Buitenltmdsch Overzicht. In de staatkunde is een misslag erger dan een misdaad, en vooral is dat zoo, wanneer de toestand des lands de meest mogelijke behoedzaamheid noodig maakt. De veroordeeling van den Ierschen afge vaardigde Gray is een dier misslagen ge weest, die, ofschoon de Regeering er geen rechtstreeksche schuld aan heeft, niette min haar positie alles behalve verbetert. De geschiedenis is deze: In Juli werd in het graafschap Clarc een schaapherders, uit de kerk komende, doodgeschoten. De moordenaar was Fran cis Hynes, een pachter, die twee jaar vroe ger van zijn hoeve was verdreven wegens wanbetaling, en het slachtoffer was voorheen bij hem in dienst geweest, daar na bij den nieuwen huurder, welke laatste omstandigheid aanleiding tot de misdaad gaf. Hynes werd gearresteerd, en terecht gesteld. Volgens de bepalingen der d wang- wet waren de rechters door Lord Spencer benoemd; dezen veroordeelden Hynes den 11 Aug; ter dood. Eenige dagen daarna verscheen in //Freemans Journal", geredi geerd door den opper-sheriff en afgevaar digde Gray, een heftig artikel, waarin de rechters werden beschuldigd van knoeie rijen bij de samenstelling der jury, o.a. zouden een aantal Katholieken, op wie niets te zeggen viel, belet zijn geworden den eed als juryleden af te leggen. Ook was een brief opgenomen van zekeren William O'Brien, die beweerde dat bij de beraadslagingen verscheiden juryleden dronken waren geweest. Nu werd Gray voor het Hof van Du blin geroepen om zich te verantwoorden. Op de bewering van den procureur-gene raai dat hij, als opper-sheriff de publicatie van O'Briens brief had moeten beletten, zeide hij dat zijn plicht als journalist hem boven alles woog: O'Brien was hem be kend als een geloofwaardig man. Hij ver zocht dat men, alvorens zijn proces voort te zetten, een onderzoek zou instellen naar de feiten: bleken zijn beschuldigingen onwaar, dan zou hij ze gaarne herroepen. Rechter Lawson meende, dat uitstel 011 noodig was, en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf en 500 pond st. boete, terwijl hij tevens 5000 p. st. borg zou moeten stellen. Onmiddellijk werd hij in een open rijtuig naar den kerker ge voerd. Het gebeurde wekte in Ierland een on- gemeene sensatie. De afgevaardigdendie juist voor de onthulling van O'Cprnell's standbeeld te Dublin waren, snelden naar Londen om de zaak voor het Lagerhuis te brengen, Sexton en Biggar eischten, dat Gray onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld hetgeen een langdurig debat ten gevolge had. Na de pauze bevond zich .geen der zeven Ieren meer in de zaal, zoodat het daarbij bleef. De meeste bladen zijn van oordeel, dat rechter Lawson over ijld te werk is gegaan, en het gevraagde onderzoek niet van de hand had moeten wijzenzij drukken den wensch uit dat aan Graywiens gezondheid zwak is gratie zal worden verleend} en dringen aan op nadere inlichtingen omtrent de samen stelling ber jury die Hynes veroordeelde. Dat de toestand in Ierland voor het aan het eind waarvan zich Pauls woning bevond. ,/Zie, ginds woon ik," zeide de Inspec teur, naar een klein huisje wijzend. „Het is wel niet vorstelijk, maar toch beter dan de dorpskroeg. Het heerenhuis ziet er echter tamelijk vervallen uit, zooals ge ziet." „Hoe komt dat P Is de opbrengst der goederen dan zoo gering „Volstrekt niet, maar, onder ons gezegd en gebleven, de wijn en de kaar ten verslinden alles. De baron is een hartstochtelijk speler en als hij hiermede nog eenigen tijd doorgaat, zal het wel spoedig met hem en zijnen vroegeien rijkdom gedaan zijn. Onlangs heeft hij aan graaf Schmetton meer verloren dan gindsche boerenhoeve in één jaar opbrengt." Al pratende waren zij het hee enhuis genaderd en juist toen zij de groote deur passeerden, kwam er in dolle vra't een rijtuig aangerold, waaruit weldra eene fraai gekleede dame stapte. Zij scheen eene vrouw van ongeveer dertig jaar te wezen, wier bleeke trekken nog aansp ak maakten op eene buitengewone schoonheid. Prachtig blond haar omgaf hare slapen, terwijl de diepe blauwe oogen aan haar geheele wezen eene groote toovermacht bijzette. Toen overige nog veel te weuschen overlaat, blijkt alweer uit een allerschaudelijksten agrarischen moord, dezer dagen gepleegd. Een pachter, Joyce geheeten, met vrouw, moeder, zuster en twee zonen werden om streeks middernacht door negen gewapen- den overvallen en vermoord, op den jong- sten zoon na, die evenwel ernstig werd gekwetst. Er hebben vier arrestatiën plaats gehad, en algemeen, ook bij de Ieren, hetgeen nogal iets zegt, is de verontwaar diging over deze gruweldaad. Uit Frankrijk wordt melding gemaakt van revolutionaire geweldenarijen, te Mon- cean-les-Mines tegen de Katholieke kerk en geestelijkheid gepleegd door een troep schavuiten die zich de „Zwarte Bende" noemde. Het portaal der kerk werd ver nield, en de school overhoop gehaald, burgemeester en pastoor in hechtenis ge nomen doch later weer losgelaten, enz. Men heeft zich van eenige der deugnieten meester gemaakt: de chef schijnt ontko men te zijn. De toebereidselen voor de verkiezingen van den Pruisischen Landdag (niet Duit- schen Rijksdag zooals wij verleden week abusievelijk schreven,) zijn in vollen gang, en de conservatieve of Bismarcksche partij doet al het mogelijke om de aanhangers van het centrum in hun schuitje te doen stappen, doch tot dusver met weinig suc ces. Den lien October worden de kies colleges samengesteld (voor het Volkshuis van den Landdag geldt het stelsel der verkiezingen met een trap,) die acht dagen later de Afgevaardigden benoemen. Uit Egypte komen aanhoudend tele grammen die de nadering van gewichtige gebeurtenissen aanduiden. Wolseley schijnt van plan te zijn, Caïro te bezetten, ten einde Arabi's stellingen van den Zuid kant aan te vallen. Ten einde aan de Engelsche vloot vrijheid van bewegingen te geven, werd de passage van koopvaar dijschepen door het Suez-kanaal tijdelijk verboden, niet zonder protest van de ka naalmaatschappij, die weigerde loodsen mee te geven. Met de hun eigenaardige vlugheid hebben de Engelsche matrozen Port-Said, aan den ingang van het Ka naal, bezet, daarna zijn eenige oorlogs booten doorgestroomd naar Ismaïla dat, naar gemeld wordt, ook reeds in En gelsche handen is. Seymour had het doen voorkomen alsof hij een be schieting van Aboukir in den zin had, en toen Arabi-pacha, die natuurlijk via Londen daarvan kennis had gekregen, be weging in de Britsche stellingen had be speurd, was een deel zijner troepen voor waarts gerukt om bij het Mahmoedieh kanaal een kans te wagen. Een kort vuurgevecht ontwikkelde zich toen, en de Egyptenaren weken spoedig terug. Zondagmorgen on scheepte te Suez een Engelsche troepenmacht, bestaande uit zeesoldaten en infanterie. Zij vond daar sterk verschanst achter het station600 man vijandelijke troepen. De Engelschen vielen hen aan en versloegen hen45 ge vangenen en een stuk geschut waren de vrucht dier overwinning. De Egyptenaren verloren bovendien 168 man aan gesneu velden. De Khedive heeft een nieuw ministerie samengesteld, en weer eens een procama- zij, den groet der heide heeren beant woordend, het hoofd een weinig op zijde wendde, ontmoette haar blik dien van Joseph, en een vuurroode blos overtoog haar gelaat. In het volgend oogeblik was zij verdwenen. „Joseph was bleek geworden. Met eene zenuwachtige beweging greep hij Pauls arm en vroeg met bevende stem „Wie is die dame?" „Het is de barones von Selchow. Eene bekoorlijke vrouw, niet waar? En even goed als zij schoon is." „Kent gij haren familienaam „Ja: zij is eene geborene von Warnitz als ik mij niet bedrieg." Joseph kromp inéén, als ware hij door eene beroerte getroflen en zijn gelaat nam eene vreeselijke uitdrukking aan. Zelf Paul ontging deze verandering niet, „Wat scheelt u? Zijt gij niet wel?" vroeg hij bezorgd. „Ach neen, vraag niets, het is slechts overspanningBreng mij gauw naar uwe kamer, de rust zal mij goed doen." „En een kleine bowl, dien ik ter eere van uwe terugkomst klaar zal maken", voegde Paul er bij, terwijl zij zijne woning binnentraden. Wordt vervolgd.) tie tot zijn „getrouw volk" gericht. Hij zegt daarin dat in tijden van troebelen het gezag meer bij den vorst moet berusten: terwijl hij dus het opperbevel over leger en vloot op zich neemt, zal hij van zijn recht gebruik maken om met zijn Minis- sters onder zijn voorzitterschap de belang rijkste zaken te behandelen. De Britsche gezant te Konstantinopel, Lord Dufferin, en de Porte, zijn bet nog niet eens geworden over de militaire con ventie, en er bestaat kans dat de drie weken, die Wolseley zegt noodig te hebben om in Egypte de zaken in orde te bren gen, verloopen zullen zijn eer de overeen stemming aan den oever van den Bosporus verkregen is. Des sultans regeering heeft het ontwerp der Engelschen beantwoord met een contra-plan, dat den Brit geheel onaannemelijk voorkomt. De conferentie is waarlijk nog al bijeen maar voert weinig uit. Haar laatste mees terstukje, de regeling van de internatio nale beveiliging van het Suez-kanaal door eene vaste commissie samengesteld uit de groote en de belanghebbende mogendheden, is ook door Lord Dufferin goedgekeurd, evenwel „onder voorbehoud van over macht." GEMENGD NIEUWS. In 1897 moet de wereld vergaan. Hoe dikwijls de wereld of liever onze kleine aarde, die in vergelijking van andere he mellichamen in 't niet zinkt, reeds moest vergaan, weten wij niet precies; dit is zeker, dat reeds in de oudste tijden ge wag werd gemaakt van zulk een feit. Gelukkig, dat de verwezenlijking er van tot heden op zich heeft doen wachten. Het vergaan der wereld zal men wel zoo op moeten vatten, dat al wat leeft sterft, dat alles wat wij leven noemen dood zal zijn. Vernietigen is onmogelijk, nooit werd er iets vernietigd en wat ver nietigd schijnt, blijft bestaan, doch in anderen vorm. Dat dus onze planeet tot een eindeloos niet zal keereu, daarvoor behoeven wij Diet bevreesd te zijn. Maar ons leven te verliezen, het leven van mensch, en dier en plant, dat is iets anders. Zoo iets kan geschieden, en moet weer plaats hebben in het jaar 1897, dus over 15 jaren. En wie is die voorspeller? Een onge letterde wellicht? Neen, ditmaal is het een Amerikaansch geleerdel Volgens Proetor, sterrekuudige in de Vereenigde Staten, zal de komeet van 1843 door de zon ver slonden worden en daar zulk een ontzettend groote hoeveelheid brandstof aanbrengen, dat de zon warmer dan ooit zal worden, en de vlammen niet zooals nu tot enkele mijlen boven de zonsoppervlakte zullen opstijgen, maar zoover als de lichtkroon zich thans uitstrekt. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de warmte op onze aarde zoo groot wordt, dat alles in vuur en vlammen opgaat. Meermalen is geconstateerd dat de staart eener komeet slechts mist of waterdamp is. Het zou dus een zeer bijzondere komeet moeten zijn, die over 15 jaren op de zon terecht moet komen; men zou eer denken, dat de warmte der zon er door gedoofd en onze temperatuur aanmerkelijk verlaagd zou worden! Het is ook zonderling, dat de komeet haar omloopstijd nu juist met ruim 2 jaar zou verkorten! Den staart dezer komeet schat men op ongeveer der tig millioen mijlen, een lengte, die wel in staat is zelfs een Chinees eerbied af te dwingen. De vrees der met aardsche goe deren gezegende Amerikaansche bijgeloovi- gen is zoo groot, dat velen hunner voor de 15 jareD, die hun nog wachten, al hun bezittingen in vijftien deelen verdeelen, om in '97 wanneer de vreeselijke aard- verwoesting plaSts grijpt, niets meer te verbranden te hebben dan zich zeiven. Dat ook daar op de domheid van het publiek gespeculeerd zal worden, behoeft niet gezegd; ook in ons land heeft men daarvan in November van het vorige jaar tooneeltjes kunnen zien, vooral toen een maand „vóór het vergaan" de October- storm woedde In een telegram uit Parijs wordt gemeld, dat een der zoons van den ex-Onderkoning van Egypte, Ismail, dienst genomen zou hebben in het Engelsche leger. Een Engelsche dame maakt zich ge reed voor haar vertrek naar Alexandrië, in gezelschap van een aantal ziekenoppas seressen. De zending van de lady staat in verband met de liefdadige onderneming van de Ridders van St. John. Een luitenant van een Italiaantsch pant- serfregat, voor Alexandrië liggende, is ge deserteerd. Op zich zelf is dat feit niet ernstig, doch gevaarlijk mag het genoemd worden, dat de gedeserteerde luitenant naar Arabi's kamp is overgeloopen. Elk schot uit de 81-tons kanonnen, die vóórAlexandrië in het spel waren kostte 306 gulden; elk uit de 25-tons, f82; uit de 18-toDS, f63; uit de 12- tons, f 34.20uit de 9-tonsf 33 uit de 6V2-tonsf21; uit de 64-ponders f 7.20. Er waren 4 van de eerste, 10 van de vierde, 8 van de vijfde, 2 van de zesde, 4 van de zevende en 7 van de achtste soort in het vuur, 87 stukken in het geheel, uit welke gezamenlijk één en kel schot aan de Engelsche natie f 5548.80 koste. Een geheel Pruisisch dorp en wel Lin- debuden, gelegen in West-Pruisen, is door brand vernield. Slechts één woonhuis en de school bleven gespaard; overigens werd alles vernield. Woensdag terwijl er boven Texel een zwaar onweder woedde, deed een boer zijn paarden van den wagen, om hen in de weide te laten loopen. Nauwelijks waren zij eenige schreden van hem verwijderd, of beide dieren werdendoor den bliksem gedood. De vergiftiging te Tubbergen schijnt ooi weder een „komkommer" geweest te zijn, zegt de A. Ct. De familie van den dok ter is voor zoover zij in de kerk was, er in gebleven; alleen eene der dochters zei de, dat zij hard naar huis verlaDgde. Thans was de geheele familie misselijk, maar van vergift is er geen spoor ont dekt. Waarschijnlijk waren de haantjes, waar mede men ontbeten had, wat vet, en 't was dien dag zeer warm, zoowel in de Kerk te Tubbergen, als daar buiten. Rusland begint zich te bewegen! Aau vloot en leger wordt druk gewerkt, in de militaire kringen heerscht groote opge wondenheid en de couranten gaan elkaar voor in het voeren eener oorlogzuchtige taal. Men verwacht n. 1. een bezetting van Anatolië. Te Warschau heerscht de colera in hevige mate. Al het mogelijke wordt ge daan, om de vreeselijke epidemie te keeren, Door de politie te Schiedam zijn Don derdagnacht twee personen, beiden Rotter dammers, aangehouden, die blijkbaar niet veel goeds in den zin hadden. Bij de ar restatie werd een hunner in het bezit gevonden van een partij sleutelszoo genaamde loopers, twee centerboren, eeD beitel en een eindje kaars. Zij schenen op alles gerekend te hebben, behalve op verhindering van politiewege! Uit Syrië zijn te Konstantinopel zeer dreigende tijdingen aangekomen. De Mo- hamedaansche agitators opereeren te Jeru- nJem, Beyroet, Aleppo en Damascus, en prediken in enkele plaatsen openlijk op straat dood van de Christenen. Een landbouwer te Zuid-Beierland, die zijn hofstede Vrijdag 1.1. door brand ver loor, verdacht werd den brand te hebben gesticht en daarom in verzekerde bewa ring genomen en naar Dordrecht getrans- oorteerd was, heeft bekend, dat hij den brand aangestoken had. Een nieuwe Hollandsche krant, de Voor lichter, is te Somerset-Oost in de Kaap kolonie verschenen. Hare redaktie is van plan, het publiek in „zuiver en eenvoudig Hollandsch toe te spreken. Volgens bel programma komt zij, in de eerste plaats, „om de oude moedertaal van dit land te verdedigen en in alle bescheidenheid het volk voor te lichten, dat gedurende de laatste tachtig jaren maar al te veel ge' woon was geraakt, om door vreemde oogen te zien", in de tweede plaats zal zij „eene politiek voorstaan van vredelievenden voor uitgang." Sprekende over de Hollandsche emigratie-beweging, zegt zij: „Wij gevoelen ons verplicht, om tegen eene ondoordachte emigratie te waarschuwen. Men is iJ Nederland nog niet genoeg bekend me'

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2