NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Biscliotea, Een, Hamersyelö, Hoevelaken, Hooglanfl, Lensöen, Soest, Aan den ingang van het Stembureau. Zaterdag 14 October 1882. No. 82. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/giiurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De portefeuille van Bixiou. Abonnementiprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Bijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wocntdagt- en des Zatcrdagt. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Over drie dagen zijn de kiezers van het hoofdkiesdistrict Amersfoort opgeroepen om den man aan te wijzen, op wien het mandaat van volksvertegenwoordiger, va cant geworden door het overlijden van den heer Van Asch van Wijck, zal overgaan. A.an die verkiezing wenschen wij een enkel woord te wijden. Misschien kan het medewerken om enkelen, die gewoon zijn het met de belangen des vaderlands niet al te ernstig op te nemen, in de meening dat het er op één stem meer of minder, in dit geval hun stem, niet aan komt, te doen besluiten van die noodlot tige gewoonte af te zienom anderen, die slechts van één kant hun inlichtingen ont vingen omtrent de candidaten door ver schillende kiesvereenigingen aanbevolen, op te wekken ook hetgeen van onzen kant in het midden wordt gebracht, in overweging te nemen alvorens zich naar de stembus te begeven. De strijd zal hoogstwaarschijnlijk loo- pen over drie candidaten: graaf Van Bij- landt, baron van Goltstein en den heer K. W. Van Gorkom, respectievelijk ver- FEUILLETON. naar het Fransch van A. Daudet door Lobé. 2) (Slot.) Als mijn dochtertje nog maar thuis was, zou zij ze mij wel voorlezen; maar sedert ik blind ben, is zij naar Notre-Dame-des-Arts gegaan, omdat ik dan een persoon minder te voeden zou hebben. Zij heeft mij ook al veel' angst bezorgdl Zij is nog geen ne gen jaar en toch heeft ze reeds zoovele ziekten gehad. En zij is droefgeestigl en leelijk! nog leelijker dan ik, als het mo gelijk is. Een monsterMaar wat praat ik toch, 't is nog mooi om u mijne familiegeschiedenissen te vertellen. Wat kunt gij daar voor belang in stellen Kom, geef mij nog maar wat brandewijn. Ik moet wat aan den gang geholpen wor den. Als ik van hier kom, ga ik naar het ministerie van onderwijs, en 't is niet ge makkelijk om de portiers op te vroolijken. Zij hebben veel van oude professoren. Ik schonk hem zijn brandewijn in. Hij proefde er van met kleine teugen, terwijl zijne trekken veel verzachten. Eensklaps, ik weet niet wat hem daartoe aanzette, stond hij op, met zijn glas in de hand, tegenwoordigende de anti-revolutionaire, de conservatieve en de liberale partij. Uit de discussiën over het adres van antwoord op de Troonrede hebben we kun nen vernemen dat voor de leiders der anti revolutionairen geen andere quaes.ie bestaat of bestaanbaar is, dan die van de school. Welke dringende behoeften des volks ook om bevrediging vragen, en hoe noodzakelijk een practische en actieve po litiek ook geworden is, zij zouden liever den tegenwoordigen toestand van werke loosheid bestendigen, dan een enkel oogen- blik den strijd over het hoofdbeginsel der onderwijswet prijs geven. De leden der Volksvertegenwoordiging, die hun roeping anders begrijpen, en meenen dat deze quaes- tie reeds veel te lang het constitutioneel leven des volks heeft bedorven, kunnen daar niets tegen doen. Het baat niet, of zij al blijken geven aan gegronde bezwa ren te gemoet te willen komenhet alles of niets is duidelijker dan ooit gesteld, en de wapenen zullen niet worden opge borgen voor en aleer het 194ste artikel der Grondwet, dat de niet-kerkelijken tot geen prijs mogen opofferen, zal zijn uitgewischt en daarmee het doodvonnis uitgesproken over de gemengde, voor alle kinderen van Nederland toegankelijke school. Het eenige, wat de liberalen wèl kun nen doen, is al hun krachten inspannen om de partij in de Tweede Kamer, die wèl wil werken al is de schoolquaestie niet in den zin der anti-revolutionairen opgelost, die wèl geneigd is onze achterlijkheid op wetgevend gebied te her stellen, die wèl ernstig rekening wil hou- liep een oogenblik op en neer, met de beminnelijke glimlach van een' heer die het woord heeft gevraagd, daarna riep hij, zoo hard, alsof hij een toast moest slaan op een gastmaal van tweehonderd perso nen ,/Op de kunsten! op de letterkunde, op de drukpers!" en toen hield hij eene redevoering van drie kwartier, de dwaaste en wonderlijkste improvisatie, die zijn brein ooit had voortgebracht. Stel u voor een overzicht van een geheel jaar, getiteld: //De grondslag van de letterkunde in 186*; onze zoogenaamde letterkundige vergade ringen, onze twisten, alle bespottelijkhe den van eene excentrieke wereld, een inktpoel; eene hel zonder grootheid, waar men elkander verworgt, waar men elkan der plundert, waar men over belangen en over geld spreekt, meer dan bij de bur gers, hetgeen echter niet verhindert, dat men meer dan zij van honger sterft; onze lafheden, onze ellenden, de oude baron F. van de Tombola, die, terwijl hij met zijn korenblauw kostuum in de Tuileriën rond loopt, niets zegt dan //qua qua qua," dan onze overledenen in dit jaar, het bijwonen van begrafenissen, altijd de zelfde lijkrede van den afgevaardigde: //waarde en diep betreurde vriend," tot een ongelukkige wiens graf men weigert e betalen; en zij die een zelfmoord heb ben begaaD, en zij die krankzinnig zijn den met de behoefte aan slaatkundige hervormingen en verbetering in de maat schappelijke verhoudingen, die met alle macht den toeleg wil verijdelen om van ons vaderland een strijdperk te maken, waarin de formules van godsdienstige be lijdenis de wapenkreten vormen o ider welke de zonen van Nederland elkander bekampen, om die partij, die de meer derheid heeft doch niet in zoodanige mate dat zij zonder een te duur gekochte me dewerking van haar tegenstanders een al lernoodzakelijkste grondwetsherziening tot stand kan brengen, zooveel mogelijk te versterken. Wij vragen den Kiezers in het district Amersfoort, of zij daartoe het hunne wil len doen. Het bekende gezegde, dat aan Yon Bis marck wordt toegeschreven//Politiek be derft het volkskarakter," is slechts dan waar, als men aan het eerste woord de allerongunstigste beteekenis hecht die het niet altijd heeft. Maar zonder eenig voorbehoud mogen we zeggenGodsdienst twisten bederven de politiek. En de man nen, die eerst, op telkens luider toon ver kondigen, dat de openbare school den godsdienst in gevaar brengt, die ver volgens in naam der ouders opkomen voor het recht om die school te vervangen door kweekplaatsen van godsdienstige onver draagzaamheid, en die alle hervormingen in het staatkundige onmogelijk maken vóór aan hun onmogelijken eisch is toege geven, zij zijn het, die de politiek ma ken tot een afkeerwekkend drijven in een strooming, die het gemeenschappelijk va- geworden; stel u dat alles voor, uitvoerig verteld en er bij gegesticuleerd door een kluchtspeler van beroep, en gij zult u een denkbeeld kunnen maken van de redevoe ring van Bixiou. Toen zijn toast geëindigd en zijn glas leeg was, vroeg hij mij hoe laat het was en ging heen, met een woest uiterlijk en zonder mij vaarwel te zeggen. Ik weet niet, hoe de portiers van mijn heer Duruy dien ochtend over zijn bezoek dachten, maar wèl weet ik, dat ik nooit in mijn leven zóó droevig en weinig op mijn gemak was, als na het vertrek van dien verschrikkelijke blinde. Ik kon er niet toe komen om te gaan schrijven, ik zou eene verre wandeling hebben willen doen, om boomen te zien, en frische lucht in te ademen.Wat een haat, groote God! wat een bitterheid! welk eene be hoefte om van alle eene slechte voorstel ling te maken! O, die ellendige! En ik stapte met woede de kamer op en neer terwijl ik nog altijd zijn spottenden lach meende te hooren toen hij mij over zijn dochtertje sprak. Eensklaps voelde ik naast de stoel, waar de blinde had gezeten iets voor mijne voeten rollen. Toen ik bukte, herkende ik zijn portefeuille, een groote glanzige por tefeuille met versleten hoeken, die hij al tijd hij zich droeg en die hij lachende derland ten verderve wordt. De zegepraal van den graaf Van Bij landt, wiens candi- datuur uit het anti-revolutionaire hoofd kwartier is gecommandeerd, en van wien, buiten zijn gezindheid om den school strijd levendig te houden, niet anders be kend is dan dat hij een diplomatieke be trekking heeft bekleed waartoe zijn adel lijke gebooite hem als het ware heeft voorbeschikt, zou een stap zijn in de richting, die door geen vrijzinnig Neder lander wordt gewenscht. Met niet minder klem moeten we ons verklaren tegen een candidatuur van den baron Yan Goltstein. Den heer Van Goltstein wenschen we toe, dat hij voort aan met rust wordt gelaten; een kleine afrekening wacht hem nog in de Tweede Kamer, als het rapport betreffende de zaak Van der Heyden aan de orde komt, en daarmee moge zijn politieke loopbaan voor immer zijn afgesloten. Zijn bestuur als Minister van Koloniën heeft, om het zoo zacht mogelijk uit te druk ken, de verhouding tusschen Indië en het moederland niet verbeterd zijn tegenstand in de zaak van het landbezit, zijn schoor voetend toegeven aan de eisch tot ontlas ting der inlandsche bevolking door ver mindering der heerendiensten, waardoor een regeling is gemaakt in strijd met alle begrippen van eerlijkheid, en bovenal zijn gevaarlijk spel met Atjeb, een staatkun de die ons land schuld en schande op den hals haalt, zijn redenen genoeg om zijn definitieve verdwijning van het staatstoo- neel voor alle partijen gewenscht te achten. De candidatuur van den gewezen In specteur van de Kina-cultuur in Ned. Indië, den naam gaf van z:jn zak met venijn. Deze zak was bij onze kennissen eveneens bekend als de beruchte papieren doozen van Monsieur de Girardin Men zei, dat er verschrikkelijke zaken in waren. De gelegengeid was gunstig om mij erjf van te overtuigen. De oude portefeuille die te veel gevuld was, was onder het vallen opengegaan, en al de papieren lagen verspreid op den grond, ik behoefde ze slechts één voor één op te rapen. Een pakje brieven, geschreven op ge bloemd papier, allen beginnende: //lieve Papa" en onderteekend //Celine Bixiou, uit het gesticht Infants de Marie." Oude recepten voor kinderziekten, croup, stuipen, scharlakenkoorts, mazelen (de arme kleine was aan geen enkele ontsnapt). Ten slotte een groote, verzegelde en- vellope, waaruit als uit een kindermutsje twee of drie gekrulde lokjes te voorschijn kwamen en op die envelloppe met groote bevende letters, het schrift van een blinde: z/Haar van Céline, afgeknipt 13 Mei, den dag dat zij ginds werd opgenomen." Dat was alles wat de portefeuille van Bixiou, bevatle. Och Parijzenaars! gij zijt '..och allen dezelfden. Afschuw, spot, een helsch gelach, en het einde van alles. Haar van Céline, afgeknipt 13 Mei.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1