NIEUWS- EN ADVERTNTIBLAD VOOR t, Baarn, BisÉlen, Eemaes, Hamersveld, L t, k A. D. J. NIEUWE Zaterdag 30 September 1882, Stemmen. Na vijftien jaar. No. 78. Elfde o aargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, TE AMEBSFOOET. FEUILLETON, 20 VAN BENIHO BRAUN. Voorbereiding tot de grondwets herziening van het jaar 19.. Abonnement/prijs voor Amersfoort per 3 meenden f 1, Franco door het geheele B'jk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagt. Advertentiën van 13 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Bnitenland0.07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Niets is gevaarlijker dan ontijdige ge rustheid. Wanneer iemand meent, dat alles zeker goed zal' gaan, verzuimt hij wel eens noodzakelijke maatregelen; en daar door valt de zaak verkeerd uit. Alzoo is er wel eens iemand gekozen, die door de meerderheid niet begeerd was, omdat velen niet stemden, in de meening, dat er toch genoeg zouden wezen, die voor hunnen candidaat stemden. De te genpartij speculeerde hierop, en beval in het geheim al hare kiezers op eenen te voren niet genoemden candidaat te stem men; en alzoo kwam er een onverwachte naam uit de stembus. Niemand dus, die Jhr. A. D. J.' Calkoen als een geschikt lid voor den gemeenteraad beschouwt meene, dat hij het nu zeker worden zal, dewijl hij de vorige keer gekozen is, en dat dus één of twee stemmen er niet op aan komen; want dit is juist datgene, waarop de tegenpartij speculeert. Daarom roepen wij de kiezers toebrengt zooveel stem men mogelijk uit op NOVELLE Slot. Dit zeggende, wees hij op het lijk en verwijderde zich al groetend, juist op het zelfde oogenblik dat het rijtuig, hetwelk Paul zelf aan den ingang van het bosch was gain halen, kwam aangereden. Met behulp van den koetsier werd nu het lijk zoo goed mogelijk in het rijtuig gelegd, terwijl ook von Damerow en Paul in den wagen plaats namen. (Jk moet natuurlijk mee," riep laatst genoemde Joseph toe. //Dat spreekt van zelf." z/En gij?" z/lk ga naar mijn broeder terug. Tot ziens dus." Zeer langzaam zette het rijtuig zich in beweging, nadat dat van den baron van Schmettow reeds lang weggereden was. Het was een treurig gezicht, die vroolijk stralende zon daar ginds aan den hemeltrans en dan die bloedvlek daar, die het heer lijk groene gras op eene akelige wijze ont kleurde en van wilden hartstocht sprak. Joseph stond met over elkander geslagen Een der belangrijkste, zoo niet de be langrijkste passage uit de jongste Troon rede is ongetwijfeld die, waarin de nadere regeling van het Kiesrechtwordt be sproken. //Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen u weldra bereiken." z/Het is Mijn voornemen een onder zoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwet her ziening raadzaam is." Bij de eerste gedachtenwisseling tus- schen de Regeering en de Volksvertegen woordiging is deze zaak reeds een punt van besprekingen geweest. In de Eerste- Kamerzitting van Donderdag 21 Septem ber, bij de beraadslagingen over Let adies van antwoord op de Troonrede, gaf de Minister Van Lynden eenige ophelderin gen. Speciaal wat betreft kiesrecht en grondwetsherziening, verklaarde hij, hand haaft het Kabiuet het vroeger program ma, dat de laatste niet uitsloot. Aan de motie der Tweede Kamer van 25 Mei 1} In de „Handelingen" staat natuurlijk kieiregt met een g. Het is wel opmerkelijk dat, terwijl op weinig uitzonderingen na heel het beschaafde Neder land de nieuwe spelling heeft aangenomen de Regee ring, op den heer Modderman na, en in navolging van haar de „officiëele" wereld nog maar trouw blijft Siegenbeeken. Zou de reden misschien daarin liggen, dat het voor de ambtenaren aan de verschillende De partementen zoo moeielijk zou zijn, zich de verbeterde spelling eigen te maken armen als vast genageld op de plaats, het was, alsof een sterke toovermacht hem daar gevangen hield. Toen schudde hij het hoofd en sloeg, in diep gepeins ver loren, den weg naar het dorp in. De plechtige teraardebestelling was voorbij en de vrienden en nieuwsgierigen, die van alle kanten kwamen toegestroomd, hadden zich wederom verspreid, luid hun ne aanmerkingen makende over het on verwacht verscheiden van den baron, het groote getal volgkoetsen, de kalme houding der barones, die er in haar rouwgewaad zoo onbegrijpelijk lief had uitgezien en de treffende, aangrijpend schoone redevoe ring van den dorpsgeestelijke. De begrafenis was voor de meesten hun ner slechts een schouwspel, eene belang rijke gebeurtenis geweest, die de eentonig heid van het alledaagsche leven op eene aangename wijze verbrak, want ware sym pathie voelde niemand voor den overledene, ja zelfs zijne naaste vrienden en bloed verwanten niet. Lucie bevond zich, nadat de eerste schrik over den plotseliDgen dood van haren echtgenoot wat voorbij was, in eenen zon derlingen gemoedstoestand. Het was haar, als ademde zij naar zoovele jaren eindelijk weer eens geheel vrij, als had de dood eene keten verbroken, die haar loodzwaar ter nedergedrukt en ieder oogenblik van haar leven vergald had. Zij gevoelde zich, j.l.door de Regeering geaccepteerd, knoopt de wijziging der kieswet zich ge heel vast, en het ligt op haar weg, daaraan zoo spoedig mogelijk te voldoen. Tevens moet de Regeering ook een begin van uitvoering geven aan hetgeen reeds vóór drie jaren wenschelijk werd genoemd. Dat niettemin juist het verlangen naar grondswetsherzmning, gedurende de crisis door den heer Tak uitgedrukt, niet kon ingewilligd worden, schrijft de heer Yan Lynden daaraan toe, dat er toen bepaald geformuleerde onderwerpen waren aange geven de verantwoordelijkheid voor niet- inwilliging dezer voorwaarde nam de Re geering op zich, zij wil vooraf een grondig onderzoek doen instellen omtrent de vraag, welke herziening raadzaam is. Nader gaf nog de Minister van Binnen- landsche Zaken te kennen, dat het de bo^ócling do» Hogooring 20 roodo in don loop der volgende maand een ontwerp tot wijziging van het kiesrecht bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. In den loop des jaars, maar niet inmiddels, zal het onderzoek nopens grondwetsher ziening worden ingesteld. De bedoeling is, dat onderzoek eerst dan te doen plaats hebben, wanneer de kiesrechtwijziging niet alleen aan het oordeel der Wetgevende Macht is onderworpen, maar ook haar goedkeuring zal hebben verworven. Door onderscheiden b'aden is in den laatsten tijd de wensch uitgesproken, het ontwerpen van een voorstel tot gronds- als ware zij zoo pas uit een vreeselijk benauwden droom ontwaakt en als kon zij nu eerst weder, met niewe hoop bezield, blijmoedig in de toekomst staren. Aan den geliefde harer jeugd durfde zij evenwel niet denken, want nog omzweef den haar de schaduwen des doods en zij begreep, dat ook hij gevoelen moest, dat de tijd nog niet daar was, waarop zijn levensidiaal, en ook het hare, vervuld zoude kunnen worden. Zij wist echter door Elsa, die haar dikwijls gezelschap kwam houden, dat hij nog te Selchow was, hoewel hij haar nimmer opgezocht had, ja zelfs bij gelegenheid der begrafenis had hij zorg vuldig vermeden, haar te ontmoeten. In het huis des onderwijzers evenwel had het plotselinge doodsbericht een uiterst droevigen indruk teweeggebrachtMartin betreurde het ontzettend een beschermer verloren te hebben, door wiens bemiddeling hem menigmaal het een of ander voordeel ten deel was gevallen. Maar het meest van alles speet hem, dat hij nu zijne feest rede, waar volgens zijne eigen bescheiden meening zooveel gezond verstand in door straalde, niet ten beste zoude kunnen ge ven. Doch hierop wist onze opvoeder der jeugd wel raad, want het zoude toch jam mer zijn zoo geheel vergeefs gewerkt te hebben! Daaromdeed hij een uur voor de begrafenis al zijne leerlingen, alsook hunne onders en nog een menigte vreemdelingen in het schoolgebouw bijeenkomen en sprak wetsherziening op te dragen aan een Staatscommissie, en de Regeering schijnt thans tot het inzicht te zijn gekomen, dat zulks het beste middel is om tot een goede oplossing van het vraagstuk te geraken. Wij zullen daartegen niet de min of meer banale opmerking inbrengen, dat men een zaak, die men niet aandurft of niet aanwi), niet gemakkelijker op de lange baan kan schuiven, dan door haar com missoriaal te maken. Ook het ontwerp- Strafwetboek is de vrucht geweest van commissie-arbeid, en die vrucht mocht in ieder geval bekeken worden. Maar daar gold het een zuivere quaestie van wetenschap, waarover het oordeel niet afhangt van politieke denk wijze. Met het samenstellen eener nieuwe constitutie is het geheel iets anders. Daar- om moonon wOj Diet, ÜEt ZUÜ£ 66D gewichtige arbeid uit den aard der zaak niet binnen het bereik van een Staats commissie zou liggen, maar dat het, bij de tegenwoordige verhouding der par tijen, met welke bij de benoeming der commissieleden rekening gehouden zal moeten worden, niet mogelijk zal zijn een comissie te krijgen, die zelfs over de hoofd punten waarover de herziening zal behoo- ren te loopen, eenstemmig denkt. Wie dat wel doenlijk acht, beproeve maar eens uit den hoofdinhoud van Thorbecke's z/Aanteekening", den Syllabus en //Ons Program" een ontwerp-constitutie te ver vaardigen, daar met de grootste plechtigheid zijne fraaie redevoering uit. Het was volgens zijne toehoorders een kunststuk van goeden smaak en geleerde woorden, waardoor hij hen zeer getroffen had. 't Is waar, hij had eenige kleine veranderingen moeten maken, doch die beteekenden zeer weinig en deden geen afbreuk aan het geheel. Eenmaal slechts vergiste hij zich en las in plaats van begrafenis verjaring, hetgeen niet weinig den lachlust der toehoorders gaande maakte. //Geboorte en graf," had de onderwijzer er toen zeer behendig bijgevoegd, nadat hij zijne fout ontdekte, //zijn echter zoo nauw aan elkander verwant, dat het nau welijks de moeite waard is, er onderscheid in te maken, en wat daartusschen ligt, is slechts een treurige droom, dien men leven noemt." En wederom brak er een gewichtige dag aan, doch thans was het een heerlijk schoone zomerdag, die veel goeds voor spelde. Yoor het slot der barones hield eene calèche stil, die wij reeds kennen. Op den bok, waar men een grooten reis koffer zag staan, zat Jochem, terwijl Paul, achterover in de gemakkelijke kussens ge leund, van tijd tot tijd een ongeduldigen blik naar een der vensters van het kasteel wierp. Aan een daarvan zien wij de barones en Elsa staan, eerstgenoemde in diep

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1