NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, ten, t NIEUWE Woensdag 6 December 1882. De Oudjes. /A No. 97. Elfde Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §l/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Nationale Militie. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele P'jk1,10. Afzonderlijke nummen 3 Cent. Dit Blad verschijnt dea Woentdagt- en dea Zaterdagt. tb Amersfoort. Advertentiën ran 16 regel»J 0,40. Iedere regel meer 0,06. Voor het Buitenland0,07' Beclamei per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44)betrek kelijk de nationa'e militie, benevens het koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad NöT 127); Doen te weten, dat op Donderdag den llden en Zaterdag den 13den Januari 1883, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van het jaar 1864 gebo ren en alzoo in 1884 aan de loting on derworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wets artikelen in herinnering: Art. 15. Jaarlijks worden voor de mi- z/litie ingeschreven alle mannelijke ingeze tenen die op den 1. Januari van het jaar „hun negentiende jaar waren ingetreden. /./Voor ingezeten wordt gehouden1. hij, //wiens vader, of, is deze overleden, wiens //moeder, of, zijn beiden overleden, wiens FEUILLETON. I. z/Een brief, vader Azan 1 Ja, mijnheer hij komt uit Parijs." Die goede vader Azan was er heel trotsch op te kunnen zeggen dat die brief uit Parijs kwam. Ik was er minder te vreden over. Er was iets dat mij zeide dat juist die Parijsche brief uit de Rue Jean Jacbues, ,die daar zoo onverwachts 's morgens vroeg op mijne tafel lag mijn' geheelen dag zou innemen. En ik ver gistte mij niet, luister maar //Waarde vriend, gij moet mij een' dienst bewijzen. Voor een' enkelen dag moet gij uw molen sluiten en' dadelijk vaar Eyguières gaan. Eyguières in een groot dorp op drie a vier mijlen afstands van uw' molen ge legen, een wandelingetje dus. Daar aangekomen zult ge naar het klooster der weeskinderen vragen. Het eerste huis naast dat klooster in een laag huisje met grijze blinden en een" tuintje er achter. Gij kunt binnenstappen: zonder kloppen, de deur staat altijd open; en als ge binnenkomt, moet ge he el hard roepen/Goede morgen, beste mi mschen. z/voogd ingezeten is volgens de wet van z/den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44); z/2. hij, die geen ouders of voogd heb- z/bende, gedurende de laatste, aan het in z/de eerste zinsnede van dit artikel vermeld //tijdstip voorafgaande, achttien maanden z/in Nederland verblijf hield; 3. hij, van „wiens ouders de langstlevende ingezeten z/was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits z/hij binnen het Rijk verblijf houde." z/Voor ingezeten wordt niet gehouden z/de vreemdeling, behoorende tot eenen //Staat, waar de Nederlander niet aan den //verplichten krijgsdienst is onderworpen, z/of waar ten aanzien van de dienstplich- z/tigheid het beginsel van wederkeerigheid z/is aangenomen." Art. 16. //De inschrijving geschiedt: 1. „van een ongehuwde in de gemeente waar „de vader, of,-is deze overleden, de moe- z/der, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een //weduwnaar in de gemeente waar hjj „woont; 3. van hem die geen vader, „moeder of voogd heeft of door dezen is „achtergelaten, of wiens voogd buiten 's „lands gevestigd is, in de gemeente waar „hij woont; 4. van den buiten 's lands „wonenden zoon van een Nederlander, die „ter zake van 's lands dienst in een vreemd „land woont, in de gemeente waar zijn „vader of voogd het laatst in Nederland „gewoond heeft." Art. 17. „Voor de militie wordt niet „ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk „achtergebleven zoon van een ingezeten, „die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd „Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon Ik ben de vriend van Maurits.„Dan, zult gij twee oudjes, maar och zoo oud, onbegrijpelijk' oud, uit hunne groote arm stoelen de armen voor u zien uitstrekken, en dan zult gij ze hartelijk voor mij om helzen, zoo hartelijk of het uwe oudjes waren. Daarna zult gij aan het praten gaan; zij zullen over mij spreken, en over niets anders dan over mij, zij zullen u driDgend dwaze dingen vragen en ver tellen die ge zult aanhooren zonder hen uit te lachen.Ge zult niet lachen, niet waar?... 't Zijn mijne grootouders, twee oudjes aan wie ik alles in mijn leven te danken heb en die mij sedert tien jaar niet gezien hebben.Tien jaar, dat is lang! maar wat zal ik u zeggen? van mijn' is 't Parijs dat mij tegen houdt en van hun' kant is het de ouderdom Zij zijn zóó oud, als zij mij wilden ko men opzoeken, zouden zij stellig onder weg breken. Gelukkig, zijt gij nu in hunne buurt, mijn beste molenaar, en als zij u omhelzen zullen zij denken dat zij mij omhelzendie goede lieve oudjes Ik heb hun zoo dikwijls over ons beiden gesproken en over ongetrouwe vriendschap die De duivel hale die trouwe vriendschap 't Was juist dien morgen prachtig weer, maar niet geschikt voor groote wandelin- „van een vreemdeling, al is zijn voogd „ingezeten3. de zoon van den Neder lander, die ter zake van 's lands dienst „in 's rijks overzeesche bezittingen of ko loniën woont." Art. 18. „Elk die volgens art. 15 be- „hoort te worden ingeschreven, is ver- „plicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aantegeventusschen den lsten „en 31sten Januari. „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont- „stentenis is zijn vader, of, is deze over- leden, zijne moeder, of zijn beiden over deden, zijn voogd tot het doen van die „aangifte verplicht." Art. 20. „Hij, die eerst na het intre- „den van zijn 19de jaar, doch vóór het „volbrengen van zijn 20ste, ingezeten „wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats „heeft, ter inschrijving aantegeven bij „Burgemeester en Wethouders der ge- „meente waar de inschrijving volgens art. „16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van f 25 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier koste- looze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige da gen vóór de aangifte. Amersfoort, den 4 Dec. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. gen te doente veel wind en te veel zon, zooals men er te Provence zoo vele heeft. Toen deze verwenschte brief kwam had ik reeds een heerlijk plekje tusschen twee rotsen uitgezocht, en was ik van plan daar den geheelen dag te blijven, mij als een hagedis in de zon te koesteren en naar het gesuis in de denneboomen te luisteren Enfin, wat moest ik doen? Ik sloot al mopperende mijn' molen en borg de sleutel op hare gewone plaats. Mijn stok en mijne pijp, en zoo toog ik op weg. Tegen twee uur kwam ik te Eyguières aan. 't Dorp was verlatenalles was naar 't veld. In de olmen rond de kerkdie wit van de stof waren, zongen de krekels naar hartelust. Voor het huis van den bur gemeester stond wel een ezel in de zon en een aantal duiven vlogen rond den kerk toren maar er was niemand om mij het gesticht van de weesjes te wijzen. Geluk kig verscheen eensklaps eene goede feé, in den vorm van een oud vrouwtje, dat voor hare geopende deur zat te spinnen; ik vertelde haar wat ik zocht en daar deze feé ook zeer machtig was, behoefde zij slechts even haren spinstok uit te strek ken en het klooster verrees als door een' tooverslag voor mijne oogen 't Was een groot, somber huis, dat trotsch was op zijn' ingang met kruisbogen, waarboven een zandsteenen kruis met eenige De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97), Brengen ter openbare kennis, dat ver zoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen zijn ingekomen van de navolgende personen J. A. de Geest, Wijk F, no. 249, G. Morison, F, 71, J. van den Akker, C, 163, Amersfoort, 2 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 6 December 1882. Onderstaand adres van 125 handteeke- ningen voorzien is heden aan den Gemeen teraad van Amersfoort verzonden. Geven eerbiedig te kennen, de onder- geteekenden, allen handelaren en nering doende ingezetenen der gemeente Amers foort; dat zij met genoegen vernomen hebben, het eindigen der procedure door het ge meentebestuur gevoerd tegen de firma Houtzager en van Veen, omdat daardoor de gelegenheid is geopend om de heffing van het Vuur-, haven en tongeld, waaronder de schipperij gebukt gaat, voor goed te kunnen regelen, zoomede maatregelen te kunnen nemen die leiden tot het bevaar baar maken van de rivier de Eem. Zij nemen de vrijheid de aandacht Uwer vergadering te vestigen op het rechtstreeksch verroestte ijzeren letters prijkte. Naast dat gebouw zag ik een klein huisje. De grijze blinden, het tuintje er achter, ik herkende dadelijk alles en stapte binnen zonder te kloppen. Mijn leven lang zal ik die lange frissche gang voor mij zien, waarvan de muren rose geverwd waren en waardoor men aan het einde door eene glazen deur met gekleurde ruiten het tuintje zag. 't Was of ik bij den een of anderen baljuw uit den tijd van Sedaine gekomen wasAan het einde van de smalle gang, aan den linker kant, hoorde men door de geopende deur het getiktak van eene ouderwetsche klok en eene kinderstem, doch van een school kind, dat hardop las, maar bij iedere let tergreep ophield„Toenriep de heili ge Iré né us uitik ben hetko ren van den heer ik moetdus door de tan den van zijne schep se len ver ma len wor den." Ik naderde zachtjes en keek door de deur naar binnen. In een kalm schemerlicht zat in het kleine kamertje een oud mannetje, gerimpeld tot aan de toppen zijner vingers; hij sliep rustig in zijnen grooten armstoel, met de handen op de knieën. Aan zijne voeten zat een meisje, gekleed in een blauw jurkje

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1