kapittelstok je; 1 Sigarenpijp; 1 Boezeroen en 1 zil veren Knip waaraan een koralen beursje voorzien van eenig geld. Rechthebbenden kunnen deze voorwer pen aan voormeld bureau terugbekomen alle werkdagen des namiddags van 122 uur. De Commissaris van Politie, Ch. T. BECK. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 10 JULI e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secetaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van yelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 10. JULI 1882, 's namiddags van halftwee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstrekte voorschotten. J. C. LEINWEBER Secretaris, MARKTBERICHT. Amersfoort, 7 Juli 1882. Tarwe f9,a f 11,50. Rogge f7.50 a f8Boekweit f6,50 a f7.25; Ap pelen f -,k f -.Aardappelen f 2, k f2.50 per HL.; Hoendereieren f 3.50 k 4,de 100 stuks; Boter f 1,10 a 1,25 per kilo. ERRATA. Tot ons leedwezen komt in het vorige No., derde bladzijde, eerste kolom, onder meer eene groote drukfout voor als //Me vrouw de Vioe" moet zijn Mevrouw de Koe. Wij hopen spoedig maatregelen te kunnen nemen om drukfouten zooveel mogelijk te voorkomen. Red. VERBETERING. De advertentie van den heer G. J. VAN DER ZOO DE JONG, „aanvraag assistent" is door eene ligt te begrij pen vergissing in ons blad opgenomen. Doordien dergelijke advertentiën niet ge regeld in locale bladen geplaatst worden, geven wij deze rectificatie.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2