Buitenlandsch Overzicht. nen van een gratificatie, evenals vroeger van f 50, aan den heer W. Frans, als commissaris van inkwartiering, voor zijne veelvoudige bemoeiingen met de jongste buitengewone inkwartieringenin dier voege door hem geregeld dat èn ingeze tenen èn militaire autoriteit tevreden waren. Z. h. o. aangenomen. De heer Groeneboom verlaat de ver gaderzaal. Aan de orde is alnu de be noeming van twee leden voor de commis- sie bedoeld bij art. 166 gem.w. voor het ontwerpen van strafbedingende veror deningen, van welke comm. de burge meester als zoodanig voorzittend lid is. De voorz. noodigt de heeren Lagerwey en v. Burgsteeden uit, het stembureau te willen vormen. Tot leden dier comm. worden achtereenvolgens benoemd met 12 st. de heeren v. Zijst en Celosse, beiden aan de beurt van aftreding. Uit eene voordracht door B. en W. in overleg met den arr.-schoolopziener opge maakt, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, wordt de heer C. H. Otter te Sliedrecht met algemeene stem men benoemd tot onderwijzer aan de school voor jongens. De heer Gerritsen vestigde er bij deze gelegenheid de aandacht van B. en W. op dat hoofden van openbare scholen bij hunne informatiën en berich ten, de godsdienstige gezindte van solli citanten buiten aanmerking latende, zich binnen de grenzen der wet op het lager onderwijs behooren te houden. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ach tereenvolgens benoemd de heeren Zandijk en v. Beek, terwijl al de overige raads leden worden aangewezen om als plaats vervangers op te treden. Ingekomen zijn het besluit 'van den heer Commissaris des Konings in de prov. van 12 Sept. waarbij de heeren J. flering, G. Hubers Dz. en M. v. Beek zijn her benoemd tot zetters voor 's rijks directe belastingen. Voor inf. Goedkeuring van den Min. van binnenl. zaken op het raadsbesluit van 5 Sept. waarbij leeraren aan het gymnasium zijn benoemd. Als voren. Verzoek van den heer P. H. van Ha- selen, notaris klerk, om tot makelaar te worden aangesteld. Verzonden aan de kamer V. kooph. om bericht en raad. Ten slotte geeft de heer Huet te ken nen dat de toestand waarin het Christi- aanspark zich bevindt alwaar de modder uit stadsgrachten door den aannemer wordt neergelegd, zonder dat langs wettelijken weg de opruiming schijnt te kunnen ge schieden hem aanleiding tot de vraag of eene herziening van het politie-regle- ment binnen betrekkelijk korten tijd van de straks benoemde commissie kan worden tegemoetgezien, vermits hij anderzins het indienen van een speciaal voorstel zich voorbehoudt. De voorz. doet toezegging dit onderwerp met het dagelijksch bestuur en de commissie van wetgeving te zullen bespreken. De zitting is hierna gesloten. drama wordt afgespeeld. Misschien komen wij nog juist bij tijds, om het te verhin deren." //Dan kent gij onzen adel niet, als gij dat denkt. Uitstel is bij hen geen afstel. Morgen komt er weer een dag, denken zij, om hunne zaak te vereffenen z/Maar dan hebben wij ten minste onzen plicht als meusch gedaan. En wie weet, wanneer morgen de eerste opgewondenheid wat voorbij is, of zij er dan niet beter over denken en de zaak laten, zooals zij is. Als gij dus niet met mij mede wilt, dan ga ik alleen." z/Welnu, als gij dan volstrekt wilt, volg ik u. Maar laat hun niet merken, dat wij opzettelijk gekomen zijn. Niets dan lou ter toeval, hoor, den weg verloren of zoo iets, begrijpt ge En daarna eene menigte verontschuldigingen, dat het ons spijt, de heeren te storen, enz. enz. Zulke leugentjes zullen ons niet bezwaren." Gedurende dit gesprek waren de wande laars in allerijl voortgeloopen en hadden weldra de bedoelde plek bereikt en juist toen de vriendelijke zonnestralen door het dichte beukenloof braken, vielen er twee schoten. Zonder te bedenken wat hij deed, sprong Joseph door het kreupelhout heen en stond vlak tegenover drie heeren, waarvan een nog een rookend pistool in de hand hield. Op het fraaie mostapijt aan hunne voeten lag het doodelijk getroffeD lichaam van Naar wij met genoegen vernemen, is de agent van politie Johannes de Yos bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum benoemd tot agent van politie der 1. Klasse. BINNENLAND. Het comité voor de in 1884! te Am sterdam te houden internationale land bouwtentoonstelling, moet van verschil lende zijden flinke medewerking ontvan gen. In het Hdbl. heeft Dr. J. E. Mezger een waarschuwing aan de moeders in Ne derland gericht, ten opzichte der behan deling harer kinderen. Hij dringt er vooral op aan de kleine kinderen los te kleeden, veel te laten liggen in plaats van ze op den arm of in een tafelstoel te doen zit ten. Wanneer een specialiteit als Dr. Mez ger zoo iets aanbeveelt, zal 't zeker wel zaak zijn zijnen raad op te volgen. De toestand der polders om 's Her togenbosch wordt met den dag hachelij ker, d. w. z. als er niet spoedig val komt, heeft men daar weer een overstrooming te wachten. Er wordt dag en nacht ge werkt om de bedreigde polderdijken tegen het water te verdedigen. De Beersche overlaat werkt. Ook in de omstreken van Nijmegen ziet het er ellendig uit. De overtocht tusschen die stad en Lent geschiedt reeds met een stoombootje. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat van de sneltreinen, rijdende met grootere snelheid dan die van 60 kilometer per uur, de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens, bij den aanvang van den zomer dienst in 1883, voorzien moeten zijn van een doorgaanden en zelfwerkenden rem- toestel, volgens een door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid goedge keurd of voorgeschreven stelsel. Van zelfwerkende remtoestelleu, volgens het aldus goedgekeurd of voorgeschreven stelsel zullen mede moeten voorzien wor den de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens in personentreinen, die met geen grootere snelheid dan die van 60 kilometer per uur rijden, waarvoor dit door den Minister van waterstaat, handel en nijver heid wordt voorgeschreven. De terugtocht van den vorigen en de uitzending vau den tegenwoordigen Gou verneur-Generaal van Nederlansch Indië heeft maar het baggatel van f87.153 ge kost. Vrijdagmorgen heeft de plechtige uit- vaardienst voor wijlen Msgr. Schaepman in de Katherynekerk te Utrecht plaats ge had. Msgr. Paredis van Roermond cele breerde de mis. Daarna hield de plebaan, pastoor Peters, de lijkrede. Vervolgens werd het lijk naar het graf gedragen en ter aarde besteld. den baron von Selchow. z/Te laat 1" riep Joseph ontzet uit. Zijt gij wellicht de dokter, als ik vra gen mag vroeg von Damerow, naar Joseph toegaande. z/Neen, maar als er hier nog geen dok ter aanwezig is, dan kan ik wellicht zijne plaats vervullen. Ik heb een beetje verstand van de wondheelkunde." z/Dan zoudt gij ons zeer verplichten, want de dokter, dien wij hebben laten halen, is er nog niet." Joseph boog zich over den baron heen, doch die eerste blik reeds toonde hem duidelijk genoeg aan, dat hier alle hulp te vergeefs zoude zijn. z/De kogel is in den rechter slaap ge drongen, hij is dood," was alles wat hij zeide. Een vreeselijke schrik maakte zich van von D. merow en Landwitz meester. //Fa;aal," sprak laatstgenoemde, en zich toen tot Joseph wendende, zeide hij: //Ik hoop, dat wij een man van eer voor ons hebben, op wiens geheimhouding wij staat kunnen maken? Gij zijt?" //Joseph Hubenrenter." z/En ik be i von Landwitz. Maar neem m'j niet kwalijk, ik moet naar mijn vriend daar. Hij heeft een lichte wonde aan den voet gekregen, is er dus goed afgekomen, maar 't spijt me van hem." Wordt vervolgd,) Hetgeen we ook maar het //herstel der orde" in Egypte zullen noemen, vordert nu snel. Zaterdagmorgen gaf Abdellal, de gouverneur van Damiette, zich aan Ge neraal Wood over, en de Engelschen trok ken de stad binnen. Het garnizoen was toeu reeds op de vlucht gegaan; de 800 negers, waaruit het hoofdzakelijk bestond, hadden eerst overal, tot zelfs in het paleis van den gouverneur geplunderd. Ook het fort Gemileh, op eenigen afstand van daar gelegen, werd door de Engelschen zonder tegenstand bezet, die er het ge schut vernagelden, en de ammunitie on bruikbaar maakten. De bevolking uit de omstreken van het fort, bemerkende dat de rustverstoorders van de baan waren, hervatte haar dagelijksche bezigheid, de visscherij op het Menzaleh-meer. Ook te Cairo begint het gepeupel zich in het onvermijdelijke te schikkende nu en dan voorkomende gevallen, dat Engel- sche soldaten beleedigd worden en win keliers eenvoudig weigeren aan de Chris tenhonden te verkoopen, worden steeds zeldzamer. Verschillende afdeelingen van Wolseley's leger, o. a. een groot deel van zijn cavalerie, is de stad reeds binnenge rukt, en Maandag j.l. zou, naar bericht werd, de Khedive met eenigen luister zijn intocht doen. Al de officieren beneden den rang van kolonel, die aan den opstand hebben deel genomen, zijn ontslagen; de overigen, vijftig in getal, zullen te Alexandrië voor een krijgsraad terechtstaan. Er is sprake van, dat gedelegeerden van de Mogendhe den de rechtszittingen zullen bijwonen. De geruchten, dat spoedig een groot deel van de Engelsche troepen huiswaarts zou keeren, is nog niet bevestigd: men wil zelfs dat Wolseley het noodig acht. in het belang van een duurzamen vrede, een langer verblijf voor zijn krijgsmacht vast te stellen. In verband daarmede wordt door Fransche bladen gemeld dat de Khedive met Engeland zou overeengeko men zijn, Britsche garnizoenen te leggen in Alexandrië, Damiette, Port-Said, Is- maïla en Suez, terwijl te Cairo een afdee- ling zou blijven tot bescherming van den Khedive. Heel vertrouwbaar is dat bericht niet. De Koningin van Engeland heeft gene raal Sir Garnet Wolseley en admiraal Sir Henri Beauchamp Seymour tot pair ver heven met den titel van baron, als blijk van erkentelijkheid voor hun in Egypte bewezen diensten. Wolseley van zijn kant vaardigde een dagorder uit, waarin hij het leger met de verkregen uitkomsten geluk wenschte en zijn bijzondere tevredenheid betuigt over de geestkracht, ijver en op gewektheid van allen in het volvoeren van hun plicht. De opperbevelhebber brengt in herinnering dat niet meer dan 25 da gen noodig zijn geweest om den veldtocht tot een beslissend einde te brengen. Uit het Zuiden van ons werelddeel ko men bedroevende berichten van overstroo- miugeu: de schoonste streken van Europa worden er thans het meest door geteisterd. Ongewoon langdurige en hevige regens hebben zoowel in Zwitserland als in Tyrol, in Noord-Italië niet minder dan in Spanje de rivieren doen zwellen en buiten haar oevers doen treden, dalen gevuld, meren doen overloopen, steden en dorpen onder water gezet, den oogst vernield en alle denkbare ellende teweeggebracht. In de Spaansche gewesten Andalusië, Estrama- dura, Castilië en Navarra waren de ge weldige plasregens door maandenlange droogte en tropische hitte voorafgegaan, zoodat de vooruitzichten van den oogst reeds allesbehalve schitterend waren, thans is nog het weinige dat ingezameld kon worden geheel vernield. De gissing, dat de Keizei van Rus^nd zich eens gauw te Moskou zou laten kronen, is gebleken onjuist te zijnde Czaar en zijn familie zijn weer naar Pe tersburg en van daar naar hun afzonde ring te Peterhof vertrokken. Wanneer de plechtigheid nu zal plaats hebbenis onbekend. Enkele berichtgevers weten te vertellen, dat de uitnoodigingen reeds naar de verschillende hoven zijn afgezonden met verzoek den datum geheim te houden. Het grens-geschil tusschen Turk' e en Griekenland is verder in der minne bij gelegd. De Grieksche gezant te Konstan- tinopel, Konduriotis, heeft een conferentie gehad met eenige l'urksche staatlieden, waaronder de Minister van buitenlandsche zaken en Moekhtar-pacha, en ten gevolge daarvan gelastte de Sultan per lelegraaf, de geheele grenslijn, zooals zij indertijd door de regelingscommissie is vastgesteld, onmiddellijk over te geven. Yan alle eischen afziende, maakt Moekhtar-pacha slechts voorbehoud omtrent één punt, dat later een onderwerp van gedachtenwisse- ling moet uitmaken tusschen de beide regeeringen. Nog altijd wacht men in Pruisen op de definitieve opgave van den datum der verkiezingen voor den Landdaghet dralen wordt in verband gebracht met den min der gunstigen staat van Bismarck's ge zondheid. De officieuse bladen ijveren thans voor de vorming van een groote midden partijwaarvoor de vrij-conservatieven en de nationaal-liberalen de belangrijkste bouwstoffen moeten leveren. Staten-Generaal. In de Zitting der Tweede Kamer van Maandag droeg de Minister van Financiën de Staatsbegrooting voor. Zij bedraagt in uitgaaf 136 millioen 8 ton, zijnde 6J/4 millioen meer dan het vorige jaar. Die vermeerdering komt groo- tendeels op rekening van: gevangenisbouw 6 ton; lager onderwijs 14 ton; marine en oorlog 5y2 ton; waterstaat, nijverheid, landbouw, posterijen en telegraaf 6 ton. De raming der middelen is 110 milli oen 6 ton; gevende een tekort van 26 millioen 2 ton, te dekken door vlottende schuld. Onder de uitgaven is echter be grepen 20:/3 millioen voor groote werken, ten behoeve waarvan o. a. een leenings- ontwerp is aangeboden; ook mag op 2 millioen besparing worden gerekend. Het nadeelig verschil tusschen de gewone ontvangsten en uitgaven kan dus op circa 4 millioen worden gestelddat evenwel zal stijgen als de lager ge raamde opbrengst van den accijns' op het gedistilleerd tegenvalt en de ontwerpen tot overname van het Noordzeekanaal en de leeningwet worden aangenomen. Bovendien is er nog aan te korten op vorige dienst jaren tot en met 1882 een bedrag van 271/j millioen te dekken. De Minister is van oordeel, dat ver sterking van de gewone Staatsinkomsten wenschelijk en voorzichtig is, en daartoe kunnen de reeds ingediende benevens de nog in te dienen financieële voorstellen strekken. INGEZONDEN. HUISWERK. Vroeger beschouwde men de scholen als plaatsen, waar het huiswerk der leer lingen werd nagezien, terwijl het toene men in kennis hoofdzakelijk van het huis werk verwacht werd. Van daar kwam het, dat op de school eigenlijk geen methodisch onderwijs gegeven werd. Er was wel eene trapsgewijze opklimming van het gemak kelijke tot het moeielijke, van het enkele tot het samengesteldemaar verder be paalde zich het ouderwijs tot het opgeven van lessen en schrijfwerk en tot het over- hooren van de eersten en het nazien van het laatste. Daar er dus zooveel op het huiswerk aankwam, en de school hier over weinig toezicht kon uitoefenen, werd druk gebruik gemaakt van belooning en straf, van prijzen geven en pensum schrij ven, om tot het goed volbrengen van huiswerk aan te sporen. Deze handelwijs gaf geene slechte uit komsten, zoolang het aantal schooluren en het aantal vakkeu gering was. De vermeerdering van het aantal schooluren en van het aantal vakken heeft echter hierin verandering gebracht. Vooreerst toch is het ontegenzeggelijk, dat wanneer voor elk vak evenveel huiswerk werd op gegeven als vroeger, de werkzaamheid, die van de schoolkinderen gevergd werd, verbazend vermeerderde en het welhaast onmogelijk werd alzoo voort te gaan. Men kan kinderen niet met werk overkroppen zonder hunne gezondheid te benadeelen en hunne denkkracht te verstompen. Hier door is de opmerkzaamheid op de metho de van onderwijs gevestigd, en is onder zocht, of het niet mogelijk zou zij, meer op de school zelve te doen leeren, en het huiswerk in te krimpen. Geheel kan het niet gemist worden, want er moet stof zijn om op de school te behandelen en de kinderen moeten tot eigen werkzaam heid worden opgeleid, hetgeen bezwaarlijk kan garn, wanneer zij steeds onder de leiding van den onderwijzer staan, eD nimmer alleen werkenmaar toch is het ontegenzeggelijk, dat de school meer kon

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2