Buitenlandsch Overzicht. H. van Gelder. J. JHz. S. H. C. V. Gerritsen. D. I. Gosschalk. H. de Groen. G. B. Gijsbertse. J. F. X. Haakman van den Bergh. J. de Haan. M. I. de Haas. R. u n A. A. Hamers. I). P. J. A. P. J. J. van Hamersveld. S. Hamming. A. van Haselen. D. Heetkamp. J. Hering. A. Herschel Bz. P. Houdius. B. A. Hooglugt. D. Houtzaager. P. A. Huët. G. Hulst. G. Sr. J. E. Huurdeman. G. P. Ittmann. P. J. B. Jacobs. A. E. Jansen. J. W. Janssen. M. F. W.J. de Jong. A. H. van Kalken. G. van Kalleveen. G. A. Kamp. J. P. Kemp. J. A. Kleber. J. H. S. Knoppers. J. Koekebakker. J. P. G. Kok. M. Kool. J. T. Koopman. W. van de Kooy. J. Koppen. W. H. M. Lagerweij. B. van Leer. T. van Leeuwenberg. C. Lensing. J. B. F. Lensing. G. van Lummel. J. 0. Lungen. B. F. J. Luykx. C. Maas. J. T. Massa. A. Maters. J. D. Methorst. P. W. Mostertmau. J. W. Moot. P. van Mourik. G. van Nieuwenhuizen. A. Noë. G. Th. Ockhorst. C. van Ommeren. J. L. van Ootmarsum. A. Otte. T. van Ouwerkerk Cz. H. Overgoor. L. van der Pol. G. Pon. G. Prins. G. Prins. A. L. van Rees. A. M. Reijn. N. v. d. Rcemer Dz. J. de Roos. J. de Ruiter. B. A. van Ruijven. W. J. Rijshouwer. J. G. C. H. Sanders. B. L. Schaap Jr. L. A. C. Scheltus. A. Schimmel Sr. A. Jr. D. H. C. Schoonderwoerd. J. A. Schoterman. W. Schouten. J. Schulman. J. Sinnige. W. Slats. A. M. Slothouwer. J. Smit. W. F. Stoové. J. Stork. W. H. E. van Sweden. B. Thien Jz. A. M. Tromp v. Hoist. D. A. van Tijn. A. Visser. E. L. Visser. E. S. Visser. Jacques Visser. L. E. Visser. J. van Vollenhoven. J. Vonk. P. Vouk. J. M. Weeterings. J. van der Wilde. M. Wolff Mz. W. van Woudenberg. W. van Zalingen. C. v. d. Zoo de Jong. G. v. d. Zoo de Jong. (Te zamen 169). Vrijdag a.s. viert de heer J. Moll, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's Hage, zijn 60-jarige ambtsvervulling. De werkstaking op de katoendrukkerij te Leiden is gedeeltelijk geëindigdaf de vrouwen en meisjes hebben het werk hervat en op 4 of 6 drukkers na verkla ren ook dezen zich bereid hun werk weer te beginnen. BINNENLAND. Onder de paarden in de Frederikska- zerne te 's Hage is de kwade droes uit gebroken. Verscheidene zijn reeds aange tast of met de besmetten in aanraking geweest. Blijkens een van den Gouverneur-Gen. van Nederlandsch Indië ontvangen tele grafisch bericht, wordt de Gouvernements koffioogst op Java voor het loopende jaar onder ultimo September jl., geschat op 1.030.000 pikols, waarvan 780.000 pikols in de pakhuizen waren afgeleverd. Weder is een oud-strijder van Waterloo overleden en wel de heer J. C. Seybel, geboren te Haarlem, woonachtig te Elburg. brood, of zijne vork, of kon hij zijn glas niet vinden.Arme man! hij was er nog niet aan gewend. Na eenige oogenblikken ging hij voort: ,/Weet gij wat nog het vreeselijkst voor mij is Dat ik mijne couranten niet meer kan lezen. Men moet in hetzelfde geval zijn om dat te begrijpen.Soms koop ik er 's avonds een als ik naar huis ga, alleen om de lucht van het vochtige papier en het versche nieuws te ruiken Dat doet mij zoo'n goedEn ik heb niemand om ze mij voor te lezenMijne vrouw zou het wel kunnen doen, maar ze wil iiiet, ze beweert dat er in de ge mengde berichten onbetaamlijke dingen staan O! die vrouwen! eenmaal ge trouwd, zijn ze de grootste zottinnen. Sedert ze Madame Bixiou is, heeft ze zich verplicht gevoeld om zoogenaamd vroom te worden, doch slechts op één punt.Zij wilde mij immer de oogen laten wasschen met het water van de sa- lette! En dan nog gewijd brood, collec- teus, de Heilige Kindsheid, de kleine Chi- neezen, wat weet ik het? Wij zitten tot over de ooren in de goede werken 't Zou echter een heel goed werk zijn om mij de couranten voor te lezen! Maar neen! dat wil ze niet!. Wordt vervolgd.) Wat Engeland doen zal met Egypte 's, op dit oogenblik de belangrijkste po litieke vraag: men tracht bij den over winnaar te visschen en te polsen, doch met geringen uitslag. In Frankrijk begin nen de lieden dat erg verdrietig te vin den; de vrij stellige zekerheid, dat het althars met den Franschen invloed in het land der Pharao's gedaan is, verwekt niet weinig ergernis. Al heeft men het feit zoo lang mogelijk bemanteld, een feit is en blijft het, dat de Engelsche staatslie den Frankrijk om den tuin geleid heb ben: toen Gainbetta nog aan het roer was, stelde hij gezamenlijk optreden voor. maaf Lord Granville wilde daar niet van weten, gaf ontwijkende antwoorden en zocht tijd te winnen. Ten gevolge daar van had de opstand van Arabi, door den Sultan in 't geheim aangemoedigd, mis schien wel geheel op touw gezet om Tew- fik te verwijderen en Turkije's invloed in Egypte te herstellen, tijd om zich uit te breiden. Gambetta, die door zijn te groote openhartigheid zijn Egypt'scbe staatkunde had zien mislukken, nam zijn lijfstem ming-voorstel te baat als middel om zich een vrijwil'ige nederlaag te bezorgen, en Engeland kreeg nu de handen ruim. De conferentie-fopperij moest nog zoowat die nen, om aan de zaak een min of meer fatsoenlijk voorkomen te geven. Dat is in hoofdtrekken de historie: de menschenlevens, door den Egyptischen /opstand" weggemaaid, zijn niets anders geweest dan offers aan den afgod der diplomatieke knoeierij. Nu meent men, dat Engeland aan Duitschland inlichtingen omtrent zijn plan nen heeft gegeven, en dat Italië en Oos tenrijk die in hoofdzaak goedkeuren. Van herstelling der Engelsch-Fransche controle TT1L- r.1 0 geval iets komende Britsche controleur- generaal heeft bevel ontvangen, zijn func tion niet te hervatten, en zijn Fransche collega, de heer Brédif, thans te Parijs, keert niet naar zijn post terug. Op de nota van de Porte waarin ge vraagd wordt wanneer de Engelsche troe pen nu naar huis gaan, heeft lord Duf- ferin geantwoord, dat een gedeelte Egyp te reeds verlaten heeft, en dat het de wensch der Britsche Regeering is, de rest zoo spoedig mogelijk te doen volgen. Maar daar Engeland groote ofiers heeft gebracht om de rust in Egypte te herstellen en daarbij een zware verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, is het verplicht een volkomen en duurzame bevrediging te ver zekeren. Daartoe is natuurlijk noodig, dat een zeker aantal troepen nog in Egypte blijft. Geheel rustig was het in het begin de zer week nog niet te Tantah. De vervol ging tegen de personen, die aan den op stand deelnamen, en vooral de terecht- steMing van brandstichters en moordenaars, door de bevolking als helden beschouwd, is haar natuurlijk weinig naar den zin, al onderdrukt de vrees voor Engeland de uitingen van misnoegen. De opperpriester te Tantah poogde de Arabieren op nieuw op te ruienmaar door toedoen van de Grieken werd hij in tijds gearresteerd. Het proces tegen Arabi begint eerstdaags: er is veel kans dat zijn hoofd er mede gemoeid is. Op Baker-pacha, den Engel- schen Turk die het Egyptische leger moet reorganiseeren, en die weggegaan is zonder behoorlijk verlof af te wachten, is de Sultan erg nijdig: hij wil hem al zijn waardig heden en decoratiën afnemen. Tegenover Griekenland blijft de Porte de meest mogelijke toeschietelijkheid in acht nemenaan den Griekschen gezant te Konstantinopel is toezegging gedaan, dat onve wijld aan den Turkschen bevel hebber op de grens -\1 worden gelast de vier betwiste punten aan Griekenland over te geven. Voor het overige is er zoo totaal ge brek aan nieuws, dat het jaarlijksche praat je van onderhandelingen tusschen Enge land en Duitschland over afstand van Helgoland aan het Keizerrijk weer eens de dagbladpers rondgaat. We zullen nu ook nog wel hetzelfde van Gibraltar krijgen. Men herinnert zich, dat Bismarck ver- .eden jaar in den Rijksdag deed voorstel len, de begrooting van inkomsten en uit gaven telkens voor twee jaar te behande len, welk voorstel is verworpen. LaDgs een omweg tracht de Rijkskanselier nu toch zijn zin te krijgen, en wel door het aanbieden van twee afzonderlijke begroo tingen, een voor 83 en een voor 84. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Rijksdag de tweede eenvoudig niet zal willen onder handen nemen. Uit Ierland komen wij gunstige be richten. Wel zijn op nieuw drie moord aanslagen gepleegd, maar zij mislukten en een der daders werd gearresteerd. Vroe ger ging het heel anders. Ook wordt uit New-York gemeld, dat de inzameling van gelden voor de land-liga daar wordt ge staakt, omdat de leiders in Ierland door de concessies der Regeering in ijver zijn verflauwd. Nu in Spanje Serrano, de gewezen re gent, plan schijnt te hebben om een mi nisters-crisis uit te lokken, heeft de Re- geeridg haar onmisbaarheid trachten te bewijzen door aanbieding van een beg roo ting waarbij de uitgaven de inkomsten niet overtreffen. In vele jaren is dit niet gebeurd. Over de Borneo-Maatschappij wordt in d? Times geschreven dat het niet te ver wonderen is, zoo het geld en de menscheu haar niet ruimer toevloeien. Borneo, zegt het blad, is een even onbekend land, als Amerika ten tijde der eerste kolonisten. De Maatschappij is een stoute onderne ming: zij moet ontdekkingen doen in grond slagen leggen. Geen wonder dat jonge men- schen, die gaarne eenige zekerheid hebben, er zich niet aan wagen. En toch is Bor neo nu in die gouden eeuwdie elk on dernemend man wenscht te heffen. Later, als uhet vet van den ketel is," beklaagt men zich ook. De Times gelooft evenwel dat de Maatschappij wel zal doenmet eens een duidelijk verslag publiek te ma ken van het leven, de werkzaamheden de vooruitzichten van een jong Engelsch- man, die in haar dienst treedt. sia.-bc.ia. n<»neraal. De Tweede Kamer behandelde in haar zitting van Maandag een interpellatie van den heer Dirks, waarin den Minister van waterstaat inlichting werd gevraagd over een aanbesteding van werken ten behoeve van het Kanaal van Amsterdam naar de Merwede, zonder dat een onteigeningswet is vastgesteld. Spr. meende dat door het maken van schutsluizen te Nichtevecht en te Vrees wijk wordt vooruitgeloopen op de latere besb'ssing der Kamer ten aanzien van de richting van het Kanaal, en dat 's Ministers handeling de Kamer plaatst voor een //Voldongen feit". De Minister merkte aan, dat degelden voor bedoelde sluizen door de Kamer op de begrooting van 1882 zijn gevoteerd: en dat, welke ook de richting van het Kanaal zijn zal, die sluizen in ieder geval noodig zullen zijn. Onderscheiden sprekers o. a. de heeren Heydenrijck, Tak en Van Houten waren dit niet met den Minister eens en wensch- len de onteigeningswet a-n de aanbesteding te doen voorafgaan. Een motie in dien zin, door den heer Van Houten voorge steld werd echter na discussie iuge rokken. Volgens een Duitsch blad bestaat er een middeltje, om het zoo onaangename en st-ank verspreidende walmen van petro leumlampen te voorkomen. De pitten wor den nl. een uur lang m sterke azijn geweekt en dan goed gedroogd aldan branden zij zonder walm of reuk. De proef is gemakkelijk te nemen. 3 blikslagerskuechts te Leeuwarden, die sedert eenigen tijd per week 15 centen van hun loon hadden weggelegd, om daar voor eens in de Staatsloterij te spelen, hebben Maandag jl. 1/10 van de f 25,000 getrokken. Een huzaar, die bij de militaire ma noeuvres ioen hij te Enschedé was inge kwartierd zijn gastheer een rijksdaalder ontstal, i9 door den krijgsraad te Leeuwar den veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, met ontzegging van het recht ge durende drie jaren, om bij de gewapende macht te dienen. Te Londen zal een Opera-gezelschap uit Amerika, dat alleen uit dames bestaat, voor stellingen geven. Dames zullen de heeren- rollen vervullen en het orkest vormen. Een fortuintje van 32 inillioen frcs., nagelaten door den Belgischen generaal Puttaert was tot hiertoe niet opgeëischt. Twee bewoners van Brussel vonden onlangs een tinnen schotel, dagteekenende van 1784, waarop de wapens van de familie Puttaert waren gegraveerd. Het bleek hun daaruit, dat zij wett'ge nakomelingen van den generaal zijn en zij hebben thans hunne rechten doen gelden. Al de wevenjen te Greitz (Duitschland) staan st'l. 2000 werklieden staakten het werk en verlangen liooger loon. De Berlijnsche moordenaar Conrad, die zijne vrouAi en vier kinderen vermoordde, om weer een andere vrouw te kunnen trouwen, is ter dood veroordeeld. Het schijnt, dat er in Frankrijk een adellijke familie bestaatdie gerechtigd is den titel van Prins van Oranje te voeren. Wij lezen toch, dat de kardinaal-aarts bisschop van Parijs in de vorige week een huwelijk ingezegend heeft tusschen een markies de Mailly-Nesle, Prince d'Orange en mejuffrouw Suzanne de Cibiui Te New-York kwamen in het derde kwartaal van 1882 658 faillissementen, met een passief van 18,779,460 Mark, voor. Een in het buitenland verschijnend blat vraagt waarom het fluiten aan vrouwen verboden is. Het is opwekkend en vrou- men hebben meer opwekking noodig dan mannen. Bovendien is fluiten gezond en juist omdat jongens fluiten en meisjes niet, zijn de eerste in de regel breeder van borst. Parijsche dépêches maken melding van choleragevallen te Modane, aan de Itali aansche grens. Postpakketten worden aldaar ontsmet. GEMENGD NIEUWS. Zekere Reindert Verschoor, op 22 Sep tember jl. ontslagen uit de Ommerschans, zwierf Vrijdag te Rouveen rond in //ken- nelijken s^aat". Na met veel moeite door de politie in den toren te zijn gebracht, om aldaar zijn roes uit te slapen, heeft hij zich van zijne boeien ontdaan, is boven in den toren geklommen, en toen van eene hoog.e van 80 voet naar beneden gespron gen. Onmiddelijk was hij een lijk. De Fransche Bank is begonnen met de uitgifte der nieuwe biljetten van 100 frcs., die een meeel'rstuk van teekening en graveerkunst zijn. Als een groote zeldzaamheid wordt me degedeeld, dat in de vorige week aan den Noorddijk, tusschen Hoorn en Medem- blik, een snoek is gevangen van 26 oude ponden. Amersfoort, 11 Oct. 1882. De portier van de Ned. Centr. Spoorw, M., jl. Zondagavond huiswaarts keerende, ontmoette bij den tol drie manspersonen, waarvan een hem in de borst pakte, ken nelijk met het doel zijn horloge met ket ting te ontnemen; de twee andere perso nen ontraden het, zeggende//laat den man loopen." Korten tijd daarna bc genoemde portier zich het bureau van po litie om aangifte van het voorgevallene te doen en zag aldaar tot zijne verwondering dezelfde personen. Van zijne aangifte werd terstond proces-verbaal opgemaakt en K, L. F., laatstelijk te Amsterdam woonach tig, als vermoedelijken aanrander te be schikking der Justitie gesteld. Gisterenavond vergaderde de R. K kiesvereeniging „Recht voor allen," de opkomst was vrij talrijk, tot het stellen van een kandidrat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Si,.-Generaal; na vele discussiën werd met eene zeer kleinen m erderheid besloten, geen eigen kandi daat te stellen, maar dien van de anti- revoluiionnaire partij te steunen. De Kiesvereeniging Recht voor allen, zal aldus tot haren kandidaat stellen, Graaf van Bylandt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2