Scherpenzeel. Tot leden van het kieskollege der herv. gemeente alhier zijn herbenoemd de hh. G. van Leersum, J. J. Veldhuizen, J. Pater Kz. en H. van Setten, aftredende leden, terwijl in plaats van den heer H. Hondius, die ten voor-' gaanden jare tot ouderling is benoemd, de heer J. van Hoevelaken is verkozen. De school en de Bijbel. Amersfoort. Hoogland. Woudenberg. Bunschoten. machtig zijn, om de ouders tot meerdere behoedzaamheid aan te sporen, is de ge neesheer wiens hulp wordt ingeroepen, onzes inziens verplicht, bij de rechterlijke macht aanwijzing te doen van die geval len waarin schromelijke verwaarloozing van de eenvoudigste maatregelen van voorzorg boven allen twijfel verheven is. En mocht men dit niet met ons eens zijn, in zooverre meenen we toch op algemeene instemming te mogen re kenen dat we de zorg voor jeugdige menschenlevens geenszins aan het toeval willen zien overgelaten. Amersfoort, 11 November 1882. Zondag e.k., 12 November, zal de gods dienstoefening in de Remonstrautsche kerk te Amersfoort geleid worden door Dr. J. W. Bok, predikant te Amsterdam. Wij ontvingen onderstaand bericht met verzoek het in ons blad op te nemen, wij mogen als voorstanders der Nederlandsche industrie zulks niet weigeren, te meer daar mannen van het vak hunne bevinding uit spreken. Red. Heiligerlet. HULDE. Leipzig. Op den llden October 1.1. heeft op de Rijks Wiericker-Schans, alhier, een Wedstrijd plaats gehad met een Brand spuit van den Heer A. H. VAN BER GEN, te Heiligerlee, en de vier stuks nieuwe Gouvemements-Spuiten uit ge noemd Fort, herkomstig uit Leipzig, welke geheel in 't voordeel van den Heer van Bergen uitviel. Deze nieuwe Spuit (Zuig- en Perspomp) is in waarheid een pronkstuk en munt uit door degelijkheid. De zuigslang, aan de Spuit steeds be vestigd, werpt men in 't water en men moet bijzonder vlug zijn (zoo men dade lijk begint te pompen) om de slangen, die ook aan de Spuit gehecht blijven, uit te loopen, omdat bij de eerste slagen reeds 't water met verbazingwekkende snelheid voortstuwt. Heiligerlee gaf (en dit was in 't oogloo- peDde) veel sneller water dan Leipzig. Ieder die tot de brandweer behoort, weet dat dit een hoogst belangrijk voordeel is men heeft niets aan- of af te schroeven tenzij een slang van 60 Meters niet vol doende is en men deze 20 a 40 Meters moet verlengen. t„ ij waterstralen was weinig verschil, intusschen waren die van Heiligerlee dikker en bijgevolg 't volume water dan ook grooter, (2) Bovendien werkt Heiligerlee veel ge makkelijker; de Leipziger gaat zwaar; ook wat de hechtheid betreft geven wij aan Hei ligerlee de voorkeur, 't Bovenstuk der Leipziger toch staat op vier ijzeren stan gen, die bij werking schudding veroor zaken; dit is niet 't geval bij Heiligerlee, en daarom achten wij deze spuit sterker en duurzamer. Na dit concours heeft onze Gemeente raad dan ook zonder bedenking die Spuit geaccepteerd. Toevallig moest zij dienzelfden avond dienst doen, toen een hooiberg, door den bliksem getroffen, in brand geraakte. De Heer van Bergen, die daarbij tegen woordig was, mocht met welgevallen ne- derzien op zijn fabrikaat, dat in alle op zichten uitmuntend voldeed. Onze lof voor den Heer van Bergen is verder overbodig; toch kunnen wij niet nalaten onze verwondering te kennen te geven, dat 't Gouvernement naar Leipzig gaat, terwijl 'tte Heiligerlee beter kan slagen. Heiligerlee staat hierin boven Leipzig en nu heeft o. i. een Nederlandsch in dustrieel als de Heer van Bergen aanspraak op waardeering en begunstiging, ook van 't Gouvernement. (get.) D. Turkenburg,) n J. Batelaar, Brandm. Bodegraven (Z. Holl.) 2 Nov. 1882. (1) Fabrikaat van den Heer G. A. Jauch, naar 't systeem van den Heer Chr. R. Kouveld, Civiel- Ingenieur te Amsterdam. (2) De pompen van de Leipziger spniten waren 1' c.M. meer in diameter en de zoigerslaglengte langer als die van Van Bergen. Te Rhenen had een treurig ongeluk plaats. En der steigers, tusschen pijler 1 en 2, aan de spoorwegbrug, stortte in, (wellicht door den vrij hevigen wind) ten gevolge waarvan eenige werklieden ernstig gekwetst werden en zelfs een hunner, de timmermansbaas, een gehuwd man, reeds spoedig aan de gevolgen overleed. Een tweetal liggen nog in bedenkelijken toe stand. De overledene werd jl. Zondag, iets buitengewoons, op de R. K. begraafplaats ter aarde besteld. BINNENLAND. Bij de te Gouda gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, heeft de candidaat der anti-revolutionaireu, jhr. mr. Godin de Beaufort, de overwinning behaald. Te Nijmegen zijn in het eerste levens jaar der drankwet 30 processen-verbaal opgemaakt tegen tappers, die aan reeds beschonkenen nog meer drank tapten. BUITENLAND. De Duitsche officieren, tijdelijk in Turk- schen dienst, schijnen met den Grooten heer beste maatjes te zijn. Ieder der offi cieren heeft nu van den Sultan weder een prachtig Arabisch paard ten geschenke ge kregen. Bij de verkiezingen in de Vereenige Staten van Noord Amerika hebben de de mocraten een schitterende overwinning be haald. Voor* veertien dagen zijn uit New-Tork niet minder dan 53 zendelingen der Mor monen naar Europa vertrokken, om vol gelingen te winnen. De petroleumberichten uit Amerika houden aan; de productie moet aanmer kelijk beneden de behoefte zijn; de prij zen gaan belangrijk omhoog. GEMENGD NIEUWS. Luidens berichten uit Oldenburg zijn aldaar plotselinge sterfgevallen onder de paarden voorgekomen tengevolge van het vnpfloi-sti met naver, waarop schimmel planten woekerden. Met het oog op den jongsten natten zomer worden de land bouwers gewaarschuwd. Hoezeer de bedoel de krytogamen op voedergewassen gevaar lijk zijn (als positieve vergiften werken), is ook in ons land sinds lang bekend. De trein welke Woensdag morgen vaD Arnhem naar Utrecht vertrok ten 10 u. 22 m.is tusschen Ede en Veenendaal gederailleerd. Men bericht dat het ongeluk wordt toegeschreven aan den slechten toestand van den weg; „de dwarsliggers toch zoo meldt men waren grootendeels ver molmd, in die mate dat men er met de punt van een parapluie gaten in kon ste ken." De reizigers kwamen op één na, die licht aan het hoofd werd gewond, met den schrik en anderhalf uur opont houd vrij. De as der locomotief werd door midden gebroken en nog al schade aan het materiaal toegebracht. Dat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden wordt toegeschreven aan de gele genheid om spoedig te remmen. De trein stond namelijk op 100 meters afstands stil; ware zulks niet het geval geweest, dan had men kans beloopen dat de trein ware omgekanteld en terecht gekomen in de daar nog al breede sloot. De postbode van Winsum op Gronin gen is Dinsdagnacht op zijn tocht door 3 personen aangerand. Men ontnam hem volgens zijn zeggen 3 bankbiljetten ieder van f 100, één van f 25, drie muntjes van 110 en f30 aan contanten, welke gel den hij voor particulieren moest over brengen. Uit het water te Beerta is opgehaald het lijk van een 70-jarig man, die zich verdronken heeft, omdat zijne vrouw door loopend drou'ken was. Te Amstenrade (Limburg) heeft Zon dagavond een vechtpartij plaats gehad, waarbij een persoon zoodanig werd mis handeld, dat hij aan de gevolgen is over leden. Dinsdagavond, omstreeks half negen ure, ontspoorde de goederentrein van Nijme gen naar s' Bosch in de nabijheid van Oss. Veertien waggons werden uit de rails ge worpen, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de schade aan het materieel is ook niet belangrijk. Door middel van insluiping zijn Dins dagnacht uit een der hotels te Arnhem aan een reiziger in linnen en pellen de stalen, ter waarde van ongeveer f 200, ontvreemd. Een Schotsche dame, getroffen door den nood waarin de predikanten en professoren der Waldenzen bij hunne kleine tracte- menten verkeeren, heeft ten behoeve van die heeren een fonds van f 144,000 bij elkaar gebracht. Uit onderzoekingen door een dokter in Frankrijk gedaan, meent deze te mogen opmaken, dat de werklieden in de koper- fabrieken, die zekere hoeveelheden stof van dat metaal in zich opnemen, bijna in den regel vrij blijven van cholera en typhus. Hij schrijft dat toe aan de wer king der koperzouten. Zekere Perrier, die te Lvon overleed, heeft een derde van zijn geheele vermogen (600.000 fres.) vermaakt aan het Aard rijkskundig Genootschap, met het doel daarvan om de 3 jaar een lijfrente van hoogstens 1500 fres. uit te keeren aan Fransche reizigers, die zich voor de we- tensehap of den handel verdienstelijk heb ben gemaakt. Boerin. Juffrouw, ik heb maar vijf eieren en ze kosten 7 cent het stuk. Mevrouw. Zeven cent, dat is veel te duur. Boerin. Och, juffrouw meent dat niet, want ik heb dezelfde eieren van morgen nog voor 71/2 cent verkocht; maar ik zie mijn menschen aan, bij den een kan het wat meer dan bij den ander lijden. Mevrouw (verontwaardigd.) Nu, dan betaal ik acht cent. Ziehier veertig cent, en mevrouw tracht alzoo voor een uitgaaf van vijf cent, zich eenige sporten hooger op de maatschappelijke ladder te plaat sen. Historisch! Een Berlijner, die met eenige honder- rïpn iMnddon aardappelen If nar Holland was gekomen, om die te verkoopen, heeft zich door z'jn commissionair te Nijmegen laten oplichten. Deze is na den verkoop met het geld, p. m. f 900, verdwenen. Parijs krijgt een nieuw hospitaal op den boulevard Diderot, met 80 bedden. Het zal 1 millioen francs kosten en den naam dragen van hospitaal Moianna, naar den rijken in 1876 overleden koopman in diamanten, die deze som met dat doel aan de stad vermaakte. Men vreest in Rusland voor een crisis in den graanhandel, daar er hoegenaamd geen vraag naar granen is en de voorraad grootendeels onverkocht dreigt te blijven liggen. Op de bezittingen van graaf Woronzow-Daschkow bv, liggen 500,000 pud (een pud is 16 kilogram.) tarwe, waarvoor zelfs geen bod is gedaan. In dien toestand zullen de stakingen van betaling zich niet lang laten wachten. De vroeg ingevallen vorst in Rusland ver ergert dien staat van zaken nog; tal van schepen, die met graan bevracht waren, zijn op de rivieren, voornamelijk de Wolga, ingevroren en konden zelfs geen haven meer bereiken om te overwinteren. Dit wordt aan de Regeering, die de Wolga laat verzanden, toegeschreven, door toen de vorst intrad, blijven liggen. Een zomer zonder regen of een zomer met regeD. Wij weten van het laatste ge val mede te spreken, onze buren aan de overzijde van den oceaan van het eerste. De bewoners van Massachusets en andere Staten in het Oosten zullen nog lang het jear 1882 onthouden als het jaar zonder regen. Yan 5 Juli tot 5 September is geen druppel regen gevallen, terwijl die periode zich tevens kenmerkte door eene ten waren letterlijk vernietigd, het gras volkomen verdwenen, ja, zelfs het graan totaal mislukt. Dit laatste vooral bewijst hoezeer het vocht heeft ontbroken, daar 'tgraan van bijna alle planten het minste te lijden heeft van droogte. Ook de aardap pelen zijn mislukt. Kortom, de landbouw lijdt een verlies van millioen guldens. Te Berlijn is een juffrouw gevangen ge nomen, onder verdenking nu vijf jaren gele den hare meester, met wien zij intieme be trekkingen had en wiens eenige erfgename zij was, vergiftigd en daarna zijn lijk in het water geworpen le hebben. De broeder van de juffrouw heeft, door zich onvoorzichtig uit te laten," de justitie op het spoor gebracht. INGEZONDEN. Sommigen willen den Bijbel op de school hebben, omdat zij het wenschelijk achten, dat de kinderen vroeg daarmede bekend worden; anderen willen den Bijbel niet op de school toelaten, omdat niet alle ouders er voor zijn, en omdat zij den ge- heelen Bijbel niet voor kinderen geschikt achten. Deze twee gevoelens staan lijn recht tegen elkander over. Evenwel ware het misschien mogelijk een middelweg te vinden, waardoor zij beide tot hun recht kwamen; namelijk dezen, dat de Bijbel op de neutrale scholen werd toegelaten, mits de lezing geschiedde of onmiddelijk vóór, öf onmiddelijk na den schooltijd, en door iemand, die examen als cathechiseermeester gedaan had. Wanneer het zéé geschiedt, dan kunnen de ouders, die wenschen, dat hunne kinderen de lezing bijwonen, zorgen, dat zij op den tijd, waarop die lezing plaats heeft, op de school tegenwoordig zijn; en de ouders, die hunnen kinderen liever niet bij die lezing willen doen luiste ren, kunnen ze op dien tijd van de school verwijderd houden. Ook is het noodzake lijk dat een cathechiseermeester de lezing doet, omdat iemand, die niet goed in den Bijbel te huis is niet juist weet, welke stuk ken hij moet lezen, en welke hij moet overslaan. Met een weinig toegevendheid aan beide zijden kan door dezen maatregel de strijd, die Nederland reeds zoo lang ver deeld houdt, tot algemeene tevredenheid opgelost worden. BURGELIJKE STANDEN. Geboren2 Nov. Johannes, z. van Wouter van der Yeer en Johanna Wil- lemina van der Logt. 4 Nov. Anna Ca- tharina, d. van Peter Leenen en Gerarda Kuijer. Hendrik Johan Lodewijk, z. van Adrianus van Haselen en Adriana Antonia van Apeldoorn. 6 Nov. Wijmpje, d. van Willem van de Laak en Johanna van Daal. 7 Nov. Jacobus, z. van Antonie Hoksbergen en Januetje van Valkengoed. Ondertrouwd9 Nov. Jacobus Wou denberg en Petronella Verschuur. Geurt ter Beest en Johanna van Eldert. Dirk Kuijer en Hendrika Poot. Al- bertus Hazelaar en Hendje Bokkers. Gehuwd 8 Nov. Matthijs van Brakel en Lena Margaretha van Kalken Hen- drikus Brits en Helena van Munster. Johannes Veenendaal en Maria Hendrina Muijs. Peter Berendse en Evertje van Kommer. Evert Arlar en Hermijntje van den Berg. Overleden2 Nov. Hendrika van Wil- ligenburg, 40 j. ongeh. Geurjle Jan sen, 75 j. ongeh. 3 Nov. Alijda van Winterswijk, 67 j. echtg. van Willem van Wageningen. Peternella Reinboud, 64 j. echtg. van Johannes Rosier. 5 Nov. Een levenl. aang. kd. m. g. van Hendrik Simons en Willemina Catrina Polman. 6 Nov. Marinus Hendrikus Adam, 18 m. Bevallen: Geene, Ondertrouwd: 9 Nov. Gerardus van den Hoven met Wilhelmina Markhorst. Gehuwd: 9 Nov. G. van de Pol met B. van Bekkum. Overleden: 6 Nov. Gerritje van Klooster, oud 71 jaren, ongehuwd. Bevallen: 8 Nov. Klaasje Bakkernes, geb. van den Brink, z. 6. Everdina van Wakeren geb. van Silfhout, z. Ondertrouwd: 8 Nov. Gerrit Harskamp, 26 j. en Cornelia Velthuizen 23 j. Gerrit van de Meent, 36 j. en Gijsbertha van Donselaar, 22 j. Overleden: 6 Nov. Anna Francina van Laar, 5 maanden. Bevallen: 3 Nov. Aaltje Snapper, vr. Arian Koelewijn, d. 5. Reintje Koelewijn, vrouw Cornelus Duijst, d. Ondertrouwd: 4 Nov. Arij de Jongen Wousje Heinen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2