d L. HERZ. WET PERSOON IVÏ. Schulman, HYPOTHEEK. ADVERTENTIE N. /A A. M. SLOTHOU WER, wordt gevraagd y' zonder dwalm of aanslag. gaarne aan de vrouw eene voorname plaats zien toegekend, omdat het doel waarmede zij wordt opgericht zoo volmaakt met den aard der vrouw overeenkomt. Aan nuttelooze en voor een niet gering deel zelfs schadelijke aalmoezen geven we, onverschillig wat ons daartoe noopt, meer uit dan we zelf vermoeden. Raadzaam is het, daarmede niet langer voort te gaan. De bedelarij is een te leelijke vlek op het aangezicht der beschaving, dau dat we die niet gaarne zouden zien verdwij nen: en dat kan geschieden, als we onze liefdegaven niet ter hand stellen aan wie ze vraagt, doch door tusschenkomst van menschenvrienden aan wie ze behoeft. De ervaring, te Amsterdam opgedaan, moet niemand afschrikken het op die wijze ook eens te beproeven. Mogelijk verkrijgt men elders betere resultaten, die als zeer te waardeeren bijdragen kunnen dienen tot den strijd tegen het pauperisme. Tot dien strijd zijn we allen geroepen: mogen we dau niet nalaten onze leger macht zoo goed mogelijk te organiseeren. Amersfoort, 21 October 1882. De fleer Mr F. W. C. P. Graaf van Bijlandt, is j.l. Woensdag met 1285 st. tot lid der Tweede Kamer gekozen, de heer K. W. van Gorkom te Baam bekwam 562 st. Naar wij vernemen is reeds door den heer v. B. zijn geloofsbrieven ingezonden. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Donderdag 19 Oct. Voorzitter Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 14 leden (1 vacature.) De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, terwijl buiten be handeling bleef een niet ondersteund voor stel van den heer Gerritsen, om eene in die vergadering omtrent de meisjesschool gebe zigde uitdrukking van den Voorzitter eriu optenemeu. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de geloofsbrief c. s. van Jhr. van A. D. J. Calkoen, onlangs benoemd tot lid van den gemeenteraad, en stelt dien in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren van Beek, van Zijst en van den Wall Bake. De zitting wordt geschorst gedurende het onderzoek. Na afloop daarvan rapporteert de commissie bij monde van den heer van Beek dat de stukken door haar zijn onderzocht en in orde bevonden, weshalve zij adviseert tot toelating van den benoemde. Dienovereen komstig wordt z. h. o. besloten, nadat de rapporteur nog eenige inlichtingen aan den heer Celosse gegeven had, het nederlander- schap van den benoemde rakende. Aan de orde is 1. Reglement voor het Gymnasium en ver ordeningen tot heffing en invordering van het schoolgeld aan die inrichting. Al deze stukken, in de raadsafdeelingen onderzocht, worden zonder hoofdelijke om vraag achtereenvolgens vastgesteld. 2. Rekest van de twee gemeente-vroed vrouwen om verhooging van hare jaarwedde. Overeenkomstig het door de afdeelingen ge daan voorstel wordt met algemeene stemmen de bezoldiging van ieder met f 50 verhoogd en alzoo de jaarwedde op f 300 vastgesteld. 3. Achtereenvolgens worden met algem. stemmen goedgekeurd de in de afdeelingen onderzochte begrootiugen voor 1883 van de dienstdoende schutterij ad f2079,75, van het burgerweeshuis ad f11915 (met een maxi mum-subsidie van 2152,64'/2 uit de gemeen tekas) en van het burgerlijk armbestuur ad f 6610 (met subsidie van hoogstens f 6251,83). Op deze laatste begrooting is op voordracht van het armbestuur de bezoldigiug van den Secretaris-penningmeester, door verhooging met f100, teruggebracht op het oorspronke lijk bedrag van f250 bij het reglement in der tijd vastgesteld. 4. Gemeente-begrooting voor 1883, in de afdeelingen onderzocht. Na het voeren van algemeene beschouwin gen, waaraan de Voorz. en de heer Bake deelnemen, worden de verschillende artikelen in behandeling genomen, voor zooveel de uit gaven betreft. Daarbij is met 8 tegen 6 st. (de heeren v. Beek, v. Burgsteeden, Celosse, Lagerweij, Scheltus en Zandijk) op voorstel van den heer Groeneboom, ondersteund door Huet, de wenschelijkheid uitgesproken, van het weder instellen eener gezondheids-com missie, en met 11 tegen 3 st. (de heeren v Beek, Lagerweij en Scheltus) om weder eene commissie van fabricage in het leven te roe pen; met algemeene stemmen (op 1 na, die van den heer Croockewit) is aangeno men een voorstel van den heer v. d. Wall Bake om voor aanschaffing van nieuwe brand- bluschmiddelen een memoriepost uittetrekken; een ingekomen verzoek van het bestuur der onlangs door een 40tal ingezetenen gecon stitueerde vereeniging genaamd Amers foort sche vrijwillige brandweer," om beschik baarstelling van eene brandspuit, (bestaande uit zuig- en perspomp c. s. van de nieuwste constructie) is aan Burg. en Weth. verzon den om raad en advies, na het brandcollege te hebben gehoord; aan J. de V 03, kor telings bevorderd tot politie-agent der eerste klasse titulair, is een personeele toelaag van f80 'sjaars verleend; voorts is besloten met 8 tegen 6 st. (de heeren v. Beek, Celosse, LagerweijScheltusZandijk en v. Zijst) eene gratificatie van f 200 toetekonnen aan den gem.-architect voor verrichte buitenge wone werkzaamheden en met 9 tegen 5 st. (de heeren v. Beek, v. Burgsteden, Herschel, Lagerweij en Scheltus) om f 100 ter beschik king van B. en W. te stellen voor kosten van belooningen en eereblijken wegens ge trouw schoolbezoek. Verworpen is met 9 tegen 5 st. een door enkele leden van beide afdeelingen gedaan voorstel om aan B. en W. een crediet van f 300 te openen voor het in een der dag bladen doen opnemen van een uitgewerkt ver slag der gemeenteraads-zittingen. Vóór stem den de heeren v. d. Wall Bake, Grookewit, Gerritsen, Groeneboom en Huet. Ter behandeling van de «ontvangsten" der gem.-begrooting en verdere zaken is de ver gadering verdaagd tot Vrijdag 20 Oct. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Vrijdag 20 Oct., ter voortzett. van die des vorigen dags. Voorz. de burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 14 leden (1 vacature). Aan de orde is de gemeente-begrooting voor 1883, voorzooveel de «inkomsten" be treft. Overgaande tot de artikelsgewijze behan deling wordt naar aanleiding van het in de tweede afdeeling geopperde omtrent onbil lijkheid van eene percentsgewijze korting voor zeker aantal kinderen, en vervanging van den hoofdelijken omslag door eene inkom sten-belasting, door den voorzitter te kennen gegeven dat Burg. en Weth. geene vrijheid vinden vooalsnog het belastingstelsel te her zien, terwijl door de hooge regeering belas ting-plannen worden aangekondigd. De heer Gerritsen vraagt of er tengevolge van bij de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 102) ge wijzigde artikelen der gemeentewet, bij B. en W. het voornemen bestaat den gemeente raad voorstellen te doen tot het bekrachtigen der verordening van 't jaar 1877, bij welke gelegenheid de spreker wijzigingen zou wen- schen voor te dragen. De voorzitter acht dit bepaaldelijk onnoodig, omdat de in de ver ordening van toepassing verklaarde wetsar tikelen, hoewel gewijzigd behouden zijn ge bleven. De heer Gerritsen doet daarop het voorstel dat de raad uitspreke de wensche lijkheid dat in den loop van dit jaar de hier bedoelde bekrachtiging aan de orde "gesteld worde. De heer v. d. Wall Bake in principe zich voor eene wijziging der verordening ver klarende, is echter tegen het voorstel in voege als het nu is gedaan. Aan de stemming on derworpen wordt het met 13 st. tegen die van den voorsteller verworpen. Een door de tweede afdeeling gedaan voor stel om naar de werkelijke opbrengst van 1880 f1000 méér en alzoo f8500 uit te trekken voor te heffen vuur-, haven- en tongeld wordt met 11 tegen 3 st.) de heeren v. d. Wall Bake, v. Beek en Gerristen) mede verworpen. Overeenkomstig het voorstel der tweede afdeeling wordt met 13 tegen 1st.) den heer Visser) aan vergunningsrecht voor kleinhan del in sterken drank, naar de ontvangsten over 1882 f4000 uitgetrokken, in plaats van f3500. Het verslag der tweede afdeeling geeft den voorzitter aanleiding te verklaren dat er uit zicht bestaat op eene spoedige indiening van het rapport omtrent de zaak der leerlooie rijen door B. en W. uittebrengen. De heer Croockewit releveert het in zijne afdeeling gesprokene over de woningen van politie agenten. De openbare verkoop van vier dezer gebouwen, voorloopig thans ter sprake ge bracht, zal door hem later vormelijk worden voorgesteld. De bewoning van gemeente-ei- gendom door sommige ambtenaren, en hunne daarmede in verband gebrachte bezoldiging, doen den heer v. d. Wall Bake aandringen op eene behoorlijke splitsing van inkomsten en uitgaven der gemeente. Na regeling van de «onvoorziene uitgaven" als sluitpost wordt het ontwerp-besluit tot vaststelling der begrooting, ten bedrage van f156295,91, zoo aan inkomsten als uitgaven, met algemeene stemmen aangenomen. Het aanvullings-kohier der belasting op de honden over 1882 wordt z. h. o.vastgesteld tot een bedrag van f 96. Ingekomen zijnadvies der kamer van koophandel en fabrieken, strekkende tot toe wijzing van het door den heer P. H. van Haselen ingediend verzoek om tot makelaar te worden aangesteld. Tot dadelijke behan deling dezer zaak wordt z. h. o. besloten op voorstel van den voorzitter, die de heeren Lagerwey en van Burgsteeden uitnoodigt het stembureau te willen vormen. Uit de stem ming bij besloten briefjes blijkt dat zich 13 leden vóór verklaren en 1 tegen, weshalve de heer v. Haselen tot makelaar is aangesteld. De voorzitter betuigt zijnen dank aan de stemopnemers voor hunne bemoeiingen in deze en de vorige vergadering. Verzoek van den heer G. Th. Ockhorst om verbetering van de afwatering op den weg vóór zijn hotel. Te kennen geveude dat het rapport dienaangaande eerstdaags van den gem.-architect wordt ingewacht, stelt de voor zitter voorhet adres aan B. en W. te ver zenden ter afdoening. Z. h. o. is daartoe be sloten. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas bij den gem.-ontvanger op 11 Oct. Ter secretarie. De heer Gerritsen vestigt de aandacht van het dagelijksch bestuur op den vervallen toestand der bestrating met platte keien op den Hof. De voorzitter sluit hierna de vergadering. r~i INGEZONDEN. Onderstaand schrijven ontvingen wij in antwoord op onzen open brief aan den Hoog- Edel Gestr. Heer M. T. H. Perelaer, op genomen in ons nommer van Woens dag j-1. de Redactie. Den Haag, 19 October 1882. Aan de Redactie van //de Nieuwe Amersfoortsche Courant." Flink zoo! mijne Heeren, laat mij de tanden zien! Laat mij ontwaren, dat er geen karnemelk in de aderen onzer Neder landers stroomt, dan is er nog redding mogelijk. Laat mij zien, dat, wanneer de waarheid zich naakt en zonder tooi, af zichtelijk en schrikkelijk tevens, zich aan ons opdringt,- en nog Nederlanders zijn, die moed genoeg hebben de oogen open te spalken om die waarheid in hare afzich telijkheid van aangezicht tot aangezicht te zien. Neen, ik had uw nummer van 23 Sep tember niet gelezen; niet mijne heeren, omdat uw orgaan klein is en uw invloed uiterst gering zoude zijn. De invloed van het kleine in het groote, o! die is zoo machtig I Vergeeft mij dien tusschen- zin maar omdat in den strijd, waar voor ik mij aangegord heb, het mij on mogelijk isalle orgatfên in ons land in te zien. Voorzeker, had ik dat nummer in gezien, weest er van overtuigd, dan ware ik billijk genoeg geweest om bij de be schuldiging, die ik mijne landgenooten naar het hoofd slingerde, een uitzondering te maken en die met name te noemen. Gij ziet ik ben dadelijk bereid om daar, waar ik mistastte, amende honorable te doen. Ik geef u zelfs volgaarne verlof dezen brief in uw blad op te nemen. Maar waarom krijg ik niet meer be wijzen, dat ik verkeerd zag, toen ik schreef: dat zich geen stem verheven heeft noch in de pers, noch in de vertegenwoordi ging, noch op den zetel der ministers, noch op den kansel, nochom wraak te roepen, om hen verantwoordelijk te stellen, die door hun wanbestuur, door hunne afzichtelijke onwaarheidlievendheid in den boezem der regeeriug en der ver tegenwoordiging oorzaak van zulke afgrij selijkheden zijn, afgrijselijkheden als daar bestaan dat onze officieren en soldaten in vollen vrede vermoord en gemarteld worden en dat ter wille men de waarheid in officieele kringen niet wil erkennen. Gij staat nog alleen, mijne heeren, met uw protest. Is dat geen veeg teeken voor ons dierbaar vaderland. Ik had zoo ge hoopt met bewijzen overstelpt te worden dat ik mij vergist had. Ik zou met zoo'n wellust voor mijne landgenooten getreden zijn met de betuiging op de lippen: «ik heb gedwaald, vergeeft mij Helaas, tot nog toe kan ik niet anders dan mijne beschuldiging handhaven en u mijne hee ren de hand toereiken als aan de eenige, die de waarheid onder de oogen durven zien en voor hun gevoelen durven uit komen. Ik noem mij met de meeste hoogachting, Uw Ed. dxo. dienaar M. T. H. PERELAER. Te Amersfoort overleed op 18 Oc tober 1882 na een langdurig lijden onze geliefde moeder en bebuwdmoeder Me vrouw de Weduwe ANNA HELENA PAETS, geb. SCHOLTEN, in den ouder dom van ruim 65 jaar. P. J. PAETS VAN GANSOIJEN. H. A. A. PAETS VANGANSOIJEN, geb. ELIAS. Voor al de hartelijke deelneming, van hier en van elders zoo ruim onder vonden bij 't overlijden mijner dierbare Gade, betuig ik, met al mijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, den innigsten dank. H. VERSLOOT. Amersfoort, 18 October 1882. Voor de menigvuldige bewijzen van hartelijke belangstelling gedurende het lijden, en na het verscheiden van mijue geliefde Echtgenoote, zoo van hier als van elders ondervonden, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijnen op rechten dank. F. J. SCHWEINSBERG. Amersfoort, 21 October 1882. Aan de Nieuwe Openbare School te Leusden, bij Amersfoort, wordt tegen 1 Januari e.k. gevraagd eene ONDER WIJZERES, op eene jaarwedde van 500, -. Sollicitatiën, worden franco ingewacht bij den Burgemeester, voor 1 November e. k. GEBRUIKTE SIGARENKISTJES, waaraan op nieuw groote behoefte bestaat, zullen gaarne in ontvangst genomen wor den bij den concierge H. DUMOULIN, Muurhuizen t. o. het college. Tevens brengt de. commissie in herin nering, dat geldelijke bijdragen tot instand houding dezer zeer nuttige inrichtingZEER welkom zijn. H. W. A. v. d. WALL BAKE, Voorz. Mr. J. HEYLIGERS, Secr. W. VAN EEDEN, Penningm In den Boekhandel van een voor LOOP- en COLPORTAGE werk. Goed kunnende lezen en schrijven zijn vereischten. LANGSTRAAT. Bericht de ontvangst eener mooie col lectie en PLUCHE in alle kleuren; mooie ge garneerde WOLLEN DOEKEN, GEKLEEDE, NÉGLIGÉ en KINDERMUTSEN, verder alles wat tot het vak behoort. Dadelijk beschikbaar gelden onder ver- zl band van le HYPOTHEEK op Huizen en Landerijen. Inlichtingen te bekomen bij den make laar S. SCHULTZE, te Amersfoort. Per hectoliter (Mud) Enkele Salonstukken 80 Cts. Grof Gruis 2/s stukken 70 Eng. Cascoacks 45 Cts. per 32 kilo. Bestellingen bij den heer M. WOFFL, Runfabriek. Voor bestellingen per briefkaart wordt porto vergoed.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2