NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baan, Bunschoten, Eemnes, NIEUWE Woensdag 13 December 1882. No. 99. Elfde Jaargang Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentfën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8'/s uur des Woens dags en Zaterdags. Twee balladen in proza. De dood van den Dauphin. Abonnementsprijs roor Amersfoort per S maanden f 1, Franco door het gebeele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers S Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdag». te Amersfoort. Advertentièn van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIËELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 97), Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning cot verkoop van sterkeu drank in het klein bij hen is ingekomen van G. van Nieënburg, wijk 15. no. 148. Amersfoort, 11 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W.L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1865 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan CARLES JOHANNES HESSELING en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een Speksla gerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Langestraat, Wijk A, do. 21, bij het kadaster bekend onder Sectie E, no. 1847. Amersfoort, den 11. December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. FEUILLETON. 1) Toen ik van morgen mijne deur opende, was alles rond mijn' molen wit bevroren, liet gras schitterde als glas, de geheele heuvel was met kristallen bedektPro vence was eensklaps in eene noordsche streek veranderd, en te midden van de met rijp overdekte pijnboomen heb ik deze twee balladen geschrevendie een' duit- schen geest ademen, terwijl de vorst zijne schitterende vlokken rondstrooide en hoog in de lucht de ooievaars voorbijvlogen, die uit het vaderland van Heinrich Heine kwa men en naar Camarjo trokken, mij toe roepende: /t is koudkoud koud." I. De kleine dauphin is ziek, de kleine dauphin zal sterven In al de kerken van het rijk blijven de heilige sacrementen dag en nacht ten toon gesteld en groote kaarsen branden voor de genezing van het koningskind. De straten van de oude residentie zijn stil en verlaten, de klokken luiden niet tneer, de rijtuigen rijden stapvoets bij den Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 12 Dec. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 14, later 15 leden. De heer Jhr. A. D. J. Calkoen legt de gevorderde eeden af in handen van den voor zitter en neemt zitting als lid van den ge meenteraad. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel Aan Burg. en Weth. tot het indienen van een adres aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, inhouden de het verzoek van den gemeenteraad om zoodra mogelijk te bevorderen dat de Staat of de Provincie, of wel de Provincie met medewerking van den Staat, de door de gemeente in zake de rivier de Eem aange legde werken en daarmede in verband staan de heffingen op nader te bepalen voorwaar- nen overneemt, en aldus bevorderlijk te zijn aan de belangen van de scheepsvaart op- en de waterlossing door de rivier de Eem. De voorzitter brengt in het midden dat de navolgenne hiertoe betrekkelijke stukken zijn ingekomen; 1. Verzoek van de firma Houtzaager van Veen en van J. L. van Ootmarsum, ondernemers van stoombootdiensten, om het van hen gevorderd vuur-, haven- en ton- geld, respectievelijk tot een bedrag van f 1700 en f 800, hun kwijt te schelden, met dien verstande dat voor dit recht door hen be taald worde eene vaste jaarlijksche retribu tie, voor de eerste van f 200 en voor den tweede van f 100, gerekend van het jaar 1881. 2. Verzoek van 18 schippers om kwijt schelding van twee derde gedeelten van het vuur-, haven- en tongeld, en heffing voor de toekomst tot één derde van het vigeerend tarief te verlagen. 3. Adres van 124 handelaren en nering ingang van het paleis, de nieuwsgierige burgers kijken door het traliehek naar de bedienden die in den gang met elkander fluisterden. Al de bewoners van het kasteel verkeeren in angstige spanning karner- heeren en opperhofmeesters loopen de mar meren trappon op en af... De galerijen zijn gevuld met pages en hovelingen in zijden kleederen, die van de eene groep naar de andere gaan om de laatste berich ten te vernemen op de terrassen maken de hofdames diepe buigingen voor elkander, en vegen hunne roodbekreten oogen met hunne fraaie geborduurde zakdoeken af. In de oranjerie is eene groote vergadering van doctoren in plechtgewaad. Men ziet hen hunne lange zwarte mouwen bewegen en deftig met hunne krulpruiken buigen De gouverneur en de opperstalmeester van den kleinen dauphin wandelen voor de deur om de beslissing van de geleerde faculteit te vernemen. De koksjongens loopen hen voorbij zonder te groeten. De stalmeester vloekt als een heiden, de gouverneur draagt verzen van Horatius voor En ondertus- schen hoort men in de richting van de stallen een lang klagend gehinnik, 't Is de vos van den kleinen dauphin, door de staljongens vergeten en die nu zoo droevig en verlaten voor zijne ledige kribbe staat. En de koniDg? Waar is Zijne Majesteit de koning? doende ingezetenen, te kennen gevende dat zij met genoegen vernomen hebben het be ëindigen der procedure door het gemeente bestuur gevoerd tegeu de firma Houtzaager Sc van Veen, omdat daardoor de gelegen heid is geopend de heffing van het vuur-, haven- en tongeld voorgoed te regelen en het bevaarmaken van de rivier de Eem te bevorderen, en dat zij uit dien hoofde 's raads aandacht vestigen op het rechtstreeksch belang dat de handel heeft bij eene goed geregelde scheepvaart, waarom zij verzoe ken zoo spoedig mogelijk een besluit te ne men tot bevredigende oplossing van de gerezen bezwaren leidende. 4. Rekest van het bestuur der vereeni- ging „Schuttevaer," gevestigd te Zwolle, waarbij het verzoekt de verordening tot hef fing van vuur-, haven- en tongeld buiten werking te stellen, ontraadt tot eene verla ging over te gaan van het tarief waardoor het bestaan van een tol belemmerend zou werken voor Gedeputeerde Staten op het nemen van initiatief en aanbeveelt tie ri vier de Eem met trekpad, paalwerk, lantaarn en ton a l'abandon te laten, en zoo noodig tot goedmaking van onderhoudskosten der haven en kaden, een havengeld te heffen van de schepen die tot Amersfoort varen en van gemeente-werken gebruik maken. Missieve der Kamer van Koophandel en Fabrieken, bevattende hare denkbeelden om trent opgemelde drie rekesten, wier onder steuning haar is gevraagd door de ondertee kenaren. Overeenkomstig het voorstel van den heer v. Beek, ondersteund door de heeren Huet, v. d. Wall Bake en Gerritsen, wordt met algemeene stemmen besloten het voorstel van B. en W. met al de terzake ingekomen adressen te stellen in handen van eene com missie, tot welker leden de gemeenteraad benoemd de heeren v. Beek, Visser, v. Zijst, De koning heeft zich in een zijner ver trekken opgesloten. Koningen willen niet dat men hen ziet weenenl... De konin gin, dat is wat anders Voor het bedje van den kleinen dauphin gezeten, is haar lief gelaat met tranen bedekt, en snikt zij in tegenwoordigheid van hare geheele hof houding als eene burgervrouw. De kleine dauphin ligt in zijn rijk ver sierd bedje met gesloten oogen uitgestrekt, nog witter dan de kussens waar zijn arm hoofdje op rust. 't Is of hij slaapt; maar neenDe kleine dauphin slaapt niet Hij keert zich naar zijne moeder en haar ziende weenen zegt hij/Mevrouw de ko ningin, waarom weent ge? Gelooft ge ook zoo als de anderen, dat ik sterven ga?" De koningin wil antwoorden, maar het snikken belet haar te spreken. //Ween toch niet, mevrouw de koningin, gij ver geet dat ik de dauphin ben, en dat deze maar zoo niet sterftDe koningin snikte nog harder, en de kleine dauphin begon angstig te worden. //Holariep hij, //ik wil niet dat de dood mij mede neemt, en ik zal hem wel verhinderen hier te ko men. Laat dadelijk veertig sterke voet knechten komen om de wacht rond mijn bed te houdenLaat honderd geladen ka nonnen onder onze ramen brengenEn wee den dood als hij dan nog durft komen De koningin geeft een teeken om den v. d. Wall Bake en Zandijk. Deze commissie zal tevens haar gevoelen hebben uit te spre ken nopens het vervolgen van schippers die nalatig gebleven zijn in de betaling van vuur-, haven- en tongeld. Mededeeling van Burg. en Weth. van de goedkeuring door Gedep. Staten van de gem.- begrooting voor 1883, met voorstel om de kosten van eventueel aan te schaffen nieuwe brandbluschmiddelen te bestrijden uit den gewonen begrootingspostdoor afschrijving van i/onvoorziene uitgaven," over 1882 en uit dezen laatsteu post mede te voldoen aan den gem.-architect toegekende gratificatie. Voor informrtie, met aanneming z. h. o. van het gedaan voorstel. Drie aauvullings-kohieren van den hoof- delijken omslag over 1882 worden achtereen volgens met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 561,711/,, f 944,40'/s en f177,66. Advies van Burg. en Weth. omtrent het rekest der Amersf. vrijwillige brandweer, be treffende aanschaffing van een spuit. Het doel dier vereeniging op hoogen prijs stel lende en zich met het advies van 't brand college vereenigende, stellen B. en W. voor hun machtiging te verleenen tot den aan koop van de verlangde spuit, deze tot be- schikking van de vereeniging te stellen, on der voorwaarden dat zij zich onder de beve len stelle van den burgemeester en het brand college en haar reglement den gemeenteraad mededeele. De heer Croockewit maakt melding van door hem verkregen informatiën, volgens welke eene spuit van nieuwe con structie f1200 a f 1300 zal kosten. Deze mededeeling geeft den heer Visser aanleiding tot de aanbeveling eener levering bij wed strijd tegen premie. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Ontwerp-besluit tot wijziging van de gem.« kleinen dauphin gerust te stellen. Dadelijk hoort men de zware kanonnen het plein oprijden en veertig voetknechten, de sabel in de handscharen zich in de kamer. 't Zijn oude soldaten met grijze knevel baarden. De kleine dauphin klapt van vreugde in de handen. Hij herkent er een en roept: //Lorrain! Lorrain!" De oude krijgsman treedt een stap nader bij het bedje. yIk houd veel van je, oude Loir- rain Laat mij je groote sabel nog eens zien..,. Als de dood mij medenemen wil, zult ge mij verdedigen, niet waar?" Lorrain antwoordtZeker Uwe Hoog heid En twee groote tranen biggelen langs zijne tanige wangen. Op dat oogenblik nadert de aalmoeze nier den kleinen dauphin en spreekt lang en op fluisterenden toon tot hem, terwijl hij hem een kruisbeeld voorhoudt. De kleine dauphin luistert met een verwon derden blik en hem eensklaps in de rede vallende zegt hij z/Ik versta wel wat ge zegt, mijnheer de abt; maar zou mijn vriendje P^ppo niet in mijne plaats kunnen sterven als ik hem veel geld gaf?" De aalmoezenier blijft zachtjes tot hem spreken, en de kleine dauphin verwondert zich al meer en meer. Nu de aalmoezenier zwijgt herneemt de kleine dauphin met eene diepe zucht//AI

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1