NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWE Woensdag 1 November 1882. Amersfoort, Baarn, Bunsclioteii, StonteÉnrg, li, L 1, No. 87. Elfde Jaargang. Uitgever: A. AI. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Bruispoeder en Cognac. Soest, 30 Oct. Gisteren morgen, om streeks 5 ure, ontstond er brand in het huis bewoond door Teunis Overeem, land bouwer op Kampoord onder deze Ge meente. Alvorens de brandweer te Soester- berg kennis van dit onheil kon verkrijgen, was het huis voor het grootste gedeelte reeds afgebrand; de bewoner redde intus- schen zijne levende have en een gedeelte zijns inboedels, terwijl door de ijverige pogiDgen der brandweer, die inmiddels ter plaatse was gekomende koepel tot genoemd perceel behoorende, gespaard bleef. Het huis en inboedel waren verze kerd tegen brandschade. AMERSFOORT» COURANT. Abonnement» prij» voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheels Pijk1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagt. te Amersfoort. Advertentiën van 18 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Amerfoort, den 1 November 1882. Fröbel. Voor wien bleef die naam in de laatste jaren onbekend? Allerwege, in stad en dorp, verrijzen bewaar- en kleinkinder- scholen, wier leerlingen, rijk en arm, de vruchten van hun arbeid naar huis bren gen, als zoovele zichtbare bewijzen van den invloed der naar hem genoemde ont- wikkelings-methode daar in toepassing ge bracht. Onze jeugd dankt aan hem de zegenin gen eener vroegtijdige zelfwerkzaamheid, die zintuigen oefent, de hand bekwaamt, het verstand ontwikkelt en het hart vormt. Het levenslustige kind van drie tot zes of zeven jaren wordt niet langer gepijnigd door stilzitten en aanhooren en rog eens door aanhooren en stilzittenof door na galmen van onbegrijpelijke versjes en ge- zangep hem vootgezegd en voorgedreund. De bewaarschool, of beter gezegd de Fröbelschool, is een speelschoolal spe lende leert het kind. Het vindt ballen, bouwdoozen en legstukjes; het tast en grijpt, het ontleedt en voegt samen. Aan zijne proefnemingen komt geen einde; FEUILLETON. Uit het Duitsch door Lobé. 4) Hij ging dadelijk op weg om in de joden buurt bij den ouden Schmeikeles een der gelijk kleedingstuk te koopen. Daar zou hij zeker wel iets vinden dat, al was het dan ook niet nieuw, bruikbaar en boven dien goedkoop was. Terwijl nu de uitdrager aan het zoeken was in zijne schatten, bekeek de oude Trö- bel, die langzamerhand in eene gemoede lijke stemming geraakt was, de kleinodiën, horloges, snuifdoozen enz., die, als panden, in een glazen kastje geborgenhunne af lossing wachtten. Plotseling voer hem een schrik door de leden, zijne lippen verbleekten en eene heilige verontwaardiging maakte zich van hem meester, toen hij daar de hem zoo welbekende voorwerpen gewaar werd, die door geweld hunne plaats, die zij sinds eene halve eeuw ingenomen hadden, had den verlaten om, strijdig met hunnen echt christelijken oorsprong, hier in de reuk van knuflook en uien over zijn en niet zijn na te denken! Hoe zij hier kwamen, daarover voedde hij niet den minsten twijfel, toch wilde hij eiken dag eene nieuwe ontdekking, een nieuwe zegepraal Het kind houdt zich bezig met vlech ten, vouwen, prikken, knippen, plakken, teekenen enz. en vindt in arbeid genot. In daden ziet men de vrije zelfstandige uiting van hetgeen er in zijne kleine ziel is omgegaan en hoe zijn ontwakende geest en geoefende wil zich geleidelijk open baren. Aan een groot deel van het spel zijn beweging en zang verbondeu. Het oude Hansie sokke, trekke bij de rokke heeft plaats gemaakt voor eene harmonische oefening van alle leden van het lichaam. Het spel heeft beteekenis en is geen zin- looze vertooning, waarvan sleur en deun schering en inslag zijn. Het spel is een levensuiting en oefent een karaktervor menden invloed uit. Eene Fröbel-Bewaarschool te stichten in den geest, zooals zij hiervoor geschetst wordt, dat is het doel waartoe zich dezer dagen eene Commissie van eenige heeren heeft gevormd. Onze lezers zullen zeker met ingeno menheid van dat voornemen kennis nemen en kunnen wij ons moeijelijk voorstellen, dat men het nut eener goede Fröbelschool betwijfelt, evenzeer wordt dat plan door ons toegejuicht. Gaarne voldoen wij dan ook aan het verzoek van het Comité om onze lezers bekendte maken met de wijze, waarop het zich voorstelt dat doel te bereiken. Tot stichting of aankoop van een school gebouw wenscht men eene leening, als renteloos voorschot te plaatsen, in aandee- len van f 25. zekerheid hebben. //Schmeikeles," zoo be gon hij, toen diens gestalte achter een' berg oude broeken te voorschijn kwam, //Schmei keles, hoe komt ge aan deze ringen en die zegels?" z/Op eene eerlijke wijze, zoo waarlijk helpe mij God," verzekerde de Hebreër. z/Daar twijfel ik niet aan," hernam de sidderende vader, //maar hoe zijt ge in het bezit van die voorwerpen gekomen?" z/Een jong mensch heeft ze mij als pand gebracht," antwoordde de jood,//en ik heb hem er dertig blanke guldens voor gegeven." //Dertig!" riep de vader haastweenend uit. //Dat is het noodlottig getal waarmede alle verraad gepleegd wordt. En ik heb aan de onverdorvenheid van dien nietswaar- digen knaap kunnen gelooven! Maar hij zal er voor boetenHierbij wierp hij een blik op zijne gespierde hand, die ons Trö- beltje niet veel goeds voorspelde. Daarna stormde hij de deur uit. Zijn eerste gang was naar het collegie. Daar had men Tröbel junior in geen weken gezien. Daarna begaf hij zich naar den vriend, met wien zijn veelbelovend zoontje beweerde samen te werken, deze kende Tröbeltje slechts bij naam. Waar zou hij nu den ontaarden zoon vinden? Ondertusschen was het donker geworden. De ontvanger, dien de laatste ontdekkin gen juist niet tot den gelukkigsten vader Naar wij vernemen werden reeds een 40 tal aandeelen geplaatst. Eerstdaags zullen de leden van het Comité de inge zetenen gelegenheid aanbieden om aan die leening deel te nemen. Wij kunnen onze lezers niet genoeg töt deelneming opwekken. Zal toclf het plan tot uitvoering komen, dan behooren allen, die daartoe bij magte zijn, hunne medewerking te verleenen. Wij twijfelen êr dan ook niet aan. waar het nut van dergelijke Fröbel-'bewaarscho- len of liever voorbereidingsscholen alge meen erkend wordt, of het' stfeven van het Comité zal met succes bekroond wor den. Mejuffrouw A, Roldanus, onderwijzeres aan de bijzondere school van Mej. Min gelen alhier ^heeft met goed gevolg het middelbaar (o) examen in de Engelsche taal afgelegd. maakten, had den hoed diep in de oogen gedrukt, daar de sneeuw hem met wolken in het gezicht woei. Zoo ijlde hij het gebouw voorbij dat een welgeaard mensch voor een' tempel der muzen zou gehouden hebben, toen hij meende de stem van den verloren zoon te hooren. Hij stond stil en luisterde. Hij had zich niet vergist. z/Haltriep hij den naar lampenolie rie- kenden lichtopsteker toe, //halt, ge kunt niet naar binnen gaan, de juffrouw studeert!" z/Dat is mij hetzelfde," hernam met stoicijnsche kalmte de naar het licht stre vende g't is mijn tijden dan moet zij maar eene andere keer leerenEn hij wilde den jongen op zijde dringen. z/Hebt ge dan zoo weinig eerbied voor studie, onhandelbaar mensch?" raasde Trö beltje en de lampenist was op het punt op dezelde wijze te antwoorden, toen hij een plaatsvervanger vond in den ontvanger. Deze plaatste zich tegenover den jongen tempelwachter en vroeg hem met angst wekkende kalmte//Hebt gij dan respekt voor de studie?" Als de bliksem voor hem in den grond geslagen was, en de vlammen er uit gesla gen waren, zou de knaap niet erger ver schrikt hebben kunnen zijn. En, voor hij een woord kon uitbrengen, voelde hij eene oorvijg op zijne wang, waarvoor Götz von Berlichingen zich niet BINNENLAND. Z. K. H, de Prins van Oranje heeft f100 toegezegd voor het grafteeken, dat te Den Helder wordt opgericht voor de omgekomenen met de Adder. De studenten der geneeskundige faculteit te Leiden hebben besloten, als blijk van waardeering, aan Prof. Rosenstein een prachtig geschenk aan te bieden. Het Vad. meldt, dat het tweede regee- ringsv^étsontwerp betreffende de herzie ning van de Kieswet en behelzende de indeeling van het Rijk in kiesdistricten gereed is en dezer dagen aan den Raad van State zal worden gezonden. Het rapport in zake het vergaan van de Adder, is Z. M. den Koning aangeboden en zal weldra in druk verschijnen. De Adder ligt nog steeds op den bodem der zee. Een telegram, gisteren morgen uit IJmuiden ontvangen, luidt: Barendsz voorgaats, 9 uur binnen. Door den gemeenteraad te Alkmaar is aan mejuffrouw C. Sepp, hoofdt der open bare school voor meisjes, op haar verzoek, eervol ontslag verleend, onder toekenning van een pensioen, groot f 100's jaars, uit de gemeente-kas levenslang te genieten. De toestand van den Minister Van Lijnden is steeds vooruitgaande. geschaamd zou hebben en die weldra door een' tweelingbroeder gevolgd werd. Na deze afstraffing stapte vader Tröbel naar huis, door zoonlief stom als een visch gevolgd. Den volgenden morgen werden de his torische familie-kleinodiën uit de joden buurt weder naar de bespikkelde stolp teruggebracht, Tröbeltje echter droeg zijn dun pantalonnetje nog tot de volgende Meimaand en geen muzentempel zag hem meer binnen zijne muren. Met zijne studiën was het gedaan, hij ging in dienst om eens als gepensionneerd majoor zijne welverdiende rust te genieten. z/Ik wil niet meer dat de meisjes 's avonds zoo laat alleen uit den schouw burg komen," zoo bromde 's morgens, na het bewustte avontuur in de apotheek, de gepensionneerde majoor Tröbel, en zette daarbij een gezicht, dat alles behalve van goede luim getuigde. z/Mijn hemel, wie zal ze dan uit den schouwburg afhalen?" vroeg zijne echt- genoote op bescheiden toon. //Gij weet, dat wij geen dienstmeisje hebben, en de boodschapvrouw na acht uur 's avonds niet meer komt." z/Dan moeten zij maar tehuis blijven," mopperde de oude. z/Maar, vader," hernam de goede vrouw,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1