NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemies, HamorsTelfl, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Stontenttnrg, Ynursche, Scherjeizeel en Wondenlierg. Woensdag 22 November 1882 No. 93. Elfde Jaargang. Uitgever: A. II I. Slothouwer, Voor het Buitenland0,07* Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk morgens S1/,, uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. Bruispoeder en Cognac. Abonnementiprij» roor Amersfoort per 3 maanden 1,Advertentiën Tan 18 regel»0,40. Franco door het geheele Bijk1,10. Iedere regel meer 0,05. Afzonderlijke nummer» 3 Cent. Dit Blad verachijnt dea Woemdagt- en de» Zat er dagt. TE gF00RT Reclame» per regel0,20. Groote letter» worden berekend naar plaatarnimte. OFFICIEËLE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen ie weten, dat bij de he den gedane uitloting van vier aandeelen in de geldleening van den 8. Maart 1880, de aandeelen Nos. 18, 89, 60 en 78 zijn itgeloot, en door den houder over het bedrag daarvoor nè den 31. December aanstaande ten kantore van den Gemeen te-ontvanger kan worden beschikt, tegen afgifte van de indertijd uitgereikte bewij zen. Amersfoort, 20 November 1882. De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 22 Nov. 1882. Men seint ons uit den Haag: Naar aanleiding van de laatst door ons bekend gemaakte a.s. promotie bij het wa pen der Cavalerie verwachten wij eerdaagsch nog een hoogst belangrijke promotie, in meer subalterne rangen. De uitgever Henri J. Stemberg zal, onder redactie van Catharina F. van Rees, eene bibliotheek voor meisjes uitgeven; vooreerst zullen successievelijk zes deeltjes verschijnen ieder van 10 of 12 vel druks FEUILLETON. Uit het Duitsch door Lobé. 10) Wat zou zij echter gaarne even gauw weggeloopen zijn door dezelfde deur, waar van zij nog den knop in de hand hield, en hoeveel zou zij niet hebben willen ge ven om den blos van hare wangen te doen verdwijnen, die nog veel hooger was als die, welke Thilda voor haar ideaal had gekregen. Maar wie was het dan toch, die hare vergpet-mij-niet-oogjes met zulk eene ver wondering aanschouwden, wie was het die met even grooten blos tegenover den oom zat en bij het binnentreden van het meisje den hoed, dien hij tusschen de beenen had gehouden, op den grond liet vallen zoodat die voortaan altijd eene deuk be hield. Het was de apotheker. Hoe kwam hij hier, wat moest hij bij haren oom uitvoeren en waarom werd zij gehaald? Was hij mogelijk voor haarge- homen, of had hij misschen zelfs om hare hand gevraagd? Deze gedachten vlogen als eene blik semstraal door het jeugdig hoofdje en Meurden de wangen nog een tintje hooger. //Kom hier Gisa," riep de oom haar en opgeluisterd worden met drie plaatjes, voor f 1,60 per deel. Wij twijfelen niet of deze uitgaaf zal met genoegen door onze jonge meisjes worden verwacht. Al bezitten wij eene geheele bibliotheek, die dagelijksch verrijkt wordt, voor joDgens goede lectuur, voor meisjes blijft gering. De uitgever die hierin wenscht te voor zien, zal zeker succes op zijne onderne ming ondervinden. Maandag j.l. is door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort aanbesteed, de leveriDg van 48 banken voor de open bare jongensschool. Hiervoor werden in geleverd 16 inschrijvingsbilletten, van de Heeren J. Kleinraeijer te Dedemsvaartf 869, W. van de Kooi te Amersfoort 379, J. Klaarenbeek te AgS.-- o. tu f/ ff R. van Esveld te 445, J. D. Hartog te Baarn 475, J. C. van Eijbergen te Amersfoort 490, J. H. Boks g n 530, P. Boks n u .n 548,50. J. C. Opsteegh Dordrecht. 555, F. van Slooten Amersfoort 570, E. Nahuijsen v Utrecht 576, T. Kok u Dordrecht624, J. J. Reinders u Utrecht 643, W. Zuidam Jr. H p 660, C. Lensing g Amersfoort 727, De levering is den minsten inschrijver gegund. Allen, wien de verbetering van het Teekenondier wijs ter harte gaat, wordt een bezoek aanbevolen van de tentoonstelling, in het Museum van kunstnijverheid te Haarlem tot den 1 December a.s. te hou den, van de werkstukken der leerlingen van het kunstnijverheids museum te Berlijn. toe, //en geef ons inlichtingenMijne nicht mijnheer Weigelsberg, Apothe- heker," voegde hij er kortaf bij. //Mejuf frouw stotterde de krullebol en wilde juist Gisa's hand aan zijne lippen bren gen toen een //niet noodig!" van den oude dat op zijne harde wijze gesproken werd, hem even spoedig het handje liet vallen, dat zich reeds lot een vriendelijk drukje had voorbereid. /,üie mijnheer wil de apotheek in uwe geboorteplaats overnemen, maar wenscht natuurlijk iets naders over het voor en tegen van die plaats te hooren. Geef dus maar gauw eenige inlichtingen en wees oprecht opdat hij zich niet te veel blauwe bergen voorstellen." Zoo gaf de oude kortaf zijne uitleg ging zonder op te merken hoe het lieve gezichtje van het meisje ophelderde en daardoor den apotheker, zoo al geen blau we bergen dan toch een' zeer blauwen hemel opende. //Gij wilt u dus in ons plaatsje vesti gen?" vroeg Gisa eindelijk, met neerge slagen oogen zich tot den blonden man wendende. z/Niets zal mij liever zijn, juffrouw, stotterde hij. „Gij denkt misschien dat de menschen daar als vliegen sterven," merkte de oude aan. //Stel u zoo iets niet voor, dat volk is zoo gezond als 't maar BINNENLAND. Z. M. de Koning is voornemens Woens dag voormiddag van het Loo te vertrekken om een bezoek te brengen aan Soestdijk. Ook wórden naar men verneemt, reeds toebereidselen gemaakt voor een tijde lijk verblijf van HH. MM. den Koning en de Koningin in het Groothertogdom Luxemburg. Z. M. de Koning is reeds zoo goed als hersteld. ner \rss. het volgende: Het beste zoo wezendunkt mij, dat de heer Der Kinderen thans nog eens hier inspectie kwam houdenniemand zou beter het verschil in toestanden tus schen 1880 en 1883 kunnen beoordeelen. Hij zou dan ervaren, dat wij hier bijna in volkomen oorlogstoestand leven; zoodra de avond valt, gaat niemand meer de deur uit en sluiten wij alles zoo goed mogelijk. //Hadden wij nu nog maar eenig blij vend succes te Samalangan behaald Doch ook die hoop is weer verdwenen; volgens pas ontvangen tijdingen is de vijand weer opnieuw in massa opgedrongen en zit onze bezetting nu geheel ingesloten. z/Zal men dan nooit tot de ervaring komen, dat het op deze wijze niet lan ger gaat?" kan, en veel te dom om gauw dood te gaan," bromde hij er in zijn' baard bij. //Ach oompje!" zei nu de kleine, //wij hebben ook wel erge ziekten bij ons ge had, vooral in den pruimentijd en in den herfst." ,/Dan kookt gij maar wat van uwe eigen geplukte camillen. Maar dat komt er niet op aan. Noem liever het getal inwoners op, want dat ben ik al lang vergeten en de naburige dorpjes, die uwe apotheek bevoordeelen en alle goede en kwade eigenschappen der plaats. Vertel geen vrouwennonsenswees oprecht en bovenal zoo kort mogelijk. Ik stop onder- tusschen hier naast mijne pijp, en kom dadelijk weer terugToen hij dit gezegd had verdween hij in zijn kabinetje. De eene kostbare minuut na de andere vloog voorbij en er werd noch eene vraag ge daan, noch een antwoord gegeven. Twee paar schitterende oogen hadden echter slechts eene seconde noodig om el kander te begrijpen, een blond krullend baardje werd op een bevend handje ge drukt en daar het kloppen van de weder- zijdsche harten ieder woord onmogelijk maakte waren twee zuchten voldoende om de verlangde vraag te beslissen. De mannelijke zucht vroeg namelijk /Magik hopen?" En de vrouwelijke ant woordde: //Ach ja!" De officiëele gedachtenisviering van 't bombardement van de Citadel van Ant werpen zal bestaan in het houden eener groote parade te Amsterdam ter eere en in tegenwoordigheid van de gerechtigden tot het dragen der Citadel-medaille en het toekennen van rangverhoogingen aan de nog in leven zijnde gepensionneerde op per-, hoofd- en andere officieren uit de dagen van 1832. Ook de mindere strij ders zouden hun aandeel erlangen in de belooningen en eerbewijzen, welke van Rijkswege zouden worden toegekend. De Minister van Koloniën krijgt het. prettig. Een der sprekers in de Tweede Kamer noemde Z. Exc. de voortzetter van de vroegere firma Van Goltstein van de Volksvertegenwoordiging heeft hem de procuratiehouder dier gefailleerde firma genoemd. Men schrijft uit Deventer aan het Dogbl. v. Z. H.: Vrij algemeen verzekert men thans, dat Jhr. Teding van Berkhout, burgemeester van Baarn, zal benoemd worden tot burgemeester van Deventer. De toestand van den oud burgemeester van Amsterdam, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, is zorgelijk. Volgens het U. D. heeft de firma M. L. Sloog Zoon, te Parijs (en te Amster dam) uitstel van betaling gevraagd. Het passief wordt op f 600.000 geschat. De schade wordt grootendeels te Parijs ge leden. z/Nu?" vroeg derzelfder tijd de oude man, die met zijne nieuw gestopte pijp terug kwam aan den apotheker. //Hebt gij er nog lust in z/Meer dan ooit!" riep de jonge man en wierp eenen blik op het meisje, die zij blozend opving en dadelijk in het diepste van haar hart verborg. z/Wel, gij hebt geloof ik niets dan goeds van uwe plaats verteld, anders kan ik mij die opgewondenheid niet begrijpen," zei de oude oom met een spottend lachje. ,/Ik zweer u oom wilde Gisa uitroepen maar het haar bekende: „'t is al goed!" deed haar zwijgen. //Als u dan niets tegen mijn' persoon hebt, mijnheer merkte de apotheker aan. „God beware me!" riep de oude uit. »lk ben blij, dat ik van de zaak af ben. Voor mijn part mogen zij den duivel in hunne apotheek krijgen," dacht hij bij zichzelf. //Gaat gij er maar zoo gauw mogelijk heen," voegde Tröbel er weder luide bij, „opdat ik er niet verder over lastig gevallen worde. Gij kunt toch wel van hier weg, hè?" „Zoo gauw ik wil," antwoordde de jonge man, //ik ben bij mijn' voogd in de zaak en die zal bereid zijn mij te laten vertrekken als ik eene zelfstandige betrekking kan krijgen." ,/Goed, zeide de oude, ,/dan zal ik die kleinsteedsche luidjes laten weten dat gij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1