De laatste Verkiezing*. Vrienden, Medestrijders voor de Waarheid. Amersfoort. Zouden die oudjes, die vóór vijftig jaar in één kazemat ,/lagen" of om denzelfden bak aan boord zaten te schransen, doch elkander sedert de terugreis uit de krijgsgevangenschap niet meer gezien heb ben, elkaar nog kennen?" Wij stelden niet voor, het begin (80 November) van het bombardement te vie ren, evenmin zullen we het einde als een feestdag beschouwd willen zien. Voor eerst is dat toch altijd een treurige her innering: men moest als overwonnelin- gen de verdedigde vesting verlaten, en het stoffelijk overschot der broeders die door 's vijands lood waren geveld, vaar wel zeggen om, wie weet voor hoe lang, naar den vreemde te worden geleid. Bo vendien, ga een9 in 't hartje van den winter pret maken met oude heeren van over de zeventig! Neen, we weten er iets beters op, dat we tevens in overweging geven om den indruk uit te wisschen van de door verschillende omstandigheden niet bijzon der gelukkig geslaagde Metalen-kruis-her- innering. Begin Mei 1833 verklaarde Koning Willem I dat hij zich van vijandelijkhe den zou onthouden tot aan de sluiting van een definitieve overeenkomst: dien ten gevolge mochten in den loop dier maand de citadel-mannen huiswaarts keeren, In dato 31 Mei werd het Besluit tot instel ling van het /Bewijs van Aandenken" door Z. M. geteekend. Welnu, zou men den 31n Mei 1883 dien overgeblevenen dragers der citadel medaille het vijftigjarig herinneringsfeest niet kunnen laten vieren? Haalt ze bij elkander, die oudgedien den, tot uit hun woning per rijtuig, brengt ze met de gemakkelijkste vervoermiddelen naar de residentie, en laat hun daar, van welken rang zij ook waren en zijn, hun hart ophalen aan een feest dat klinkt als een klok. Het gedenkboek der citadel-bele gering worde herdrukt, men geve ons een photographie der oud-krijgers in vol ornaat, met kachelpijp en zwarte jas, be nevens de medaille, men onthale hen koninklijk. Wil eenig man van invloed voor dit schoone doel eens aankloppen bij hen die iets over mochten hebben, ten einde het jonge Nederland te wijzen op het voorbeeld van vader en grootvader? Aiucismuri, o i\ovemoer 1882. Het stoffelijk omhulsel van den gemeente bode W. Stol, tevens coucierge van het raadhuis en marktmeester, werd heden na middag in stillen eenvoud ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats, alwaar het college van dagelijksch bestuur met den Secretaris, de ambtenaren ter Secretarie en den bode, benevens de ontvanger, commis saris van politie en opzichters der gemeente aan den ontslapen trouwen ambtenaar hulde brachten door hunne tegenwoordigheid. Woensdag 1.1. had op het bureau van den Heer Garnizoens-Kommandant te Amersfoort, ten overstaan van Voorzitter en leden der voedingscommissie, de aan besteding plaats van levensmiddelen ten dienste van de menages der troepen aldaar in garnizoen. Minste inschrijvers waren voor Rundvleesch en vet, D. van Gelder a f 0.67 per kilogram. Spek, O. Schuileman k f 0.77 per kilogr. Steenkolen, G. v. d. Zoo de Jong h f 0.821/, de 100 kilogram (bij loting te gen M. Wolff Mzn. tot denzelfden prijs). Turf en hout, B. van Dijckhuizen voor f 0.49 en fl.70 de 1C0 stuks van elk. Zout, J. van Apeldoorn a 13,2 cents het kilogram. Onder nadere goedkeuring van den Min. van Oorlog is voorloopig toewijzing ge daan. BUITENLAND. Weder hebben fabrikanten te Lyon brieven ontvangen, waarin zij met petro leum en dynamiet gedreigd worden. De politie te Lyon heeft een vervaar diger van dynamiet in hechtenis genomen. De watersnood in Boven-Italië is groot. Verona wordt door het water bedreigd en het Marengo dal staat reeds onder water. De Po de ELch, de Tagliemento, de Brenta en de Bacchigliona zijn steeds wassende. Het spoorwegverkeer met Tyrol en met Ponteba is gestoord. Te Berlijn bestaat het voornemen een monument voor Luther op te richten. Uit Zwitserland komen verschrikkelijke tijdingen over het weder en de door de ele menten aangerichtte verwoestingen. In het Grindelwald woedde een vreeselijke orkaan, die vele gebouwen in de ongëveer 3500 in woners tellende gemeente vernietigde en' de beroemde heerlijke bosschen in het dal vernielde. BINNENLAND. Te Deventer overleed Zaterdagavond, in den ouderdom van ruim 68 jaar, geheel onverwachts, de met Juli jl. gepension- neerde kantonrechter mr. Menso Alting Kronenberg, van 1839 tot 1855 kanton rechter te Goor en van 1855 tot Juli 1882 die zelfde betrekking bekleedende te Deventer, welke betrekking door hem zoo roemvol vervuld is, dat hij de ach ting van een ieder verwierf. Prinses Hendrik zal het buitenverblijf ,/Soestdijk" dezer dagen voor goed verlaten en reeds met 1 November wordt er ver andering in het personeel op dat lustslot gebracht, in verband met het voornemen van Z. M. den Koning, om nu en dan op „Soestdijk." te vertoeven. Een ingezetene van Doetinchem laat kleedingstukken vervaardigen, broeken, jassen, borstrokken enz., voor jongens vaD behoeftige lieden, die door vlijtig werken of trouw schoolbezoek zich onderscheiden. Dat is een edel mensch. Uit zekere bron verneemt het Bat. Hand.., dat de civiele Gouverneur van Atjeh om meer manschappen en meer schepen heeft getelegrafeerd. Onder de schapen van een landbouwer te Ilpendam is de besmettelijke schurf- ziekte uitgebroken. Tegen den eigenaar is proces-verbaal opgemaakt, daar hij geen aangifte had gedaan. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal woensdag 8 November hare werkzaam heden hervatten. In de vorige week zijn te Rotterdam 10 gevallen van pokken voorgekomen. De oude vorm van ontvangst voor aangeteeKende brieven zal wederom inge voerd en alzoo naam en woonplaats van den geadresseerde op die bewijsstukken weder worden ingevuld. GEMENGD NIEUWS. Vrijdag verscheen voor de politie rechtbank te St. Jans Molenbeek zekere D., beschuldigd van dierenmishandeling. Hij had namelijk zijne duiven, die aan verscheidene wedvluchten deelgenomen, doch geen enkelen prijs gewonnen hadden, uit wraak in het hok opgesloten en van honger laten sterven. Verkeerd gehandeld door de politie. De negentigjarige B. van Loosduineu, be gaf zich Zondagochtend, ondanks het gure weder, met het krieken van den dag, te voet op weg naar den Haag, om in de groote Synagoge in de Wagenstraat het gebed te kunnen uitspreken voor de ziele- rust van zijnen vader; wiens sterfdag het was. De grijsaard, vermoeid wordende van dezen gang, zette zich een poosje te rusten nabij de stad en dommelde in. De brave man werd door de politie aangehouden en naar het bureau gebracht en weinig had het gescheeld of de grijsaard had de ver vulling. van zijn kinderplicht, ook bij de Israëlieten zoo hoog in eere gehouden, ondanks al die inspanning, verzuimd. Ge lukkig kwam hij nog even bijtijds bij de ochtend-godsdienstoefening en sprak daar met vrij krachtige stem het zielsgebed uit, Tegen kinkhoest bestaat een uitstekend goed geneesmiddel. Vangt slakken doet die in een potje en bedekt ze met bruine suiker; daardoor ontstaat een stroop, en geeft den kinderen daarvan om de 2 uur een eierlepel. Het overschot der opgeloste slakken wordt weggeworpen. Vele menschen weten van asthma. De aanvallen daarvan zijn zeer benauwend. Zij die daarmede geplaagd zijn moeten in de apotheek stramoniumblaren koopen en salpeter. De bladeren worden met de sal peter doortrokken en goed droog gehoudeD. Heeft men nu een aanval van asthma, dan brandt men zoo'n blad op een scho teltje, ademt den rook in en de benauwd heid is over. (Wkbl. t>. V. W. D.) INGEZONDEN. Bij de laatste verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict Amersfoort had de Kiesvereeni- giug Nederland en Oranje, nog kort voor den verkiezingsdag, eene nieuwe aanbeveling ten gunste van haren candidaat aan de kiezers rondgezonden. Er was geene gelegenheid meer, om daar op eenig antwoord nog aan de kiezers toe te zenden, wat wij anders zeer wenschelijk zou den hebben geacht. Al kan het nu echter voor deze verkiezing niet meer van invloed zijn, zoo schijnt het ons niet onbelangrijk toe, dat toch nog te doen. Voor volgende verkie zingen mag het dan wellicht eenigen invloed kunnen uitoefenen. Bovendien wijzigt men ook zoo maar niet eensklaps eene wel geves tigde meening, zoodat het goed is eenigen tijd te laten, om de gemaakte opmerkingen ern stig en bedaard te kunnen overwegen en daar na zijne overtuiging opnieuw te vestigen. Hoofdzakelijk luide die aanbeveling als volgt „Iaat U," Kiezers, „door ff eene redenen over halen, om wee stem op een' anderen candidaat uit te brengen. Daarvoor wordt veel moeite ge daan, en Gij zoudt er beschaamd mede uitko men, ten minste, zoo Gij met ons erkent, dat de uitwendige dingen niet het hoogste belang in deze wereld uitmaken, en met ons eischt, dat onze Volksvertegenwoordigersbenevens onze maatschappelijke belangen, ook onze zedelijke en Godsdienstige belangen, voor ons en onze kinderen, zullen bepleiten. Daarom is het ons zoo groote vreugde, V een man te kunnen aanbevelen, die erkent, dat de ■ware wijsheid alleen in de vreeze Gods is gelegen. „Maar niet alleen., omdat hij Godvreezend is. „Men vericijt het ons gedurig, dat wij maar naar vrome mannen zienals er eene verkiezing is. Dat is niet waar. Wij roeten heel goed, dat alleen vroomheid voor een lid der Kamer niet voldoende is. Daar hébben wij wél degelijk zeer knappe mannen noodig! Mannen, die van alle uitwendige zaken flink verstand hébben. Vroom heid zonder bekwaamheid baat daar niet. „Maar voor bekwaamheid zonder vreeze Gods zijn wij nog veel banger. Door zulk soort van bekwame en geleerde mannen zou ons dierbaar vaderland, te midden van allen schijn-vooruit- gangtoch te gronde gericht kunnen worden.. „Dat leert ons, helaasde schoolwet maar al te treurig, hoe door zoogenaamd ^bekwame mannen ons volk Godsdienstig 'en niet minder finantièel hard achteruitgaat. rfJ2&» Gadvrooovrtd etc tegelijk UITSTEKEND bekicaam man stellen wij U voor" enz. Men ziet, Godvreezendheid is hier schering en inslag. Wel verlangt men, en dat zeer natuurlijk, ook kunde en bekwaamheid, maar boven alles een Godvreezend man. Maar nu verlangen en wenschen wij juist geen Godvreezend, maar een God-lievend, God-vereerend, God-beminnend man. Een God, dien men moet vreezen, is een geweldige, een verschrikkende, een orerheer- scher, een despoot, een tyran, dien men vreest, voor wien men siddert en beeft. Vrees en Liefde verdragen elkaar niet, kunnen niet te samen gaan. Zij ontkennen de een den ander. Gijlieden, die meenen boven anderen, uit sluitend ware, zuivere, echte Orthodoxe Chris tenen te zijn, zijt Gij dan nog zoo weinig door gedrongen in de ware, heerlijke leer van Uwen voortreffelijken Meester, dat Gij nog niet in ziet, dat juist de hoofdzaak van die leer daarin bestaat, dat de vrees- en verschrikkings-Goden der Oudheid zijn vervangen geworden door ten God van Liefde, dien men kan bemin nen, maar niet behoeft te vreezenvoor wien men niet behoeft te sidderen en te beven, als voor eenen zelfzuchtigen, wrekenden God, die zijne wrake uitstrekt tot in het derde en vierde geslacht. Wanneer Gij dan zingt en laat zingen: Dies wordt Gij, Heer! met beving Beclit kinderlijk gevreesd. Dan achten wij dat eene aller verderflijkste leer, die onnoembaar kommer en ellende in de wereld heeft veroorzaakt, en nog voort gaat te stichten. Wij wenschen en verlangen geene kinde ren, die ons moeten vreezen, die voor ons moeten sidderen en bevenmaar wij verlan gen en wenschen kinderen, die ons kunnen liefhebben, eeren en beminnen. Kinderen, die hunne ouders vreezen, zullen of, hetzij openlijk op heimelijk, vroeg of laat tegen hen in verzet komen, of zij zullen hunne verkeerde gewoonten en praktijken blijven voortzetten, en zal menigeen er dikweff juist door op den verkeerden weg geraken. Indien men eens juist wist, wat leed en kommer en ellende er al door die vrees- en verschrikkings-Goden in de wereld is veroor zaakt; wat er al aan hen is geofferd gewor den; dan zou men van angst en smart ineen krimpen. Zelfs ook de offerande van Uwen voortreflijken Meester is, volgens Uwe opvat ting en voorstelling, niet anders dan een offer aan die Goden gebracht. Anders kunnen wij het toch niet begrijpen en vatten, hoe het mogelijk kan zijn, dat een liefderijk en recht vaardig God er genoegen mede zou kunnen nemen, en zich tevreden gesteld en voldaan achten, met de schuld van misdadigers te doen dragen en boeten door eenen onschuldigen. Begrijpe, wie het kanMaar voor ons is het onbegrijpelijk en onverklaarbaar, hoe men recht en onrecht broederlijk kan laten samengaan. De boven aangehaalde dichtregelen zouden wij aldus willen laten luiden: Dies wordt Gij, Heer! met liefde Recht kinderlijk bemind. God is de waarheid Wij wenschen en verlangen geene waarheid-, vreezende, maar waarheid-lievende, waarheid- eerende, waarheid beminnende mannen. Of de tegen-candidaat zulk een man was? Wij weten het niet! Maar zoo lang het tegendeel niet is gebleken, mogen en moeten wij het minstens veronderstellen. Dit is al thans zeker, dat noch hij, noch zijne vrien den, even als bij den anderen candidaat, open lijk het tegendeel hebben verkondigd. Wij wenschen en verlangen geen God- en Waarheid-vreezend man. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat men onder het woord, Vrees, geheel iets anders begrijpt en verstaat, dan wijen dat daarmede alle onze opmerkingen alle waarde verliezen. Wij zouden die tegenwerping kunnen gaan uiteenzetten en onderzoeken, maar willen lie ver afwachten, of men het werkelijk zal aan voeren, en dan, onder welken vorm en op welke wijzemaar wij meenen ons sterk ge noeg te gevoelen, om dan te kunnen aantoo- nen en uiteen te zetten, dat onze opvatting de eenige ware, goede en toelaatbare is en moet zijn. Wanneer Gijlieden drijgt met Hel en Ver schrikking; met Vagevuur en Verdoemenis; dan kunnen wij daarin niet anders zien, dan eene voortzetting van de Vrees- en Verschrik kings-Goden van eene Bulhond-Godenleer van vroegeren tijd, waar die ook thans nog wordt voortgezet onder het minder beschaafde en minder ontwikkelde volk, maar die de meer beschaafde en ontwikkelde Mensch met al zijn vermogen moet trachten te verbannen en uit te roeien. Eene leer, die niets gemeens heeft met die van een Liefderijk God. Wanneer men God, Het Goede noemt; het Goede bij uitnemendheid; het Hoogste Goed, wie zal dan het Goede vreezen en niet liefhebben, eeren en beminnen? Wij kunnen geene vrede hebben met man nen, die de stelling verdedigen, dat recht en onrecht broederlijk kunnen te zamen gaan. Gijlieden meent, dat wij Uwe vijanden zijn, Vijanden van het Christendom. Maar Gij ver gist U. Wij zijn Uwe vrienden, medestrijders voor de Waarheid. Tenzij gij niet slechts met het woord, maar ook met de daad vreesach- tigen zoudt zijn voor de Waarheid. Of ook wanneer Gij de ondenkbare, de ongelooflijke verwatenheid U mocht toekennen, van niet slechts voor de Waarheid te kunnen strijden en die bij gedeelten te kunnen verwinnen, maar dat Gij De Waarheid, de geheele, de volle, de gansche, de eenige Waarheid deelachtig zoudt zijn en bezitten en Gij alzoo geene medestrijders meer zoudt zijn, maar U op de troon kunt plaatsen, om Uwe mede- menschen te mogen veroordeelen en hen niet te kunnen toestaan een eigen overtuiging te hebben, die van de Uwe zou verschillen, om dat de uwe de eenige ware is. Maar men kan niemand eene overtuiging opdringen; die kan men alleen zich zeiven vormen en scheppen. Het eenige, wat men doen kan is te trachten iemand zich zijne overtuiging te doen wijzigen. Maar wij willen nog mogen U die verwa tenheid toeschrijven, maar gelooven, dat Gij met ons steeds zult erkennen: de moge lijkheid van te kunnen dwalen en daarvoor U te mogen blijven noemen: BURGERLIJKE STANDEN. Geboren27 Oct. Alijda Christina, d. van Gerrit van der Heijden en Antonette van Wijland. 28 Oct. Cornelia Maria Jacoba, d. van Marinus Philippus Wel ling en Petronella Johanna Cornelia Cor- nelissen. Geerdina Hendrika, d. van Fokko Spieard en Harmtje de Haan. 29 Oct. Wilhelmus Cornelis, z. van Jo hannes Groenhuijsen en Johanna van der Veer. 80 Oct. Elisabeth, d. van Wil lem de Groot en Elisabeth Mieres. Willemina, d. van Elbartus van Douverden en Petronella vau den Hoek. Petrus Johannes, z. van Antonie Knuivers en Johanna Jozina van Stokkum. 31 Oct. Johan Jacob, z. van Jacobus Hendrik de Greet en Gerritje van Bruggen. 1 Nov. Anna Elisabeth, d. van Arnoldus van Scherpenseel en Agnes Rosier. 2 Nov. Corneliad. van Hermanus Peters en Aleida van Nimwegen. Ondertrouwd 2 Nov. Hendrikus van Nieuwenhuizen en Geertrnida Christina Schouten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2