Leusden, 4 Dec. Door den raad der gemeente is benoemd tot hoofd der open bare school te Hamersveld de Heer J. Huibers onderwijzer te Hoorn. Buitenlandsch Overzicht. I n dat de handel heeft bij een goed geregelde scheepvaaart en verzoeken daar om eerbiedig om met allen bestaanbaren spoed over te gaan tot het nemen van een besluit dat zal leiden tot voor allen be vredigende oplossing der gerezen bezwaren. Het volgende adres is aan den Raad dezen gemeente ingezonden, door achttien schippers Geven eerbiedig te kennen de onder- geteekenden allen beurt- en vrachtschip pers op Amersfoort en waarvan eerst- onderteekende en sommige andere aldaar gedomicilieerd. dat zij sedert vorig jaar ffigebreke zijn gebleven het van hen gevorderde Vuur-, haven- en tongeld te voldoen, tengevolge waarvan het van hen geëischte bedrag, berekend naar den maatstaf der bestaan de heffing zoodanig gestegen is, dat bet betalen er van voor velen hunner gelijk staat met het prijsgeven hunner kostwinning. Het behoeft wel geen nadere toelichting dat de van sommigen gevorderde sommen van f 300 tot f 500 en daarboven, niet kunnnen worden voldaan dan door verkoop van hun vaartuig; dat de scherpe concurrentie hen door de spoorwegmaatschappijen aangedaan, de vrachten heeft terruggebracht tot een mini mum waarvan het onmogelijk is nog on geveer 20 u/0 aftes'caan voor een heffing als door de gemeente Amersfoort gevor derd dat de kosten, door de gemeente Amers foort besteed tot onderhoud van het trek- pad en paalwerk, de lantaarn en de ton aan den mond van de rivier de Eem (tot welk onderhoud die heffiing volgens den aanhef der ordonnantie van 10 November 1829, goedgekeurd bij K. B. van den le Mei 1830 No. 3, moet strekken) dat die kosten nog verre beneden een derde ge deelte blijven van het totaal bedrag der heffing dat die heffing daarom ook zoo druk kend voor hen is, omdat het vaarwater der rivier en de toegang aan de Zuiderzee eene geregelde vaart onmogelijk maken dat zij op de bovengenoemde gronden het eerbiedig verzoek tot U richten om kwijtschelding van 2/s van het vuur- haven- en tongeld dar de gemeente van hen successievelijk heeft gevorderd en die heffing ook voor de toekomst tot 1/s van het vigeerende tarief te verlagen. Z. M. heeft o. a. aan de hierna te melden opper-, hoofd- en verdere officie ren magtiging verleend om het vroeger hun uitgereikt ouderscheidingsteeken te doen verwisselen, alsdat van XXXV in XL aan den Generaal-Majoor E. J. van Bel, adj. des Konings in buit. dienst, be velhebber in de 2e militaire afdeeling en aan den Gen.-Maj. F. F. Steenberghe, Inspecteur der Artillerie; dat van XX in XXV aan den Majoor Jlir. L. J. H. Te- ding van Berkhout, Kommandant' van het depöt-escadron van het le reg. hus- saren te Amersfoort; dat van XV in XX aan de ritmeesters H. P. van Raden en M. van Reigersberg Versluys van het depöt-escadron van het le reg. hussaren met groote pelerine en een wit mutsje, het kostuum der weezen. Zij las //Het leven van den heiligen Irénéus," in een boek dat veel grooter was dan zij zelve Dat voorlezen had op allen in huis den zelfden invloed naar het scheen. De oude man sliep in zijn' armstoel, even als de vliegen tegen de zoldering en de kanarievogels in hunne kooi voor het venster. De groote klok liet zijn eentoonig tik tak hooren. 't Eenige wat leven aan toonde in de geheeie kamer was een licht straal die helder door de reten van de blinden scheen en waarin duizende stofjes dansten en flikkerden. Te midden van de algemeene sluimering vervolgde het kind hare voorlezing op denzelfden toon//Da de lijk spron gen twee leeuw en op hem af.- en ver scheur den hem." Op dat oogenblik stapte ik binnen De leeuwen van den heiligen Irénéus hadden als zij op dat oogenblik binnen gestormd waren niet meer schrik kunnen teweeg brengen dan ik. Een waar tooneel- effect. Het meisje gaf een gil, het groote boek rolde op den grond, de kanaries en de vliegen werden wakker, de klok sloeg, de oude sprong geheel verschrikt op en ik zelf bleef wel wat verlegen over de ver warring die ik veroorzaakt had in de ge opende deur staan en riep zoo hard moge- te Amersfoort,- en aan den Kapitein P. Haistma Muiier, van het le reg. veld artillerie. De Heer D. Hubers, j.l. Donderdag verkozen tot lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, heeft voor de benoeming bedankt. De heer S. Knoppers, onze stadgenoot, heeft Zaterdag 1.1. te Utrecht aangenomen het driejarig onderhoud van den H aar- en Bisschopweg, voor f879 per jaar. Och, wat armzalige comedie, dat pro ces- ArabiEn dat daar zooveel drukte voor gemaakt, zooveel geld voor uitge geven isl Eerst was met Lord Dufferin overeen gekomen, dat men uit de acte van be schuldiging alle punten zou laten wegval len die betrekking hebben op brandstich ting, plundering en moord. Alleen, de aanklacht, dat Arabi in gewapenden op stand was geweest tegen zijn wettigen ge bieder, zou gehandhaafd blijven. En zoo geschiedde het, dat de beschul digde /rebel" Zaterdag als een boetvaardig zondaar stond voor zijn rechters. De aan klacht werd hem voorgelezen, en deemoe dig erkende hij schuld. Toen werd in alle deftigheid het strafwetboek opengeslagen, en de doodstraf over hem uitgespro ken. Doch pas was het woord er uit, of daar kwam men aandragen met een be sluit van den Khedive, waarbij het vonnis werd verzacht tot eeuwigdurende balling schap, onder bedreiging dat Arabi zeer stellig ter dood gebracht zou worden indien hij ooit weder den voet op Egyptischen bodem zette. En toen was het uit. Uit is evenzoo de buitengewone najaars zitting van het Britsch Parlement. De leden werden tot 15 Februari aanstaande naar huis gezonden, nadat het Lagerhuis nog de overige artikelen van het gewij zigd reglement van orde hadden goedge keurd. Een speech kregen zij nog op reis mede, waarin men de Koningin.om- het volgende laat zeggen: De laatste gebeur tenissen in Egypte hebben mij ho.ogere verplichtingen ten opzichte van de aange legenheden in dat land opgelegd. Ik zal trachten mijn plicht in dier voege té ver vullen, dat de internationale verbintenissen gehandhaafd, de langzamerhand verkregen voorrechten bevestigd, het geluk vaü hei, Egyptische volk bevorderd en zijn irisiel- hugen op omzichtige wijze ontwikkeld worden. Evenzeer zal ik alles vermijden wat zou- kunnen strekken om de rust in het Oosten te verstoren. Ik vertrouw, dat het doel, 't welk ik mij voorstel, zoowel als de uitkomsten mijner overwegingen door de Mogendheden, mijn bondgenooten in haar betrekking tegenover Egypte, zullen goed- lijk//Goeden morgen, beste menschen, ik ben de vriend van uwen kleinzoon Maurils." O! als ge toen het oudje had kunnen zienals ge hadt kunnen zien hoe hij met uitgestrekte armen naar mij toe kwam, mij omhelsde, mij de handen drukte, verward door de kamer liep en steeds uitriep//Mijn Hemel! Mijn Hemel!Hij lachte, werd vuurrood, begon te stotteren en kwam niet verder dan//Och mijnheer ochmijnheerdaarna liep hij de deur uit en riep//MarriëtteMarriëtte kom toch!" De deur gaat openeen zachten stap in de gangDaar was Marriëtte. Ge kunt u niets eigenaardigers voorstellen dan dat oudje, met hare muts met grooten strik versierd, haar eenvoudig japonnetje en hare geborduurden zakdoek, die zij volgens de oude mode ter eere van mij in de hand hieldAandoenlijk schouwspelZij geleken sprekend op elkander. Met een tourtje en een geelen strik zou hij ook wel Marriëtte kunnen heeten. Alleen had de ware Marriëtte veel in haar leven ge schreid en was daardoor nog meer gerim peld dan haar man. Evenals hij had zij een weesmeisje bij zich genomen, een klein helpstertje in een blauw japonnetje, dat haar nooit verliet, en 't was aandoenlijk om te zien hoe die gekeurd worden. Ten gevolge van de ver lichte poh'tiek der Regeering en Wetge vende macht in Frankrijk is er geen al gemeene vermindering in de handelsbewe ging tusschen Engeland en Frankrijk te bespeuren. De stoffelijke welvaart van beide landen wordt daardoor bevorderd, en tevens strekt dit tot aanhaling der banden van vriendschap, welke gelukkig beide staten verbinden." Over Ierland wordt gezegd //dat er reden bestaat om voor den aanstaanden winter ellende in eenige dee- len van dat land te duchten. De laatste moorden te Dublin hebben terecht een «^en van afschuw gewekt. De over heden zullen van haar macht gebruik ma ken om de misdaden te onderdrukken. Niettemin is er merkbare verbetering in den algemeenen toestand van Ierland." De onderkoning gaat inderdaad voort met het nemen van doeltreffende maatre gelen. De politie wordt aanmerkelijk uit gebreid door gebruikmaking van de vrij willig aangeboden dienstig der marine-sol daten. Ook is, aan de gewone agenten een toelaag op hun bezoldiging verstrekt ten bedrage van een of meer maanden tracte- ment. Maar zelf in Londen komt men aan de weet, dat men met geen onnoozele lie den te doen heeft: daar arresteerde de po litie op straat een verdacht persoon, maar onder het afschieten van een revolver, waarmede hij een der agenten doodelijk wonde, wist hij te ontkomen. De revolver waarmee Gambetta zich gekwetst heeft, de kogel drong in de handpalm en vloog op het midden van den arm weer uit, deed den ex-dictator geen auder kwaad dan dat hij een poos rust moet hoi Jende kwetsuur levert geen gevaar op. Vrij rustig gaat het ook toe in de Fransche Kamer, waar de hoofdstukken der begroofing bedaard worden behandeld. Als eeredienst of onderwijs maar niet aan de orde zijn, kunnen de heeren zich wel fatsoelijk gedragen. Het hoofd der Anglicaansche Kerk, de aartsbisschop van Canterbury, is Zondag morgen overleden; het hoofd der Geloo- vigen, de Sultan van Turkije, heeft zich een nieuw Ministerie aangeschaft, omdat het oude verdacht werd vau liefhebberij voor zameozweringenhet hoofd der Spaan- sche liberalen, maarschalk Serrano, zal er waarschijnlijk in slagen de politiek van zijn land in meer geavanceerde richting te brengenhet hoofd der Duitsche Re- geeriug naast den Keizer is van Varzin te Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de beraadslaging over zijn belasting voorstellen. Stat en-Generaal. Een gedeelte van de vergadering der Tweede Kamer vau Vrijdag, en die van Zaterdag geheel, zijn gewijd aan de be handeling van de conclusiën van het ver slag der Commissiën betreffende het adres van generaal Van der Heyden. Nevens die der meerderheid, onzen lezers vroeger me degedeeld, is nog nader ingediend een conclusie van de minderheid, strekkende om het laatste lid te doen luiden: twee oudjes door de meisjes beschermd en gesteund werden. Binnenkomende had Marriëtte eene diepe buiging voor mij gemaakt, maar op een enkel woord van den ouden man bleef zij midden in hare mooie buiging steken, ,,'t Is een vriend van Maurits!" Dadelijk begon zij te beven en te wee- nen, zij verloor haren zakdoek, kreeg eene vuurroode kleur, nog rooder dan hij. Die oudjes 1 't enkele dropje bloed dat zij nog in hunne aderen hebben vliegt hen bij de meeste aandoening naar de wan gen.//Gauw, gauw, een stoel 1" zegt het oude vrouwtje tot het kleine meisje. ffDoe de blinden open zegt 't oude mannetje tot de andere, en mij ieder bij eene hand nemende, brengen zij mij al strompelende naar het raam, dat men wagenwijd geopend had om mij beter te kunnen zien. De armstoelen worden bij het raam geschoven, en ik ga tusschen hen in zitten op een vouwstoeltje met de blauwtjes achter ons, en het verhoor be gint: //Hoe maakt hij het? Wat doet hij? Waarom komt hij niet? Is hij te vreden?" Dan vroegen zij dit dan dat! Zoo duurde het uren lang. Ik antwoorde zoo goed ik kon op al hunne vragen, en vertelde hun alle bij- zonderbeden die ik wist, er bij verzui mende die ik niet wist, er wel oppassen- ,/als haar gevoelen uit te spreken, dat met medeweten van den luitenant-gene raal Van der Heyden, bij de toepassing der rotan-straf op de in Atjeh aanwezige dwangarbeiders niet is in acht genomen het wettelijk voorschrift, hetwelk wil zien voorkomen dat die straf de gezondheid van den veroordeelde in gevaar stelle, doch dat mag worden aangenomen dat de lui tenant-generaal dit voor de handhaving van de tucht onder de veroordeelden noodig en mitsdien geoorloofd heeft geacht; z/dat uit de verkregen inlichtingen en overgelegde stukken niets is gebleken hetwelk adressant's eer en goeden naam in verdenking brengt." Over deze conclusie hield de heer De Vos Van Steenwijk, lid van de minder heid der Commissie, een zeer lange rede voering daarna had een debat plaats. De stemming over de conclusiën isuitgestelc tot Donderdag, omdat Zaterdag-namiddag nog maar weinige leden tegenwoordig naren. Maandag vingen de algemeene beraad slagingen aan over de Staatsbegrooting. Een voorstel van den Heer Bergsroa om de volgorde der te behandelen hoofdstuk ken te veranderen en de wet op de mid delen te doen voorafgaan, werd verworpen. De heer Gratama kwam op tegen de mee ning van den Minister van Financiën, dat hij niet verantwoordelijk is voor de ver hoogingen die zijn ambtgenooten onmisbaar achtende heer Viruly drong rin op juiste toelichting der verschillende posten, en aanwending tot geen ander doeleinde dan waartoe zij gevraagd zijn. De heeren Wint- gens, van Baar en Corver Hooft leverden eenige beschouwingen over de formatie en de verhouding der partijen. BINNENLAND. Donderdag is, ter herinuering aan den 30en November 1882, door eenige inwoners van Ginneken een groote lauwerkrans nedergelegd bij het monument, waaronder het gebeente rust van de op de citadel gesneuvelden. Den 14en dezer zal te 's Hage een meeting worden gehouden over den in vloed dien de drankwet in de residentie heeft uitgeoefend. Uit Maastricht, den Bosch, Grave, Nij megen, Deventer, Wageningen en andere plaatsen van ons vaderland wordt gemeld, dat het water sterk vallende is. Bij het departement van Koloniën zijn, bij telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië van 4 dezer, de volgende berichten betreffende den staat van zaken in Atjeh ontvangen In vorige maand gebied radja Passan- gran, die met naburige staatjes in oorlog is, meermalen door oorlogsschepen ge tuchtigd. Ook kampongs bij Samalangan beschoten tot ontzet radja, die door te genstanders was ingesloten. Piëngen Moen- oe tochten gemaakt. Aan vijandelijke lenden belangrijke naaeelen toegebracht en hen uit hunne stellingen verdreven. Wij vijftien gewonde mindere militairen. Kapitein Botter gesneuveld. de te bekennen dat ik nooit op gelet had of zijne ramen wel goed sloten en welke kleur het behangel van zijne kamer had. r't Behangsel!... Dat is blauw, me vrouw, licht blauw met guiFandes. //Werkelijk?" zegt het oude vrouwtje op bewogen toon, en zich tot haren man wendende voegt zij er bij z/'t Is toch een goede jongen 1" z/Wel, zeker, 't is een beste jongenher nam de ander met verrukking; en zoo lang als ik vertelde deden zij niets dan knik ken met hunne hoofden en elkander met de oogen wenkende, of wel zeide het oudje soms tot mij//Praat eens wat harder zij is wat doof." En dan zij van haren kant: ^Een beetje harder wilt ge?... hij hoort niet heel goed.Ik sprak dan wat harder en bedankten beidej mij met een' glimlach, en in die verwelkte glim lachjes die zich tot mij wendden en in mijne oogen het beeld van hunnen Mau rits zochten, was ik getroffen het even beeld van mijnen vriend, hoewel vaag en onduidelijk, terug te vinden, 't was of mijn vriend mij heel ver in een nevel toelachte. Wordt vervolgd.) A

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2