K. W. VAN GORKOM, y Woudenberg, 7 Oct. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven is door der Raad deze gemeente vastgesteld ten bedrage van ƒ13434.61 in ontvangsten en uitgaven. Slechte tijding. Bunschoten. Hoogland. %J, een oogpunt van orde, niet minder op paedagogische gronden. Kennis verwerven zonder nu en dan iets aan het geheugen toe te vertrouwen, is niet mogelijk. Dat zoogenaamd //van buiten leeren" er zijn opvoedkundigen die het in ieder ge val verwierpen maar de openbare meening begint alweer naar een anderen kant over te hellen, kan het best thuis na de schooluren geschieden. Ook moeten de kinderen langzamerhand gewend worden aan zelfwerkzaamheidals zij nooit iets doen dan onder de leiding van hun on derwijzers hoe zullen zij dan ooit op eigen beenen kunnen staan Niet minder noodig is het, bij kinderen gevoel van plicht en verantwoordelijkheid voor een bepaald opgedragen taak te wekkenhet komt ons voor dat zulks moeielijk beter kan geschieden, dan door hen met een bepaalden arbeid te belasten. Ook op de ouders rust in deze een verplichting. Zij moeten er een oog op houden, dat werkelijk de opgelegde arbeid naar behooren wordt verricht. Geen lei ding, noch minder hulp, maar toezicht. En daar de opvoeding ook, ja, in At eerste plaats de taak van het gezin is, kan nie mand dezen eisch overdreven noemen. Protesteert men er tegen, op grond dat vader of moeder geen tijd hebben om een wakend oog op hun volkje te houden, san wie de schuld? Huiswerk kan dus zeer nuttig zijn. Alleen: Het dient zoo te zijn gekozen, dat de kinderen het zonder te veel in spanning kunnen verrichten. Vader moet niet verplicht worden, als adjunct-onder wijzer op te treden om met zijn jongen des avonds de oplossing van een moeie- lijke ,/Som" te //beredeneeren" of de toe passing van een taalregel te bespreken. Als hij daarvoor bedankt geven we hem driedubbel gelijk. De school is voor het leeren: in den huiselijken kring kan, als geschikt middel tegen ledigheid en voor bereiding tot meer zelfstandig werken, toe- passiug van het geleerde en versterking door middel van het geheugen worden toegelaten. Indien alle onderwijzers in de lagere school, het Middelbaar Onderwijs heeft wellicht een weinig hoogere eischen te stellenhet //huiswerk" in dien zin opvatten, en zich zorgvuldig van over drijving onthouden, dan kunnen de klach ten daarover met een kalm geweten wor den afgewacht. Amersfoort, 7 October 1882. De kiesvereeniging van Harderwijk heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld den Heer te Baarn. Reeds in 1881 werden op hem een aantal stemmen uitgebracht, omdat hij bekend staat als een man, die door zijne hooge betrekking Indië heeft leeren kennen zooals aan weinigen te beurt valt. Het ware een bewijs, dat de eer des Vaderlands en het bloed zijner zonen, die voor Atjeh sneuvelden, hooger worden geacht dan de schoolstrijd, indien alle partijen zich thans vereenigden op den Heer K. W. van Gorkom; wel zoude hij slechts één jaar zitting nemen, maar juist tijds genoeg om mede te werken tot her stel van Neêrlands eer op Atjeh; daarna waren wij weder vrij om voor de school met of zonder bijbel te gaan vechten. kamer, waarin twee groote bedden staan. De muren zijn niet behangen, de zolde ring is met balken. Tien jaren geleden, toen de Académie aan den schrijver van Mireille tien duizend francs had toege kend, kwam de moeder van Mistral op het denkbeeld om de kamer van haren zoon te laten behangen en plafonneeren. Maar Mistral zeide: «Neenl Neen! Dat geld is dichtersgeld, daaraan mag men niet komen." En de kamer is onbehangen gebleven, maar zoolang het dichtersgeld duurde, heeft ieder, die bij Mistral om hulp kwam vragen, eene geopende beurs gevondenIk had het boek van Calendal in de kamer gebracht en ik wilde er mij nog iets uit laten voorlezen, véér ik ging slapen. Mistral koos het gedeelte over het aardewerk. In weinige woorden geef ik het u hier terug: Het was op een groot diner, ik weet niet meer waar. Men zette een prachtig servies van aardewerk van Moustiers op tafel. Op ieder bord was met blauw een dorps voorval geschilderd, men zag er als Door de Kiesvereeniging Amersfoort is tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, hoofdkiesdistrict Amersfoort, de heer K. W. van Gorkom, oud Inspecteur van de Kina-Cultuur in N.-Indië. Gisteren is alhier door de Kiesvereeni ging Nederland en Oranje tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld, Graaf van Bylandt, te 's Graven- hage, oud Ambassadeur te Stockholm. Naar wij vernemen werd door de Po litie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen zekere L. H. c. s. allen te dezer stede woonachtig en verdacht in den nacht van 29 op 30 September j.l. op het Vilders- Kerkhof alhier een paard te hebben op gegraven, dat eenige dagen te voren aan besmettelijke huidworm gestorven, aldaar was begraven geworden. Met de werkzaamheden aan dat ge deelte der spoorweglijn AmersfoortNij megen tusschen den Slaperdijk en de N. R. S., vordert de aannemer, de heer W. F. Weijers van Tilburg, die den 14 Juni 11. daarvan voor f 197.000 aannemer werd, zeer naar wenscli en al moet op verschil lende punten buitengewoon veel bagger enz. worden uitgegraven, toch is men met hei. leggen der hulplijn reeds tot op een lOOtal meters van de overgang over de N. R. S. genaderd, zoodat men, indien het weder gunstig blijft, binnen een 14 dagen dat geheele gedeelte der lijn kan langs stoomen. Te Rhenen viel zaterdagnamiddag A. En gelhorst, werkzaam boven aan den in aan bouw zijnde spoorweg naar beneden. De man was onmiddelijk dood; de vrouw met twee kinderen betreuren het overlijden van man en vader. Tot waagmeester in plaats van K. van Ginkel, overleden, is benoemd Albertus van Ginkel. Bij het Departement van Marine is van den commandant der zeemacht in Oost- Indië een telegram ontvangen, houdende bericht, dat op 25 September, bij het visiteeren van inlandsche prauwen, op de Indragirivierdoor de stoombarkas van Zr. M. schroefstoomschip Watergeus, deze is aangevallen, met het treurig gevolg, dat de luit. ter zee 2e kl. N. J. Gips en de matroos 2e kl, H. H. Van Essen ge dood, en de machinist 3e kl. H. Kremer gewond zijn; terwijl de machinistleerling le kl. C. H. Kammeijer is verdronken." Daarenboven komt nog het bericht, dat de cholera te Kotta-Radja (Atjeh) is uitgebroken. Den Heer J. A. Visser te Gorinchem zal uitgeven een LANDBOUW-SCHEUR- KALENDER. Wij hebbeh met genoegen met den inhoud kennis gemaakt. Aan beide zijden der blaadjes zijn tal van kleinere en grootere merkwaardigheden weergegeven op het gebied van land- en tuinbouw, hout- en veeteelt. Het fraaie schild, omvat de voornaamste deelen van het ware eene heele landsgeschiedenis op voorgesteld. Men moet ook zien met welk eene liefde dat mooie aardewerk wordt beschilderd, eene afdeeling uit een ge dicht voor ieder bord, of wel kleine ver zen uit een eenvoudig of geleerd werk, die even mooi afgemaakt zijn als eene kleine schilderij van Théocrite. Terwijl Mistral mij dat alles voorlas in verzen, in zijn liefelijk dialect dat voor drie kwart uit Latijn bestaat en dat vroe ger door koninginnen gesproken werd, doch nu slechts door onze herders wordt begrepen, bewonderde ik in mijzelf dezen man, en denkende aan den staat van ver val, waarin hij zijne moedertaal gevonden had, en wat hij er van had gemaakt, stel- de ik mij een van die oude paleizen van de vorsten van Beaux voor, zooals men ze in de Alpilles ziet, geen daken meer, geen pilaren meer op de stoepen, geen ruiten meer in de vensters; het wapen op de deur en met mos begroeid, kippen vrij rondloopende op het voorplein, de varkens huizende onder de fraaie zuilen het landbouwbedrijf in kleurendruk, waar door deze kalender een waar sieraad van de huiskamer zal uitmaken. Wij zijn overtuigd, dat zij, die zich de luttele uitgaaf van ƒ0.75 zullen getroosten, van dat bedrag veelvoudige vruchten kun nen inoogsten, daar menige goede wenk hen ten stade zal komen. BINNENLAND. Uit Sijdney telegrafeert Reuter, over San Francisco, dat de kolonie een ruimte van 5000 voet heeft aangevraagd, ter Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. Vermoedelijk zal nog dit jaar de ver binding GorinchemArnhemNijmegen in exploitatie komen en in het voorjaar van 1883 de lijn NijmegenVenlo. De Ministerraad moet een voorstel over wegen, om de spelling van het Woorden boek (De Vries en Te Winkel) eindelijk bij alle departementen in te voeren. De Minister van Justitie heeft, in zijn memorie van antwoord, van de gevange- nissenwet feiten en cijfers medegedeeld, zóó duidelijk mogelijk de wenschelijkheid van het plan der Regeering, om de gestichten Ommerschans en Veeuhuizen op te heffen, doen uitkomen. BUITENLAND. Er wordt beweerd, dat Engeland zou besloten hebben, tot eiken prijs, zijn //con trole" over Egypte te handhaven, al moest het daartoe dan ook een groot leger op de been houden en het geheele land der Pharao's bezetten. Ook zou Engeland voornemens zijn krachtig op te treden tegen den heer De Lesseps, die, naar zijn zin, in Egypte veel te veel invloed heeft. Uit Zuid-Afrika luiden de tijdingen nog steeds alles behalve gunstig. In Ba- sutoland is de toestand zelfs zeer critiek. Met Arabi moet men voornemens zijn te gaan sollen. Hij zal eerst voor een krijgsraad terechtstaan, veroordeeld worden tot de doodstraf en dangratie krij gen, om vervolgens in al zijne waardig heden hersteld en een trouw vriend van John Buil te worden. In de hoogere politiek is, men weet, niets onmogelijk. Op de arbeiderscongressen, te St. Eti- ënne en Roaune gehouden, heeft men, niet veel meer gedaan als gekeven en gescholden. Duitsche bladen spreken er van, dat Voist v. Bismarck voornemens zou zijn weder de vorming van een groote midden partij in de hand te werken, bestaande uit de gematigde conservatieven en libe ralen, ten einde in die partij den steun zijner regeering te zoeken. De Keizerin van Duitschland vierde haar 72en verjaardag. GEMENGD NIEUWS. Op de Hei, onder de gemeente Yelzen, is Woensdagavond een oppassend werkman, terwijl hij met zijne vrouw en drie kin- in de galerijen, de ezel grazende in de kapel, waar het gras welig groeit, de duiven, die komen drinken uit het groote wijwatervat dat nu met regenwater gevuld is, en eindelijk te midden van die puin hoop twee of drie boerenhuisgezinnen, die hunne woningen hebben opgeslagen in de zijgebouwen van het paleis. En ik zag hoe, op een goeden dag, de zoon van een dezer boeren zich deze groote ver woesting aantrekt en de plaats niet lan ger zoo ontheiligd wil zienzoo spoedig mogelijk jaagt hij de beesten weg van het voorplein, en door de goden gehol pen, herbouwt hij alleen den grooten trap, herstelt het houtwerk op de muren, de ruiten in de vensters, hij bouwt de torens weder op, verguld de troonzaal weder en brengt dit uitgestrekte paleis uit vroeger tijd, waar eens pausen en keizerinnen hunnen intrek namen, weer op den ouden voet terug. Dit herslelde paleis is de taal van Provence. Deze boerenzoon, is Mistral. deren aan tafel zat, door den bliksem ge dood: een der kinderen heeft mede eeuig letsel bekomen. De bliksem heeft verder wel eenige materiéele schade aangericht, maar zonder brand te veroorzaken. De Pruisische minister van het spoor wegwezen heeft last gegeven, om tegen het aanstaande jaar op alle staatsspoor wegen de wagens der verschillende klas sen, ter gerieve van het publiek, onder, scheidenlijk te doen schilderen, nl. die der le klasse geel, die der 2e groen, die der 3e bruin en der 4e grijs, zoodat men op den. eersten aanblik, ook in de grootste volte, terstond weet waar men wezen moet. Navolg- ging waard. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de pro- cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en geduren de veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 4. October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. YAN PERSIJN. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 9 OCT. e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secetaris. MARKTBERICHT. Amersfoort, 6 Oct. 1882. Tarwe f9,50 a f 10,50. Rogge f6.— h f7,Boekweit f6,50 a f7.50; Ap pelen f 4,h f 5.Peren f5h 8. Aardappelen f2,25 h f 2.75 per HL. Hoendereieren f 5.h 6,de 100 stuks; Boter f 1,40 a 1,50 per kilo. Kaas f 45.a f55.— p. 100 k. RURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren 29 Sept. Johannes Albertus I Hieronijmus, z. van Johannes de Groot I en Johanna Maria Reijn. 1 Oct. Eli-1 sabeth, d. van Jan de Goede en Johanna I van Eijs. Jacobus, z. van Hendrikus I van Meeteren en Willemina van den Ham. I Abraham, z. van Maurits van Raalte I en Mina van Gelder. 3 Oct. Johan, I z. van Hendrik Bilderbeek en Lubberta I Hermina Dulmus. 4 Oct. Peter, z. I van Maria Renes. Johanna Wilhel-1 inina Elisabeth, d. van Jan van Asperen I en Anna Gerardina Du Bois. 5 Oct. I Jansje, d. van Adolph van den Hooff en I Hendrika Klaver. ft Ondertrouwd 5 Oct. Berlus Lokhorst WJ en Cornelia Renes. Marie Hendrik I van den Brink en Nelletje van den Brink. I Gehuwd 4 Oct. Cornelis Antonius I van Kalleveen en Adriana Kortbeek. —I Nicolaas Jacobns van Harrewijn en En-I gelina Christina Hossevoort. Wilhel-1 mus Scheerder en Hendrika Anna del Winter. Jan van Fulpen en Rijkje vanft de Loodijk. Johannes van Loenen en I Margrieuha Quint. Overleden: 28 Sept. Willem Yermeu-I len, 50 j., ongeh. 29 Sept. Elisabeth! Muhring, 73 j., echtg. van Hugo Ver-I sloot. 2 Oct. Wilhelmus Woudenberg,I 85., ongeh. Margaret Wiederhold,! 48 j., wed. van Jan Hendrik van derlfy( Crap. 3 Oct. Een levenl. aangeg.l kind vrouwl. gesl. van Pieter de Wijsl en Jacoba Lambertina Wilhelmina Caro-I lina von Weiler Evertje van Kommer,! 3 m. 4 Oct. Hendrika Hooft, 8 j. Bevallen: 23 Sept. Hendrikje van del Groep, vrouw Klaas Koele wijn, dochter.! Bevallen: 29 Sept. A. v. Loon, vr. van IJ A. Doornekamp, z. 5 Oct. G. vsdw'. Beek, vr. van G. Wernzen, z. IJ Ondertrouwd: 4 Oct. W. Ruiter en J-j Dekker. 5. G. Groenestijn en ^1 Smienk.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2