Buitenlandsch Overzicht. Jubileés. Zijn beminnelijk karakter, dat zoo wel opder zijne ambtsbroeders als de f,eeste- ïykheid in het algemeen spreekwoordelijk was geworden, maakte hem ook zeer ver draagzaam jegens andersdenkenden. Hij bezat veel kunstzin en bevorderde, waar hij kon, vooral de beeldende kunsten. Het Aartsbisschoppelijk Museum, bestemd voor kerkelijke oudheden te Utrecht, onder zijn bestuur opgericht, werd sedert aanmerke lijk door hem uitgebreid, en bevat vele gedenkwaardige stukken door zijn toedoen bijeengebracht. Hij bereikte den ouderdom van onge veer 63 jaren en sedert 1868 bekleedde hij den Aartsbisschoppelijken zetel. De postboden, wien bij de invoering van de wet op den postpakketdienst het vervoer van pakjes op straffe van schor sing of ontslag werd verboden, hebben daardoor natuurlijk een niet onaam.ien- lijken bijslag op hun bezoldiging moeten derven. Naar het Dbld. verneemt, worden door het hoofdbestuur der postergen nu maatregelen genomen om de hoegrootheid van dat geldelijke verlies te onderzoeken. Zeer waarschijnlijk zal dus een vergoeding volgen. Sedert we de laatste maal onze geschie denis der week schreven, is er in de za ken van Egypte aardig wat verandering gekomen. De stel'ingen der opstandelin gen te Telel-Kebir veroverd, hetgeen na een nachtelijken inarsch slechts een strijd van 20 minuten kostte, die te Kafr-el-Dowar aan de Engelschcn overge geven, Arabi en zijn voornaamste mede standers krijgsgevangen, op de citadel van Caïro in afwachting dat de krijgsraad over hen vonnis z ,1 vellen; Wolseley als over winnaar met zijn troepen te Cairo, waar zij door de slaafsche bevolking thans als helden worden gehuldigd; het Egyptische leger ontbonden en verstrooid, de Khedive algemeen als heer en meester erkend, tot tijd en wijle de afspraken met Engeland openbaar gemaakt worden, en het wel licht blijken zal dat zijn oppermacht meer in schijn dan in werkelijkheid langer be staat; kortom, de snelheid waarmee de gebeurtenissen elkander hebben opgevolgd grenst aan het fabelachtige. Wolseley heeft reeds gemeld dat het gros der Britsche troepen spoedig uit Egypte zou kunnen terugkeeren: hij zelf denkt er nog eeni- gen tijd te blijven met de Indische sol daten, om de orde te helpen handhaven. Lord Dufferm heeft thans aan de Porte zijn compliment gemaakt over haar be reidwilligheid tot het sluiten der „mili- taire conventie." doch haar tevens be leefdelijk in overweging gegeven of het thans niet beter zou zijn de onder- teekening maar achterwege te laten. De nog altijd in het leven zijnde conferentie te Konstantinopel kan thans eerst met ernst aan het beraadslagen om de verdere verhoudingen in Egypte te regelen: zij zal echter behooren in te zien dat Engeland in hare armen te sluiten. Dan weer drukte zij Martha aan haar hart onder den uit roep van//Ach, kind, waart gij er ook maar zoo goed aan toe!" hetgeen niet weinig de verontwaardiging van hare doch ter gaande maakte. Mariin scheen zich echter voorgenomen te hebben, dergelijke naïveteiten heden avond straffeloos te laten voorbijgaan en zoo vervloog de tijd in vol maakte harmonie. Het was tien uur toen Joseph opstond, om afscheid te nemen. z/Ik ben dus niet te vergeefs terugge keerd," zoo sprak hij tot de overigen, //en innig hoop ik dat gij mijner voort- aan vriendelijk zult gedenken." Hierna gaf hij zijnen broeder en diens vrouw, 1 alsook Martha de hand, terwijl hij Elsa, ■t die weenend aan zijn hals hing op het 9 voorhoofd kuste. /,Ween niet, mijn kind," zeide hij, - z/over een jaar zien wij elkander weder." 1Toen kuste hij haar nogmaals en ging •3heen. Martin begeleidde hem tot Pauls •'■woning. 10 //Wilt gij mij dikwijls iets van u laten •^hooren?" vroeg hij. //Ik schrijf ongaarne," antwoordde Jo seph, //maar deze bier," hij wees op Paul, *r'^zal u allen zeker wel op de hoogte hou- t,Jden. Als ik mij niet bedrieg, dan zulk ■'gij in dit volgend jaar meer brieven in "'tfw woning ontvangen, dan u lief is. En hjiu vaarwel, leef gelukkig!" aib hetwelk de weifelende mogendheden den arbeid uit de handen nam en het met zooveel succes in orde bracht, heel wat meer in te brengen heeft dan vóór den, veldtocht. Tegen Griekenland zijn de Mogendhe den recht nijdig, of houden zich althans zoozij vinden het niet hoffelijk dat de Hellenen in troebel water wilden visschen. Na het onderdrukken der Egyptische be roeringen zullen zij wel begrepen hebben dat de kans op erkenning van hun eischen er niet beter op geworden is. De Grieksche grensregelaars zingen dan ook in den laatsten tijd een toontje lager. Behalve met bespiegelingen over de mo gelijke gevolgen van Wolseley's overwin ning, zijn de couranten nog gevuld met nabetrachtingen op de jongste geschiede nis, en mededeelingen van nadere bijzon derheden. Yan de arrestatie van Arabi wordt verhaald, dat zij geschiedde in zijn eigen woning te Caïro. Toen de Engelsche cavalerie het huis omsingeld had, trad Arabi naar buiten met zijn vriend Toelba, en zei tot generaal Macpherson//Ik ben Arabi pacha en d'e daar isToelba-pacha." Het bezetten van Kafr-el-Dowar ge schiedde door generaal Wood, evenals van Asian, dat een half uur verder van Alex- andrië af ligt. Er werd om een trein gezonden, ten einde de troepen uit Kafr- el-Dowar als krijgsgevangenen te trans porteeren doch eer deze kwam waren de meesten reeds op den loop gegaan. Te Asian eischte Wood dadelijk Paoluci op, een gedeserteerd Italiaansch marine-officier die in dienst van Arabi was gegaan: hij veischeen, gekleed in Egyptische officiers uniform, en werd als gevangene wegge voerd. Zondag deden de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, vergezeld van den Kroon prins en de Kroonprinses, hun intocht in Triestwaar onderscheiden feesten ter hunner eer worden gegeven. Degeestdri't des volks is groot: zij was nog verhoogd door het feitdat aan de grenzen een man is gearresteerd, die behalve een doos met ontplofbare stoffennog een paar handgranaten bij zich had. De eerste ma gistraatspersoon van Triestde podesta hield tot het Keizerlijk echtpaar in het Italiaansch als welkomstgroet een toespraak, vol betuigingen van gehechtheidde Keizer antwoordde in dezelfde taal. Een staat, die in geen javen van zich heeft doen spreken, is de republiek Mexico: onder een vrijzinnig bestuur schijnt zij zich in toenemenden bloei te mogen ver heugen. Dezer dagen opende de President de zittingen van het Congres met een boodschap, waarin blijdschap wordt uitge drukt over de schikking met Guatemala en over de vriendschappelijke verhouding tot de Yereenigde Staten. De ontvangsten des lands stijgen met elk jaar, en hebben nu reeds het cijfer van 30 millioen dollars bereikt. GEMENGD NIEUWS. Te Pompeji heeft men kort geleden een fresco opgedolven, voorstellende de //Zoo ben ik dan andermaal reisvaardig," zeide Joseph, nadat hij zijn valies gepakt had. //Ik heb evenwel plan, mij nog eeni- gen tijd te Hamburg op te houden, ter wijl gij hier uwe zaken regelt met den baron von Selchow. Hebt gij nog al hoop, dat hij u dadelijk ontslaan zal?" z/Dat zal afhangen van de luim, waarin ik hem morgen aantref. Het zoude even wel veel beter zijn, dunkt mij, indien gijzelf er hem eens over g ngt spreken. Hij heeft u immers voor van avond ge- inviteerd? Wel een bewijs dus dat gij in een goed blaadje bij hem staat. z/Dat zal niet gaan, het is veel te laat," antwoordde Joseph. z/Denk dat niet. Hij en zijne vrienden komen zeer laat bij elkaar en scheiden gewoonlijk pas tegen het aanbreken van den morgen." //Waarlijk?" //Geloof mij. Ga er dus heen, dan leert gij meteen onze aristocratie kennen." //Welnu, ik zal aan uw verzoek vol doen," en dit zeggende stond Joseph op, na Paul verzocht te hebben, hem tot aan von Selchow's woning te vergezellen. Doch hoe groot was hunne verbazing, toen zij, daar gekomen, de gasten reeds zagen weg rijden. z/Wij komen te laat," merkte Joseph aan. Wordt vervolgd,) bekende rechtspraak van koning Salomo, 't Is de eerste bijbelsche voorstelling in de puinhoopen der genoemde stad aange troffen. De fresco heeft een breedte van 51/, voet, bij 19 duim hoogte Engelsche maat. De Koning zit in een wit gewaad op een troon, geplaatst onder een soort van zonnetent op een terras, dat met een menigte klimpk aten is versierd. Ter we derzijde des Konings zit een raadsman en achter hen staan zes gewapende mannen. Een vrouw, gekleed in een groen gewaad, met hangende haren, de beide armen op geheven, knielt voor hem neder. In 't midden van de zaal nevenshet terras staat een drievoetige tafel, waarop een kind ligt te spartelen't wordt verhin derd zich op te heffen, terwijl een krijgs man het bij de voeten houdt en een vrouw, met een tulband op het hoofd, het bovenlijf van het kind ter nederdrukt. De krijgsman heeft het zwaard getrokken en staat gereed het kind in tweeën te klo ven. Buitendien ontwaart men nog een ne gentien personen in de zaal. Als kunstwerk bezit het geen bijzondere waarde, want de figuren, met groote hoof den en voor 't overige dwergachtige vor men, zondigen tegen alle regelen der kDnst behalve in één opzicht: de schilder heeft met vrij goed succes aan de gelaats trekken der verschillende personen een na.-uurlijke uitdrukking gegeven. Men ziet zeer duidelijk, dat de Koning aandachtig luistert naar de woorden der vrouw, die de pijnigende angst op het aangezicht staat. Het gelaat der vrouw, die het kind neerdrukt op de tafel, straalt van vreug de, want zij vermoedt dat het kind weldra door het zwaard zal woorden doorkloofd. De fresco is volkomen gaaf en bevindt, zich reeds in het museum te Napels. De Haarl. Ct. schrijft: Een boer, d'e des winters niet genoeg melk van zijne koeien kreeg, schreef dit toe, en misschien niet ten onrechte, aan het gebruik van hooi. Hij bedacht een middel om de koe ien te verschalken en zette elk een groote bril op, voorzien van groote groene glazen; zoo, dacht hij, zullen de beesten zich ver beelden, dat zij gras eten en bijgevolg meer melk geven. En werkelijk moet dit, zoo het niet ook in de verbeelding van den boer geweest ;s, het geval geweest zijn. Toch zal dat brillenstelsel wellicht niet in toepassing' behoeven te komen; op enkele plaatsen in Noord-Holland is men met genoeg succes er in geslaagd om versch gesneden gras in te maken, zooals b. v. snijbooneu of zuurkool. Het gras wordt in een drogen aarden gemetselden put gedaan, terwijl planken, beladen met ballast, het geheel samenpersen. Het gras houdt de oorspronkelijke kleur en het vee eet het met graagte. De bekende Duitsche socialist Bebel is te Zwickau overleden. Hij werd in .1840 geboren, was lid van den Rijksdag en werd zelfs door zijn tegenstanders als een man van groot talent geroemd. Aan vankelijk was Bebel schrijnwerker. Door de politie te Utrecht is een werk man gearresteerd, die iu een koffiehuis een sigarenbon, in den vorm van een bankbiljet, voor zijn gelag in betaling had gegeven. De man had er nog meer bij zich. Woensdagnamiddag overleed er in den spoortrein, die van Groningen naar Nieu- weschans onderweg was, in de nabijheid van het station Zuidbroek een rustend scheepskapitein, de heer H. P. de Boer Sap. Hij was met zijn dochter, oogen- schijnlijk gezond, te Groningen in den trein gestapt, om zich naar zijn woonplaats Wi'dervauk te begeven. Een koopman in oudheden te Gouda, die dezer dagen op een verkooping vijf antieke Delftsche schotels kocht voor f1000, heeft die een paar dagen lal er aan een Hagenaar overgedaau voor f 1600. In den schouwburg te Brescia heeft een loos alarm heel wat ontsteltenis ver oorzaakt. Toen de gordijn was opgehaald, hoorde men plotseling brand roepen en werd plotseling het gas uitgedraaid. Ieder drong natuurlijk narr buiten, maar ge lukkig waren de uitgangen zoo breed, dat er bij de ontruiming geen belangrijke ongelukken gebeurden. Toen ten laatste niemand wat van den brand zag en men de zaak nader onderzocht, werd het raad sel verklaard door de ontdekking, dat in. middels. de kas opengebroken en geplunderd was. Hepke Hoekstra, boerenknecht te Lu caswoide, is door het gerechtshof te Leeuwarden schuldig verklaard aan moet willigen doodslag, en veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Na de slag te Praag in 1620, zoo noodlottig voor den Paltsgraaf Frederi V, gekozen koning van Bohemen, bracht deze het overige van zijn leven in stille ballingschap te Rhenen door, en vertoefde den meesten tijd op den //Heimen" o z/Grebbenberg." waar zijn gedachtenis nog levendig wordt gehouden door de zooge naamde //Koningstafel" op den top van dien bij velendoor zijne prachtige vergezichten zoo bekenden berg geplaatst, De /Heimen" of //Grebbenberg" zal thans, als onderdeel van het prachtige landgoe< z/Heimerstein," den 14en der volgende maand in publieke veiling worden bracht. Men meldt uit Breda Door de arr. rechtbank te Nijmegen werden in het jaar 1873 veroordeeld zekere J. v. d. H. en diens huisvrouw E. H ieder tot 2 maanden gevangenisstraf, we gens het slaan van een politieagent in dc vervulling zijner functie. Kort ra hunne terechtstelling wisten de beide personen evenwel ongemerkt het land uit te trek ken en zich te Antwerpen te vestigen, doe hun verblijf in België scheen hun niet te bevallen, en na verloop van een vijfla jaren keerden ze beiden weer naar hun vaderland terug. In de stellige verbeeldiu dat hun straf was verjaard, vestigden zij zie te Tilburg en woonden daar tot dusverre als in Abrahams schoot. Maar, o noodlot! het ging hun te goed. Een hunner con currenten kwam achter het geheim en deze gaf er onmiddelijk de justitie kennis van. Natuurlijk was het thans met de vrijheid gedaan het echtpaar werd naar Breda en vandaar naar Arnhem getrans porteerd, ten einde aldaar zijn straf te on dergaan. De vereeniging voor gepaste kleeding in Engeland, die de wereld verlossen wi van de dure, leelijke en ongezonde dwing- landij der mode, heeft een prijs van f uitgeloofd voor het model eener vrouwe lijke kleedij, d;e met gerief, gezondheii en zuinigheid vereenigbaar zal zijn, zonder toch sierlijkheid buiten te sluiten. Een boer, die in een der Texelsche kreubelboschjes boogjes met strikken had opgehangen, om lijsters te vangen, zag op een morgen dat hij de vangst van den afgeloopen nacht wilde halen, in bijna al le strikken, in plaats van lijsters, een roode of witte kool hangen. Bij onder zoek bleek het, dat deze kolen uit 's mam eigen tuin geroofd waren. Hij zoekt echter nog steeds naar de grappenmakers, die hem deze kolen niet gestoofd, maar opge hangen hebben. INGEZONDEN. (Buiten verantwoording der Redactie). De wereld is vol huichelarij en tooneel vertooning. Dit komt nergens duidelijkei uit dan bij het vieren van jubileés door bezoldigde ambtenaren. Wanneer iemand een vierde van een eeuw gelukkig getrouwd is geweast, of eene bloeiende zaak heeft gedrevendan is het zeer natuurlijk, dat hij daarmede gefeliciteerd wordt; maar wanneer iemand gedurende zulk een tijds verloop een bezoldigd ambt heeft waarge nomen, dan is de toestand geheel anders- Wanneer hij nooit zijn plicht verzuimd en steeds zijne bezoldiging genoten heeft dan is er niets bijzonders gebeurd; maar wie kan van zich zeiven getuigen, dat hi nooit zijn plicht verzuimd heeft? Even wel heeft hij toch steeds zijne bezoldiging genoten. En toch wordt na zulk een tijds verloop de loftrompet gestoken, als bat hij heel wat bijzonders gedaan. Dit is be spottelijk. Wanneer een ambtenaar de bij zulk eene gelegenheid uitgesprokene lof redenen gelooft, dan is hij een dwaas; en wanneer hij ze zich maar laat aanleunen, en het bij zulk eene gelegenheid aange bodene geschenk maar aanneemt, dan hij een tooneelspeler. Bovendien wordt zulk een geschenk voo(

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2