AD VERTENTIËN. 7TT' Ware er in de Tweede Kamer een sterke, besliste, vast aaneengeslolen meerderheid, die weet wat zij wil en diep baar roeping gevoelt om de hoogste belangen des va derlands niet langer bij onbeduidend partij- gescharrel achter te stellen, dan zou de opdracht kans van slagen aanbieden. Dan zou er een commissie kunnen worden gevormd, waarin de minderheid behoorlijk is vertegenwoordigd, waarin zij haar wen- schen kan blootleggen; deze wenschen zouden niet over het hoofd gezien worden, maar zooveel mogelijk zou er aan te ge- moet gekomen worden. Alleen wanneer de inwilliging ten gevolge zou hebben, dat de Nederlandsche staat met Duitsch- land de eenige was in Europa en daar buiten, die zich in teruggaande richting beweegt, dan zou een krachtig: „Onmo gelijk!" het bewijs leveren dat we op die treurige eer niet gesteld zijn. Want vooruit willen we, in elk geval. Onder de tegenwoordige omstandigheden verwachten we van de instelling eener Commissie van onderzoek geen heil. Wa ren de omstandigheden anders, dan zou het voorstel tot herziening van het kies recht binnen de grenzen der Grondwet door de Regeering toegezegd, geen reden van bestaan hebben. Van tweeën dus een. Beiden onmiddel lijk na elkander, is niet logisch. Gesteld, de herziening der kieswet wordt aangenomen. Zij treedt in werking Juni aanstaande. Dan moet de Tweede Kamer ontbonden worden, en we krijgen, in plaats van een aftreding voor de helft, als het ware een dubbele ver kiezing. (De Regeering zal immers niet van plan zijn, ons tweemaal kort achter een een kiesbeweging op den hals te schuiven?) Maar dan moet ook eerst afgewacht worden, welke gevolgen de uitbreiding van het kiezerspersoneel heeft op de for matie der partijen. Er is wel eens gezegd, dat de veranderingen in de Tweede Kamer zoo heel groot niet zouden zijn, we zouden dit echter eerst bewezen willen zien. Niet alleen ware het dan raadzaam, den uitslag dier eerste verkiezingen af te wachten alvorens tot verdere stappen over te gaan, zelfs zouden we eenige jaren onder de nieuwe kieswet geleefd moeten hebben vóór een stellig resultaat van de reform-bill kon worden geconstateerd. En oorot cJcxnj heit. ons vonrlrnmt., ZOU de vraag aan de orde gesteld kunnen worden, op welke wijze Grondwetsherzie ning het best is voor te bereiden: Het antwoord zou gegeven moeten worden door een Regeering, die in de beide Kamers een meerderheid achter zich heeft, niet door een, die bij geen enkele partij steun vindt. Alles te zamen genomen, hebben wij van de Grondswetsphrase in de Troonre de weinig verwachting, voor het oogen- blik althans, en gelooven we niet dat de Regeering de hervorming, waarvan we de noodzakelijk- erkennen 'maar de mo gelijkheid binnen een kort tijdsverloop en langs den gewonen strikt constitutioneelen weg ontkennen, er een stap door na der heeft gebracht. Misschien wel het tegendeel. Zou het niet kunnen blijken, dat de koppeling van kiesrecht-uitbreiding en grondwets-onderzoek de tweedrachts-appel rouwgewaad gehuld: Haar gelaat was ern stig en nadenkend, maar er verspreidde zich weldra een glans over, als die van het eerste morgenrood. Het was het be wustzijn van haar naderend geluk. Zij had haren rechter arm om den hals van het jonge meisje geslagen, dat vreeselijk met hare tranen kampte. Geen wonder, want zoo even heeft zij afscheid genomen van haren minnaar, afscheid voor een heel lang jaar 1 Voor hen stond Joseph Hubenreuter. „Wij hebben gezworen elkander nimmer weder te zien, Lucie," zoo sprak hij, //maar het lot zelf heeft deze onze belofte te niet gedaan. Ik kom u dus een laatsten af scheidsgroet brengen en u tevens vragen, of ik over een jaar terug mag komen in gezelschap van mijn jeugdigen vriend, die alsdan zijne bruid naar het altaar hoopt te voeren. Mag ook ik dan met vreugde in het harte mijn geboorteland begroeten, in de zalige hoop door u welkom geheeten te worden?" Zij knikte, zag hem een oogenblik vol van innige verrukking aan en sprak toen //O, duizendmaal welkom zult gij mij zijn I En bedenk, als gij wederkeert, dat het is, door de Regeering in het liberale kamp gesliugerd? Amersfoort, 30 September 1882. Belangstellenden wordt herinnerd dat het herhalingsonderwijs aan de school in de Koestraat Maandag 2 October weder een aanvang neemt. Het schoolgeld voor de betalende afdeeling bedraagt f 2. Door de wakkere uitgevers, de heeren S. W. N. van Nooten is eene nette en duidelijke volksuitgaaf in den handel ge bracht van onze Grondwetde prijs is slechts 10 cents. Dezer dagen, nu de grondwetsherziening ter sprake istwijfelen wij niet of elk recht geaard burger zal, bij gebrek, zich thans deze wet aanschaffen voor een dub beltje. Zondag 1 October e. k. zal de gods dienstoefening in de Remonst.rantsche kerk te Amersfoort worden geleid door den Heer J. van Loenen Martinet, predikant te Zwolle. De Minister van Binnenl. Zaken, over wegende, dat wegens het overlijden van Jhr. rnr. M. M. Van Asch Van Wijck, een ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesditrict Amersfoort heeft goedgevonden te bepalen1°- dat de verkiezing zal plaats hebben Dins dag 17 Oct. e. k.2°- dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 31 Oct. d. a. v. Z. M. heeft benoemd tot kapitein bij de rustende schutterij in Gelderland 3e bat., den heer A. W. J. J. Baron van Nagell, oud le luit. der art. Bij de inschrijving voor leerlingen der Burger-avondschool te Amersfoort heb ben zich aangemeld Voor de 1ste klasse 18 leerlingen. 2de 6 v terwijl zes leerlingen, met diploma der school, hun wensch hebben te kennen gegeven het teeken-onderwij nog een jaar te volgen. Men leest in de N. Rott. Courant van den 2» dezer: Te Amersfoort, waar de jongens uit de meer gegoede standen onderwijs ontvangen aan eeD gymnasium en eene H. B. S. met vijfjarigen cursus, bestaat voor de meisjes uit die standen eene gesubsidiëerde school voor m. u. 1. o.; deze school telt 90 leerlingen van den leeftijd van 6 tot omstreeks 17 jaar. Zij zijn verdeeld in 6 klassen en krijgen schoolonderwijs in drie vertrekkenzoodat in ieder vertrek twee klassen tegelijk onder wezen worden. Deze regeling is door den burgemeester van Persijn in 't laatst van 1879 tot stand gebracht, ondanks de waarschuwing van velen ingezetenen, dat zoowel het aantal van de schoolvertrekken als dat der klassen te gering wasen den door velenook raadsleden, uitgedrukten wensch, dat er voor de meisjes eene openbare school voor m. u. 1. o. zou worden opgericht. Dat de burgemeester indertijd niet geheel juist heeft gezien, blijkt uit zijn dezer dagen aan den gemeenteraad gedaan voorstel om het subsidie voor die school aanzienlijk te verhoogen, en haar hoofd tevens de verplich- Lucie von Warnitz is die u wacht." Hij greep hare hand en "bracht die aan zijne lippen. //Heb dank voor deze woorden, liefste VaarwelLeef gelukkig Dit was alles, wat hij uitbrengen kon. z/Tot wederziens!" fluisterde zij. //Over een jaar dus." Weinige minuten daarna rolde het rijtuig weg. Joseph en Paul zaten weer naast elkander, eveDals bij hunne eerste ontmoeting. Toen zij het park verlaten en den grooten straatweg bereikt hadden, keerde Paul zich tot zijnen reisgezel, die nog altijd in gedachten vóór zich zat te kijken, en zeide z/Wat heeft dat afscheid van de barones vreeselijk lang geduurdIk werd zoo on geduldig, dat ik bijna ook weer binnen geloopen was." z/Wij hebben elkander op dit punt niet veel te verwijten, geloof ik," antwoord de Joseph met een eigenaardig lachje. z/Het afscheid van Elsa was toch ook niet in een paar minuten afgeloopen 1" z/Dat is ook heel wat anders," hervatte Paul, //wij zijn verloofd en hadden dus nog veel te bespreken, voor wij van el kander scheiden." ting op te leggeu, in een talrijker en meer ontwikkeld hulppersoneel te voorzien. De minderheid der schoolcommissie heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een betoog, waarvan de conclusie is dat de ge subsidiëerde school in eene openbare veran derd dient te worden. Hierop heeft de bur gemeester, (de wethouders schijnen aan zulke zaken niet te mogen of te willen meedoen) geantwoord met eene nota om zijne lievelings stichting te verdedigen en dit doet hij o. a. op de volgende gronden: «dat bij eene ge subsidiëerde school de zoozeer gewenschte prikkel van eigen belang komt," dat waar de hoofden van twee scholen, eene openbare en eene gesubsidiëerde die met eene openbare gelijk staat, dezelfde goede eigenschap hebben, de gesubsidiëerde op den duur te prefereeren is 1); dat hij (de burgem.) zich kan begrijpen, dat, wanneer eene commissie van vijf perso nen eene school komt inspecteeren, dat dan twee klassen in hetzelfde lokaal eenigszins elkanders attentie trekken; maar regel is het, dat het blijkens de ondervinding geen hinder oplevert." In een openbaar gemaakten brief van den districtsschoolopziener Nijland aan den bur gemeester wordt volle adhaesie geschonken aan hetgeen door dezen in zijne nota „zoo goed gedacht en zoo goed gezegd" is. In dien brief verklaart de districtsschoolopziener: „De ondervinding leert bijna overal, dat de bij zondere en gesubsidieerde scholen voor m. u. 1. o. blijven bloeien, al worden dergelij ke kostbare openbare scholenmet veel lager schoolgeld, opgericht. „Ondersteld, dat men voor eene openbare school eene even geschikteeven bezielde en bezielende directrice als bijv. de tegenwoordige der meisjesschool bekomt, welken waarborg heeft men dan, dat zij een na eenige jaren wegens minder goede gezondheid, of om welke reden dan ook, niet minder geschikt worde. En hoe haar dan te ontslaan Verslapt het hoofd eener bijzondere schoolde school begint te verslappen en de zaak krijgt van zelve haar beslag. 2) Men vergete ook nietdat elke inrichting, waar de directrice haar personeel kan kiezen en ontslaanin den regel betere hulp kan hebben. 3) Aan elke openbareeenigszins uitgebreide school vooral van voortgezet onderwijs, treft men middelmatige of zeer zwakke onderwijzers aan, officeel aangesteld, maar niet officieel te ontslaan, die jaar in jaar uit geduld moeten worden, hoe gering hun paedagogisch gehalte ook wezen moge." Eindelijk: „De vereeniging van een paar klassen of afdee- lingen, wier gemiddelde ontwikkeling niet ver uit elkander loopt, geeft ook wel eens het voordeel, dat deze gezamenlijk in een of ander vak onderwijs kunnen ontvangen van ééne onderwijzeres." 4) Een paar leden van den gomeenterard hadden ieder eene bestrijding van de denk beelden van burgemeester en districtschool- opziener laten drukken, en nu kwam verle den Dinsdag in de zitting van den gemeen teraad de zaak aan de orde, Eenige leden pleitten voor eene openbare meisjesschool. De burgemeester beweerde, dat eene openbare school te kostbaar zou zijn Een paar leden legden becijferingen over om aan te toonen, dat de openbare school niet meer zou kosten dan de gesubsieerde, als het verhoogd subsidie werd toegestaan. De burgemeester, kwam met geene cijfers, maar 1) Wat te bewijzen is. 2) Hoe nuttig voor de leerlingen, die de school hel pen doodbloeden I 3) Zeer vleiend voor de onderwijzers der openbare school. Ook waar? 4} Met het oog op den leeftijd der leerlingen moest de school minstens een tiental klassen tellen. Nu er maar zes zijn, is het te meer noodig zes leervertrekken te hebben, dan kan iedere klasse in een paar afdeelingen gesplitst worden en komt men eenigszins tot de alge meen aangenomen jaarklassen. „Welnu, zoo ging het ons ook," merk te Joseph aan. „Gij houdt mij voor den gek," lachte Paul, terwijl hij zijn vriend van terzijde aankeek. „Gij bedoelt toch niet, dat gij en de barones „nog veel met elkan der te spreken hrdden, vóór ik heen ging Ja zeker, bedoel ik dat, want twaalf maanden is een heele tijd." „Dus hebt gij plan, om 't volgend jaar met mij mee naar Duitschland te gaan, ten einde onze trouwplechtigheid bij te wonen Joseph knikte, en zeide lachend „En bij de mijne 1" En zoo gebeurde het ook. Een jaar daarna verlieten op zekeren dag twee jonggetrouwde paartjes het kleine dorpje Selchow, om aan gene zijde des oceaans in de goddelijk schoone natuur van Rio de Janeiro een leven vol geluk zaligheid te gemoet te gaan, van welks onafgebroken duur de opgeruimde brieven getuigen, die geregeld iedere maand met groote vreugde in de woning van Martin Hubenreuter ontvangen en steeds met innig genoegen door het gansche huisge zin gelezen worden. beweerde, dat de openbare school heel duur zou zijn, veel duurder dan de leden wel dachten. Een der cijferaars verzocht den burgemeester niet met zulke algemeenheden aan te komen, maar de overgelegde becijfering te weerleggen, en daarop antwoordde de burgemeester dat hij de leden moest ontraden voor eene openbare school te stemmen, omdat deze heel rluur zou zijn, veel duurder dan de leden wel dachten. Het voorstel om aan Amersfoort eene open bare meisjesschool te schenken werd bij staking van stemmen (er is ééne vacature) verworpen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 22 Sept. Alijda Sara, d. van Johan George Muller en Evertje Veenen- daal. Maria Adriana, d. van flerma- nus van Nus en Johanna Wijnen. Rijndert, z. van Hendrik van de Kolk en Johanna Collet. Sophia, d. van Gerrit de Ruiter en Geertruida Hermans. 23. Jan, z. van Dina van Niekerk, 25 Margaretha Johanna Christina, d. van Jonkheer JoaD Ortt en Matthea Andrea Schuller tot Peursum. Geertrui, d. van Jan Hageman en Hendrika de Wijs. Willem, z. van Gerrit Ruitenberg en Anna Geertrui Wolbers. 26. Johan nes, z. van Jan van Westerlaak en Ge- rarda Donkerman. Johannes, z. van Cornelis van der Yeer en Hentje Dijk man. 27. Geertruida Janna, d. van Hermanus Hendrik Kroes en Jannetje Heere. Catrina Maria, d. van Jan Hazelaar eu Ida van der Velde. 28. Antonie, z. van Willem de Gans en Gerritje van Nus. Ondertrouwd: 23 Sept. Anthonius Peer en Alijda van den Berg. 28. Hendri- kus van den Hengel en Elisabeth Alijda van der Pol. Albertus Smëink en Hendrika Voortman. Albertus Kaal en Gijsbertha van de Wakker. Evert Poort en Barta van Bekkum. Pieter Mulder en Maria Meerveld. Hendrik Jan van Duren en Everarda van Beek. Gehuwd: 27 Sept. Nicolaas Wolfswin kel en Geertrui van Eyken. 28. Dirk Schimmel en Cornelia Schuuring. Overleden: 21 Sept. Gijsberta Frederiks, 4 m. 22. Adriana Snijders, 5 m. Samuel van Gelder, 20 d. 23. Philip Hendrik Gerrit van der Schroeff, 7 j. 25. Jan Hermanus Kleber, 10 j. 26. Marie Isabella Franpoise van der Bank, 63 j., wed. van Mr. Christiaan Lodewijk Schuller tot Peursum. 27. Reijer Hellevoort, 3 m. HULPBANK TE AMEESFOOET. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie nit het bestnur der Hnlpbanlc op MAANDAG den 2. OCT. 1882's namiddags van halftwee tot halfd> ie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich knnnen aanmelden, ook voor het teruggeven van veritrekte voorschotten. J. C. LEINWEBER Secretarie. MARKBERICHTEN. Amersfoort, 29 Sept. 1882. Tarwe f9,50 k f 10,50. Rogge f6.— k f7,Boekweit f6,50 k f7.50; Ap pelen f 0,k f 0.Aardappelen f 2,50 k f 3.per HL.; Hoendereieren f 4.50 a 5,de 100 stuks; Boter f 1,25 i 1,50 per kilo. Kaas f45.a f55.p. 100 k. U] Getrouwd D. SCHIMMEL,^ Wedr. van J. F. Mezger en C. SCHUURING, die, mede namens wederzijdsche familiën, hartelijk dank betuigen voor de talrijke bewijzen van be langstelling bij de voltrekking van han huwelijk ondervonden. Amersfoort, 28 Sept. '82. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve JAN HER MANUS, in den ouderdom van 10 jaar. J. H. KLEBER, E. KLEBER— uljlenbroek. Amersfoort, 25 September 1882.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2