iét .1. A TE KOOP: J Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIE N. Amersfoort, zal op ZATUR- DAG, den 19. AUGUSTUS 1882, des avonds ten 6 ure, in het Koffijhuis „h e t V a 1 k j e" te Amersfoort, in het openbaar verkoopen: Binnen de gemeente Amersfoort. Loodgieter, Zinkwerker, Koper- en Blikslager, Slijkstraat Wijk A No. 41. J. W. SMIT. Te koop voor f 115, Erg zwaar schijnen de Engelschen de moeielijkheden van den Egyptischeu veld tocht niet te tillen: althans de opperbe velhebber, Sir Garnet Wolseley, heeft vóór zijn vertrek verzekerd, dat de heele ge schiedenis binnen zes weken dus vóór 15 September zou zijn afgeloopen. Inmiddels heeft tusschen de Britsche troepen en de krijgsmacht van Arabi pacha het eerste treffen plaats gehad, en wel jl. Zaterdag. Te 4 uren, zoo meldt een dien avond uit Alexandrië afgezonden telegram, werd een goed ondersteunde voorwaartsche be weging ondernomen langs den spoorweg; terzelfdertijd rukte het zest'gs.e regiment infanterie langs den westelijken en een regiment bereden infanterie langs den oostelijken oever van het Mahmoudeh- kanaal op, waardoor de vijand genoodzaakt werd zijn voorposten te verlaten en al zijne beschikbare strijdkrachten in het vuur te brengen voor zijn hoofdlinie te Kafr-el-üowar. Die krachten bleken te bestaan uit 4 bataillons infanterie, 4 af- deelingen ruiterij en verscheiden kanon nen. Deze laatste werden door het vuur der Engelschen tot zwijgen gebracht. De marine-soldatendie langs den spoor weg manoeuvreerden, werden aangevoerd door generaal Alison; zij wierpen den vij and op z'jn tweede linie bij Kafr-el-Do- war terug, waarbij zij eenige verliezen leden, doch zij hielden zich onder het hevig vuur van den vijand flink en spreidden de grootste kalmte ten toon. Daar het beoogde doel bereikt was, den vijand te noodzaken het aantal zijner troepen en zijner stukken voor zijn stelling te ve»-- toonen, trokken de troepen met het aan breken van den nacht in orde terug. Ge neraal Alison schat het verlies des vijands, naar het getal dooden dat hij gezien heeft, op 2 a 300 man. Een officier en 14 man werden krijgsgevangen gemaakt. Volgens hun mededeelingen en de rapporten van de Engelsche officieren was het actieve leger van Arabi slechts 2100 man sterk: te Kafr el-Dowa1- beschikt h)j over vier regimenten infanterie, één regiment cava'- lerie, één regiment artillerie en bovendien nog 4 a 5000 Bedouïnen; alles tezamen dus 16000 man. De gevangenen beweren dat er in zijn kamp groote ontevreden heid heerscht. Dat zal wel het geval zijn overal, waar men zien met de Jügyptiscne quaestie bezighoudt. Want wie zou bij voorbeeld durven beweren dat de gedelegeerden, die te Konstantinopel conferentietje zitten te spelen, tevreden zijn over hun eigen hou ding en de onderlinge samenwerking? De Russische gezant wil alleen deelnemen aan besprekingen over de veiligheid van het Suez-kanaal, waarmede Rusland eigenlijk niets te maken heeft; die van Frankrijk zit, wegens de Kabinels-crisis in zijn va derland, zonder instructies: lord Dufferin, de Engelschman, tracht te vergeefs van de Porte te verkrijgen dat Arabi tot rebel zal verklaren, en moet zich vergenoegen met mondelinge beloften dat dit geschie den zal als de troepen in Egypte zullen zijn aangekomen, hetgeen ook nog wel eenigen tijd zal duren, dewijl er nog niet eens leveringscontracten voor de voeding zijn gesloten, en met de verklaring dat zij de macht des Khediven niet zal ver minderen, doch veeleer versterken. „Mor- begon hij luidkeels te lachen en zeide „Allemaal netten, om mij in den val te lokken 1 Maar dat zal u niet gauw ge lukken, Joseph. Ik ben de leidsman der jeugd, aan wien de zedelijke en verstan delijke ontwikkeling van het opgroeiend geslacht is toevertrouwd, en moet dus mijn huis niet besmetten door den om gang met goddelooze en nietswaardige zwervelingen." Eene uitdrukking van droefheid en verachting vertoonde zich op het gelaat van Joseph. „Vaarwel, moge uwe handelwijze u nimmer berouwen." Met deze woorden liep hij het tuinpad door, zonder zelfs eenmaal om te zien, vast besloten zoo spoedig mogelijk het huis zijns broeders te verlaten en het nimmer weer te be treden. III. Joseph's gedachten hadden eene treurige wending genomen en groote bitterheid vervulde zijne ziel. Dit was dus de ont vangst, die men hem, den pas terugge keerde, bereidde? Had bij daarom die uingpost" weet zelfs te vertellen van een ultimatum," dat Vrijdag door de Engel sche Regeering aan de Porte is overhan digd, waarin gezegd wordt dat, in geval Arabi nicu tot rebel wordt verklaard en de voorstellen tot gemeenschappelijk optreden in Egypte niet aangenomen worden, lord Dufferin uit Konstantinopel teruggeroepen en de landing van Turksche troepen in Egypte ve-hinderd zal worden. Zaterdag zou de Rorte 24 urea bedenktijd hebben gevraagd. De houding der Eng schen in Egypte wekt vooral de ontevredenheid van De Lesseps en van den Raad van administratie van het Suez-kanaal. Hij protesteert aan houdend, en 't helpt hem niemendal. Arabi, zegt hij, heeft bij herhaling betuigd dat hij de neutraliteit van het Kanaal zal eerbiedigen: alleen de aanvallen der En gelschen zouden hem kunnen noolzaken', die belofte te schenden. De genoemde Raad heeft in een vergadering verklaard dat hij zich bij dat profest aansluit en De Lesseps dank zegt voor zijn optreden, en dit besluit naar de conferentie ge zonden. "Veel zal het niet uitwerken. De President der Eransche republiek is lang aan het tobben geweest om nieuwe Ministers te vinden: elke staatsman van eenigen naam dien hij met de samenstel ling van een kabinet wilde belasten, be dankte voor de gevaarlijke eer, en een poging om den president door middel van de- bureels der ve-schiliende repup'ikein- sche groepen der Kamer Brisson te doen verzoeken, de opdracht te aanvaarden, mislukte, dewijl men w>st dat Brisson voorstander is van interventie in Egypte. Jn 't eind werd Duclerc bereid gevonden om een Ministerie bijeen te zoeken, waarin hij zelfs de portefeuille van Builenland- sche zaken zal houden. Wie er zitting in zullen nemen was bij het schrijven van dit overzicht nog niet bekend. De parlementaire toesland in Engeland is ook alles behalve rooskleurig te noe men. Nog is het gewijzigde omwerp voor de achterstallige pachten we, nog niet bij het Lagerhuis in behandeling geweest maar het is zeer stellig te verwachten dat het al de amendementen van het Lager huis zal verwerpen, en wat dan? Er wordt wel van een poging tot bemidde ling gesproken doch het voornaamste amendement van Salisbury, dat betreffende de toestemming der grondeigenaars bij schikkingen tusschen den pachters en de Regeering, zal zeker niet worden ingetrok ken. 't Is zeer te betreuren dat deze weg ter verzoening van het lersche volk niet zal worden behandeldin den laatsten tijd werd inderdaad eenige verbetering in den toestand van het Groene Eiland opge merkt. Ketswayo is in Engeland, maar zal niet tot de Koningin worden toegelaten: alleen kan hij aan het ministerie van Ko loniën zijn belangen komen bespreken. Waarom men hem eigenlijk het reisje naar Engeland liet doen, weet niemand. A'leen is het een feit, dat zijn onderdanen, de goeie Zoeloe's, hem graag weerom wil len hebben. GEMENGD NIEUWS. Uit de instructie in een nihilistenproces geve 3rd is gebleken, dat zekere Bogdano- witsch op zich genomen had te Moscou moeilijke reis over zee ondernomen Plotseling schrikte hij wakker uit zijn somber gepeins en zag Elsa voor zich s'.aan. Het meisje begaan met het lot van haren armen oom, was hem op de hielen gevolgd en toen, een korterea weg inslaande, was zij hem aan het einde van den tuin tegemoet geloopen. „Waar wilt gij heen, oom vroeg zij hem angstig, 0 „Overal, behalve hier in deze woning. Naar het logement ginds, maar niet hier. Daar is de rechte plaats voor hen, die geen te huis meer hebben," sprak hij op hartroerende toon. „O, dat moet niet zijn, beste Oom," riep het meisje, terwijl zij met moeite haren tranen verborg. „Kom, ga mede terug en zeg, dat gij blijven wilt. "Vader heeft het zoo erg niet gemeend, hij zal zich wel weer met u verzoenen. Het is zoo treurig, zoo erg treurig, als broeders boos op elkander zijn. Gij gaat dus weer met mij mede, niet waar?" „Gij zijt een goed kind," antwoordde Joiephzijn nichtje zacht de wangen streeïend, „mapr gij weet nog niet, wat/ een mijnontploffing tegen het leven de9 Keizers gericht uit te voeren en dat hij daarom concessie had aangevraagd voor den aanleg der electrische verlich ting te Moscou, waardoor hij ongemoeid in de straten kon arbeiden en draadge leidingen leggen. In Servië's hoofdstad zijn op vele muren plakkaten gevonden, waarin het volk werd aangehitst tot vermoording der Is- r: ëb'eten en tot het vernielen hunner eigen dommen. Engelsche vluchtelingen, van Zitta ge komen, laten zich zeer gunstig over Arabi uit, die, door hen een eskorte mede te geven, hen voor allerlei gevaren heeft be hoed. De grootmoeder van den Onderkoning van Egypte leeft nog en tusschenbeide gaf rij haar kleinzoon cadeautjes van 2 tot 3 millioen. Het Engelsche Lagerhuis heeft het voor stel tot invoering der pakketpost, na derde lezing aangenomen. De wijzerplaat van de klok in den voor gevel van het nieuwe stadhuis te Parijs, is dezelfde welke in 1871 het door de Communards veroverde Raadhuis bez t. De plaat, die niet door het vuur verteerd d, is bij een uitdrager teruggevonden. Te Leeuwarden is een paard, loopende in het Molenland, op Olde-Galileëndat door een jongen met een steen werd ge- worpen, dood neergevallen. Maandagnacht is tusschen Alfen en Oudshoorn een boerenwoning afgebrand, waarbij een vierjarig kind in de vlammen is omgekomen. Men meldt uit Londen, dat de dief stal van waarden op een stoomboot tus schen Rotterdam en Harwich, reeds is opgehelderd. Deswege stond namelijk voor den politie-rechter van Guildhall terecht zekere John Carr, als zijnde in het on wettig bezit gevonden van een aantal effecten, die gestolen werden op een reis tusschen Rotterdam en Harwich. De gevangene had de effecten weer tegen de halve waarde overgedaan, en mr. Bernh. Tier, die dezen koop met hem gesloten had, beloofde hem de zaak niet te zullen aangeven. Ter terechtzitting verklaarde mr. Tier evenwel, dat hij nooit van plan was geweest, die belofte na te komen. De uitspraak werd ten slotte verdaagd tot de volgende week. De 80-jarige dokter Domenico zat met zijn familie 's avonds aan het souper in zijn villa bij het dorpje Cot'gnola. Iemand kwam den dokter halen voor een zieke. De dienstbode liet den man binnen, die echter niet alleen kwam, maar 15 ver momde mannen meebracht. Zij sloten de huisdeur en eischten 80,000 lires, dreigend anders den dokter te zullen dooden. Do menico had al het geld niet bij de hand; zijn neef ging het ontbrekende geld bij een buurman leenen. De roovers lieten zich inmiddels wat opdisschen en toen het geld er was, verdwenen zij daarmede in de duisternis. Bij de aanstaande wedloopen te Clin- gendaal zullen eenige Haagsche politie agenten op een paard zittendedienst doen. er in de wereld te koop is. Er bestaat een oude veete tusschen uwen vader en mij, die moeilijk schijnt te kunnen wor den uitgewischt. Maar kom, ga een eind je met mij mede, het is mij zoo wél, uw lieve stem tehooren." Hij trok haren arm in den zijne en wilde zijnen weg vervolgen. „Wilt gij dan toch werkelijk heen gaan vroeg Elsa treurig. „Ja, kind, het moetkwel mij niet langer. Met u alleen echter wil ik wel een half uurtje praten, ga dus mede." De kleine deur, die zij thans genaderd waren, gaf toegang tot een groot dennen bosch. Hier liepen zij een poosje zwijgend naast elkander, tot dat Elsa eindelijk haar lief kopje in de hoogte hief en aarzelend vroeg „En gaat gij nu morgen al weder voor goed heen Hij knikte toestemmend met het hoofd, zeggende „Waarom zou ik nog langer blijven Wordt vervolgd.) B.ieven verzonden geweeet naar het buitenland over het 2e kwartaal 1882. België. De Greve Brussel. A. v. Leersum Doornik. Duitschland. B. Stockfeld Ludwigshafen. Engeland. Mr. A. A. Pompe Londen. Rusland. Comtresse Kontonson St. Petersburg. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkantoor Amersfoort, over de le helft der mrand Juli 1882. Kessel Amsterdam. L. Rinkel Pietje Kommer Barneveld. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor Amersfoort. De Notaris A. H. DRIJF HOUT VAN HOOFF te met SCHUUR of BERGPLAATS en TUIN, benevens een Uitgang qaar de Singelgracht, staande en gelegen akn de Langestraat nabij de Yarkensmarkt, Wijk A, No. 21kadastraal bekend in Sectie E, No. 1847, ter grootte van 2 Aren, 70 Centiaren, belend aan de eene zijde M. YAN DEN BOSCH en aan de andere zijde BILDERBEEK. Grondbelasting over 1882 f 7,82. I slaande en gelegen in de kleine St. Jans straat, Wijk C, No. 110; Kadastraal be kend in Sectie E, No. 1506, groot 91 Centiaren. Grondbelasting over 1882 ƒ1.97. Bij de week verhuurd a-n G. WIT- TEYEEN voor/1,10. De perceelen zijn dadelijk te aanvaarden. Betaling der Kooppenningen 19 No vember 1882. Te bezichtigen op den dag van den verkoop. Nadere inlichtingen ten Kantore van bovengenoemden Notaris. De ondergeleekende heeft de eer zijne geachte stadge- noolen en environsbewoners te berichten, dat hij zich alhier heeft ge- vestigd a's: Eene prompte, spoedige en goedkoope bediening wordt verzekerd, aanbevelend Beleefd zich EEN met KAP, zoo goed als nieuw. Te bezichtigen en te bevragen bij J. VAN DER WILDE in de Arend, te Amersfoort. Door verandering van zaken te koop aangeboden een HIEUW'C! KAR op veeren voor een grooten Hit, zeer geschikt >1 om mede te venten, voor Bakkers of Winkeliers. Te bevragen onder motta „HIT" bij den Uitgever dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2