NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Beschoten, H L t, Woensdag 20 September 1882. Na vijftien jaar. No. 75. Elfde Jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer, Advertentlën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON, BENNO BRAUH. 16) Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Fijt1(10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentièn van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,30. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEËLE PUBLICATIE. De Griffier der Staten van de Provin cie Utrecht, Brengt als daartoe gemagtigd ter ken nis van de daarbij belanghebbenden, dat de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke Inkomsten en Uitgaven voor 1883, bij Koninklijk besluit van den 1. September 1882, no. 20 goedge keurd, tegen betaling van 40 cents per exemplaar ter provinciale Griffie verkrijg baar is gesteld. Utrecht, den 18. September 1882. De Griffier der Staten voornoemd, DE KOCK. Amersfoort, 20 Sept. 1882. Bij besluit van Z.Exc. den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van 12 Sept. zijn ter voorziening in de plaatsen, openvallende door perio dieke aftreding met 31 December 1882, voor den tijd van vier jaren, met ingang van den 1 Januari 1883 o.a. benoemd tot Zetters voor 's rijks directe belastingen te Amersfoort de heeren J. Hering, G. Hubers Dz. en M. van Beek, te Baarn NOVELLE van //Dat kan niet, Martin. Het waarom mag ik u niet zeggen. Doch morgen moet ik van hier, voor altijd van hier. Wilt gij mij dus voor het laatst eene bede toestaan //Gaarne, indien zulks in mijn vermogen staat. z/Het betreft niet mijzelven, maar het welzijn van een ander namelijk dat van uwe dochter." z/Wat bedoelt gij nDe inspecteur Wenzel bemint uwe Elsa, en zijne liefde wordt beantwoord." //Elsa?" vroeg Martin verbaasden kon nauwelijks zijne ooren gelooven. //Ja, wie anders?" lachte de andere. iiZoo, waarlijk entnu wilt gij, dat hm dat ik." //Wel natuurlijk, dat gij hen tot een paar vereenigt," viel Joseph in. //De jonge man was verstandig genoeg, niet om hare hand te dingen, wijl zijne positie niet van dien aard was, om eene vrouw te onderhouden. Maar zal nu anders worden. Ik ben eige- de heeren W. van Oosterom en H. R. van der Flier, te Bunschoten de heeren W. van de Kolk Az. en J. Pruys Jz., te Eemnes de heeren L. Eek en P. Selden- rijk, te Hoogland de heeren T. van Romen en W. Tolboom, te Leusden de heeren C. Pothoven en T. van den Hengel, te Soest de heeren G. C. Klooters en F. C. Kuyperte Stoutenburg de heeren W. Tolboom en J. van den Hengel Mz., te Woudenberg de heeren D. Druyff Az. en C. van Voorthuizen. BINNENLAND. Z. M. den Koning zal heden, te 5 ure, in een buitengewone audiëntie, ontvangen den lord-mayor van Londen, die met een talrijk gevolg te 's Gravenhage zal ko men, om dan Z. M. het diploma van eereburger der City, in een gouden kistje, te overhandigen. Dat de dappere generaal v. d. Heyden bij Z. M. den Koning zeer gezien is, kon weer blijken uit het feit, dat Willem III den generaal uitnoodigde hem Maandag in zijn gevolg naar de Tweede Kamer te doen vergezellen. Als een bewijs hoe schraal het fijne ooft dit jaar is, kan dienen, dat te Win- desheim een landbouwer ruim 2V2 mud tafelperen, zooals zij aan den boom zitten, verkocht voor den prijs van f 45. De zucht om naar Noord-Amerika te verhuizen heeft in Drenthe opgehouden. naar van eene bloemkweekerij, heb kind noch kraai en denk niet ooit te zullen trouwen. Wenzel zal eerst mijn zaak waar nemen en daarna mijn compagnon worden. Maak dus de jongelui gelukkig en laat uwe Elsa met ons de zee overgaan 1" Des onderwijzers gelaat straalde van in nig genot. «Is u dat ernst?" vroeg hij. z/Hoe kunt gij twijfelen Wilt gij echter zeker weten, wat mijne inkomsten zijn, voor en aleer gij het lot van uw kind aan mij toevertrouwt, zoo wil ik u gaarne een blik laten slaan in mijne boeken." //Dat is niet noodig, uw woord is mij vol doende," antwoordde Martin, //en ik zoude niet weten, wat ik tegen het huwelijk zou hebben. Mijnheer Wenzel is een braaf jong- mensch, wel een beetje al te vrij, doch dat is tegenwoordig het gebrek van alle jonge lieden, en Elsa is een zuinig meisje. Bovendien staan zij onder uwe hoede. Het eenige, wat mij spijt, is, dat ik mijn kind zoover van mij moet zien gaan, doch wan neer de econoom mij om hare hand vraagt, dan zal ik hem die niet weigeren." z/Dan kan hij dadelijk het jawoord halen, want daar is hij," riep Joseph, toen Paul de kamer binnen trad. De inspecteur bleef niet weinig verbaasd aan de deur staan en begreep eerst niets van de komst van Martin. Eerst toen Joseph hem in weinige woorden alles verteld had, De emigranten houden thans het oog ge vestigd op den Transvaal. Binnenkort ver trekken eenige gezinnen uit Drente der waarts. De hertogin van Mecklenburg is op het paleis te Soestdijk ongesteld geworden. Aan mevrouw A. L. G. Bosboom- Toussaint, de gevierde schrijfster, is Za terdag bij gelegenheid van haar 70en ver jaardag, een gedachtenis-album aangebo den, bevattende bijdragen van de meeste Nederlandsche schrijvers, dichters, schil ders en componisten. 't Was een echt Nederlandsche hulde aan een der meest verdienstelijke zusteren van ons land gebracht. Amsterdam doopte als hulde aan de edele vrouwe, een zijner straten met haren naam. De schoenmaker uit Eist, die zijn zoon doodstak, wij maakten reeds vroeger mel ding van het feit, is veroordeeld tot 18 maanden celstraf. Wij vernemen, dat de rechter van instructie in de zaak tegen Jannetje Struik, behalve hare handelingen ten opzichte van den winkelier Bosch, ook nagaat al het geen zij, onder voorspiegelingen der mil- lioenen-erfenis, te voren heeft weten te bemachtigen, en daartoe een aantal barer slachtoffers als getuigen hoort. Bij het quaestieuse of de oneerlijke handelinge van dit geslepen vrouwmensch onder het bereik der strafwet vallen, en als hoedanig zij moeten worden gequali- helderde zich zijn gelaat op en al zijne ver legenheid was op eenmaal verdwenen. z/Ja, mijnheer Hubenreuter," sprak hij met zijne gewone opgeruimdheid, //het is waar, Elsa en ik beminnen elkander. Ik beloof u, dat ik trachten zal haar innig gelukkig te maken. Yan mijnegeldelijke omstandigheden weet ik nog niets, dat laat ik geheel aan uwen broeder, mijnen toekomstigen com pagnon over, die het natuurlijk wel goed met ons maken zal. Stem dus, wat ik u bidden mag, toe en neem de verzekering van mij aan, dat ik een liefdevolle en dankbare schoonzoon voor u zal zijn." z/Ik neem uw voorstel aan," hernam Martin, //onder ééne voorwaarde, dat gij namelijk eerst alleen met mijnen broeder naar Brazilië gaat, om daarna, wanneer gij een weinig aan de zeden des lands en uwen werkkring gewend zijt, mijne Elsa te komen halen. Eene afwezigheid van een jaar zal voor beiden tevens een heil- zamen proeftijd zijn." Paul was zeer uit het veld geslagen, doch toen hij bemerkte, dat er niets aan te doen was, onderwierp hij zich. z/Maar de verloving mogen wij zeker toch wel vieren, niet waar?" vroeg hij. Martin knikte toestemmend, zeggende: z/Mijn broeder wil morgen reeds vertrek ken, daarom zullen wij heden het verlo vingsfeest vieren. En gij," zoo ging hij tot Joseph voort, ygij gaat nu immers ficeerd, geschiedt dit breede onderzoek waarschijnlijk met het doel, om doorgaande kwade trouw van de beklaagde aan het licht te brengen. Zij zelve moet tegenover de gehoorde getuigen nog steeds blijven volhouden, in staat te zijn hare verplichtingen na te komen, onder de zeer bedenkelijke voor waarde evenwel, dat zij daartoe uit de gevangenis ontslagen worde, daar de bron van hare inkomsten een diep geheim moet blijven. Het mag zeer betwijfeld worden of deze voorwaarde door de justitie zal worden ingewilligd. NR. C.) In het goederenkantoor van den Ooster spoorweg te Zutfen is ingebroken. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door uitsnijding van een vensterruit en hebben uit een geldlade f 40 ontvreemd. De politie doet onderzoek. Uit Utrecht wordt bericht, dat gisteren morgen te 4 uren de Aartsbisschop van Utrecht, de Heer A. J. Scbaepman, na een langdurige ziekte overleden is. Zijn dood, hoewel sinds eenigen tijd verwacht, blijft niettemin een gevoelig en treffend verlies voor de Katholieke kerk in ons land. De overledene begon zijn geestelijke loopbaan in zijne geboorte plaats Zwolle. Zijn uitgebreide kennis deed hem reeds daar spoedig de aandacht trekken van zijn voorganger in het hooge ambt, wal hij later tot zijn dood bekleedde, den Aarts bisschop Zwijsen. met mij mede naar mijne woning?" //Gaarne," luidde het antwoord. VIII. Het was een eenvoudig familiefeest, dat dien avond in het huisgezin des onder wijzers gevierd werd. Elsa, overweldigd door haar geluk, zat naast den geliefde, doch kon geen woord uitbrengen. Met een blik vol van het innigste welbehagen keek zij hem gedurig aan, terwijl zij me nigmaal de hand drukte die hij haar toe reikte, wanneer hij met de levendigste kleuren het geluk hunner toekomstige woning afschilderde. Welk eene verandering had hier plaats gehad! Zelfs het eenmaal schuwe gelaat van het bedrijvige huismoedertje straalde van innige vreugde en rechtmatigen trots, had alles opgedragen, wat keuken en kel der verschaften, en werd hiervoor zeer door Joseph, ja zelfs door haren man ge prezen, iets, dat nog nooit gebeurd was. Zij was er dan ook zoo opgewonden door geworden, dat zij tien jaren jonger geleek. De verhalen, die Joseph deed van al de ellende en ontberingen, die hij in het verre land had uitgestaan, ontlokten tra nen van het diepste medelijden aan het oog der goede vrouw, terwijl zij het vol gend oogenblik weer hartelijk lachte om de een of andere aardigheid van Paul of plotseling naar Elsa toevloog, om die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1